Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 01:02:43 πμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2017  (Αναγνώστηκε 106592 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 06:07:49 πμ »

Πρόκειται για ένα είδος σαλαμάνδρας αλμπίνο, γνωστό ως OLM ή δράκος μωρό ή πρωτέας στα ελληνικά.
Είναι ένα σύμβολο της σλοβενικής βιοποικιλότητας.

Καλά, οι Σλοβένοι, με τόσο όμορφη χώρα που έχουν, με πλούσια ιστορία, πολιτισμό κι ένα σωρό μνημεία, δεν βρήκαν τίποτα καλύτερο να βάλουν στο νόμισμά τους; Μια σαύρα; Έλεος! Διεστραμένοι είναι; Και μ' ανατριχιάζουν τα ερπετά...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 05:01:09 μμ »

Χωρίς να είμαι βέβαιος, έχω την εντύπωση ότι την ιδέα αυτή την απέσυραν.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #92 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 04:09:22 μμ »

Χωρίς να είμαι βέβαιος, έχω την εντύπωση ότι την ιδέα αυτή την απέσυραν.

Ναι το σχέδιο δεν φαίνεται να επιβεβαιώνεται. Μόνο ένα δίευρω το 2018 για τα 100 χρόνια από την λήξη του Β Παγκοσμίου πολέμου θα βγάλει η Σλοβενία (εκτός αν αλλάξει κάτι ως τότε).
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 09:24:19 μμ »

Το ένα από τα δύο αναμνηστικά δίευρα της Μάλτας για το 2017. Ανήκει στη σειρά που ξεκίνησε το 2016 και είναι αφιερωμένο στους προϊστορικούς Ναούς της Μάλτας. Θα είναι αφιερωμένο στους ναούς του Hagar Qim που έχουν δηλωθεί ως μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς από την UNESCO το 1992.
Ως συνήθως, το νόμισμα θα εκδοθεί σε ρολά των 25 ρολών και σε coincard. Μέχρι αυτή τη στιγμή δεν έχουν ακόμη δοθεί ημερομηνίες και ποσότητες.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 04:49:15 μμ »

Ο Ποντίφικας εξέφρασε την επιθυμία του να μην εμφανιστεί σε οποιοδήποτε νόμισμα, συμπεριλαμβανομένου και του Βατικανό. Όλα αυτά σημαίνουν ότι από το 2017, η εικόνα του θα αντικατασταθεί από την ασπίδα του.
Ως εκ τούτου, πάμε για μια νέα σειρά κερμάτων ευρώ του Βατικανό, η οποία θα είναι η πέμπτη μετά από αυτές του Ιωάννη Παύλου Β '(2002 - 2005), Sede VACANTE (2005), Βενέδικτος (2006-2013 ) και Φρανσίσκο (2014-2016).

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #95 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 06:42:27 μμ »

Ο Ποντίφικας εξέφρασε την επιθυμία του να μην εμφανιστεί σε οποιοδήποτε νόμισμα, συμπεριλαμβανομένου και του Βατικανό. Όλα αυτά σημαίνουν ότι από το 2017, η εικόνα του θα αντικατασταθεί από την ασπίδα του.
Ως εκ τούτου, πάμε για μια νέα σειρά κερμάτων ευρώ του Βατικανό, η οποία θα είναι η πέμπτη μετά από αυτές του Ιωάννη Παύλου Β '(2002 - 2005), Sede VACANTE (2005), Βενέδικτος (2006-2013 ) και Φρανσίσκο (2014-2016).



Κάπου το πήρε το μάτι μου και μένα αυτό Θανάση, αλλά δεν νομίζω ότι επιτρέπεται. Ο μόνος λόγος να γίνει αλλαγή του σχεδίου είναι αν αντικατασταθεί ο αρχηγός του κράτους. Αλλιώς επιτρέπεται αλλαγή μετά από 15 συνεχόμενα χρόνια με το ίδιο σχέδιο. Φέτος για παράδειγμα θα αλλάξει σχέδιο το Σαν Μαρίνο σε όλα του τα νομίσματα. Το Βατικανό έχει το συγκεκριμένο σχέδιο από το 2014, οπότε δεν έχει δικαίωμα. Μάλιστα ο κανόνας αυτός είχε βγει το 2005 που το Βατικανό είχε βγάλει δύο σειρές μία για την Κενή θέση (Sede Vacante) και μία με τον παλιό Πάπα. Αυτός είναι και ο λόγος που το 2013 είχαμε αναμνηστικό δίευρω Sede Vacante και όχι σειρά όπως το 2005. Νομίζω ότι απλά θα το εφαρμόσουν στα αναμνηστικά 2Ε και στα συλλεκτικά μεγαλύτερης αξίας.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 10:05:23 μμ »

Ο Ποντίφικας εξέφρασε την επιθυμία του να μην εμφανιστεί σε οποιοδήποτε νόμισμα, συμπεριλαμβανομένου και του Βατικανό. Όλα αυτά σημαίνουν ότι από το 2017, η εικόνα του θα αντικατασταθεί από την ασπίδα του.
Ως εκ τούτου, πάμε για μια νέα σειρά κερμάτων ευρώ του Βατικανό, η οποία θα είναι η πέμπτη μετά από αυτές του Ιωάννη Παύλου Β '(2002 - 2005), Sede VACANTE (2005), Βενέδικτος (2006-2013 ) και Φρανσίσκο (2014-2016).
Κάπου το πήρε το μάτι μου και μένα αυτό Θανάση, αλλά δεν νομίζω ότι επιτρέπεται. Ο μόνος λόγος να γίνει αλλαγή του σχεδίου είναι αν αντικατασταθεί ο αρχηγός του κράτους. Αλλιώς επιτρέπεται αλλαγή μετά από 15 συνεχόμενα χρόνια με το ίδιο σχέδιο. Φέτος για παράδειγμα θα αλλάξει σχέδιο το Σαν Μαρίνο σε όλα του τα νομίσματα. Το Βατικανό έχει το συγκεκριμένο σχέδιο από το 2014, οπότε δεν έχει δικαίωμα. Μάλιστα ο κανόνας αυτός είχε βγει το 2005 που το Βατικανό είχε βγάλει δύο σειρές μία για την Κενή θέση (Sede Vacante) και μία με τον παλιό Πάπα. Αυτός είναι και ο λόγος που το 2013 είχαμε αναμνηστικό δίευρω Sede Vacante και όχι σειρά όπως το 2005. Νομίζω ότι απλά θα το εφαρμόσουν στα αναμνηστικά 2Ε και στα συλλεκτικά μεγαλύτερης αξίας.

Συμφωνώ ότι δεν επιτρέπεται η έκδοση νέας σειράς, αν δεν αλλάξει ο αρχηγός τού κράτους ή αν δεν έχει περάσει δεκαπενταετία από την τελευταία αλλαγή.

Ωστόσο, η ιστορία που έχω ακούσει εγώ, γιατί το 2013 εκδόθηκε αναμνηστικό δίευρο Sede Vacante από το Βατικανό και όχι σειρά, όπως είχε γίνει το 2005, είναι λίγο διαφορετική: Σύμφωνα με τη νομοθεσία τού Βατικανό, την περίοδο Sede Vacante, μεταξύ τέλους τής θητείας ενός Πάπα και εκλογής του επόμενου, αρχηγός τού Κράτους γίνεται ο Καμεράριος, οποίος έχει πλήρη καθήκοντα Πάπα, μέχρι το Κονκλάβιο να εκλέξει τον επόμενο Πάπα (γι' αυτό και ο θυρεός τού Καμεράριου, με την ομπρέλα αντί για την τιάρα, απεικονίζεται σε κάθε επίσημο έγγραφο και έμβλημα του Βατικανό, αντί του παπικού θυρεού). Συνεπώς, δεν θα παραβιαζόταν η κοινοτική νομοθεσία, αν εκδιδόταν και πάλι σειρά Sede Vacante, αφού όντως θα υπήρχε αλλαγή αρχηγού τού κράτους, έστω και για τόσο λίγο!

Ο λόγος, όμως, που επιλέχθηκε το αναμνηστικό δίευρο, αντί της σειράς, ήταν γιατί το Sede Vacante, το 2013, είχε προκύψει από παραίτηση και όχι από θάνατο του Πάπα (πρώτη φορά στην ιστορία, αν δεν κάνω λάθος !!!)! Προσπάθησαν, δηλαδή, με κάθε τρόπο, περιλαμβανομένων και των νομισμάτων τους, να κρατήσουν χαμηλό προφίλ στην αλλαγή ηγεσίας αυτή τη φορά (ντέπονταν κιόλας για ό,τι είχε συμβεί με τα σκάνδαλα παιδοφιλίας στην Καθολική Εκκλησία, που είχαν εξωθήσει τότε το Βενέδικτο σε παραίτηση) και να κάνουν διαφορετικές ενέργειες από ό,τι στο πολύ πρόσφατο, τότε, προηγούμενο Sede Vacante, προκεινένου να μην γίνουν μακάβριοι παραλληλισμοί! Για το Βατικανό, ο θάνατος ενός Πάπα και η εκλογή νέου ήταν πάντα ένα γεγόνος πένθους (για τον θανόντα) και γιορτής (για το νεοεκλεγέντα) ταυτόχρονα! Έτσι, αυτή τη φορά δεν ήξεραν πώς να το χειριστούν, που ο απερχόμενος Πάπας ήταν ακόμα εν ζωή και επέλεξαν να διατηρήσουν όσο γίνεται περισσότερο χαμηλό προφίλ!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2017, 10:44:28 μμ από chronos » Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #97 στις: Ιανουάριος 17, 2017, 11:04:54 μμ »

Αναφέρω το κομμάτι που υπάρχει στην οδηγία...

Παράθεση
Με  την  επιφύλαξη  του  σημείου 6, τα  σχέδια  που  αποτυπώνονται στις εθνικές όψεις των κερμάτων σε ευρώ ή λεπτά που προορίζονται για κυκλοφορία πρέπει να παραμένουν αμετάβλητα, εκτός των περιπτώσεων  αλλαγής  του  αρχηγού  κράτους  που  αναφέρεται σε  ένα κέρμα. Πρέπει, ωστόσο, να  επιτρέπεται  στα  κράτη  μέλη  έκδοσης να  επικαιροποιούν  κάθε  δεκαπέντε  έτη  το  σχέδιο  των  κερμάτων ευρώ που απεικονίζουν τον αρχηγό του κράτους ,για να λαμβάνεται υπόψη η αλλαγή στην εμφάνιση του αρχηγού του κράτους. Πρέπει, επίσης, να  επιτρέπεται  στα  κράτη  μέλη  έκδοσης  να  επικαιροποιούν
τις   εθνικές   όψεις   των   κερμάτων   ευρώ,για   να   συμμορφώνονται πλήρως  με  την  παρούσα  σύσταση.

Η  προσωρινή  χηρεία  ή  η  προσωρινή  κατοχή  του  αξιώματος  του
αρχηγού  κράτους  δεν  πρέπει να  δίνουν  το  δικαίωμα  αλλαγής  των
εθνικών  όψεων  των  συνήθων  κερμάτων  ευρώ  που  προορίζονται  για
κυκλοφορία.


Νομίζω ότι αυτό που έχω με μαύρα αναφέρεται κυρίως στο Βατικανό. Οπότε πιστεύω ότι το 2013 απλά ακολούθησαν την οδηγία.

Εδώ είναι ολόκληρη η οδηγία...
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32009H0023&qid=1484686697857&from=EN

Προσθήκη για να είναι ολοκληρωμένα: Βάζω και τον κανονισμό του 2012 για τα χαρακτηριστικά των νομισμάτων που επικαιροποιεί τα παραπάνω
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32012R0566&qid=1484688074957&from=EL

Καθώς και την επικαιροποίηση του 2012 για την έκδοση των νομισμάτων
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32012R0651&qid=1484687743843&from=EL
http://
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2017, 11:26:00 μμ από Vangeliz » Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 19, 2017, 11:51:17 μμ »

Μετά τις πρώτες πληροφορίες, με την ευκαιρία της 50ης επετείου των γενεθλίων του βασιλιά Willem-Alexander, το ολλανδικό Νομισματοκοπείο (KNM) θα εκδώσει  αναμνηστικό κέρμα των 2 ευρώ για το 2017.
Αναφέρεται ότι θα είναι μόνο σε ποιότητα proof και ο σχεδιασμός θα αντιστοιχεί στο δίευρω της κυκλοφορίας. Περισσότερες λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν κατά την αναγγελία του ετήσιου προγράμματος στις 24 Ιανουαρίου.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 12:15:29 πμ »

Θανάση το διάβασα κι εγώ αυτό. Αλλά ένα δεν καταλαβαίνω. Στην ετήσια σειρά proof οι Ολλανδοί (όπως και οι υπόλοιποι) έχουν το κέρμα των 2 ευρώ κυκλοφορίας. Τι το ιδιαίτερο θα έχει τότε αυτό που θα είναι για τα γενέθλια του βασιλιά; Μήπως θα είναι πορτοκαλί χρωματιστό; Γιατί κάτι τέτοια τα κάνουν οι Ολλανδοί.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 12:21:22 πμ »

Αυτό αναφέρουν. Μεταξύ των 12 αστεριών στο πάνω μέρος θα υπάρχει το έτος γέννησης (1967) και στο κάτω μέρος η ηλικία (50). Ας περιμένουμε όμως την παρουσίαση. Κοντός ψαλμός αλληλούϊα!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 01:10:20 πμ »

Το είδα και εγώ σε ένα Γερμανικό φόρουμ. Είχαν και την εικόνα παρακάτω.
Δεν το θεωρώ αναμνηστικό, ούτε καν νόμισμα... έχει χρώματα, είναι μόνο σε Proof και είναι εκτός κανόνων...
Πέρα από αυτό είναι το σχέδιο του απλού με 2-3 προσθήκες...
Όλα τα περίεργα οι Ολλανδοί...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 01:33:20 πμ »

Και στο zwei-euro.com βαγγελη , την ιδια φωτογραφια εχει. Οποτε λογικα αυτο θα ειναι. Κακιστη ιδεα για μενα, αλλα ισως σκεφτω να παραγγειλω την σειρα ( ισως επειδη δεν εχω καμια ολλανδικη σε proof). Ελπιζω μονο μην ακολουθησουν και αλλοι το παραδειγμα τους και αρχιςουν να βαζουν χρωμα στα αναμνηστικα.
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #103 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 01:46:23 πμ »

Και στο zwei-euro.com βαγγελη , την ιδια φωτογραφια εχει. Οποτε λογικα αυτο θα ειναι. Κακιστη ιδεα για μενα, αλλα ισως σκεφτω να παραγγειλω την σειρα ( ισως επειδη δεν εχω καμια ολλανδικη σε proof). Ελπιζω μονο μην ακολουθησουν και αλλοι το παραδειγμα τους και αρχιςουν να βαζουν χρωμα στα αναμνηστικα.

Χρώμα έχει βάλει και η Γαλλία σε κάποια Proof αναμνηστικά της... και η Ολλανδία το έχει ξανακάνει.
Απλά το συγκεκριμένο δεν το θεωρώ καν αναμνηστικό... και προς το παρόν σκέφτομαι να το αγνοήσω.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Ιανουάριος 20, 2017, 02:01:04 πμ »

Σωστα τα ειχα ξεχασει αυτα. Αλλα αυτα εβγαιναν και σε κυκλοφοριας και bu. Νομιζω ειναι το πρωτο που θα βγει μονο με χρωμα. Επισης δεν το θεωρω αναμνηστικο αλλα εφ'οσον δεν εχω τετοια σειρα... Ισως υπερισχυσει το        "μ´ενα σμπαρο, δυο τριγωνια".
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences