Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 07:31:59 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 14796 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:04:32 μμ »

Αυτό είναι της συλλογής μου που έχει μπει σε κουτί.



πανεμορφο!!κουκλι!!και ο βαθμος αυτου αν επιτρεπεται? αου 55?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:05:52 μμ »

Μα αν φιλε μου εισαι τοσο απολυτα πεπεισμενος οτι, παρολη την γνωματευση περι πλαστοτητας της NGC, ειναι γνησιο και δεν χρειαζεσαι ουτε καν να το στειλεις στην PCGS ,τοτε γιατι το ανεβασες στις "εκτιμησεις" ενος νομισματικου φορουμ?
Τι θα πει "ελλειψη γνωσεων"?
Η φωτο-εκτιμηση γινεται παντα με επιφυλαξη και απο τους εμπειροτερους συλλεκτες, και ειδικα σε αυτη την περιπτωση οπου οι φωτο δεν δειχνουν σημαδια πλαστοτητας το μονο που μπορουν να σου πουν ειναι "δεν δειχνει κατι απο τις φωτο να ειναι πλαστο".
Αυτο ομως ηδη το ξερεις, ετσι δεν ειναι?
Τελος παντων, πολυ το κουρασαμε, καλοριζικο το νομισμα σου και να το χαιρεσαι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:08:37 μμ »

Αυτό είναι της συλλογής μου που έχει μπει σε κουτί.



πανεμορφο!!κουκλι!!και ο βαθμος αυτου αν επιτρεπεται? αου 55?
XF45 cleaned
Καταγράφηκε
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:10:46 μμ »

Οπότε το πρόβλημα είναι ότι το ανέβασα σε λάθος κατηγορία; Καλώς, θα παρακαλέσω κάποιον συντονιστή να μεταφέρει το θέμα στον Όθωνα.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:11:36 μμ »

Το νόμισμα είναι γνήσιο 100%.  Αν είναι αυτό πλαστό τότε είναι όλα πλαστα.  Το έχω πιάσει το νόμισμα και το λέω με απόλυτη βεβαιότητα.  Καλορίζικο.  Το καθάρισμα δεν ενοχλεί στην κατάσταση που είναι.  Επίσης το ότι του έχουν βγάλει το μάτι είναι απόδειξη ότι υπήρχε από τότε το νόμισμα.  Το έχουμε δει αυτό πολλές φορές σε νομίσματα του 1851.
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:12:03 μμ »

XF45 cleaned

τοσο εξω επεσα??  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα αλλα ενταξει,το καταλαβαινω γιατι ειναι και μεγαλο νομισμα..δεν ειναι μικρο να φθειρεται ευκολα..αλλα καθαρισμενο γιατι? εχει hairlines που δεν φαινονται απο την φωτο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:16:33 μμ »

VF25 είναι max.  Μην μπερδεύεστε, οι μπίλιες στην κορώνα φθείρονται τελευταίες στα τάληρα του 51.   
Καταγράφηκε

georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:18:17 μμ »

Μιλάτε για το ίδιο νόμισμα ?,γιατι έχουν μπει 2.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:18:33 μμ »

VF25 είναι max.  Μην μπερδεύεστε, οι μπίλιες στην κορώνα φθείρονται τελευταίες στα τάληρα του 51.   

δημητρη,για το ταλληρο του ηλια λεμε.οχι για του γιαννη.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:23:59 μμ »

XF45 cleaned

τοσο εξω επεσα??  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα αλλα ενταξει,το καταλαβαινω γιατι ειναι και μεγαλο νομισμα..δεν ειναι μικρο να φθειρεται ευκολα..αλλα καθαρισμενο γιατι? εχει hairlines που δεν φαινονται απο την φωτο?
Αν πήγαινε έτσι όπως είναι στη φώτο θα έπαιρνε βαθμό κανονικά.
Στα χέρια μου ήλθε μετά από ένα καθάρισμα που έφαγε από φίλο συλλέκτη πριν από αρκετά χρόνια και δεν πρόλαβε να κάνει αρκετή πατίνα.
Πάντως για να μαθαίνουμε και οι νεότεροι, το δικό μου τάληρο έχει διαφορά στην οδόντωση από κάποια άλλα.
Προς θεού δε λέω ότι τα άλλα δεν είναι γνήσια, απλά το θέτω ως πληροφορία για να γνωρίζουμε.
Ο Δημήτρης έχει βαθειά γνώση στο συγκεκριμένο νόμισμα και τον εμπιστεύομαι απόλυτα.
Βέβαια προτίμησα να αγοράσω νόμισμα με την οδόντωση που αποδέχονται οι εταιρείες ως γνήσιο για να είμαι 100% σίγουρος.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:33:37 μμ »

Αυτή είναι η τωρινή του κατάσταση μέσα στο κουτί.
Κανονικά θέλει σπάσιμο και πατινάρισμα για να πάρει βαθμό, αλλά βαριέμαι τη διαδικασία.
Στο κάτω κάτω είναι ένα γνήσιο τάληρο '51 σε αξιοπρεπή κατάσταση.
Αυτό μου είναι αρκετό για να μπει στη συλλογή.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:36:15 μμ »

XF45 cleaned

τοσο εξω επεσα??  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα αλλα ενταξει,το καταλαβαινω γιατι ειναι και μεγαλο νομισμα..δεν ειναι μικρο να φθειρεται ευκολα..αλλα καθαρισμενο γιατι? εχει hairlines που δεν φαινονται απο την φωτο?
Αν πήγαινε έτσι όπως είναι στη φώτο θα έπαιρνε βαθμό κανονικά.
Στα χέρια μου ήλθε μετά από ένα καθάρισμα που έφαγε από φίλο συλλέκτη πριν από αρκετά χρόνια και δεν πρόλαβε να κάνει αρκετή πατίνα.
Πάντως για να μαθαίνουμε και οι νεότεροι, το δικό μου τάληρο έχει διαφορά στην οδόντωση από κάποια άλλα.
Προς θεού δε λέω ότι τα άλλα δεν είναι γνήσια, απλά το θέτω ως πληροφορία για να γνωρίζουμε.
Ο Δημήτρης έχει βαθειά γνώση στο συγκεκριμένο νόμισμα και τον εμπιστεύομαι απόλυτα.
Βέβαια προτίμησα να αγοράσω νόμισμα με την οδόντωση που αποδέχονται οι εταιρείες ως γνήσιο για να είμαι 100% σίγουρος.

Η δική σου οδόντωση είναι η μειοψηφία στα τάληρα του 1851.  Βεβαια είναι η double die μήτρα η οποία έχει προβληματίσει τις εταιρείες στο παρελθόν Κλείσιμο ματιού  Παρ' όλα αυτά όμως είναι γνήσιο χωρίς αμφιβολία.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:38:06 μμ »

VF25 είναι max.  Μην μπερδεύεστε, οι μπίλιες στην κορώνα φθείρονται τελευταίες στα τάληρα του 51.   

δημητρη,για το ταλληρο του ηλια λεμε.οχι για του γιαννη.. Χαμόγελο
Εγώ για του Γιάννη λέω.  Του Ηλία είναι VG με το ζόρι Σαρκασμός  (πλάκα κάνω)
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:39:21 μμ »

αουτς!κριμα που καθαριστηκε.... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα
αν πατιναριστει σωστα,θα ηταν καλυτερο πιστευω.να δειχνει ομοιομορφο το χρωμα του.αλλα δεν παυει να ειναι ενα αξιολογο ταλληρο!καλοριζικα και να τα χαιρεστε παιδια!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 21, 2013, 04:40:05 μμ »

Εξαιρετικό τάλιρο, δυστυχώς αυτά τα καθαρίσματα, ειδικά σε τέτοια νομίσματα είναι εγκληματικά. Ακόμα θυμάμαι την πατίνα που προσπάθησε να φτιάξει συλλέκτης σε ένα φανταστικό τάλιρο με εντελώς αντίθετα αποτελέσματα  Λύπη
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences