Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 09:00:16 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κεφαλες Ερμη  (Αναγνώστηκε 24937 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 10:19:08 μμ »

Συλλεγει κανεις εδω μεγαλες κεφαλες Ερμη? Εγω μαζευω την τελευταια περιοδο 80-86...αν καποιος εχει την ιδια λοξα, ας τη μοιραστει εδω  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 02:27:29 μμ »

φίλε heretic και εγώ μαζεύω κεφαλές ή μάλλον μάζευα γιατί τώρα λόγο τις κατάστασης είναι δύσκολο το άθλημα ! Οι δικές μου είναι κυρίως 62-67 και σαφώς λιγότερες οι 80-86. Κυκλοφορούν αρκετές κεφαλές του 80-86 στο διαδίκτυο και σχετικά φθηνότερες απο τις άλλες . Οι κεφαλές αυτές έχουν το πλεονέκτημα τις τιμής αλλά και τις ταξινόμησης αφού δεν έχουν αριθμούς ελέγχου και έτσι αναγνωρίζονται εύκολα. Πιστεύω οτι η συλλογή μιας συγκεκριμένης χρονολογίας είναι ένας καλός δρόμος για να αποκτήσεις γνώσεις με τη σύγκριση των κεφαλών ώστε να δεις τις διαφορες στα χρώματα το χαρτί αλλά και την φθορά των πλακών όλη την περίοδο αυτή. Σου εύχομαι καλή συνέχεια και ελπίζω να μας λες και εμάς τα συμπεράσματά σου για την περίοδο αυτή των μεγάλων κεφαλών.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 03:01:46 μμ »

Γεια σου φιλε Αιολε, εχω ενα ας το πουμε κουσουρι, οταν ειναι να μαζεψω μια συγκεκριμενη περιοδο πεφτω με τα μουτρα....Εχω επικεντρωθει στην περιοδο 80-86 και κυριως συλλεγω τις πιο δυσκολες αποχρωσεις...πχ στο 10λεπτο τις αποχρωσεις του red-orange, και το 20λεπτο που θεωρειται πιο δυσκολο, εννοειται σε σφραγισμενα, γιατι για ασφραγιστα ουτε λογος. Εχω δει αρκετες διαφορες σε αποχρωσεις ακομα και στην ιδια την αποχρωση. Και οχι μονο στο χρωμα αλλα και στο σχεδιο, σε αλλα οι εκτυπωσεις ειναι πιο βαριες και σε αλλα καλυτερες. Αυτο που μου αρεσει ειναι οτι τα βλεπω διπλα διπλα ολα (μαλιστα τα συλλεγω σε διαφανα φυλλα της SAFE ωστε να φαινεται και η πισω μερια), ειναι ακριβως το  νοημα μιας συλλογης, και οχι 3-4 πανακριβα κομματια που εχουν τα ιδια λεφτα. Πχ κοινα δεκαλεπτα orange κανουν περιπου 1 ευρω το κομματι σφραγισμενα και μπορεις πχ να εχεις 100 διαφορετικα και να δεις χρωματικες ποικιλιες, σφραγιδες διαφορετικες, κλπ κλπ.
Σιγουρα καποια στιγμη θα περασω και σε αλλες περιοδους, γιατι το κεφαλαιο Μεγαλες κεφαλες ειναι ανεξαντλητο.
Δυστυχως με την οικονομικη κριση εχουν περιοριστει και οι δικες μου αγορες σημαντικα, οποτε εχω κοψει εντελως τα νομισματα, ασε που κουραστηκα να δινω 800αρια και 500αρια για ενα και μονο κομματι. Εδω βρηκα την υγεια μου χεχε...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 09:28:31 μμ »

Καλησπέρα! ωραίο θέμα ανοίξατε! εγώ έχω όλες και όλες 12 μεγάλες κεφαλές.Οι περισσότερες είναι 20 λεπτα κόκκινα.
Είναι μεγάλο κεφάλαιο για τα ελληνικά γραμματόσημα οι κεφαλές αλλά απαιτούν πολύ μελέτη και γνώση την οποία δεν έχω ακόμα..επίσης κυκλοφορούν και αρκετές πλαστές.Δεν είμαι σε θέση να τις ξεχωρίζω ακόμα..
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 10:37:35 μμ »

Είναι αλήθεια οτι είναι πολύ δύσκολο να κατατάξεις τις μεγάλες κεφαλές αλλά πιστεύω οτι αυτή είναι και η ομορφιά τους. Για το λόγο αυτό είναι περιζήτητες απο όλους τους συλλέκτες ανα τον κόσμο. Πάνω που λέω οτι άρχισα να ξεχωρίζω κάτι βρίσκω μια κεφαλή που ταιριάζει σε δυο τρεις περιόδους και έτσι ξεκινώ απο την αρχή. Τώρα για τα πλαστά που κυκλοφορούν έχω διαβάσει οτι κάποια απο αυτά που έχουν γνήσια σφραγίδα έχουν μεγαλύτερη αξία απο ορισμένα γνήσια(μιλάω πάντα για μεγάλες κεφαλές).
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 08:43:40 πμ »

Οι μεγάλες κεφαλές είναι γοητευτικά γραμματόσημα.
Μαζεύω ό,τι μου πέσει στα χέρια ή από φτηνά λότα και έχω μερικούλες. Ανάμεσα σε αυτές έχω αναγνωρίσει και 2 πλαστές που φαίνονται σχετικά εύκολα.
Ακόμη και οι πιο φτηνές δίνουν ατελείωτες ώρες μελέτης (και χαράς)!
Στο μεταξύ πρέπει να είμαστε και υπερήφανοι στο φόρουμ μας, γιατί ανάμεσά μας κυκλοφορεί το 15ο Σολφερίνο.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 12:55:34 μμ »

Εγω ηξερα για 13, τωρα ειναι 15?  Χαμόγελο
Θα επεσε μασουρι  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:08:36 μμ »

Logiκά δεν υπάρχει άλλο εκτός από τα ήδη υπάρχοντα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 01:09:04 μμ »

Εγω ηξερα για 13, τωρα ειναι 15?  Χαμόγελο
Θα επεσε μασουρι  Χαμόγελο

Δίκιο έχεις, αν και το 13 μου κάθεται γρουζούζικο.
Εμείς έχουμε λοιπόν το 14ο Σολφερίνο που ωστόσο κάνει για 2 και είναι μαζί 14ο και 15ο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
aiolos68
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 237



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2013, 02:16:47 μμ »

Τον Ιούλιο που μας πέρασε είχα την τύχη να συναντήσω απο κοντά ένα μεγάλο μελετητή και αρθρογράφο για τις μεγάλες κεφαλές που ήρθε στο νησί για λίγες μέρες. Μου έδειξε αρκετά πραγματα  για τα μεγάλα κεφάλια και οχι μόνο. Περιττό να σας πω οτι δεν πήρα είδηση πως πέρασαν 2-3 ώρες( αν και εγώ θα μπορούσα να μείνω αλλες 24 ώρες) με τόσες ερωτήσεις και απορίες που είχα. Είναι υπέροχο πράγμα η μετάδοση των γνώσεων απο τους μεγαλύτερους και έμπειρους σε μας τους νεότερους.Κάτι ανάλογο γίνεται και μέσα απο αυτό το χώρο που συμβάλει στο να μεταδίδονται οι γνώσεις σε όλων των ειδών τους συλλέκτες.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:47:58 μμ »

Μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος εξειδικευμενος γνωστης....Στην περιοδο 80-86, υπαρχει στο 10λεπτο μια ποικιλια orange/yellow, διαφορετικη απο την orange-yellow, προφανως εννοει το χαρτι του οτι ειναι κιτρινωπο και οχι η αποχρωση. Ο καταλογος του Ελλας την εχει σφραγισμενη 170 ευρω, νομιζω οτι ο καταλογος Βλαστου την εχει πολυ χαμηλοτερα. Εντωμεταξυ απο ενα αντιτυπο που εχω παρει δεν ειδα καποια ιδιαιτερη διαφορα σε σχεση με τα κοινα που υπαρχουν, αν μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του θα μου εκανε μεγαλη χαρη.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Stef1977
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 174


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 11:53:31 μμ »

Γεια σας
Εγω εχω 20 μεγάλες κεφαλές αλλα δυστυχώς δεν μπορω να τις κατάταξω χρονολογικά.´´
Εχω 3 μπλε των 20 λεπτών που απο πίσω έχουν τον αριθμό 20 .Και οι 3 έχουν διαφορετική απόχρωση.Τι πρέπει να προσεξω? για τις υπόλοιπες άλλη φορά
Ευχαριστω
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 07:06:04 πμ »

Γεια σας
Εγω εχω 20 μεγάλες κεφαλές αλλα δυστυχώς δεν μπορω να τις κατάταξω χρονολογικά.´´
Εχω 3 μπλε των 20 λεπτών που απο πίσω έχουν τον αριθμό 20 .Και οι 3 έχουν διαφορετική απόχρωση.Τι πρέπει να προσεξω? για τις υπόλοιπες άλλη φορά
Ευχαριστω


Το ότι έχουν αριθμούς σημαίνει ότι είναι προγενέστερες του 1880.
Αν ανεβάσεις καθαρές φωτογραφίες και των δύο όψεων πιστεύω ότι τα μέλη του φόρουμ μας θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν, κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και το μέλος αίολος http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=5558.0
Καταγράφηκε
Κώστας81
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 10


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 02:42:34 μμ »

Παιδιά εγώ έχω 5 μικρές κεφαλές Ερμή,έχουν κάποια αξία?
Καταγράφηκε
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 24, 2013, 09:41:15 μμ »

Παιδιά εγώ έχω 5 μικρές κεφαλές Ερμή,έχουν κάποια αξία?


http://greekstamp.blogspot.gr/2008/01/1886-1895.html
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences