Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 05:36:16 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταλιρο 1851  (Αναγνώστηκε 61846 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 01, 2014, 08:57:37 πμ »

Επίσης όταν τελειώσουμε με τον τόπο κοπής, που εμένα προσωπικά δεν με πολυαπασχολεί, εκτός απο εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, όπως είπα και παραπάνω, ακομή και εάν υπάρχει σύνδεση, το σημαντικό ειίναι η γνησιότητα ή μη κάποιων και η σωστή/λανθασμένη άποψη που εχει επικρατήσει στις 2 μεγαλες εταιρείες πιστοποίησης για τα 5δρχ 1851 ως προς την γνησιότητα τους και με ποια κριτήρια.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 01, 2014, 09:02:46 πμ »



Ηλια, εαν 958 ηταν τα χρυσα 20ρικα του 33 για ιδιωτες, τοτε ποσα ηταν στο συνολο; Γιατι εγω τα υπολογιζα γυρω στις 10 φορες αυτο το νουμερο..., εικασια βεβαια, αλλα προερχομενη απ'τη συχνοτητα που εμφανζεται τα τελευταια 25 χρονια, χωρις τα καλπικα.
Απ' ότι γνωρίζουμε κόπηκαν και 18000 τεμάχια περίπου το 1832 στο Μόναχο.
Λέγεται μάλιστα ότι η ποικιλία του ελλείποντος μίσχου είναι αυτή των 958 τεμαχίων που κόπηκαν το 1842 στην Αθήνα.
Γι' αυτό μάλιστα το λόγο ισχυρίζονται κάποιοι ότι το βιβλίο του υπουργείου οικονομικών αναφέρει κοπή 958 τεμαχίων.
Αναφέρει δηλαδή των αριθμό κοπέντων του '42.  


Σ'ευχαριστω Ηλια. Κι απο που το γνωριζουμε το 18000; Εγω που νομιζα οτι ηταν τα μισα...Ειναι εξακριβωμενο η εικασια; (και αρχεια ΓΑΚ να μου βγαλεις δε θα τα διαβασω, σε πιστευω απλα).

Επισης δεν ηθελα να εκτροχιασω το θεμα με το ταλληρο, αλλα ετυχε να το πει εδω ο Ηλιας. Αντιθετα, στο αλλο θεμα του Ηλια με τα πλαστα 20ρικα, ζηταω κατι, κι εχω βαλει και φωτογραφια του δικου μου. Ευχαριστω, Δημητρης.
Τα 18000 τεμάχια περίπου (γιατί είναι 17 χιλιάδες και κάτι αν θυμάμαι καλά) τα γνωρίζουμε από τους Γερμανούς (Νομισματοκοπείο Μονάχου).
Έχουν δώσει αριθμό κοπής για τα τάληρα που είναι 480.000 περίπου και για τα χρυσά εικοσάρικα.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1058



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 01, 2014, 09:06:19 πμ »

Επίσης όταν τελειώσουμε με τον τόπο κοπής, που εμένα προσωπικά δεν με πολυαπασχολεί, εκτός απο εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, όπως είπα και παραπάνω, ακομή και εάν υπάρχει σύνδεση, το σημαντικό ειίναι η γνησιότητα ή μη κάποιων και η σωστή/λανθασμένη άποψη που εχει επικρατήσει στις 2 μεγαλες εταιρείες πιστοποίησης για τα 5δρχ 1851 ως προς την γνησιότητα τους και με ποια κριτήρια.

Πονεμενη ιστορια Φανη, αυτο που ζητας. Εχει πεσει πολυ χρημα σε questionable authenticity ταλληρα του 51.

Σαν πρωτο στοιχειο, να θυμασαι (με βαση κι αυτα που ειπε ο Γιωργος), οτι ο καθε συλλεκτης, εχει εμφυτη ζηλεια να κατονομασει πλαστο κατι ωραιο που δεν του ανηκει και να το κανει σουσουρο. Τωρα σε ωριμη ηλικια, καταλαβαινω οτι φταιει η ανθρωπινη φυση, ετσι ειναι προγραμματισμενα τα γονιδια της πλειοψηφιας των συλλεκτων. Οποτε κι εγω, αν ποτε θελησω να παρω ταλληρο 51, χμμμ... δεν σας λεω τι θα κανω για να βεβαιωθω πρωτα.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 01, 2014, 09:06:38 πμ »

Επίσης όταν τελειώσουμε με τον τόπο κοπής, που εμένα προσωπικά δεν με πολυαπασχολεί, εκτός απο εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, όπως είπα και παραπάνω, ακομή και εάν υπάρχει σύνδεση, το σημαντικό ειίναι η γνησιότητα ή μη κάποιων και η σωστή/λανθασμένη άποψη που εχει επικρατήσει στις 2 μεγαλες εταιρείες πιστοποίησης για τα 5δρχ 1851 ως προς την γνησιότητα τους και με ποια κριτήρια.

Αυτο ειναι μια αλλη πονεμηνη ιστορια φιλε μου.
Ο Δημητρης καποτε πανω στα νευρα του ειχε πει 5 πραγματα το οποια και εγω τα πιστευω ακραδαντα οτι ειχαν γινει.
Μετα (κακως κατ'εμε) τα εσβησε . Σε αυτο εδω το ποστ τα ξαναειπε λιγο ποιο εκλεπτισμενα διχως να αναφερει συγκεκριμενες καταστασεις.
Δυστηχως η ζηλια , ο φθονος και τα οικονομικα συμφερωντα απο μερικους μερικους εχουν κανει μεγαλη ζημια στον συλλεκτισμο!!

Γιαυτο παρα πολλες φορες μιλωντας σε νεους επαναλαμβανω:
Μελετατε , ερευνατε μην καταπινετε αμασητο οτι σας σερβιρουν καποιοι!!
Καποιοι μιλανε παντα με το συμφερον τις τσεπης τους!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 01, 2014, 09:08:18 πμ »

Για την ικανοποίηση όλων υποθέτω, θα αναφέρω ότι στον κατάλογό μου, οι κοπές που αναφέρω είναι : Vienna και Αθήνα για τα χτυπημένα στα Δίστηλα. Για να μην αναλύω ξανά τα ίδια, θεώρησα την άποψη του Γιώργου Κουντουρίδη επί της αρχής σωστή, και την έχω περάσει και στη βάση δεδομένων, απ' αρχής της δημιουργίας του καταλόγου.

Όσο αναφορά την πλαστότητα... ένα σχόλιο :
Οι εταιρείες έχουν αποδείξει ότι, πιστοποιούν ανάλογα των υποδείξεων που τους γίνονται.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 01, 2014, 09:09:16 πμ »

digo και οι δυο ξεκινησαμε με διαφορα δευτερολεπτων με το : Πονεμενη ιστορια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Μαλλον κατι ξερουμε !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 01, 2014, 09:13:54 πμ »

Αυτό με την ζηλεια , ισχύει.

Και για τους πολύ πολύ ζηλιάρηδες τους αφιερώνω την ρήση του Κίρκεγρορ :

  O φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 01, 2014, 09:14:34 πμ »

Επίσης όταν τελειώσουμε με τον τόπο κοπής, που εμένα προσωπικά δεν με πολυαπασχολεί, εκτός απο εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, όπως είπα και παραπάνω, ακομή και εάν υπάρχει σύνδεση, το σημαντικό ειίναι η γνησιότητα ή μη κάποιων και η σωστή/λανθασμένη άποψη που εχει επικρατήσει στις 2 μεγαλες εταιρείες πιστοποίησης για τα 5δρχ 1851 ως προς την γνησιότητα τους και με ποια κριτήρια.
Γιώργο εκτός αν κάποιο κομμάτι είναι χυτό που κάνει μπαμ από χιλιόμετρα και δεν έχω δει τέτοιο μέχρι στιγμής, έχω εκφράσει την εξης απορία εδώ και χρόνια όσον αφορά τη γνησιότητα και απάντηση δεν έχω πάρει.
Ποιός, πότε και για ποιό λόγο έφτιαξε τέλεια μήτρα και χτύπησε τάληρα '51?
Ποιός μπήκε σε τόσο κόπο να φτιάξει ένα τέλειο νόμισμα?
Τα κίβδηλα της εποχής (Μεγαρίτικα, Κουλουριώτικα) κάνουν μπαμ για ψεύτικα
Οι δύο μήτρες που γνωρίζουμε και είμαστε σίγουροι ότι υπάρχουν, έχουν και διαφορά στο "κολλάρο".
Από εκεί αν γνωρίζω καλά κοιτούσαν η εταιρείες πιστοποίησης για την γνησιότητα ή όχι.
Άλλα τα δόντια στο δικό μου τάληρο και άλλα σε αυτό του Ποδάρα.
Κοιτούσαν επίσης και το βάρος.
Το θέμα αυτό βέβαια το έλυσε ο Ποδάρας με τη στοιχειοθέτηση και τα έγγραφα που έστειλε στην NGC προκειμένου να αποδείξει τη γνησιότητα του δικού του νομίσματος και το πέτυχε.
Και μία φώτο από το δικό μου τάληρο με προβληματικό δίσκο στον οπισθότυπο.    
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 01, 2014, 09:15:33 πμ »

Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.  Οι αποψεις μου ειναι γνωστες και τεκμηριωμενες.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 01, 2014, 09:19:02 πμ »

Επίσης όταν τελειώσουμε με τον τόπο κοπής, που εμένα προσωπικά δεν με πολυαπασχολεί, εκτός απο εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, όπως είπα και παραπάνω, ακομή και εάν υπάρχει σύνδεση, το σημαντικό ειίναι η γνησιότητα ή μη κάποιων και η σωστή/λανθασμένη άποψη που εχει επικρατήσει στις 2 μεγαλες εταιρείες πιστοποίησης για τα 5δρχ 1851 ως προς την γνησιότητα τους και με ποια κριτήρια.
Γιώργο εκτός αν κάποιο κομμάτι είναι χυτό που κάνει μπαμ από χιλιόμετρα και δεν έχω δει τέτοιο μέχρι στιγμής, έχω εκφράσει την εξης απορία εδώ και χρόνια όσον αφορά τη γνησιότητα και απάντηση δεν έχω πάρει.
Ποιός, πότε και για ποιό λόγο έφτιαξε τέλεια μήτρα και χτύπησε τάληρα '51?
Ποιός μπήκε σε τόσο κόπο να φτιάξει ένα τέλειο νόμισμα?
Τα κίβδηλα της εποχής (Μεγαρίτικα, Κουλουριώτικα) κάνουν μπαμ για ψεύτικα
Οι δύο μήτρες που γνωρίζουμε και είμαστε σίγουροι ότι υπάρχουν, έχουν και διαφορά στο "κολλάρο".
Από εκεί αν γνωρίζω καλά κοιτούσαν η εταιρείες πιστοποίησης για την γνησιότητα ή όχι.
Άλλα τα δόντια στο δικό μου τάληρο και άλλα σε αυτό του Ποδάρα.
Κοιτούσαν επίσης και το βάρος.
Το θέμα αυτό βέβαια το έλυσε ο Ποδάρας με τη στοιχειοθέτηση και τα έγγραφα που έστειλε στην NGC προκειμένου να αποδείξει τη γνησιότητα του δικού του νομίσματος και το πέτυχε.
Και μία φώτο από το δικό μου τάληρο με προβληματικό δίσκο στον οπισθότυπο.    
Να προσθεσω οτι τα κολλαρα εχουν χρησιμοποιηθει εναλλακτικα και στις δυο μητρες.
Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1058



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 01, 2014, 10:02:18 πμ »

Ωπα!  Έκπληξη

Ηλια εχω χασει πολλα επεισοδια, διοτι για λογους που γνωριζεις, δεν παω στο καφε μετα τη λεσχη με σπανιες εξαιρεσεις οπως την περασμενη Κυριακη.

Πολυ ωραιο το ταλληρο σου, τι προβληματικους δισκους μου λες εσυ τωρα... Ποσο εγραψε;
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 01, 2014, 10:04:17 πμ »

καλημερα και καλο μηνα.αυτο ειναι το δικο μου που  το εχει ποιστοποιησει η pcgs 17258152.εαν μπορει ας το ανεβασει καποιοσ ευχαριστω
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1058



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 01, 2014, 10:06:45 πμ »

Αυτό με την ζηλεια , ισχύει.

Και για τους πολύ πολύ ζηλιάρηδες τους αφιερώνω την ρήση του Κίρκεγρορ :

  O φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.


Γεια σου ρε διαβασμενε (Søren Aabye Κ.) + Ζιγκμουντ ΣΕ ΕΝΑ, παρτε και συμφερει.  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 01, 2014, 10:11:30 πμ »

καλημερα και καλο μηνα.αυτο ειναι το δικο μου που  το εχει ποιστοποιησει η pcgs 17258152.εαν μπορει ας το ανεβασει καποιοσ ευχαριστω


 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 01, 2014, 10:57:46 πμ »

Ωπα!  Έκπληξη

Ηλια εχω χασει πολλα επεισοδια, διοτι για λογους που γνωριζεις, δεν παω στο καφε μετα τη λεσχη με σπανιες εξαιρεσεις οπως την περασμενη Κυριακη.

Πολυ ωραιο το ταλληρο σου, τι προβληματικους δισκους μου λες εσυ τωρα... Ποσο εγραψε;
Cleaned XF Details
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences