Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 04:48:03 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ταλιρο 1851  (Αναγνώστηκε 61950 φορές)
0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 29, 2014, 01:57:17 μμ »

  Γιωργο, Δημητρη το επιβεβαιωνω κ εγω ο ιδιος μιας
και το αναφερατε, περί αυτού
του ταληρου προκειται..μαλιστα οι φωτος τυχαινει κ ειναι τραβηγμενες απο μενα..
Λιγο πολυ ειναι γνωστη η διαδρομη κ η ιστορια του νομισματος γιαυτο κ δεν σχολιασα
κατι... Ειμαι στη διαθεση του Λευτερη οποιαδηποτε στιγμη αν χρειαστει οποιεσδηποτε
πληροφοριες σχετικα, να τον ενημερωσω με πμ.
Πανο καταρχην σ'ευχαριστω!!
Το ταλιρο και την διαδρομη του αλλα και οτι εχει παει ngc κι το εχουν βγαλει πλαστο το ξερω!!
Οπως επισης ξερω και τι εχει γινει με σενα και το ταλιρο αλλα δεν χρειαζετε να τα λεμε αυτα!!
Εγω ειμαι πεπεισμενος οτι το ταλιρο ειναι αυθεντικοτατο και ας λενε οτι θελουν οι εταιρειες!!
Τωρα εαν ειναι πλαστο παλι θα εχω την αποκλειστικοτιτα!!εχει βρεθει κανα αλλο πλαστο του 51?
Λευτέρη, να το χαρείς φίλε μου μόνο αυτό.Το Τάληρο είχε έρθει στην ΠΝΕ αλλά ουδείς βρήκε κάτι μεμπτό ως προς την γνησιότητα.Μια χαρά είναι και συνέχισε για τα υπόλοιπα,εξάλλου το πήρες σε τιμή γαμάουα.ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΡΕ ΜΑΓΚΑ..............
Καταγράφηκε

panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 29, 2014, 02:01:39 μμ »

ΟΚ Λευτερη! Να θεωρεις δεδομενη την διαθεση μου να
σου δωσω οποιαδηποτε διευκρινιση χρειαστεις ποτε...
   Δυστυχως δεν εχω κρατησει καποιο ενημερωμενο αρχειο
με τις πιστοποιησεις 5δραχμων51 ,ξερω μονο 3-4 περιπτωσεις
μεσω φιλων,υπαρχουν παιδια εδω ομως
που εχουν πλουσιο αρχειο με τις πιστοποιησεις κ με τις αιτιολογιες
που εδωσαν οι εταιριες  κ μπορεις να
αντλησεις πολλες πληροφοριες απο κει ,κ φυσικα υπαρχουν
ακομα φανταζομαι τα post που εχει αναλυθει το θεμα
ενδελεχως .
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 29, 2014, 02:17:27 μμ »

οποιος φιλος εχει αρχεια με αναλογες περιπτωσεις και θελει να τα στειλει ευχαριστως τα δεχομαι!!
Επισης να σε ευχαριστησω για τις φωτο!!
Σορρυ που δεν πηρα την αδεια σου,αλλα ηταν καλες Σαρκασμός Σαρκασμός
Η φωτο ειναι του Πανου και τις πηρα απο το φορουμ του Δημητρη του Ποδαρα!!
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 29, 2014, 02:21:54 μμ »

Σιγα τις φωτο Λευτερη !  Σαρκασμός Σαρκασμός Ειμαι σιγουρος οτι ανετα
θα καταφερεις καλυτερες με την πρωτη προσπαθεια! Με γεια
το ταληρο κ ευχομαι συντομα να συμπληρωθει ολη η χρονιά !
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 29, 2014, 02:43:32 μμ »

To ταληρο δεν το εχω πιασει στα χερια μου το συγκεκριμενο,
Ολοι ξερετε οτι εχω δυο μεταχειρισμενα στα χερια μου ηδη.
Το ταληρο του Δημητρη πχ δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι πλαστο!! (αυτο που σηκωσε φωτο πανω σε Περουβιανο νομισμα) <Ας ελεγε καποτε το μακρυ του και το κοντο του καποιος ζηλοθφονος και πικροχολος συμφεροντολογος συλλεκτης>
Αυτο εδω ομως λογω των πορων που εχει και ειναι εκδηλοι ακομα και σε αυτες τις φωτο πολυ με προβληματιζουν!!
Επισεις αυτο που ο Ηλιας αναφερε σαν κακοποιηση του ματιου εγω απο μακρια το βλεπω σαν φυσαλιδα (λακο) κακης χυτευσης σε περιπτωση που οντος το νομισμα ειναι χυτο!!
Δεν υπηρχε λογος φιλε Ηλια να προσπαθηση κανεις να τρυπηση το νομισμα στο ματι Κλείσιμο ματιού

(Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικες σκεψεις δικες μου και δεν ζητω απο κανεναν να τις οικοιοποιηθει αλλα με μελετη προσωπικη ας βγαλει-βγαζει ο καθενας το πορισμα του)
Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 29, 2014, 02:50:05 μμ »

Το νόμισμα, επειδή το έχω πιάσει στα χέρια μου, δεν είναι πορώδες!  Δεν ξέρω πως έχει βγει έτσι στην φωτογραφία.  Το βγαλμένο μάτι δε το έχω δει και σε άλλα νομίσματα του 1851.  Έχει γίνει από τότε.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 29, 2014, 03:52:48 μμ »

Άσχετο με το νόμισμα του Λευτέρη (..., πρώην Στέλιου, πρώην Πάνου, κτλ) έχω κάποιος  απορίες για τα 5δρχ 1851 και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Γνωριζουμε ότι λόγω της κακής οικονομικής κατάστασης της χώρας, με διάταγμα της 7ης Απριλίου 1843 (?) επιτρεπόταν στο Βασιλικό Νομισματοκοπείο η κοπή αργύρων νομισμάτων για λογαριασμό ιδιωτών. Επίσης γνωρίζουμε ότι έχουν βρεθεί 5δρχ 1851, χτυπημένα σε νομίσματα ισπανικών αποικιών (Περουβιανά, Μεξικάνικα, όπως λεει ο Δημήτρης).

Οι απορίες μου ειναι οι εξής:

1) τα κοπής Βιέννης, πιστοποιούνται κανονικά και είναι χτυπημένα με 2 μήτρες;
2) τα ιδιωτικής κοπής είναι χτυπημένα με (τις ίδιες) 2 μήτρες, όπως αυτά που είναι χτυπημένα σε δίστηλα, όπως λέει ο Δημήτρης;
3) οι εταιρείες δεν πιστοποιούν τα ιδιωτικής κοπής ή/και αυτά που είναι χτυπημένα στα δίστηλα λόγω βάρους και διαστάσεων ή (και) για άλλους λόγους; (π.χ. δεν υπάρχει και ούτε νομίζω είναι εύκολο να βρεθεί επίσημο έγγραφο που να  δικαιολογεί την κοπή 5δρχ 1851 σε δίστηλα, λόγω της κακής κατάστασης που επικρατούσε τότε).

Ευχαριστώ πολύ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 29, 2014, 04:31:23 μμ »

 Παντως, κατα την γνωμη μου, πρεπει οποιος ειναι αμεσα ενδιαφερομενος(οι) για την αναγνωριση των ταληρων 51 που ειναι χτυπημενα σε διστηλα ως γνησια απο τις δυο μεγαλες εταιρειες, να συνταξει μια μελετη με ολα τα στοιχεια που μπορουν να βρεθουν η διαθετει και να τους την στειλει.
 Απο οτι ειχα διαβασει σε διαλογους ο Δημητρης το ειχε κανει στο παρελθον σε μια εταιρεια,αλλα δεν εγινε αποδεκτη, ισως γιατι δεν μπορεσε να μαζεψει τοτε ολα τα απαραιτητα στοιχεια.
 Ενταξει, μπορει να λεει κανεις οτι "ζαμαν φου" αν οι εταιρειες δεν πιστοποιουν ως γνησια τα συγκεκριμενα, αλλα ολοι μας γνωριζουμε οτι δεν ειναι ετσι, τουλαχιστον μακροπροθεσμα.
 Αυτο το θεμα καποτε πρεπει να λυθει ειτε προς την μια, ειτε προς την αλλη κατευθυνση.
 Αλλιως θα υπαρχουν δια παντος καποια ταληρα του 51 με..υποσημειωση.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 29, 2014, 05:20:19 μμ »

Και να πω κατι αλλο σε εναν φιλο πικραμενο απο τα ταληρα του 51 :

Το καλυτερο ταληρο που εχει βρεθει οπως  λενε οι παλιοι (απο ομορφια) ηταν στην συλλογη πρωην Δελιου
, αγοραστηκε απο τον Καραμητσο , προσπαθησε να το πουλησει μεχρι 17,000 ευρω .
Λογω θαψιματος απο μεριδας μεγαλοσυλλεκτων και λογω κακης φυλαξης-πειραγματος για να δημιουργηθει πατινα το ταληρο αυτο κατεληξε στα χερια ενος Γιατρου στα 8000 ευρω!!

Προσωπικο μου πιστευω ηταν και ειναι πως αυτο το ταληρο εαν πηγαινε για καθαρισμα στην Αμερικη θα επαιρνε ξανα την λαμψη και την ομορφια που ειχε πρωτα!!

Οταν λοιπον ακουω για 20αρια (χιλιαρικα) την δεδομενη χρονικη περιοδο που ζουμε το θεωρω υπερβολικο ποσον!!

Ας σεβομαστε λιγο τα χρηματα!!
Οι καιροι ειναι περιεργοι και οσοι θελουν χρημα καυτο θα αρκεστουν σε πολυ λιγοτερα πιστευω!!  Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Καθε εμποδιο για καλο !!  Κλείσιμο ματιού (Προσωπικα -αποκλειστικα σε καποιον φιλο) 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 29, 2014, 06:16:51 μμ »

Άσχετο με το νόμισμα του Λευτέρη (..., πρώην Στέλιου, πρώην Πάνου, κτλ) έχω κάποιος  απορίες για τα 5δρχ 1851 και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Γνωριζουμε ότι λόγω της κακής οικονομικής κατάστασης της χώρας, με διάταγμα της 7ης Απριλίου 1843 (?) επιτρεπόταν στο Βασιλικό Νομισματοκοπείο η κοπή αργύρων νομισμάτων για λογαριασμό ιδιωτών. Επίσης γνωρίζουμε ότι έχουν βρεθεί 5δρχ 1851, χτυπημένα σε νομίσματα ισπανικών αποικιών (Περουβιανά, Μεξικάνικα, όπως λεει ο Δημήτρης).

Οι απορίες μου ειναι οι εξής:

1) τα κοπής Βιέννης, πιστοποιούνται κανονικά και είναι χτυπημένα με 2 μήτρες;
2) τα ιδιωτικής κοπής είναι χτυπημένα με (τις ίδιες) 2 μήτρες, όπως αυτά που είναι χτυπημένα σε δίστηλα, όπως λέει ο Δημήτρης;
3) οι εταιρείες δεν πιστοποιούν τα ιδιωτικής κοπής ή/και αυτά που είναι χτυπημένα στα δίστηλα λόγω βάρους και διαστάσεων ή (και) για άλλους λόγους; (π.χ. δεν υπάρχει και ούτε νομίζω είναι εύκολο να βρεθεί επίσημο έγγραφο που να  δικαιολογεί την κοπή 5δρχ 1851 σε δίστηλα, λόγω της κακής κατάστασης που επικρατούσε τότε).

Ευχαριστώ πολύ.

1. Δεν υπάρχει κοπή Βιέννης.  Δεν υπάρχει ιδιωτική κοπή.  Όλα είναι κοπή Αθηνών.
2.Ολα ειναι χτυπημένα με δυο διαφορετικές μήτρες (κανονικο και double die reverse)
3.Σε διστηλα είναι δυο επιβεβαιωμένα και τα δυο είναι πιστοποιημένα.  Έχουν όλα τα στοιχεία στην NGC.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 29, 2014, 06:21:59 μμ »

Και να πω κατι αλλο σε εναν φιλο πικραμενο απο τα ταληρα του 51 :

Το καλυτερο ταληρο που εχει βρεθει οπως  λενε οι παλιοι (απο ομορφια) ηταν στην συλλογη πρωην Δελιου
, αγοραστηκε απο τον Καραμητσο , προσπαθησε να το πουλησει μεχρι 17,000 ευρω .
Λογω θαψιματος απο μεριδας μεγαλοσυλλεκτων και λογω κακης φυλαξης-πειραγματος για να δημιουργηθει πατινα το ταληρο αυτο κατεληξε στα χερια ενος Γιατρου στα 8000 ευρω!!

Προσωπικο μου πιστευω ηταν και ειναι πως αυτο το ταληρο εαν πηγαινε για καθαρισμα στην Αμερικη θα επαιρνε ξανα την λαμψη και την ομορφια που ειχε πρωτα!!

Οταν λοιπον ακουω για 20αρια (χιλιαρικα) την δεδομενη χρονικη περιοδο που ζουμε το θεωρω υπερβολικο ποσον!!

Ας σεβομαστε λιγο τα χρηματα!!
Οι καιροι ειναι περιεργοι και οσοι θελουν χρημα καυτο θα αρκεστουν σε πολυ λιγοτερα πιστευω!!  Κλείσιμο ματιού

Υ.Γ Καθε εμποδιο για καλο !!  Κλείσιμο ματιού (Προσωπικα -αποκλειστικα σε καποιον φιλο) 

Την τιμή την καθορίζει η αγορά.  Όσοι δε έχουν χρήμα, εξακολουθούν και έχουν χρήμα, θέλουν το καλύτερο και δεν τους ενδιαφέρει τι θα πληρώσουν για να το αποκτήσουν.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 29, 2014, 07:35:39 μμ »

Άσχετο με το νόμισμα του Λευτέρη (..., πρώην Στέλιου, πρώην Πάνου, κτλ) έχω κάποιος  απορίες για τα 5δρχ 1851 και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Γνωριζουμε ότι λόγω της κακής οικονομικής κατάστασης της χώρας, με διάταγμα της 7ης Απριλίου 1843 (?) επιτρεπόταν στο Βασιλικό Νομισματοκοπείο η κοπή αργύρων νομισμάτων για λογαριασμό ιδιωτών. Επίσης γνωρίζουμε ότι έχουν βρεθεί 5δρχ 1851, χτυπημένα σε νομίσματα ισπανικών αποικιών (Περουβιανά, Μεξικάνικα, όπως λεει ο Δημήτρης).

Οι απορίες μου ειναι οι εξής:

1) τα κοπής Βιέννης, πιστοποιούνται κανονικά και είναι χτυπημένα με 2 μήτρες;
2) τα ιδιωτικής κοπής είναι χτυπημένα με (τις ίδιες) 2 μήτρες, όπως αυτά που είναι χτυπημένα σε δίστηλα, όπως λέει ο Δημήτρης;
3) οι εταιρείες δεν πιστοποιούν τα ιδιωτικής κοπής ή/και αυτά που είναι χτυπημένα στα δίστηλα λόγω βάρους και διαστάσεων ή (και) για άλλους λόγους; (π.χ. δεν υπάρχει και ούτε νομίζω είναι εύκολο να βρεθεί επίσημο έγγραφο που να  δικαιολογεί την κοπή 5δρχ 1851 σε δίστηλα, λόγω της κακής κατάστασης που επικρατούσε τότε).

Ευχαριστώ πολύ.

1. Δεν υπάρχει κοπή Βιέννης.  Δεν υπάρχει ιδιωτική κοπή.  Όλα είναι κοπή Αθηνών.
2.Ολα ειναι χτυπημένα με δυο διαφορετικές μήτρες (κανονικο και double die reverse)
3.Σε διστηλα είναι δυο επιβεβαιωμένα και τα δυο είναι πιστοποιημένα.  Έχουν όλα τα στοιχεία στην NGC.
Ευχαριστώ Δημήτρη.

Οι εταιρείες λοιπόν με πιο σκεπτικό, δεν πιστοποιούν κάποια απο αυτά; Είναι μόνο οι διαφορές στα βάρη τους, ανεξαρτήτου δίσκου και μήτρας;

Και εαν ναι, πως δικαιολογείται αυτή η διαφορά στο βάρος;

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 30, 2014, 08:57:05 πμ »

Για την PCGS δεν μπορώ να πω, θα μιλήσω για την NGC.  Το πρώτο τάληρο που είχε επιστραφεί με αμφιβολίες ήταν περίπου το 2004.  Τότε είχα διαβάσει την αιτιολογία της NGC η οποία μιλούσε για τους εξής προβληματισμούς:

1) Η ανατροπή ήταν double die
2) Το βάρος δεν ήταν αυτό που αναφέρουν τα βιβλία και συγκεκριμένα ανέφεραν ως σωστό βάρος αυτών των ταλήρων του 1833.

Από εκεί και πέρα γαμήθηκε το πράγμα.  Υποψιάζομαι ότι οι εταιρείες συμβουλεύτηκαν και Άσχετους συλλέκτες-ειδικούς για το θέμα με αποτέλεσμα να γίνουν πολύ επιφυλακτικές.  Ειδικά για την PCGS είναι απορίας άξιο πως επιστρέφουν τάληρα του 1851 απιστοποίητα όταν πιστοποιούν πλαστές μισές του 1855 (electrotype πλαστά που κάνουν μπαμ!).
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 30, 2014, 09:56:39 πμ »

Rarcoa Auction of 1985 (Chicago International Coin Fair March 15-16, 1985) Lot 1121
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2014, 11:56:07 πμ από dpodaras » Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 30, 2014, 09:58:24 πμ »

My precious!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 30, 2014, 12:35:29 μμ από dpodaras » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences