Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 13, 2024, 06:34:31 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΛΛΙΟ ???  (Αναγνώστηκε 4349 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 15, 2015, 04:26:36 μμ »

Υπαρχει περιπτωση να γνωριζει κανεις κατι γι'αυτο το "μεταλλιο" ? Η την αξια του ?
Επανω πρεπει να γραφει  "MALO MORI QUAM FOEDARI"
Ευχαριστω εκ των προτερων!
Καταγράφηκε
georgio falaniotty
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2015, 06:09:00 μμ »

marriage medal
μεταλλιο απο τον γαμο ( οικογενειες Buil and Kvan)
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2015, 06:13:59 μμ »

Ενδιαφερον!Απο αξια να υποθεσω μηδαμινη μαλλον....
Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου!Να εισαι καλα!
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2015, 10:31:23 μμ »

Δεν ειναι kvan,ειναι RYAN.Ειναι μια οικογενεια που εχει σχεση με τη βασιλικη οικογενεια της Ισπανιας.Το μεταλλιο εχει ιστορικη αξια.http://vicryan.com/JMR_Web_Root/genes/ryanfam.htm
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 16, 2015, 03:35:58 μμ »

Που θα παει ,θα βγαλουμε ακρη σιγα-σιγα
Σε ευχαριστω πολυ Κωστα!Να εισαι καλα!
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 16, 2015, 09:09:08 μμ »

Νικο,βρηκα απο ενα αγγλικο φορουμ,μια συζητηση για αυτους τους Ryan,στο φορουμ καποιος εχει ενα μεταλειο με τον θυρεο των Ryan.Τον παραπεμπουν σε διαφορα λινκ,για ριξε μια ματια μηπως βρεις ακρη.Παντως πιστευω οτι εχεις κατι πολυ ιδιαιτερο γιατι ειναι αδυνατο να βρεθει απευθειας στοιχειο για το μεταλιο σου.http://www.rootschat.com/forum/index.php?topic=365487.0
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2015, 09:32:02 μμ »

Κωστα ειχα πεσει σε αυτες τις σελιδες οταν εψαξα απλως δεν πιστεψα οτι ειναι των Ryan.Καπου ειδα και αυτο http://www.ebay.com/itm/MEDAILLON-EN-BRONZE-ARMOIRIE-ANNE-DE-BRETAGNE-MALO-MORI-QUAM-FOEDARI-122-8-/261851239772?pt=LH_DefaultDomain_71&hash=item3cf78cd55c
Δεν σταματησα να το ψαχνω για τον λογο οτι με πεισμωσε!
Το θεμα ειναι οτι οταν ψαχνεις κατι για ενα αντικειμενο μαθαινεις και οοοολη την ιστορια της εποχης χωρις να το καταλαβεις Μεγάλο χαμόγελο
Παντως σε ευχαριστω και παλι για τον χρονο που αφιερωσες Κωστα!
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2015, 10:46:29 μμ »

Κωστα αυτο θα εννοεις Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 18, 2015, 05:47:27 μμ »

Νικο,βλεποντας τη γοτθικη γραφη,παρατηρησα οτι το αλλο ονομα δεν ειναι Buill,αλλα Guill.Ψαχνοντας την οικογενεια αυτη βρηκα οτι ξεκινανε απο τη Γαλια του 15ου αιωνα,και μετα περνανε στην Ισπανια και στην Αγγλια.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω σε ποια κοινονικη περισταση διασταυρωνονται οι δυο οικογενειες.Επισης μου φαινεται οτι ισως το μεταλλιο να ειναι μοντερνο.Υπαρχουν εταιρειες,κυριως Αγγλικες,που πληρωνεις και βρισκουν το γενεαλογικο σου δεντρο,αλλα και θυρεους που ειχαν οι προγονοι σου,και φτιαχνουν διαφορα προιοντα(μεταλλια,οικοσημα).https://www.houseofnames.com/category/Family+Crest
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 18, 2015, 07:01:32 μμ »

Σχετικα με το γενεαλογικο δεντρο και οικογενειακο παρςλθον, υπαρχει καποια ελληνικη εταιρια που να ασχολειται με αυτα??
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 18, 2015, 07:22:05 μμ »

Νικο,βλεποντας τη γοτθικη γραφη,παρατηρησα οτι το αλλο ονομα δεν ειναι Buill,αλλα Guill.Ψαχνοντας την οικογενεια αυτη βρηκα οτι ξεκινανε απο τη Γαλια του 15ου αιωνα,και μετα περνανε στην Ισπανια και στην Αγγλια.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω σε ποια κοινονικη περισταση διασταυρωνονται οι δυο οικογενειες.Επισης μου φαινεται οτι ισως το μεταλλιο να ειναι μοντερνο.Υπαρχουν εταιρειες,κυριως Αγγλικες,που πληρωνεις και βρισκουν το γενεαλογικο σου δεντρο,αλλα και θυρεους που ειχαν οι προγονοι σου,και φτιαχνουν διαφορα προιοντα(μεταλλια,οικοσημα).https://www.houseofnames.com/category/Family+Crest

Με παραξενευει Κωστα που δεν βρισκω καμμια φωτο απο μεταλλια.Περα απο τα ιστορικα στοιχεια αν ειχαμε και αναφορες σε αντικειμενα εποχης θα ηταν πιο ευκολα τα πραγματα.Βρηκα πολλες ιστοσελιδες αλλα δεν κατεληξα καπου.Παρολο αυτα για εμενα ηταν αρκετα ενδιαφερον θεμα και με την δικη σου συμμετοχη εγινε ακομα καλυτερο!
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 18, 2015, 08:11:10 μμ »

Κωστα,μπορεις να δοκιμασεις αυτο http://www.myheritage.gr .Αλλα στην Ελλαδα ειναι σχετικα δυκολο.Οι Αγγλοι,ειδικα,κρατανε αρχεια οικογενειων εδω και αιωνες.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 18, 2015, 08:28:51 μμ »

Αν δεν κανω λαθος, το εχω δει αυτο...νομιζω ομως οτι εκει δεν σου βρισκουν το παρελθον η την καταγωγη της οικογενειας σου..απλα ψαχνεις εσυ σε καποια αρχεια που υπαρχουν στην βαση τους..η κατι τετοιο..εγω ελεγα αν υπηρχε καποιο ινστιτουτο η καποιο κεντρο που να μπορεις να πας, να τους δωσεις καποια στοιχεια και μετα εκεινοι να ψαξουν και να φτιαξουν το δεντρο σου..επι πληρωμη παντα...αλλα ας μην χαλαμε το θεμα του φιλου... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 18, 2015, 08:58:27 μμ »

Αν δεν κανω λαθος, το εχω δει αυτο...νομιζω ομως οτι εκει δεν σου βρισκουν το παρελθον η την καταγωγη της οικογενειας σου..απλα ψαχνεις εσυ σε καποια αρχεια που υπαρχουν στην βαση τους..η κατι τετοιο..εγω ελεγα αν υπηρχε καποιο ινστιτουτο η καποιο κεντρο που να μπορεις να πας, να τους δωσεις καποια στοιχεια και μετα εκεινοι να ψαξουν και να φτιαξουν το δεντρο σου..επι πληρωμη παντα...αλλα ας μην χαλαμε το θεμα του φιλου... Χαμόγελο

Δεν το χαλας.Ισα-ισα που εχει ενδιαφερον!
Εχω δει γενεαλογικο δεντρο οικογενειας φιλου παμπαλαιο και καδραρισμενο.Το χαρτι πολυ παλιο με ημερομηνιες περιπου απο το 1700.
Φυσικα περιτεχνο σχεδιο με λεοντες,λεξεις οπως venice..κ.α.Ακρως εντυπωσιακο!Φαντασου ποσα αλλα ακομα ειχε στους τοιχους Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΕιχα παθει σοκ! Ανεκτιμητα αντικειμενα που περνανε απο γενια σε γενια.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 19, 2015, 05:41:37 μμ »

Πραγματι, το οικογενειακο παρελθον ειναι εντυπωσιακο με οσα μπορει να μαθει κανεις..ειδικα αν αποτελειται απο κσταγεγραμενο δεντρο τοσων ετων! Και εγω θελω καποια στιγμη να μπορεσω να το φτιαξω αυτο..μεχρι στιγμης απο γνωστους εχω φτασει μεχρι τελη 19ου αιωνα..απο εκει και πισω το χαος..μαλιστα εχω και φωτο με τους γονεις του παππου μου γεννημενοι το 1880κατι αν θυμαμαι καλα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences