Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 03:43:48 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ιστορίες απο τα παλία !!  (Αναγνώστηκε 3683 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 26, 2016, 04:01:02 μμ »

Εδω και καμποσες μερες προσπαθω να τσεκαρω και να ταξινομησω καπως τις αρκετες κουτες με νομισματα χαρτονομισματα γραμματοσημμα ζυγαριες βιβλια και οτι αλλο ειχα μαζεψεις στην συλλεκτικη μου πορεια μεχρι τωρα.
Μεσα σε ενα βιβλιο νομισματικης ειχα λοιπον φυλαγμενη μια εκτυπωση που ειχα κανει στον εκτυπωτη γυρω στο 2008 πιστευω!!
Ηταν μια δημοπρασια απο το ibid ενα σαιτ δημοπρασιων που το ειχε ο Γιαννης ο Ζησ ----- (οι παλιοι θυμουντε πιστευω) και δραστηροποιουταν εκει λοιπον καποιος Θανασσης απο την Αθηνα μερια.
Αυτο το ατομο λοιπον εβαζε νομισματα σπανια σε κατι τιμες εξωφρενικες!!
Αφου καποια νομισματα πολλοι ελεγαν οτι αποκλειετε να τα εχει στα χερια του αλλα για να το αποδειξεις θα επρεπε να χτυπησεις μια δημοπρασια που ξεκινουσε απο τα 50,000 ευρω πχ!!
Ειχε βαλει λοιπον τοτε γυρω στο 2007-8 μια δημοπρασια με ενα χρυσο 10 δρχ στα 2500 ευρω!! (παλι πανακριβο εκεινη την εποχη) και αφου ειχε περασει πολυς καιρος και ηταν απουλητο βλεπω απο κατω στην περιγραφη γραμενο:
Η ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ , ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ, ΤΟ ΠΗΡΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΥΑΛΟ ΑΠΟ ΕΣΑΣ, ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
για του λογου το αληθες σας επισυναπτω το αντιγραφο οπως ακριβως το ειχα φυλαγμενο το 2008 και το ανακαλυψα σημερα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 26, 2016, 04:09:35 μμ »

Που τον θυμηθηκες......

http://www.emarket.gr/profile.php?user_id=56646
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 26, 2016, 04:32:26 μμ »

Επί τη ευκαιρία της "ανασκαφής" και μιάς και αναφερθήκατε σε ζυγαριές:
Διαβάζω παλιά θέματα,ένα εκ των οποίων αφορά τα παρελκόμενα της λίρας.Θα ήταν εύκολο να μπούν κάποιες φωτογραφίες απο τις ζυγαριές;Είναι όμορφα συλλεκτικά αντικείμενα και είναι κρίμα να μην υπάρχουν οι φωτογραφίες τους.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 26, 2016, 04:37:08 μμ »

Επί τη ευκαιρία της "ανασκαφής" και μιάς και αναφερθήκατε σε ζυγαριές:
Διαβάζω παλιά θέματα,ένα εκ των οποίων αφορά τα παρελκόμενα της λίρας.Θα ήταν εύκολο να μπούν κάποιες φωτογραφίες απο τις ζυγαριές;Είναι όμορφα συλλεκτικά αντικείμενα και είναι κρίμα να μην υπάρχουν οι φωτογραφίες τους.

Μερικες ζυγαριες τις βρηκα και θα κανω ενα θεμα ή εαν υπαρχει παλιο δωστε μου με μηνυμα  τον συνδεσμο και θα φροντισω να σηκωθουν εκει οι φωτο απο αυτες που βρηκα μεχρι  τωρα.

Αυτο ομως ειναι ασχετο με το θεμα και χαλαει την ροη εαν εχει κα καποιος αλλος καμια αστεια ή σοβαρη νομισματικη ιστορια να πει απο τα παλια να μαθαινουν και οι νεοι!!
Αργοτερα λοιπον θα σβηστουν αυτα τα δυο μηνυματα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:35:13 μμ »

Ο συγκεκριμένος είχε μια απίστευτη δρχ του 1832 λουστράτη την οποία όπως λες δεν μπορούσα να αποκτήσω λόγω των χρημάτων που ζητούσε, είχα πάει που λες μια φορά εκεί που είχε το γραφείο του μαζί με κάτι slab και κατα την διάρκεια της συναλλαγής μου πετάει στον αέρα μια μαυρισμένη δρχ του Όθωνα του 1832, την δρχ την έπιασα στον αέρα και τελικά πέρασε στην κατοχή μου αφού έδωσα κάποια από τα slab που είχα μαζί μου και κάποια χρήματα, όταν το είδα έτσι μαύρο δεν κατάλαβα ότι πρόκειται για το νόμισμα της δημοπρασίας.

Το νόμισμα στην συνέχεια το "περιποιήθηκα" και έγινε μπόμπα, στην συνέχεια στην δημοπρασία στο ibid έβαλε αυτό το μήνυμα που έχεις και εσύ.

Τι μου θύμισες, βλέπω την δρχ και τρελαίνομαι, τρομερό κομμάτι.

Υ.Γ. στην δημοπρασία το νόμισμα ήταν λουστράτο, είχε προσπαθήσει να το πατινάρει και του είχε μαυρίσει γιαυτό μου το έδωσε, αλλιώς τέτοια δρχ δεν έπαιρνα ούτε με σφαίρες.  
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:46:06 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:47:58 μμ »

ΔΛΔ φιλε μας εισαι ενας απο αυτους που ειχε λιγοτερο μυαλο και εκανε συναλλαγη μαζι του??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Πλακα κανω ετσι? Μην παρεξηγηθουμε κιολας!!

Απλα τοτε που το ειχα διαβασει ειχα σκασει στα γελια και το κρατησα σε φωτο.
Καλο ειναι να εχεις καλα νομισματα αλλα και να εισαι καπως σοβαρος σε αυτα που ζητας.
Δεν λεω να τα χαρισεις αλλα οταν ενα νομισμα το εχουν αλλοι 1000 -1500 και εσυ ζητας 2500-3000
πετας σε αλλη σφαιρα!!Αλλη διασταση!!
Φυσικα αυτα τα βλεπω ακομη και σημερα στο ebay ,καποιοι παλιοι παρομοιοι ακομη υπαρχουν!!
Θυματα βρισκουν?? Αναρωτιεμε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 12:52:00 μμ »

Κοίτα εγώ το νόμισμα το πλήρωσα, σίγουρα όχι στην τιμή που είχε στην δημοπρασία, βασικά πιστεύω ότι εκείνη την μέρα ήθελε να με δοκιμάσει γιαυτό μου πέταξε την δρχ στον αέρα, ουσιαστικά την απαξίωσε και ήθελε να δει εάν θα την εκτιμήσω.

Οι τιμές του ήταν υπερβολικές, γιαυτό και δεν πουλούσε αλλά είχα δει και άλλα καλά νομίσματα εκείνη την μέρα.

Ακόμα πουλάει που και που στο ebay θυμάμαι κάποια απο τα slab και τον αναγνωρίζω, σίγουρα είναι ακριβός, αλλά εκείνη την αγορά δεν την μετάνιωσα ποτέ.

Φίλος της τότε εποχής δεν μπόρεσε να καταλάβει γιατί μου έδωσε αυτό το νόμισμα, με αυτά που πήρε αντάλλαγμα, βασικά και εγώ δεν κατάλαβα.

http://www.ebay.com/itm/PCGS-1-Lepto-1870-AU-58-VERY-VERY-SCARCE-/232046548280?hash=item36070d5538:g:SVEAAOSw-ndTnrMi

http://www.ebay.com/itm/1901-CREET-50-LEPTA-AU55-NGC-VERY-VERY-SCARCE-/232046548292?hash=item36070d5544:g:WlYAAOxy~g5Rt4tV

Ορίστε 2 δημοπρασίες του τώρα στο ebay.

Θυμάμαι πόσο γέλασα όταν διάβασα το μήνυμα στην δημοπρασία της δρχ που απέκτησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2016, 01:00:44 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 01:37:46 μμ »

ΔΛΔ φιλε μας εισαι ενας απο αυτους που ειχε λιγοτερο μυαλο και εκανε συναλλαγη μαζι του??  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Πλακα κανω ετσι? Μην παρεξηγηθουμε κιολας!!


Tην καταλαβαίνω την πλάκα και δεν με πειράζει καθόλου, άλλωστε όπως καταλαβαίνουμε και αυτός ειρωνικά το έγραψε το μήνυμα αλλά και εγώ την συγκεκριμένη αγορά την θεωρώ παρότι έχουν περάσει και σχεδόν 10 χρόνια μια απο τις πιο συμφέρουσες και καλές αγορές νομισμάτων που έχω κάνει.

Μακάρι να ήταν όλες μου οι αγορές τόσο χαζές όσο αυτή.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 02:57:13 μμ »

Μαλιστα υπαρχει ακομη δλδ ο Θανασσης. Νομιζα οτι τα ειχε παρατησει.
Καποτε ειχα το τηλεφωνο του , μιλουσαμε για δυο νομιζω χρυσα που με ενδιεφεραν αλλα δεν υπηρξε ποτε συγκλιση τιμων.

Οποιος αλλος εχει καμια ιστορια να μας πει απο παλια καλο θα ηταν .
Η ιστοριες απο τα παλια εκτος απο γελιο (οπως η παραπανω) μπορουν να μας δωσουν να δουμε πως μερικα ατομα πηραν νομισματα στα χερια τους που ξεφυγαν απο αλλους και δεν τους εδωσαν την πρεπουσα προσοχη!!

Θυμαμε πχ οταν πρωτοανοιξαμε το σαιτ και ηρθε ενα μελος με κατι φωτογραφιες ενος δεκαλεπτου κρητικης πολιτειας φανταστικο εκεινη την εποχη!!
Το ειχε παρει απο εμπορο-καταστημα των Αθηνων με 120 ευρω εαν θυμαμε καλα για κανονικο δεκαλεπτο!!
το ειχε ΕΜΠΟΡΟΣ στα χερια του και δεν ειδε την πλαγια ανατροπη!!
Το νομισμα πιστοποιηθηκε , δεν θυμαμε τον αριθμο που πηρε και φυσικα μοσχοπουληθηκε ξανα.  . .
Τετοιες ιστοριες υπαρχουν πολλες. Αντε θυμηθητε καμια εσεις οι παλιοι να μαθαινουν και οι νεοι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 03:43:40 μμ »

Λές για τον Άρη, το δεκάλεπτο μου είχε πει ότι το είχε πάρει 200 ευρώ και έγραψε AU 55.

Πάντως οι περισσότερες ιστορίες έχουν δυστυχώς για τους περισσότερους από μας πικρό τέλος.

Αλλά ευτυχώς μερικές σου δίνουν τόση γλύκα που σε κάνουν σε συνεχίζεις.




Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 05, 2016, 03:51:58 μμ »

Το όνομα σωστό. Το ποσόν πού ήξερα εγώ το αναφέρω.
Το βαθμό δεν τόν θυμωμουν τόν έμαθα.
Οι ιστορίες είναι πολλές. Εάν φρεσκαριστουν τα μυαλά μας θα θυμηθούν πολλά.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences