Πέθανε η Ελισάβετ

<< < (2/2)

IliopoulosC:
Να μου ζήσει η Μέγκαν που της εναντιώθηκε! Λεβέντισσα. :D :D :D :D  Της το ριξε το άκυρο. Δέν την χάλασε!

xmac:
Το αριστουργηματικό ποίημα, για έναν έφηβο ποιητή, όπως ο Ευαγόρας γίνεται σήμερα πιο επίκαιρο από ποτέ, με τον θάνατο της βασίλισσας Ελισάβετ…που στα χέρια της ήταν να απονείμει χάρη και να σώσει τη ζωή του…μα δεν το έπραξε…το έγκλημά του; Ήθελε την ελευθερία της Κύπρου, της πατρίδας του…
«Θα πάρω μιαν ανηφοριά»
(το έγραψε σε ένα κομμάτι χαρτί και το άφησε στην τάξη του ως αποχαιρετιστικό μύνημα για τους συμμαθητές του τους οποίους άφηνε πίσω. )

Θα πάρω μιαν ανηφοριά, θα πάρω μονοπάτια
να βρω τα σκαλοπάτια που παν στη λευτεριά.
Θ” αφήσω αδέλφια, συγγενείς, τη μάνα, τον πατέρα
μες στα λαγκάδια πέρα και τις βουνοπλαγιές.

Ψάχνοντας για την λευτεριά, θα’ χω παρέα μόνη
κατάλευκο το χιόνι, βουνά και ρεματιές.
Τώρα κι αν είναι χειμωνιά, θα” ρθει το καλοκαίρι
τη λευτεριά να φέρει σε πόλεις και χωριά.

Θα πάρω μιαν ανηφοριά, θα πάρω μονοπάτια
να βρω τα σκαλοπάτια που παν στη λευτεριά.
Τα σκαλοπάτια θ’ ανεβώ, θα μπω σ’ ένα παλάτι
το ξέρω, θα’ ναι απάτη, δε θα’ ναι αληθινό.

Μες στο παλάτι θα γυρνώ, ώσπου να βρω τον θρόνο
βασίλισσα μια μόνο θα κάθεται σ’ αυτόν.
Κόρη πανώρια θα της πω, άνοιξε τα φτερά σου
και πάρε με κοντά σου, μονάχα αυτό ζητώ..

Γεια  σας  παλιο΄θι συμμαθηταί.
Τα  τελευταία λόγια τα γράφω  σήμερα για  σας.
Κι όποιος  θελήσει για να βρει ένα  “χαμένο αδελφό”,
ένα παλιό του φίλο

ας πάρει μιαν  ανηφοριά, ας πάρει μονοπάτια
να βρει τα  σκαλοπάτια που παν στη λευτεριά
Με την ελευθεριά μαζί μπορεί να βρει και μένα
Αν  ζω θα μ” έυρει εκεί.

Ευαγόρας Παλληκαρίδης
5/12/1955

digo:
Παράθεση από: xmac στις Σεπτέμβριος 09, 2022, 10:51:35 πμ

Μπράβο φίλε μου Εl Capitan τα είπες όπως έπρεπε. Από χθες ήθελα να τα γράψω αλλά κρατιόμουν με το ζόρι. Σιγά μην στεναχωρηθούμε για δαύτην. Σαν άνθρωπος λέω Θεός σχωρέστην, σαν Έλληνας λέω στο ...καλό η παλιόγρια. Όσο για το γιο της Κάρολο που έχουν πέσει όλοι να τον φάνε, νομίζω είναι περισσότερο Φιλέλληνας από ότι γνωρίζουν οι περισσότεροι και ο μόνος Χριστιανός Ορθόδοξος από τη βασιλική Αγγλική οικογένεια (λόγω της γιαγιάς του Αλίκης, γυναίκα του Πρίγκιπα Ανδρέα, του γνωστού από τη Μικρασιατική Εκστρατεία), εξού και η αντιπάθεια των Άγγλων.



Μπαμπη, ο Καρολος ανηκει στην Αγγλικανικη εκκλησία (Church of England) και σε καμία περίπτωση δεν είναι Χριστιανός Ορθόδοξος.  Είναι όντως φιλέλληνας ως άτομο, η πολιτική ενός κράτους όμως δεν καθορίζεται από τα φιλικα η εχθρικά συναισθήματα του εκάστοτε μονάρχη του. Πρωταρχική του υποχρέωση, όπως και κάθε αρχηγού κράτους, είναι να υποστηρίξει και να προωθήσει τα συμφέροντα της χώρας του.

Αν θεωρήσουμε ότι η δημοτικότητα του στην Μεγαλη Βρεταννια είναι σαφώς μικρότερη αυτής της μητέρας του, αυτό οφείλεται κυρίως στον περιπετειώδη γάμο του με την λατρευτή Νταϊάνα και στην εξωζυγικη του σχέση με την Καμιλα Πάρκερ Μπόουλς, η οποία τον συνοδεύει έως σήμερα.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[*] Προηγούμενη σελίδα