Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 05:58:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πωληση απο ΤΤΕ αναμνηστικων  (Αναγνώστηκε 78108 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 02:29:34 μμ »

Είχα κάνει και εγώ ερώτηση πιο παλιά,για τα ασημένια, Βάλια Κάλντα,Μαυρόπευκα,Διόν,Διάς, τα οποία ήταν
από 5,000 τμχ το κάθε ένα.Είναι προς πώληση από το 2006 -2007, και ακόμα δέν έχουν τελώση.
Τώρα μαθαίνω ότι κάποια τελείωσαν.Αλλα μπορεί να είναι τρύκ της Τράπεζας,το έχει ξανακάνει!!!! Θυμός Θυμός
Ατελείωτα είναι τα ρημάδια!!!!!!!!! Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Με δικούς μου γνωστούς που έχω επαφές,αναφέρθηκε ότι και τα ασημένια των Παραολυμπιακών Αγώνων
είναι περισσότερα από 2,000 τμχ !!!!! Απορία Απορία
Προσωπικά ΔΕΝ θέλω να το πιστέψω. Άνεση Άνεση

Μιχάλη και μένα γνωστοί μου λένε ότι είναι παραπάνω, δεν ξέρω τι να πιστέψω, όντως ατέλειωτα είναι τα άτιμα.
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 02:35:26 μμ »

λοιπον για να μην το ζαλιζουμε πολύ το θέμα
το τιραζ ειναι συγκεκριμενο δεν αλλαζει πχ οταν λεμε 5000 τεμαχια το νομισματοκοπειο εχει τυπωσει 5000 τεμαχια. Τωρα απο κει περα στην ΤΤΕ ποτε δεν υπαρχει σωστη πληροφορηση , Ειδικα με τα βλιστερ και τα τριπτυχα καθως και με ασημενια νομισματα, μια τελειωνουν, μια ξαναεμφανιζονται για πώληση.
Το προβλημα ειναι οτι δεν υπαρχει κάποια καταγραφή στο τι πουλιεται από την τραπεζα και τι μένει διαθέσιμο στα στοκ, αυτά που ειναι εξαντλημενα μετα απο κανα δυο χρονια, ξαναδιατείθονται.
Καλησπερα, σε ποια αλλα ασημενια νομισματα αναφερεσαι εκτος του 2003?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 02:45:12 μμ »

Δήμητρα το ίδιο είχε συμβεί και με τα αναμνηστικά ασημένια 2006-2007(Μαυρόπευκα,Διόν,κλπ.)
Το 2009 αν θυμάμαι καλά,τα είχα ζητήσει από την ΤτΕ και μου είπαν δεν είναι διαθέσιμα.Και το 2012,διατίθεντο
κανονικά!!!!!! Μέχρι να εξαντληθούν..........Πιστεύω!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 03:05:23 μμ »

Γεια σου Μιχαλη, επισημα ειχε ανακοινωθει οτι ειχαν τελειωσει του 2006-2007 Απορία ρωτω γιατι δεν το γνωριζω...
μηπως σε ενημερωσε ενας απο τους βαριεστημενους Δ.Υ. της ΤτΕ ή μηπως και κακοβουλος ή μηπως και ασχετος Απορία
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5198

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #214 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 03:22:07 μμ »

Δεν γνωρίζω τη ειχε συμβεί.Ίσως να γίνετε αυτό που έγραψε ο (margiriou).
Τι να πώ; Ίσως να έγινε όπως τα λές εσύ. Ελλάς το μεγαλείο σου. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2012, 12:30:10 πμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #215 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 03:28:42 μμ »

αν και ειναι κατα 99% το τιραζ που λενε... ακριβες... σε καποια... υπαρχει κατι στα χαρτια που σε κανει να αναρωτιεσαι... οπως υπαρχουν ιστοριες σε μοντερνα κερματα που...

για να μην παρεξηγειθω.. δεν μιλαμε για παραπανω απο το τιραζ.. αλλα λιγοτερα!!!

ας τα παρουμε απο την αρχη....

αν δειτε πιστοποιητικα νομισματων... τα περισσοτερα γραφουν τιραζ.... πχ 10.000 τεμαχια! καποια ομως αναφερουν... εως 10.000.... αρα αναλογα με την ζητηση.. θα εβλεπαν ποσα θα κοψουν αλλα με ανωτατο οριο τα 10.000 κομματια! νομιζω υπαρχει νομισμα χρυσο... που δοθηκαν πολυ λιγοτερα κερματα... απο το τιραζ... οποτε τα υπολοιπα... ισως αναχωνευτικαν! νομιζω ειναι το χρυσο του 1990; του ΟΧΙ; αν και εχω ακουσει και για την χρυση δραχμη.... χωρις να το εχω διασταυρωσει...

τωρα.. εκτος αυτου... ξερουμε ολοι για τα χουντικα που αυτα που εμειναν τα ξαναελιωσαν και εφτιαξαν τα νομισματα των πανευρωπαικων αγωνων.... οποτε το τιραζ το κανονικο δεν ισχυει... και ειναι λογοτερα!

παραπλησιο εγινε αν δεν κανω λαθος (μου το ειπανε...), και στο πρωτο φολντερακι της ελλαδας με τα ευρω και το ασημενιο της ελληνικης προεδριας! μου ειπαν λοιπον οτι ειχε βγει τεραστιος αριθμος φολντερ... 50.000 αν θυμαμαι καλα.. αλλα εμειναν αρκετα (ηταν και πανακριβο τοτε.. 50ευρω!!), και υπηρξε μια ελλειψη κερματων.. οποτε ανοιξαν πολλα φοντερ και διεθεσαν τα κερματα τα απλα απο εκει... ομως τους εμειναν τα 10 ευρα... ετσι ειναι τα μονα που διεθεσαν και μονα τους..... η δε κασσετινα τους προχειρη, χωρις ο εθνοσημε στην εξω μερια... και ακομα και η τρυπα που μαπινει το νομισμα με την καψουλα.. ηταν λιγο μεγαλυτερη...  (τουλαχιστον στο δικο μου ειναι... και εχω χαρτακι εκει γιαν α κραταει το κερμα!!!!)

αρα.. στο τιραζ αυτο... ουτε του φολντερ ειναι αληθες ουτε ξερουμε και το τιραζ αυτων που δοθηκαν μονα τους... ξερουμε το συνολικο ομως.. οποτε δεν υπαρχει προβλημα στο ασημενιο... αλλα υπαρχει σε αυτο του φολντερ...

παντως.. για να βγαλουν περισσοτερα δεν νομιζω!!

Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #216 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 03:39:49 μμ »

ρε παιδια τι το ψαχνετε!!
Σας λεω δεν υπαρχει τιποτα επισημο! απο ΤΤΕ
μια βγαινουν ανακοινωσεις sold out μια βγαινουν αλλες που λενε οτι δεν ειναι sold out
μια το υπουργειο ανακοινωνει οτι θα δωσει ασημενια αναμνηστικά δραχμων σκακι και γυναικα,
την επομενη εβδομαδα το ακυρώνει και λεει δεν θα βγουν, μια θα βγει 2 ευρώ με την ευρώπη σε μασουρια, μια δεν θα βγει. Αυτο γίνεται καθε χρονιά από το 2007 και μετά που το παρακουλουθώ.
Καμμία σχεση με εξωτερικό όπου ενα χρονο πριν βγαινει το προγραμμα-αναλυτικά και ημερομηνιες σπανια αλλάζουν.

Νικο μην το μπερδευεις τωρα με το προεδρίας εκεινο ήταν το μοναδικό νομισμα ασημενιο σε ευρω
που υπηρχε και στο μπιστερ και σε κουτάκι. τωρα αν το βγαλαν απο το τριπτυχο που να το ξερουμε?

οταν λεει το νομισματοκοπειο οτι εβγαλε 5000 κομμάτια τοσα εβγαλε ,τωρα αν ειναι 100-200 παραπανω ή λιγοτερα ε αυτό μπορεί να παίζει
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #217 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 03:42:56 μμ »

Η προχειροτητα της ΤτΕ, NMS σε προβληματιζει εως και σε υποψιαζει...αλλα δεν δεχομαι με τιποτα οτι κυκλοφορουν περισσοτερα απο το αναγραφομενο τιραζ και ειδικα αναμνηστικα! Νομιζω πως η μονη παρασπονδια ήταν στα ασημενια του 2003 αλλα και παλι οποιος αγοραζε απο εμπορο ηξερε οτι υπαρχουν διαθεσιμα ασημενια στη τραπεζα τα οποια δεν πουληθηκαν. Θα πρεπει να ειμαστε πιο ακριβεις στην κριση μας. Αλλο ειναι η προχειροτητα της ΤτΕ στα συλλεκτικα και αλλο η πιθανη αλλοιωση του αριθμου των συλλεκτικων αναμνηστικων κομματιων.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #218 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 09:52:58 μμ »

Γεια σου Μιχαλη, επισημα ειχε ανακοινωθει οτι ειχαν τελειωσει του 2006-2007 Απορία ρωτω γιατι δεν το γνωριζω...
μηπως σε ενημερωσε ενας απο τους βαριεστημενους Δ.Υ. της ΤτΕ ή μηπως και κακοβουλος ή μηπως και ασχετος Απορία

Όταν λες επίσημα τι εννοείς; βγαίνει επίσημη ανακοίνωση όταν τελειώνουν τα νομίσματα; Και μένα μου συνέβη όπως και του Μιχάλη. Τη μία δεν τα βρήκα και την άλλη πήρα δύο κομμάτια από το καθένα!! Τώρα πως έγινε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, είναι δυνατον οι υπεύθυνοι στα συλλεκτικά να μην ξέρουν;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #219 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 02:37:47 μμ »

Η προχειροτητα της ΤτΕ, NMS σε προβληματιζει εως και σε υποψιαζει...αλλα δεν δεχομαι με τιποτα οτι κυκλοφορουν περισσοτερα απο το αναγραφομενο τιραζ και ειδικα αναμνηστικα! Νομιζω πως η μονη παρασπονδια ήταν στα ασημενια του 2003 αλλα και παλι οποιος αγοραζε απο εμπορο ηξερε οτι υπαρχουν διαθεσιμα ασημενια στη τραπεζα τα οποια δεν πουληθηκαν. Θα πρεπει να ειμαστε πιο ακριβεις στην κριση μας. Αλλο ειναι η προχειροτητα της ΤτΕ στα συλλεκτικα και αλλο η πιθανη αλλοιωση του αριθμου των συλλεκτικων αναμνηστικων κομματιων.

Ναι dimitra μου.. κι εγω δεν μπορω να το διανωηθω για παραπανω... για λιγοτερα ναι... αλλα οχι παραπανω! το αναφερω αλλωστε..

με λιγοτερα δοσμενα απο το κανονικο τιραζ.. και τα αλλα να καταστρεφονται.. εχει γινει... απλα πολλες φορες εχεις την υποψια.. οταν απο την μια λενε τελος τα νομισματα... και μετα απο χρονια ξαναδιαθετουν καποια!! λες.. τι γινεται εδω;;

παρασπονδια ειχε κανει κατ εμε και η κυπρος... αλλα το σημειωσε.... αυτο που δεν θυμαμαι ειναι αν ειναι γραμμενο και στο πιστοποιητικο....
οταν εβγαλε την σειρα millenium... με τα ταλαντα.. το ασημενιο ειχε τιραζ 2000 τεμαχια.. μονο για τους κυπριους και με αστερακι ειχε οτι βγηκαν εξτρα αλλα 30.000 τεμαχια (μονο στο ασημενιο) για τους ξενους! για εμενα ειναι τρελλη παρασπονδια... αλλα το αναφερουν επισημα!

please... λεγε με Νικο! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #220 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 10:56:04 μμ »

Γεια σου Μιχαλη, επισημα ειχε ανακοινωθει οτι ειχαν τελειωσει του 2006-2007 Απορία ρωτω γιατι δεν το γνωριζω...
μηπως σε ενημερωσε ενας απο τους βαριεστημενους Δ.Υ. της ΤτΕ ή μηπως και κακοβουλος ή μηπως και ασχετος Απορία

Όταν λες επίσημα τι εννοείς; βγαίνει επίσημη ανακοίνωση όταν τελειώνουν τα νομίσματα; Και μένα μου συνέβη όπως και του Μιχάλη. Τη μία δεν τα βρήκα και την άλλη πήρα δύο κομμάτια από το καθένα!! Τώρα πως έγινε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω, είναι δυνατον οι υπεύθυνοι στα συλλεκτικά να μην ξέρουν;

Ναι, π.χ. οταν εξαντλειται ενα νομισμα στην φορμα παραγγελιας δεν διατιθεται ή το εχουν με κοκκινο χρωμα.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #221 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 07:25:22 πμ »

Το θέμα είναι γιατί κάποιες φορές σου λένε ότι έχουν τελειώσει και τα εμφανίζουν μετά από χρόνια; Ο υπάλληλος δεν ξέρει; Ποιά είναι η θέση της τράπεζας για αυτό; Η ΤΤΕ να πουλήσει δεν θέλει;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #222 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 04:46:51 μμ »

Ο υπάλληλος όχι μόνο δε ξέρει, αλλά έχει και μεσάνυχτα σα βολεμένος υπάλληλος. Εκτός και αν ασχολείται με το ...σπορ, οπότε ...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #223 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:08:16 μμ »

Ο υπάλληλος έχει μαύρα μεσάνυχτα, η τράπεζα όμως γιατί να το κάνει αυτό;
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #224 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 09:38:06 μμ »

Φίλε Νίκο οι ερωτήσεις σου νομίζω είναι καθαρά ρητορικές.Δεν έχουν απάντηση απο κανένα μέλος του φόρουμ.Και πιθανώς ούτε απο την ίδια την ΤΤΕ!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences