Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 10:48:07 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κεφαλες Ερμη  (Αναγνώστηκε 24930 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 05:20:42 μμ »

Tωρα?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2014, 05:30:08 μμ από Stef1977 » Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 05:23:32 μμ »

Σ'ευχαριστω πολυ! Νομιζω οτι πρεπει να οργανωσουμε με εξοδα ολων των ενδιαφερομενων απο το στεκι, να κανεις ενα tour στον καθενα μας και να μας εξηγεις οτι αποριες υπαρχουν   Μεγάλο χαμόγελο

Ή να οργανώσουμε ένα διαδικτυακό σεμινάριο για τις ΜΚΕ, να μοιράσουμε σημειώσεις με βασικές πληροφορίες για κάθε έκδοση και μετά να γράφουμε τεστάκι με multiple choice, εικόνες κλπ.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 05:26:41 μμ »

Stef,

Το κομματι αυτο το εχουμε ηδη αναγνωρισει. Ψαξτε τα προηγουμενα μου post. Ειναι εκδοσης 80-86 και αναγνωριζεται απο την ελλειψη ΑΕ και το κρεμ χαρτι στο οποιο ειναι τυπωμενο. Για τα υπολοιπα, (πλην του κομματιου 75-80 που αναγνωρισαμε στο προηγουμενο μου post) θα χρειαστω -εγω τουλαχιστον- οπως σας εχω ηδη πει, αψογα σκαναρισματα σε μεγαλο μεγεθος αλλιως δεν θα μπορεσω να εχω μια γνωμη.

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2014, 10:11:29 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 05:52:49 μμ »

Σ'ευχαριστω πολυ! Νομιζω οτι πρεπει να οργανωσουμε με εξοδα ολων των ενδιαφερομενων απο το στεκι, να κανεις ενα tour στον καθενα μας και να μας εξηγεις οτι αποριες υπαρχουν   Μεγάλο χαμόγελο

Ή να οργανώσουμε ένα διαδικτυακό σεμινάριο για τις ΜΚΕ, να μοιράσουμε σημειώσεις με βασικές πληροφορίες για κάθε έκδοση και μετά να γράφουμε τεστάκι με multiple choice, εικόνες κλπ.

Σας ευχαριστω θερμα για τα καλα σας λογια. Μαλλον βεβαια θα αστειευεστε καθως οι γνωσεις μου δεν ειναι τοσες ωστε να κανω τον ... "καθηγητη"! Εχω κενα και εγω και εκει εξω υπαρχουν δυνατοι "παικτες" στα κεφαλια, πολυ δυνατοτεροι και με πολυ περισσοτερες γνωσεις και εμπειρια.  Χαμόγελο

Με εκτιμηση,

Νικος
Καταγράφηκε

Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 06:20:03 μμ »

Σημερα εχουμε χτυπησει οκταωρα
βαζω αλλο ενα
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 06:32:29 μμ »

 χεχε μαλλον ειναι αυτο που λεει η παροιμια, τωρα που βρηκαμε παππα να θαψουμε και τους ζωντανους !!
ειναι που το φορουμ αυτο δεν ειχε ως τωρα μεγαλη παρουσια απο συλλεκτες γραμματοσημων, και ενας εμπειρος γνωστης ελλειπε.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:04:02 μμ »

Stef, δεν θα ηθελα να το παιξω κορωνα-γραμματα και να δινω γνωμη για κομματια που δεν μου "μιλανε" καθαρα. Εχω στο μυαλο μου καποια πραγματα αλλα δεν ειναι ξεκαθαρα. Ισως αν το ειχα στο χερι να μπορουσα να πω παραπανω. Ετσι, δυστηχως οχι. Σας ξαναλεω παντως με βεβαιοτητα πως σιγουρα δεν ειναι κομματια αξιωσεων με την εννοια πως δεν εχουν καποια σοβαρη συλλεκτικη/χρηματικη αξια.

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2014, 10:12:50 μμ από Helios » Καταγράφηκε

salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:11:46 μμ »


Σας ευχαριστω θερμα για τα καλα σας λογια. Μαλλον βεβαια θα αστειευεστε καθως οι γνωσεις μου δεν ειναι τοσες ωστε να κανω τον ... "καθηγητη"! Εχω κενα και εγω και εκει εξω υπαρχουν δυνατοι "παικτες" στα κεφαλια, πολυ δυνατοτεροι και με πολυ περισσοτερες γνωσεις και εμπειρια.  Χαμόγελο

Με εκτιμηση,

Νικος


Καλέ ναι, εννοείται.
A propos, αντίστοιχη δουλειά που έκανε στο φόρουμ μας ο Helios και άλλα μέλη στο παρελθόν (solferino, aiolos, heretic, donsoc κ.ά.) υπάρχει - προς αυτοδιδασκαλία- και εδώ

http://www.stampcommunity.org/topic.asp?TOPIC_ID=18134
Καταγράφηκε
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:33:38 μμ »

Eυχαριστω ολους για το ενδιαφερον
αλλα προσπαθω να βαλω σε μια σειρα χρονολογικα τα γραμματοσημα μου και δεν τα καταφερνω.Και οι μικρες κεφαλες το ιδιο ειναι.Μετα ελληνικη διοικησις απο δεξια ,ελληνικη διοικησις απο αριστερα,κρητης,Σαμου,Ηπειρου με σφραγιδες χωρις σφραγιδες.Αποριες πολλες αποριες
Ομως οταν συμπληρωνω κατι νοιωθω τοσο ομορφα που λεω χαλαλι.
Η χαρα του συλλεκτη ειναι αυτη νομιζω.
Θα επανελθω ευχαριστω Στεφανος
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:37:13 μμ »

 καλησπερα  εχω  κολησει  με  αυτο  το 20λεπτο  
 ειναι  καταλογος  Βλαστου  Νο 25  
 απο τον  καταλογο  Ελλας  ποιο  νουμερο  ειναι?
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:53:18 μμ »

collector,

Εαν ειναι οντως το Βλαστος 25, τοτε ειναι το Hellas 19A, δλδ το 20λεπτο Μαιου 1862. (Πρωτα τραβηγματα Συνεχων Εκδοσεων 62-67, Μαιος 1862).
Ειναι ομορφο το κομματι σας, "καθαρο", με καλη, σαφη και καθαρη εκτυπωση και πιθανοτατα ειναι οντως τραβηγμα Μαιου, αλλα ισως και λιγο μεταγενεστερο. (Σχεδον σιγουρα μεσα στην περιοδο 62-67, κοντα στο 62). Δειξτε μας τον αριθμο ελεγχου στην πισω πλευρα σε ενα καθαρο και μεγαλο σκαναρισμα αν ειναι εφικτο. Το τραβηγμα του Μαιου '62 χαρακτηριζεται εκτος απο την πολυ καλη εκτυπωση και απο τον πολυ ελαφρα τυπωμενο και συνηθως ανοικτης αποχρωσης ΑΕ (με σαφη διαφορα σκιασης μεταξυ της αριστερης και της δεξιας πλευρας των ψηφιων του ΑΕ και την αριστερη πλευρα των ψηφιων του ΑΕ μερικως αορατη καποιες φορες) και απο το πολυ εντονο αναγλυφο των λευκων μερων του γραμματοσημου. Το ισχυρο αναγλυφο παιζει καταλυτικο ρολο για την καταταξη ενος κομματιου 62-67 στα τραβηγματα Μαιου 62. Στα μεταγενεστερα τραβηγματα της περιοδου 62-67 ο ΑΕ βαραινει ελαφρως σε αποχρωση και εμφανιζεται πιο σαφως τυπωμενος, διατηρωντας ομως καποια διαφορα στην σκιαση μεταξυ της αριστερης και της δεξιας πλευρας του. Το αναγλυφο των λευκων μερων του γραμ/μου εξεταζεται με το γραμματοσημο στο χερι. Φαινεται καλο κομματι. Αν μπορειτε δημοσιευστε την πισω πλευρα.

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2014, 10:14:52 μμ από Helios » Καταγράφηκε

collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 08:09:54 μμ »

  πισω πλευρα 
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 08:15:12 μμ »

 Νικο  το  19Α  με το  19α  τι  διαφορα εχουν?
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 08:15:40 μμ »

Οπως την περιμενα, ακριβως. Διαβαστε το προηγουμενο μου μηνυμα.
Λεπτος, ελαφροτυπωμενος και μερικως αορατος ΑΕ με σαφη διαφορα σκιασης μεταξυ της αριστερης και της δεξιας πλευρας. Το κομματι ειναι οντως 62-67. Το αν καταταχτει σαν "τραβηγμα Μαιου" δηλαδη πρωτα τραβηγματα Συνεχων 62-67 (πιθανοτατα ναι) ειναι θεμα καθαρα κρισης και προκυπτει απο την παρατηρηση του κομματιου στο χερι. Διαβαστε την σελιδα 12 του καταλογου Ηellas οπου πολυ ομορφα εξηγει το θεμα.

Νικο  το  19Α  με το  19α  τι  διαφορα εχουν?

Το 19Α ειναι το τραβηγμα του Μαιου, το 19α το αμεσως επομενο. Η διαφορα στα 2 τραβηγματα ειναι ουσιαστικα στο αναγλυφο των λευκων μερων του γραμματοσημου.

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2014, 10:09:19 μμ από Helios » Καταγράφηκε

collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 08:19:18 μμ »

 Νικο το πιασα  ευχαριστω   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences