Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 10:12:38 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταλιρο 1851  (Αναγνώστηκε 61887 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 30, 2014, 07:29:04 μμ »

Δειξε μου ποιο εγγραφο λέει ότι κόπηκαν στη Βιεννη.

Είπα ποτέ ότι κόπηκαν στη Βιέννη ή στην Αθήνα ή στο Καντμαντού ;
Άλλοι επιμένουν ότι κόπηκαν στην Αθήνα.

Δειξε μου ποιο εγγραφο λέει ότι κόπηκαν στην Αθήνα.

ΥΓ Δεν έχει ουσία να κάνουμε συζήτηση εντυπώσεων... δεν με απασχολεί κιόλας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 30, 2014, 07:42:25 μμ »

Αφού όλα κοβονταν στην Αθηνα by default.  Συνεπώς εγω θέλω το εγγραφο που λέει ότι αυτά ειδικά κόπηκαν στη Βιεννη.  Νομίζω it makes sense αυτό που ζητάω.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 30, 2014, 07:48:21 μμ »

Δημήτρη, does not make any sense, cause for every mint in Greece, there was an official signed note in archives of ministry of Economics.
Για του '51... Δεν υπάρχει εντολή στα ΓΑΚ, για κοπή στην Αθήνα.  Κλείσιμο ματιού

Οπότε εκεί θέλω να καταλήξω... δεν έχει νόημα να συζητάμε για τις εντυπώσεις.
Αν υπάρχει κάποια άποψη, είναι καλοδεχούμενη... αλλά αν υπάρχουν στοιχεία ακόμη καλύτερα.
Εγώ δεν εξέφρασα καμία άποψη... άλλοι επιμένουν για την Αθήνα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 30, 2014, 07:52:14 μμ »

Δημήτρη, does not make any sense, cause for every mint in Greece, there was an official signed note in archives of ministry of Economics.
Για του '51... Δεν υπάρχει εντολή στα ΓΑΚ, για κοπή στην Αθήνα.  Κλείσιμο ματιού

Οπότε εκεί θέλω να καταλήξω... δεν έχει νόημα να συζητάμε για τις εντυπώσεις.
Αν υπάρχει κάποια άποψη, είναι καλοδεχούμενη... αλλά αν υπάρχουν στοιχεία ακόμη καλύτερα.
Εγώ δεν εξέφρασα καμία άποψη... άλλοι επιμένουν για την Αθήνα.
Δειξε μου τα signed notes για τα υπόλοιπα νομίσματα.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 30, 2014, 08:31:02 μμ »

Δειξε μου τα signed notes για τα υπόλοιπα νομίσματα.

Ψάξε λίγο... θα βρεις.  Κλείσιμο ματιού
http://arxeiomnimon.gak.gr/browse/index.html?code=GRGSA-CSA
Για κάποιες χρονιές, δεν υπάρχουν... όχι ότι έχουν χαθεί... δεν υπάρχουν εγγραφές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 30, 2014, 08:43:03 μμ »

Δειξε μου τα signed notes για τα υπόλοιπα νομίσματα.

Ψάξε λίγο... θα βρεις.  Κλείσιμο ματιού
http://arxeiomnimon.gak.gr/browse/index.html?code=GRGSA-CSA
Για κάποιες χρονιές, δεν υπάρχουν... όχι ότι έχουν χαθεί... δεν υπάρχουν εγγραφές.

Μην μου δείχνεις τα αρχεία.  Ξέρω που βρίσκονται.  Δειξε μου κάτι συγκεκριμένο.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 30, 2014, 08:50:47 μμ »

Ψάξε λίγο Δημήτρη... Ξέρω ότι γνωρίζεις τα στοιχεία.

Όποιος έχει ένα στοιχείο, που αποδεικνύει την κοπή στην Αθήνα ή στη Βιέννη... να σηκώσει το χέρι.

Όλα τα υπόλοιπα είναι για τις εντυπώσεις.
θα γεμίσουμε σελίδες επί σελίδων, παίζοντας την κολοκυθιά.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 30, 2014, 08:58:14 μμ »

Ψάξε λίγο Δημήτρη... Ξέρω ότι γνωρίζεις τα στοιχεία.

Όποιος έχει ένα στοιχείο, που αποδεικνύει την κοπή στην Αθήνα ή στη Βιέννη... να σηκώσει το χέρι.

Όλα τα υπόλοιπα είναι για τις εντυπώσεις.
θα γεμίσουμε σελίδες επί σελίδων, παίζοντας την κολοκυθιά.
Εσύ είπες ότι υπάρχουν.  Δειξε μου έστω ενα. 
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 30, 2014, 09:40:01 μμ »

Εσύ είπες ότι υπάρχουν.  Δειξε μου έστω ενα. 

Ας συνεχίσουμε να παίζουμε... την κολοκυθιά.
Και συ είπες ότι είναι Αθηνών... απόδειξε το.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 30, 2014, 09:44:05 μμ »

Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.  Με καλυψες.
Καταγράφηκε

GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:12:31 μμ »

Αφού σε κάλυψα Δημήτρη, μιας και δεν έχω πολλά στοιχεία πρόχειρα επειδή λείπω στο εξωτερικό, ορίστε ένα επίσημο έγγραφο από το Υπουργείο Οικονομικών, παράδοσης από το νομισματοκοπείο, 435 Τάλιρων 'Κουκου', το έτος 1842.
Αν θέλεις μπορείς να ψάξεις και να βρεις πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία, στα Γενικά Αρχεία του Κράτους. Πάντως δεν υπάρχει ούτε ένα έγγραφο, που να πιστοποιεί ή να αναφέρει καν... ότι κόπηκαν νομίσματα το 1851 στην Αθήνα ή στη Βιέννη, ακόμη.
Επίσης, δεν έχει ουσία να πετάμε ένα 'Με κάλυψες' για τις εντυπώσεις... δεν θέλω να καλύψω κανέναν και τίποτα, διότι δεν ισχυρίστηκα το οτιδήποτε. Εσύ έχεις την άποψη ότι κόπηκαν στην Αθήνα... Άρα εσύ πρέπει να μας δώσεις τα στοιχεία και από που αντλείς τη σιγουριά σου γι αυτό... θα έχει πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα θα βοηθήσει στην αναζήτηση της αλήθειας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2014, 11:41:32 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:19:48 μμ »

Οι πολυ ενδιαφέρουσες απόψεις του Δημήτρη και Κώστα έδωσαν τροφή για σκέψεις.
Ιδού οι δικές μου:
Καταρχήν με το Αγγλικό κείμενο που μας παρέθεσε ο haros. Διαφωνώ με την άποψη του συγγραφέα (Peter). Over striking is an emergency solution μας λέει (λύση εκτάκτου ανάγκης η κοπή πανω σε αλλα νομίσματα όπως Ισπανικά). Η λύση αυτή συνήθως εφαρμόστηκε για οικονομικούς λόγους και όχι σαν λυση απελπισίας η εκτάκτου ανάγκης έστω. Στην τελευταία περιπτωση (emergency) διεθνώς επιστρατεύθηκε η λύση της επισήμανσης.
 Επισης διαφωνώ με την άποψη του οτι μάλλον η Βιέννη έκοψε για δοκιμαστικους σκοπούς 5δρχμο πανω σε Ισπανικό δίστηλο προς έγκριση της Ελληνικής πλευράς. Τα δοκίμια κόβονταν για να ελεγχθούν πολλά πράγματα μεταξύ των οποίων η ποιότητα κοπής, η αντοχή μετάλλων των δίσκων αλλα και των μητρων  (γιαυτο και κόβονταν σε διάφορα ακόμη και ευγενή), τεχνική κλπ. Αλλα κόβεις ποτε ενα δοκιμαστικό νομιςμα ξένης χώρας πανω σε άλλο άλλης ξένης με όλα τα εμφανή σημάδια και το στέλνεις στο Κράτος-πελάτη για έγκριση; Ειλικρινά δεν νομιζω. Δεν ξέρω δεν το βλέπω πιθανό.

Ξέρουμε οτι στη περιπτωση του Μονάχου μητρες εργασίας δόθηκαν στο νέο Αθηναϊκό Νομισματοκοπείο και με κάποιες προσθήκες κόπηκαν νέα νομίσματα εκεί. Αναρωτιέμαι λοιπόν υπάρχει περιπτωση να εχει γίνει κάτι παρόμοιο και εδώ; Οι μητρες δηλαδή να κατασκευάστηκαν στην Βιέννη και ιςως κάποια αρχικά νομίσματα να κόπηκαν εκεί. Ιςως μετα να δόθηκαν  στην Αθήνα αλλα λόγω της κακής οικονομίας και έλλειψης υλικού η Αθήνα να χρησιμοποίησε Ισπανικά δίστηλα μεταξύ άλλων για την κοπή των 5δρχμων.

Μια άποψη που ιςως δικαιολογεί την έλλειψη αρχείου κοπής 5δρχμων απο Βιέννη, αλλα και την ύπαρξη των οverstrikes που όπως δικαιολόγησα είναι λύση οικονομίας και η Ελλάδα (Αθηνα) είχε κάθε λόγο το 1851 να εφαρμόσει.

Σκέψεις και θεωρίες. Αλλα δυςτυχως εικασίες.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:31:19 μμ »

Βρήκες και 'συ να ανεβάσεις βρε Κώστα έγγραφο που βρήκε ο Ποδάρας και το έχει σηκώσει πριν έξι μήνες στο άλλο φορουμ.
Είχε ξεκινήσει την προσπάθεια με το Στέλιο νομίζω, αλλά ο όγκος των εγγράφων που χρειάζεται ψάξιμο είναι τεράστιος.
Όσον αφορά το 1851, κάτι είχε βρει ο Στέλιος σε ένα έγγραφο αν θυμάμαι καλά, το οποίο ανέφερε την ποσότητα αργυρού που αγοράστηκε για κοπή νομισμάτων.
Βρήκε επίσης και ένα έγγραφο που ανέφερε την ποσότητα αργυρού που απέμεινε και είχαν ξεκινήσει τα μαθηματικά για να βρεθεί η τελική ποσότητα κοπής.
Βρέθηκαν επίσης από τα παιδιά επίσημα έγγραφα που αναφέρονται στα τεχνικά θέματα κοπής και σε προτάσεις προς τον Βασιλέα για το πορτραίτο κτλ.
Ακόμη βέβαια δεν έχει βρεθεί δελτίο παράδοσης νομισμάτων όπως αυτό που ανέβασες για τα τάληρα κουκου που επιτέλους μάθαμε σε τι ποσότητα κόπηκαν, αλλά απ' ότι ξέρω η προσπάθεια συνεχίζεται γιατί όπως είπαμε ο όγκος τον εγγράφων στα Γενικά Αρχεία του Κράτους είναι τεράστιος και δεν ξέρουμε βέβαια αν έχουν γίνει upload όλα όσα έχουν στα υπόγεια του Ψυχικού.
Η λογική κατ' εμέ οδηγεί στο ότι τα τάληρα του '51 έχουν κοπεί στην Αθήνα λόγω της ποιότητας αυτών όπως αναφέρει και το άρθρο που ανέβασε ο Βασίλης και για άλλους βέβαια λόγους, αλλά όπως πολύ σωστά παρατήρησες άλλο η λογική και άλλο τα απτά στοιχεία.
Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί το έγγραφο με τις συγκεκριμένες πληροφορίες.
Όπως δηλαδή βρέθηκε και αυτό με τα τάληρα κουκου.
    
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:34:39 μμ »

Μπράβο στον Δημήτρη και τον Στέλιο για την έρευνά τους.
Αφού το έχουν ψάξει τόσο μα τόσο πολύ, ας δούμε τα στοιχεία για την κοπή στην Αθήνα.

ΥΓ1 Όσο για την ποιότητα... μόλις είδαμε ένα MS63, χτυπημένο επάνω σε Δίστηλο. Ξέρουμε για Proof... Ποιο είναι το πρόβλημα στην ποιότητα ;

ΥΓ2 Τα Τάλιρα Κουκου, είναι τα επίσημα που παραδόθηκαν από το νομισματοκοπείο... υπάρχουν κι άλλα, που είναι από κοπές ιδιωτών.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 30, 2014, 11:40:14 μμ »

Μπράβο στον Δημήτρη και τον Στέλιο για την έρευνά τους.
Αφού το έχουν ψάξει τόσο μα τόσο πολύ, ας δούμε τα στοιχεία για την κοπή στην Αθήνα.
Όντως πρέπει να ξεστραβώθηκαν με τις καλλιγραφίες των εγγράφων και απ' ότι γνωρίζω ο Δημήτρης ακόμη ψάχνει για στοιχεία.
Το πρόβλημα απ' ότι μου έχει πει είναι ότι τα έγγραφα είναι "σκορπισμένα" και όχι σωστά ταξινομημένα με αποτέλεσμα να πρέπει να ερευνηθούν όλες οι ενότητες.
Μακάρι να πέσουν τα παιδιά πάνω στο σωστό έγγραφο και να μάθουμε και την ιστορία των ταλήρων του '51.
Αν έχουν κοπεί Αθήνα σίγουρα κάποια εγγραφή θα υπάρχει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences