Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 09:35:57 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αναλώσιμα και θήκες για τα Ελληνικά Ευρώ.  (Αναγνώστηκε 5605 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« στις: Απρίλιος 21, 2016, 04:44:11 μμ »

Σκεφτόμουν να πάρω ένα κουτί ή θήκη για να βάλω όλους μαζί τους φιλοσόφους καθώς και τις σειρές mini gold και mini gold+.
Έχει βρει κανένας καμιά θήκη να ταιριάζει; Πιστεύω θα είναι πολύ όμορφα να είναι όλα συγκεντρωμένα μαζί.
Εσείς πως τα έχετε τα συγκεκριμένα νομίσματα; Απλά στις θηκούλες τους;
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 21, 2016, 04:54:43 μμ »

Βαγγελη το ειχα καμει και γω θεμα αυτο παλαιοτερα και τελικα ακρη δεν βγηκε.Ακολουθησα την συμβουλη του φιλου Γιωργου sac που μου ειπε οτι η εμπειρια του λεει ενα κουτι απο χαρτονι σκληρο και μετα τακτοποιηση μεσα.Αυτο εκανα πηρα μεγαλα κουτια με σκληρο χαρτονι απο το βιβλιοπωλειο και με θρησκευτικη ευλαβεια τα εναποθεσα εκει μεσα φροντιζοντας τα κουτια να μην ειναι σε χωρο με υγρασια.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:00:14 μμ »

Βαγγελη το ειχα καμει και γω θεμα αυτο παλαιοτερα και τελικα ακρη δεν βγηκε.Ακολουθησα την συμβουλη του φιλου Γιωργου sac που μου ειπε οτι η εμπειρια του λεει ενα κουτι απο χαρτονι σκληρο και μετα τακτοποιηση μεσα.Αυτο εκανα πηρα μεγαλα κουτια με σκληρο χαρτονι απο το βιβλιοπωλειο και με θρησκευτικη ευλαβεια τα εναποθεσα εκει μεσα φροντιζοντας τα κουτια να μην ειναι σε χωρο με υγρασια.
Και για ακομα μεγαλυτερη ασφαλεια, ριχνεις μεσα στο κουτι και μια θηκουλα με κρυσταλλους σιλικονης για να αποροφα την υγρασια, κανα 5ευρω στα συλλεκτικα μαγαζια.
Ετσι μενουν και τα πιστοποιητικα και ολα σαν καινουργια για πολυ καιρο.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:07:29 μμ »

Βαγγελη το ειχα καμει και γω θεμα αυτο παλαιοτερα και τελικα ακρη δεν βγηκε.Ακολουθησα την συμβουλη του φιλου Γιωργου sac που μου ειπε οτι η εμπειρια του λεει ενα κουτι απο χαρτονι σκληρο και μετα τακτοποιηση μεσα.Αυτο εκανα πηρα μεγαλα κουτια με σκληρο χαρτονι απο το βιβλιοπωλειο και με θρησκευτικη ευλαβεια τα εναποθεσα εκει μεσα φροντιζοντας τα κουτια να μην ειναι σε χωρο με υγρασια.
Και για ακομα μεγαλυτερη ασφαλεια, ριχνεις μεσα στο κουτι και μια θηκουλα με κρυσταλλους σιλικονης για να αποροφα την υγρασια, κανα 5ευρω στα συλλεκτικα μαγαζια.
Ετσι μενουν και τα πιστοποιητικα και ολα σαν καινουργια για πολυ καιρο.

Και εγώ έτσι τα έχω αποθηκευμένα προς το παρόν... αλλά δεν είναι εύκολο να τα δείξεις σε κάποιον. Ψάχνω κάτι για παρουσίαση, όχι απλά αποθήκευση.
Υπάρχουν τόσες και διαφορετικές θήκες στο εμπόριο αλλά πριν δοκιμάσω έλεγα μήπως κάποιος έχει βρει ήδη κάποια.

Να μην αναφέρω ότι θα μπορούσε και η ΤΤΕ να βγάλει κάποιες θήκες αλλά αυτό μάλλον όνειρο είναι. Ας πούμε οι 12 θεοί του Ολύμπου σε μια θηκούλα σαν αυτή που βγαίνουν τα Proof set πιστεύω θα ήταν πολύ όμορφη σειρά.


Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:11:08 μμ »

Είναι πιό καλαίσθητο τα αναμνηστικά της ΤτΕ να παραμένουν μέσα στις κασετίνες τους.
Έτσι, η τοποθέτηση τους σε ένα όμορφο κουτί είναι ότι καλύτερο!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:18:49 μμ »

Βαγγελη το ειχα καμει και γω θεμα αυτο παλαιοτερα και τελικα ακρη δεν βγηκε.Ακολουθησα την συμβουλη του φιλου Γιωργου sac που μου ειπε οτι η εμπειρια του λεει ενα κουτι απο χαρτονι σκληρο και μετα τακτοποιηση μεσα.Αυτο εκανα πηρα μεγαλα κουτια με σκληρο χαρτονι απο το βιβλιοπωλειο και με θρησκευτικη ευλαβεια τα εναποθεσα εκει μεσα φροντιζοντας τα κουτια να μην ειναι σε χωρο με υγρασια.
Και για ακομα μεγαλυτερη ασφαλεια, ριχνεις μεσα στο κουτι και μια θηκουλα με κρυσταλλους σιλικονης για να αποροφα την υγρασια, κανα 5ευρω στα συλλεκτικα μαγαζια.
Ετσι μενουν και τα πιστοποιητικα και ολα σαν καινουργια για πολυ καιρο.

Και εγώ έτσι τα έχω αποθηκευμένα προς το παρόν... αλλά δεν είναι εύκολο να τα δείξεις σε κάποιον. Ψάχνω κάτι για παρουσίαση, όχι απλά αποθήκευση.
Υπάρχουν τόσες και διαφορετικές θήκες στο εμπόριο αλλά πριν δοκιμάσω έλεγα μήπως κάποιος έχει βρει ήδη κάποια.

Να μην αναφέρω ότι θα μπορούσε και η ΤΤΕ να βγάλει κάποιες θήκες αλλά αυτό μάλλον όνειρο είναι. Ας πούμε οι 12 θεοί του Ολύμπου σε μια θηκούλα σαν αυτή που βγαίνουν τα Proof set πιστεύω θα ήταν πολύ όμορφη σειρά.



Καταλαβα τι λες.Πραγματι υπαρχουν πολλα προιοντα που μπορεις να βρεις λυσεις στο θεμα αυτο αλλα θα πρεπει να εχεις αποφασισει οτι τα κουτια και τα πιστοποιητικα θα ειναι ξεχωριστα απο τα νομισματα αφου μαζι δεν χωρανε πουθενα.Σε μια ξυλινη κασετινα οπως αυτη που βγαινει το proof σετ θα χωρουσαν 6 νομισματα περιπου με τις καψουλες τους.Ο υπολογισμος μου ειναι εντελως προχειρος δεν εχω μετρησει διαστασεις.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:20:33 μμ »

..........και αναφερομαι στα ασημενια της σειρας των φιλοσοφων
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:25:41 μμ »

Καλά για του Φιλοσόφους ψάχνω ποιο μεγάλες θήκες να χωράνε αρκετά.
Το παράδειγμα που έφερα με την Proof σειρά είναι για τα mini gold και mini  gold +.
Τα κουτάκια εννοείται τα κρατάω σε άλλο κουτί αποθηκευμένα όπως είπαμε για τα νομίσματα, απλά θα είναι άδεια κουτάκια με πιστοποιητικά.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 21, 2016, 05:47:09 μμ »

Θα το ψαξω λιγο το θεμα και αν βρω κατι θα σε ενημερωσω
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2016, 06:49:50 μμ »

Ακολουθησα την συμβουλη του φιλου Γιωργου sac

Ρε Μιχάλη, αφού καλά το ξεκίνησες, γιατί το άφησες στη μέση;

Ένα θέμα είναι τα κουτιά, με ή χωρίς τα νομίσματα. Βάζεις και κρυστάλλους σιλικόνης, που λέει ο χάρος, τυλίγεις και τα κουτιά ένα-ένα με χαρτί "του μέτρου" (φτηνό και μαλακό), αν παραείσαι ψείρας...

Αν θέλεις τα νομίσματα χώρια να φαίνονται:
1. Τα πιστοποιείς (εδώ γελάνε).
2. Περιμένεις να εγκριθεί η ιδέα του σ. Σταματόπουλου για ειδική θήκη (ζήσε βάζελε να φας τριφύλλι και να πάρεις πρωτάθλημα).

3α. MBCAPS38 και MBCAPS39 για τα ασημένια. Επειδή οι κάψουλες δεν είναι ίδιες κάθε χρόνο...
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_EU/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/332738
Σε κασετίνες, δυστυχώς, μόνο αυτά:
http://www.leuchtturm.com/epages/leuchtturm_eu.sf/en_EU/?ObjectPath=/Shops/leuchtturm_eu/Products/348034
Θα πρέπει αφενός να ανεχτείτε το άσχετο σχέδιο, αφετέρου δεν έχει κάτι σε "39". Θα πρέπει να τα σφηνώσετε όλα στο "38" ή να πάτε σε μεγαλύτερο και να είναι χαλαρά...

3β. Τα mini golds έχουν εξωτ. διάμετρο 30,1 χιλ. (με το συμπάθειο, που λεν και στον Μοριά). Άρα ταιριάζουν σε "24" της Leuchtturm. Δυστυχώς ή ευτυχώς, μόνο συρτάρια. Εκτός αν βολευτείτε με "26" για δίευρα (θα έχουν 2 χιλ. κενό)...

Μετρήστε και τις υπόλοιπες διαμέτρους. Όλα εγώ θα τα μετράω, χεχε.. Κι αν δεν έχετε παχύμετρα... να σας πουλήσω. ;-)
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:35:10 μμ »

Για πες τιμή και αν είναι καλή κράτα ένα την επόμενη φορά που θα συναντηθούμε. Την Παρασκευή θα έρθεις;
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 24, 2016, 09:35:52 μμ »

3α. MBCAPS38 και MBCAPS39 για τα ασημένια. Επειδή οι κάψουλες δεν είναι ίδιες κάθε χρόνο...


Γιώργο υπάρχει και 39 αλλά τετράγωνες θήκες και χωράνε μια χαρά, απλά δεν θα είναι "fit" και δεν με χαλάει καθόλου.
Δες εδώ
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 24, 2016, 09:38:38 μμ »


Γιώργο υπάρχει και 39 αλλά τετράγωνες θήκες και χωράνε μια χαρά, απλά δεν θα είναι "fit" και δεν με χαλάει καθόλου.
Δες εδώ

Διονύση, δεν δείχνει τίποτε. Για κοίταξέ το, πάλι.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 24, 2016, 09:39:47 μμ »

Το βελτίωσα για δείτε
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 24, 2016, 10:56:32 μμ »

Διονύσιε!!

Αυτό που δείχνεις χωράει νομίσματα διαμέτρου 39 χωρίς κάψουλα. Δηλαδή οι θήκες είναι 39Χ39 χιλ.

Εμείς θέλουμε διάμετρο 44 ή 45 χιλ. Το MBCAPS39 έχει διάμετρο θέσης 45 χιλ. (6 χιλ. παραπάνω είναι το "πάχος" της κάψουλας.)

Για αυτόν τον λόγο έβαλα το "38" και "39" σε εισαγωγικά. Δηλαδή "καψουλο38" και "καψουλο39". Χαμόγελο

Επίσης, οι κασετίνες για καναδικές ή κινέζικες ουγγιές δεν μας λέει η εταιρεία τι διάμετρο έχουν οι θήκες. Το υπολογίζουμε μόνοι μας.

Μόλις κοίταξα τα Panda. Κάθονται ωραία σε MBCAPS39. Άρα αυτό μας κάνει για τις φαρδύτερες κάψουλες του Ελληνικού Νομισματοκοπείου: https://www.leuchtturm.de/muenzkassette-fuer-20-panda-silbermuenzen-schwarz.html
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences