Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 08:38:16 πμ
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 24
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπεραξία  (Αναγνώστηκε 96749 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 27, 2012, 09:31:58 μμ »

Βρε Ηλια μπορεις να καταλαβεις οτι ενα ταληρο ακυκλοφορητο απο τα 400 ζητανε λιγο πολυ 3,000 ??
Και με 3,000  ο αλλο μπορει να αγορασει ολοκληρη συλλογη απο vf νομισματα??
Και οτι αυτα τα 3,000 μπορει στην τελικη να τα διαθεση λιγα λιγα σε βαθος χρονου δυο και τριων χρονων??
Τι του λες αυτου του Ανθρωπου?
Μην αγορασεις 300 νομισματα vf να τα χαρεις και αγορασε ΜΟΝΟ ΕΝΑ??
Παμε καλα??

Οι δυο τελευταιες γραμμες σου  εμενα τουλαχιστον με εκφραζουν απολυτα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 27, 2012, 09:32:20 μμ »

Βρε Ηλια μπορεις να καταλαβεις οτι ενα ταληρο ακυκλοφορητο απο τα 400 ζητανε λιγο πολυ 3,000 ??
Και με 3,000  ο αλλο μπορει να αγορασει ολοκληρη συλλογη απο vf νομισματα??
Και οτι αυτα τα 3,000 μπορει στην τελικη να τα διαθεση λιγα λιγα σε βαθος χρονου δυο και τριων χρονων??
Τι του λες αυτου του Ανθρωπου?
Μην αγορασεις 300 νομισματα vf να τα χαρεις και αγορασε ΜΟΝΟ ΕΝΑ??
Παμε καλα??
Είπαμε Γιώργο τρόπος σκέψης.
Εγώ έτσι έμαθα (με έμαθαν) να σκέφτομαι.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 27, 2012, 09:35:06 μμ »

Καποτε ο Ζ,Ω που ολοι σεβεστε ειπε οτι η συλλογη ειναι κατι που το κανεις απο ευχαριστηση και δεν περιμενεις απο αυτο ανταλαγματα.
Εφερε ενα ωραιο παραδειγμα με τον σινεμα οπου πας , πληρωνεις εισητηριο , βλεπεις το εργο , το ευχαριστιεσε και φευγεις!!
Δεν ζητας πισω στην εξοδο τα λεφτα σου!!
Αφηστε λοιπον το κοσμο να μαζευει οτι τον ευχαριστει αυτον και μην προσπαθητε να πατροναρετε καταστασεις!!
Σωστός Γιώργο.
Πάντως εγώ προσωπικά δεν προσπαθώ να πατρονάρω.
Απλά πιστεύω ότι σκέφτομαι σωστά συλλεκτικά και το καταθέτω.
Σίγουρα πολλοί διαφωνούν, όπως και εσύ προφανώς.
Σεβαστό.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 27, 2012, 09:35:24 μμ »

Καποτε ο Ζ,Ω που ολοι σεβεστε ειπε οτι η συλλογη ειναι κατι που το κανεις απο ευχαριστηση και δεν περιμενεις απο αυτο ανταλαγματα.
Εφερε ενα ωραιο παραδειγμα με τον σινεμα οπου πας , πληρωνεις εισητηριο , βλεπεις το εργο , το ευχαριστιεσε και φευγεις!!
Δεν ζητας πισω στην εξοδο τα λεφτα σου!!
Αφηστε λοιπον το κοσμο να μαζευει οτι τον ευχαριστει αυτον και μην προσπαθητε να πατροναρετε καταστασεις!!

Δεν αφορα φυσικα ολους τους συνομιλητες, που αλλωστε βοηθουν με καθε διαφορετικη αποψη ,αλλα παλι σωστος εισαι!!!!

Υ.Σ Φιλε pepos ο Γιωργος αν δεν  κανω λαθος καθολου  ΔΕΝ  διαφωνει μαζι σου. Οπως εχει πει εχει δωσεις μια περιουσια για συλλεκτικα και ΔΕΝ  το μετανιωνει. Απλα σου δινει την οπτικη γωνια και αλλων συλλεκτων -επισκεπτων - φιλων του στεκιου μας.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 27, 2012, 09:41:54 μμ »

Και πως σε εμαθαν ετσι εσενα Ηλια σημαινει οτι θα το δεχτω και εγω?
Εγω γουσταρω να τα εχω ΟΛΑ μεταχειρισμενα!!
Τι να το κανω ενα ή δυο νομισματα?
Εμενα με ευχαριστει να γυριζω σελιδες στο αλμπουμ μου και να ειναι ΓΕΜΑΤΕΣ!!
Οχι αδειες!!
Εγω την βρισκω να τα βλεπω τα νομισματα 1 λεπτον, 2 λεπτα , 5 λεπτα κτλ κτλ δραχμη , ταληρο κτλ κτλ και να τα εχω ολα!!
Εαν περιμενω να παρω ενα ταληρο του 51 σαν του Ποδαρα ms63 και να σκασω 15,000 την βαψαμε!!
Μονο αυτο θα εχω!!
Καταλαβετε οτι ο κοσμακης κανει το κεφι του οπως γουσταρει , με οσες οικονομικες δυναμεις εχει και δεν μπορουμε να τους επιβαλουμε οτι ολα πρεπει να τα εχουν κορυφη, ολα πρεπει να τα εχουν ακυκλοφορητα για να παρουν καποτε τα λεφτα τους πισω!! ΤΡΙΧΕΣ!! Δεν θα επιβαλλω ποτε σε κανεναν να μπει κατω απο εναν ζυγο που δεν τον αντεχει η τσεπη του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 27, 2012, 09:47:01 μμ »

Λογια του Βασιλη :
<<Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο>>

Αφηνω εξω το 50αρικο.
Τρια νομισματα 90,000 ευρω!!
Που μιλατε βρε παιδια και σε ποιους απευθηνεστε??
Σε κανεναν Αγγελοπουλο ή σε κανεναν Βαρδινογιαννη?
Εσυ Ηλια δλδ εαν δεν εχεις 90 χηνες και βρεις αυτα τα νομισματα με 10,000 δεν θα τα αγορασεις γιατι θα ειναι VF? ?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 27, 2012, 09:48:44 μμ »

Και πως σε εμαθαν ετσι εσενα Ηλια σημαινει οτι θα το δεχτω και εγω?
Εγω γουσταρω να τα εχω ΟΛΑ μεταχειρισμενα!!
Τι να το κανω ενα ή δυο νομισματα?
Εμενα με ευχαριστει να γυριζω σελιδες στο αλμπουμ μου και να ειναι ΓΕΜΑΤΕΣ!!
Οχι αδειες!!
Εγω την βρισκω να τα βλεπω τα νομισματα 1 λεπτον, 2 λεπτα , 5 λεπτα κτλ κτλ δραχμη , ταληρο κτλ κτλ και να τα εχω ολα!!
Εαν περιμενω να παρω ενα ταληρο του 51 σαν του Ποδαρα ms63 και να σκασω 15,000 την βαψαμε!!
Μονο αυτο θα εχω!!
Καταλαβετε οτι ο κοσμακης κανει το κεφι του οπως γουσταρει , με οσες οικονομικες δυναμεις εχει και δεν μπορουμε να τους επιβαλουμε οτι ολα πρεπει να τα εχουν κορυφη, ολα πρεπει να τα εχουν ακυκλοφορητα για να παρουν καποτε τα λεφτα τους πισω!! ΤΡΙΧΕΣ!! Δεν θα επιβαλλω ποτε σε κανεναν να μπει κατω απο εναν ζυγο που δεν τον αντεχει η τσεπη του!!

Με 15.000 δεν το παίρνεις αγόρι μου Σαρκασμός Σαρκασμός

Όσο για την υπόλοιπη συζήτηση, την απάντηση την έδωσες μόνος σου:  φρόντισε να είσαι αυτός που το παίρνει 100 και το πουλάει 300.  Οι μεγάλες διάφορες τιμής έχουν και τα καλά τους Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 27, 2012, 09:50:23 μμ »


Με 15.000 δεν το παίρνεις αγόρι μου Σαρκασμός Σαρκασμός


Μια προσπαθεια εκανα βρε Δημητρη!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 27, 2012, 09:51:24 μμ »

Φιλε Ηλια εγω σου αφηνω στην ακρη το επενδυττκο και τις λιρες, (που στο φιναλε εχω δικαιωμα να επιλεξω,παρ ολους τους πατρονους των Ελληνικων για δικους τους λογους) και σου λεω οτι μπορω  ισως να διαθεσω 3-5 χιλιαρικα για συλλεκτικα τον χρονο. Ειναι δυνατον να παρω ενα νομισμα;;; Γιατι εδω που τα λεμε με  τα ποσα που αναφερεις , ουτε 1|3 του νομισματος δεν παιρνω!!!! Γιατι να μην εχω 5-10 νομισματα ετσι να μου δινουν την αισθηση εστω του συλλεκτη, μια και πραγματικα τα αγαπω;;;
Αλλα και παλι ρε φιλε  και 15 χιλιαρικα να μπορουσα να δωσω, και να σκεφτω σου λεω και την επενδυση, με τι ψυχη να επιλεξω ενα κομματι Λύπη

Υ.Σ Μηπως επειδη  εκει  τυγχανει να ειστε μαζεμενοι πολλοι και δυνατοι συλλεκτες , εχετε χασει την πραγατικοτητα της υπολοιπης Ελλαδας;;;;
Πως χανεστε ετσι.......εγω δηλαδη πιστευω οτι ακομα και ο Βασιλης αλλα θα ελεγε  περι συλλεκτων πριν 5-6 χρονια , αλλα λεει τωρα.......
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 27, 2012, 10:00:05 μμ »

Και πως σε εμαθαν ετσι εσενα Ηλια σημαινει οτι θα το δεχτω και εγω?
Εγω γουσταρω να τα εχω ΟΛΑ μεταχειρισμενα!!
Τι να το κανω ενα ή δυο νομισματα?
Εμενα με ευχαριστει να γυριζω σελιδες στο αλμπουμ μου και να ειναι ΓΕΜΑΤΕΣ!!
Οχι αδειες!!
Εγω την βρισκω να τα βλεπω τα νομισματα 1 λεπτον, 2 λεπτα , 5 λεπτα κτλ κτλ δραχμη , ταληρο κτλ κτλ και να τα εχω ολα!!
Εαν περιμενω να παρω ενα ταληρο του 51 σαν του Ποδαρα ms63 και να σκασω 15,000 την βαψαμε!!
Μονο αυτο θα εχω!!
Καταλαβετε οτι ο κοσμακης κανει το κεφι του οπως γουσταρει , με οσες οικονομικες δυναμεις εχει και δεν μπορουμε να τους επιβαλουμε οτι ολα πρεπει να τα εχουν κορυφη, ολα πρεπει να τα εχουν ακυκλοφορητα για να παρουν καποτε τα λεφτα τους πισω!! ΤΡΙΧΕΣ!! Δεν θα επιβαλλω ποτε σε κανεναν να μπει κατω απο εναν ζυγο που δεν τον αντεχει η τσεπη του!!
Ποιός σου είπε Γιώργο μου ότι προσπαθώ να επιβάλλω καταστάσεις;
Ποιός είμαι εγώ που θα μανιπιουλάρω κόσμο;
Απόψεις καταθέτω και όλα τα παιδιά εδω μέσα έχουν μυαλό να κρίνουν τι τους βρίσκει σύμφωνους και τι όχι.
Πιστεύω ότι εδω μέσα όλοι εκφραζόματε ελεύθερα χωρίς λογοκρισία όταν είμαστε εντός ορίων ευπρέπιας.
Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι αυτά που λέω πρέπει να τα δεχθείς;
Δεν μιλάω σε μωρά, σε ενήλικες μιλάω, γιατί μου την πέφτεις δεν το κατάλαβα.
Αν τώρα κάποιος σκεπτόμενος αποφασίσει πως δεν τα λέω και άσχημα τι πρόβλημα έχεις εσύ;
Για φαντάσου όλοι να είχαμε αυστηρά κριτίρια στο τι αγοράζουμε έστω και στα φθηνά και στα εύκολα, 10 ευρώ και άν θα κόστιζαν τα χάλκινα VF που λές και 20 τα τάλιρα τα ασημένια όχι 40 και 50.
Όπως ανέφερα πιο πριν είναι τρόπος σκέψης.
Ο καθένας σκέφτεται και πράττει όπως θέλει.  
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 27, 2012, 10:04:18 μμ »

Λογια του Βασιλη :
<<Τελευταια δημοπρασια πριν μια εβδομαδα 50ρικο απιστοποιητο 1876 εκλεισε 50 χιλ ευρο.
δραχμη 1851 απιστοποιητη 25 χιλ ευρο
ταλληρο 44 απιστοποιητο 25 χιλ ευρο
δρχ 1847 απιστοποιητη 40 χιλ ευρο>>

Αφηνω εξω το 50αρικο.
Τρια νομισματα 90,000 ευρω!!
Που μιλατε βρε παιδια και σε ποιους απευθηνεστε??
Σε κανεναν Αγγελοπουλο ή σε κανεναν Βαρδινογιαννη?
Εσυ Ηλια δλδ εαν δεν εχεις 90 χηνες και βρεις αυτα τα νομισματα με 10,000 δεν θα τα αγορασεις γιατι θα ειναι VF? ?
Τάλιρο 44 VF35 Γιώργο μου το προσέφερε ο Βούλγαρος 1400$
Μέσα μου ήθελα να το πάρω σαν τρελός, σκέφθηκα όμως όπως ο Ποδάρας και ο Βασιλάκης και τελικά δεν το πήρα.
Μέσα στα επόμενα 20-25 ενεργά χρόνια που έχω πιστεύω να μου κάτσει.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 27, 2012, 10:09:18 μμ »

Εγω το πηρα ομως Ηλια!! Κλείσιμο ματιού
Και οσο εσυ θα μαζευεις 15,000-20,000 χιλιαρικα για τα επομενα 20-25 χρονια εγω θα το εχω στην συλλογη μου να το χαιρομε!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 27, 2012, 10:12:38 μμ »

Εγω το πηρα ομως Ηλια!! Κλείσιμο ματιού
Και οσο εσυ θα μαζευεις 15,000-20,000 χιλιαρικα για τα επομενα 20-25 χρονια εγω θα το εχω στην συλλογη μου να το χαιρομε!!  Κλείσιμο ματιού

Αν ποτε κατεβω κατω , θα μου τα βαλεις ΟΛΑ  μεσα σε μια μπανιερα(αν χωρανε κιολας) και θα κανω βουτια να τα καταφχαριστηθω!!!!!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 27, 2012, 10:18:39 μμ »

Φιλε Ηλια εγω σου αφηνω στην ακρη το επενδυττκο και τις λιρες, (που στο φιναλε εχω δικαιωμα να επιλεξω,παρ ολους τους πατρονους των Ελληνικων για δικους τους λογους) και σου λεω οτι μπορω  ισως να διαθεσω 3-5 χιλιαρικα για συλλεκτικα τον χρονο. Ειναι δυνατον να παρω ενα νομισμα;;; Γιατι εδω που τα λεμε με  τα ποσα που αναφερεις , ουτε 1|3 του νομισματος δεν παιρνω!!!! Γιατι να μην εχω 5-10 νομισματα ετσι να μου δινουν την αισθηση εστω του συλλεκτη, μια και πραγματικα τα αγαπω;;;
Αλλα και παλι ρε φιλε  και 15 χιλιαρικα να μπορουσα να δωσω, και να σκεφτω σου λεω και την επενδυση, με τι ψυχη να επιλεξω ενα κομματι Λύπη

Υ.Σ Μηπως επειδη  εκει  τυγχανει να ειστε μαζεμενοι πολλοι και δυνατοι συλλεκτες , εχετε χασει την πραγατικοτητα της υπολοιπης Ελλαδας;;;;
Πως χανεστε ετσι.......εγω δηλαδη πιστευω οτι ακομα και ο Βασιλης αλλα θα ελεγε  περι συλλεκτων πριν 5-6 χρονια , αλλα λεει τωρα.......
Φίλε μου σου ξαναλέω, τη μικρότερη συλλογή έχω από τους δυνατούς που λες.
Ο Ποδάρας υπάλληλος είναι αλλά μαζεύει 25 χρόνια, εγώ υπάλληλος μέχρι το 2003 ήμουν αλλά μαζεύω από το 1991, ο ντουλάπας ο Κώστας υπάλληλος είναι αλλά έχει μια συλλογή πολύ δυνατή, να μην συνεχίσω με άλλους και συγνώμη αν είπα προσωπικά δεδομένα κάποιων.
Πόσα νομίσματα νομίζεις ότι έχω, πέντε δέκα καλά κομμάτια όλα όλα.
Για να φτάσω στο επίπεδο των άλλων θέλω δεκαετίες αλλά για να φτάσω κάποια στιγμή πρέπει να σκέφτομαι όπως αυτοί.
Αν διαθέτεις 5 χιλιάρικα το χρόνο σε 20 χρόνια είναι 100 χιλιάρικα.
Σκέψου τι θα έχεις στα χέρια σου σε 20 χρόνια.
Αν περιμένεις βέβαια να μαζέψεις όλα τα Ελληνικά σε 2 χρόνια και σε ευχαριστούν οι χαμηλές καταστάσεις τότε καλώς πάω πάσο αλλά βγες να τα πουλήσεις σε μια ανάγκη και πες μου τι θα πιάσεις.
Αυτή κατ' εμέ είναι η χαρά του συλλέκτη, η υπομονή και η ευτυχία όταν θα αποκτήσει ένα νόμισμα που το περιμένει χρόνια.
Αν μπορούσα να τα μαζέψω όλα σε 5 χρόνια τότε μετά θα ασχολιόμουν με τηλεκατευθυνόμενα ή κάτι άλλο.
Μπήκα στο χώρο γιατί τον αγαπάω και θέλω να γεράσω με αυτό αν με αξιώσει ο Θεός να πιάσω τα 70-80.
Και να ξέρεις ότι ποτέ κανείς όσα χρήματα και να έχει δεν πρόκειται να μαζέψει όλα τα Ελληνικά.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 27, 2012, 10:20:10 μμ »

Εγω το πηρα ομως Ηλια!! Κλείσιμο ματιού
Και οσο εσυ θα μαζευεις 15,000-20,000 χιλιαρικα για τα επομενα 20-25 χρονια εγω θα το εχω στην συλλογη μου να το χαιρομε!!  Κλείσιμο ματιού
Προς το παρόν βλέπω των άλλων Γιώργο και χαίρομαι το ίδιο.
Θα χαρώ πολύ να δω και το δικό σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 24
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences