Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 12:00:02 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 14795 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 07:52:52 μμ »

να ρωτησω κατι ως συνηθως..οι εταιρειες αυτες,οταν ενα νομισμα στο βγαζουν πλαστο,σου στελνουν πληρη περιγραφη για το τι ειδαν,τι δεν τους αρεσε,τι δεν ηταν οκ κτλ? η απλα σου λενε ενα ''ειναι πλαστο'' και τελος,απο κει και περα κοψε τον λαιμο σου?επισης αν ισχυει το δευτερο,υπαρχει το ενδεχομενο ερωτησης απο την μερια του πελατη να μαθει το γιατι?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
tom
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2852


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:48:42 μμ »

Ολα καλα αυτα που γραφετε για την 2η εταιρεια αλλα για την μεταπωλητικη αξια ειναι στην
συλλεκτικοτητα του ιδιοκτητη.Τι εννοω?
Αν δειτε τον Γιαννη να πουλαει το νομισμα εγω για 3 μηνες δεν θα ξαναγραψω τιποτα εδω μεσα.
Πιστευω οτι απο την ωρα που αποφασισε να το βαλει στη συλλογη του ,τελος.
Καταγράφηκε

O παιζων χανει και ο πινων μεθα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 08:54:14 μμ »

Ναι,σίγουρα τομ.Αλλά και πάλι τον ενδιαφέρει αν το αγόρασε στη μισή τιμή ή τη διπλάσια απο ότι αξίζει.
Μιλάω για συλλέκτες που ψαχνονται με καταλόγους και βιβλία,γιατί υπάρχουν και συλλέκτες που δεν τα κοιτάνε αυτά
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 09:02:28 μμ »

Ολα καλα αυτα που γραφετε για την 2η εταιρεια αλλα για την μεταπωλητικη αξια ειναι στην
συλλεκτικοτητα του ιδιοκτητη.Τι εννοω?
Αν δειτε τον Γιαννη να πουλαει το νομισμα εγω για 3 μηνες δεν θα ξαναγραψω τιποτα εδω μεσα.
Πιστευω οτι απο την ωρα που αποφασισε να το βαλει στη συλλογη του ,τελος.
Aκριβως Θανο...αρκει να μην του τυχουν στο δρομο τιποτα Κυβερνητες..εκει ειναι ευαισθητος
 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 09:55:52 μμ »

O "οποιοσδηποτε γκρειντερ" ειναι επιστημων νομισματολογος


Your Coin's Journey Through NGC


Κατά τα άλλα εξακολουθώ να έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη στo αν αποδέχεται η συλλεκτική κοινότητα ενα νόμισμα σε σχέση με οποιονδήποτε τυχαίο grader
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 09:57:42 μμ »

Θανάση επειδή αυτό είναι το δεύτερο τάλιρο του 1851, ίσως και να το δινα, πριν καταλήξει στα χέρια μου είχα δώσει το οκ στον πωλητή να το δώσει αν έβρισκε αγοραστή. Τώρα που το πήρα βέβαια δύσκολα θα το δώσω και κυρίως λόγω της ιστορίας που σέρνει. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να το πάρει κάποιος και μετά να με βρίζει, σε συνομιλία που είχα με φίλο νωρίτερα, μου έκανε μία νύξη να το αγοράσει σε βάθος χρόνου, ναι μεν του είπα εντάξει άλλα ταυτόχρονα τον συμβούλεψα να μην το αγοράσει. Εγώ είμαι σίγουρος για την γνησιότητά του και θα το έχω με περηφάνια στη συλλογή μου, γιατί έχω ιδία άποψη, όμως δεν θα το δινα ελαφρά την καρδία σε κάποιον που δεν έχει ξαναπιάσει τάλιρο στα χέρια του. Άσε και δεν θέλω να μου φωνάζεις έτσι και τελικά υποχρεωθείς να μη ξαναγράψεις για τρεις μήνες Σαρκασμός
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:05:31 μμ »

O "οποιοσδηποτε γκρειντερ" ειναι επιστημων νομισματολογος


Your Coin's Journey Through NGC

Κατά τα άλλα εξακολουθώ να έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη στo αν αποδέχεται η συλλεκτική κοινότητα ενα νόμισμα σε σχέση με οποιονδήποτε τυχαίο grader

Δεν τα βαθμολογεί ένας,αλλά πολλαπλοί,το λέει και στο βιντεο.
Από την άλλη, αν στη διαφημιση σε 5 δευτερόλεπτα τοχουν βαθμολογήσει,κανονικά πόσο κάνουν,μια ματιά στα πεταχτά??
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:08:53 μμ »

το βιντεο πολυ ''επιμορφωτικο'' αλλα και συναμα απογοητευτικο..μα ειναι δυνατον ολοκληρη εταιρεια,να πιανει τα νομισματα χωρις γαντακια?να το κοιτανε μεσα στην ζελατινα?για μενα εχασαν ποντους απο αυτα που ειδα...οχι οτι ημουν και πολυ υπερ του σλαμπ (προσωπικα γουστα) αλλα τωρα με εκαναν ακομα πιο κατα..  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
ξεφυγαμε απο το θεμα ομως..και για να κλεισω,το ταληρο σου γιαννη,απο τις φωτο δεν δειχνει σημαδια πλαστου..αν και στις διαστασεις ειναι οκ,δεν εχεις λογο να ανησυχεις..καλοριζικο και παλι.. Χαμόγελο

εχω κανει και καποιες ερωτησεις παραπανω αλλα δεν απαντησε καποιος.. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:17:45 μμ »

Παρ όλη την βιασυνη..στην αξιολογηση ενος νομισματος, στο συντρηπτικα μεγαλυτερο ποσοστο των αξιολογησεων τους ειναι σωστοι!

Οσον αφορα την γνησιοτητα δεν τους εχω τοση εμπιστοσυνη.

ΥΓ μην παραμυθιαζομαστε ομως και περι επιστημόνων νομισματολογων κλπ κλπ..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2013, 10:31:31 μμ από dimitra » Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 10:26:19 μμ »

Παιδιά οι άνθρωποι δεν μπορούν να έχουν γνώση για την κάθε ιδιαιτερότητα μίας χώρας. Υπάρχουν νομίσματα που είναι δύσκολα και αυτό ισχύει παντού. Όσο αφορά τα τάλιρα του 1851 δεν υπάρχουν απόλυτα στοιχεία, υπάρχουν κατά προσέγγιση κάποια αποδεκτά νούμερα τα οποία όμως δεν μπορούν να θεωρηθούν Ευαγγέλιο και βάσει αυτών να απορίψεις ή να δεκτείς ως γνήσιο ένα νόμισμα. Εδώ εμείς που ασχολούμαστε σχεδόν μόνο με ελληνικά νομίσματα, δεν έχουμε καταλήξει σε σίγουρα συμπεράσματα όσο αφορά τα τάλιρα αυτά. Οι γκρέηντερς λοιπόν έχουν κάποια κατά προσέγγιση στοιχεία και δυστυχώς με αυτά αποφασίζουν. Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένας ή δύο ειδικοί άνα χώρα άλλα αυτό είναι οικονομικά ασύμφορο για τις εταιρείες. Δεν θα ξεχάσω πριν λίγα χρόνια που η PCGS έστειλε πίσω ως πλαστό δεκάρα του 1830 και την βλέπαμε και γελούσαμε με τον κάτοχό της. Αυτά συμβαίνουν, το θέμα είναι εμείς πως το αντιμετωπίζουμε.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 11:11:14 μμ »

Ο.Κ.
Οι graders των μεγαλων εταιρειων δεν ειναι επιστημονες νομισματολογοι dimitra, αλλα μπακαληδες που προσεληφθησαν επειδη ειχαν μπαρμπα στην Κορωνη.(καλυτερα τωρα?)
Ο.Κ.
Καθε χωρα εχει καποια νομισματα με ιδιαιτεροτητες και συνεπως οι συλλεκτες της εκαστοτε χωρας θεωρουν,οταν τους επιστρεφει στο σακουλακι,οτι "τι να ξερουν οι ξενοι για τα δικα μας,εμεις τα μελεταμε χρονια και τα ξερουμε ολα."
Ο.Κ.
Η παγκοσμια συλλεκτικη κοινοτητα που εχει αποδεχθει οτι η αξιολογηση-εκτιμηση νομισματων απο αξιοπιστες μεγαλες εταιρειες που δεν εχουν συμφερον να αποφανθουν ετσι η αλλιως για ενα νομισμα και που εχει ,σε μεγαλο βαθμο, αποβαλλει πολλους κινδυνους και λαμογιες απο το αθλημα του συλλεγειν , δεν ξερει τι της γινεται.
Εγω να συμφωνησω με ολα αυτα.
Θα σας καλεσω ομως να το θυμηθητε την επομενη φορα που θα σλαμπαρετε ενα raw νομισμα,θα σας γυρισει ως γνησιο και με μεγαλο βαθμο και θα το πουλησετε ισως καποια στιγμη σε πολλαπλασια αξια απο την τιμη που το αγορασατε,ακριβως επειδη οι τυποι των εταιρειων ( που δεν ξερουν τι τους γινεται ) εκαναν την δουλεια τους.
ΦΥΣΙΚΑ και κανουν λαθη.
Οπως εγραψα και σε ενα αλλο ποστ και οι γιατροι κανουν λαθη.
Αν  καποιος επιλεγει να διαγνωσκει ο ιδιος τον εαυτο του η να εμπιστευται αποκλειστικα τον εμπειρικο γιατρο και οχι το νοσοκομειο με τους κανονικους ιατρους ,δικαιωμα του.
Johnmak εκατο φορες γνησιο μπορει να ειναι το νομισμα, η απορια που εξεφρασα εγω και αλλοι φιλοι ειναι γιατι δεν το εστειλες-στελνεις στο ετερο νοσοκομειο (με κοστος αστειο μπροστα στην αξια του) για μια διαγνωση.
Δικο σου ειναι το νομισμα,δικο σου το κουμαντο, δικη σου και η συλλογη.
Γραφω αυτο το ποστ απλως επειδη καθε φορα που διαβαζω θεματα σε φορα σχετικα με πλαστοτητα διαφορων νομισματων που γυρισαν στο σακκουλακι,διαβαζω συνεχως τα ιδια και τα ιδια για τις εταιρειες που "δεν ξερουν".
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 11:19:16 μμ »

Να σου απαντήσω φίλε μου, γιατί απλά δεν σλαμπάρω νομίσματα. Στη ζωή μου δύο νομίσματα σλαμπάρισα και αυτά πιο πολύ για να περάσουν από συντήρηση, λόγω του ότι ήταν μονόλεπτα του Καποδίστρια. Η πλάκα ήταν ότι τελικά η εταιρεία αποφάσισε ότι δεν χρειάζονταν συντήρηση και έτσι απλά μου τα βαλαν σε κουτάκι και εγώ ως γνήσιος Έλλην μετά από ένα ή δύο μήνες βαρέθηκα να τα βλέπω σε φέρετρα και τα σπασα. Οπότε γιατί να μπω σε αυτή την διαδικασία; για να πειστώ ότι είναι γνήσιο; μα αν δεν το πίστευα δεν θα το αγόραζα. Επίσης δεν μίλησε κανείς γενικά για όλα τα νομίσματα, εγώ μίλησα ειδικά για το συγκεκριμένο. Σαφώς και οι γκρέηντερς ξέρουν να πιστοποιούν όλα τα κοινά νομίσματα, καθώς έχουν δει χιλιάδες από αυτά, κράτα όμως μία επιφύλαξη για κάποια τόσο σπάνια νομίσματα και ειδικά για κάποια για τα οποία και μεις οι ίδιοι δεν έχουμε κατασταλάξει. Στην τελική ο κ. Ποδάρας έχει δει από κοντά περισσότερα τάλιρα του 1851 από οποιονδήποτε γκρέηντερ, γιατί να μην τον εμπιστευτώ;
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 11:25:58 μμ »

haros,
1) οταν καποιος δεν ειναι νομισματολογος (τι ειναι ακριβως αυτο Απορία) δεν σημαινει οτι ειναι μπακαλης.
2) οταν βγαινει ενα νομισμα not genuine δεν σημαινει οτι δεν ειναι! οταν σχεδον ολοι οι συλλεκτες λενε οτι ειναι γνησιο ομως μαλλον εχει αδικο η εταιρεια
3) Εγω μιλησα για την γνησιοτητα και οχι για την αξιολογηση. Στις αξιολογησεις ειναι κατα πολυ μεγαλο ποσοστο ακριβεις.


Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 11:42:31 μμ »

Εγω μιλησα για την γνησιοτητα και οχι για την αξιολογηση.

-Mα η πιστοποίηση της γνησιότητας δεν είναι προαπαιτούμενο της όποιας περαιτέρω αξιολόγησης ;
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 22, 2013, 12:00:36 πμ »

Εγω μιλησα για την γνησιοτητα και οχι για την αξιολογηση.

-Mα η πιστοποίηση της γνησιότητας δεν είναι προαπαιτούμενο της όποιας περαιτέρω αξιολόγησης ;
Ειναι. Αυτο που ειπα ειναι το εξης, οι εταιρειες δεν μπορει να εχουν περισσοτερη γνωση απο την ελληνικη συλλεκτικη κοινοτητα για τη γνησιοτητα ενος ταλιρου 1851.
Οσον αφορα την αξιολογηση τους την δεχομαι σε πολυ μεγαλο βαθμο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences