Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 01:36:42 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μισθός 250 έως 300 ευρώ  (Αναγνώστηκε 18486 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:23:27 μμ »

Αγροτικες εργασιες το λιγοτερο που εχω ακουσει ειναι 20Ε+φαγητο και ειναι το λιγοτερο
10Ε χωρις φαγητο ερχεται μια η αλλη μαζι με βενζινη,δεν νομιζω οτι εχει νοημα για κανεναν
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:24:03 μμ »

Σε ορισμενα συμφωνω σε αλλα παλι οχι......αγορα ακινητων και αυτοκινητων εχει πιασει πατο δεν κουνιεται τιποτα πως θα καψει λοιπον αυτος που τα εχει οταν δεν πωλουνται.......ποσους συνταξιουχους ξερουμε να παιρνουν 1200 ευρω συνταξη και αντε και τα παιρνουν αν δωσουν 600 στον γιο με τα αλλα 600 τι θα πληρωσουν φορους?ΕΝΦΙΑ?λογαριασμους ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ?ασφαλιστρα και τελη κυκλοφοριας?φαρμακα?τροφη?τι?μη τρελλαθουμε κιολας βρε παιδια.........ο ανεργος ψαχνει για δουλεια αλλα δεν βρισκει αν υπαρχουν γνωστες θεσεις εργασιας πεστε μου και σας στελνω γνωστους μου αυριο για δουλεια.....7 πρωι με 5 απογευμα για ελιες εδιναν 10 ευρω με φαγητο δικο σου.....ποιος απο σας θα πηγαινε να δουλεψει?


Η αγορα αυτοκινητων και ακινητων κινειται για οποιον θελει να πουλησει
Για οποιον θελει να βγαλει κερδος,να μεγιστοποιησει τα λεφτα του,να παρει πισω αυτα που εβαλε κτλ,οχι δεν κινειται.

Τις προαλλες εκανα προταση εργασιας σε καποιον με 670Ε+ενσημα για 8ωρη εργασια ανειδικευτου
Τα βρηκε λιγα και την απερριψε.Μπορει να υπηρχαν και 1002 ακομα λογοι αλλα το σιγουρο ειναι οτι πολλοι ανεργοι αναζητουν δουλεια με δικους τους ορους,οπως ακριβως και πολλοι πωλητες αναζητουν πωληση με δικους τους ορους.

Ομως ειμαστε σε buyers market....
η αγορα αυτοκινητων και ακινητων κινειται για οποιον θελει να ξεπουλησει θελεις να πεις....εχω ακινητα τα οποια πουλω και σε λιγο χαμηλοτερα απο τις αντικειμενικες αξιες....περιμενω προτασεις
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:26:54 μμ »

Παράθεση
η αγορα αυτοκινητων και ακινητων κινειται για οποιον θελει να ξεπουλησει θελεις να πεις....εχω ακινητα τα οποια πουλω και σε λιγο χαμηλοτερα απο τις αντικειμενικες αξιες....περιμενω προτασεις

Κοιτα το ξεπουλημα ειναι κατι σχετικο
Αν καποιος πουλησει 100.000 ενα σπιτι που αγορασε πχ 300.000 το λεμε ξεπουλημα
Αν αυριο εχουμε δραχμη και το σπιτι αυτο κανει 20.000 ευρω,τοτε τι λεμε την αγοραπωλησια στις 100.000ευρω;Αισχροκέρδεια;

Και νομιζω ειναι ευκολο να κατανοησουμε ολοι οτι η διακρατηση ακινητων στις μερες μας εχει σαφως αρνητικες συνεπειες.Δεν ξερω τι θα γινει σε 5+ χρονια,θεωρητικα μπορει να γινει κοσμογονια,αλλα το σιγουρο ειναι οτι οσοι δεν πουλησαν πχ το 2009 γιατι δεν ηθελαν να "ξεπουλησουν" εχασαν και μαλιστα πολυ χοντρα,τους εμειναν πεσκεσι οι φοροι
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:46:26 μμ »

Μιχαλη το γνωριζω οτι υπαρχουν συνταξεις 1200 ευρω εγω ρωτησα ποσες ειναι αυτες αυτες οι συνταξεις?φυσικα το συντριπτικα μεγαλυτερο ποσοστο ειναι πολυ κατω απο αυτο το ποσο αλλα αν και δεχθηκα για την συνεχεια της συζητησης το δικο σου πλαφον δεν μου εξηγεις πως θα ζησει ο συνταξιουχος με τα υπολοιπα 600 ευρω........ναι κυριοι 10 ευρω επτα πακιστανοι πηγαν γιατι ειχαν καμμια δεκαρια μερες να φανε....βενζινη δεν χαλασαν γιατι τους πηγαιναν με αγροτικο....φαι τους πηγα εγω......οπως ειπα να παω και την επιθεωρηση εργασιας αλλα και μονο που το ειπα κοντεψαν να με φανε....οπως φαινεται οι περισσοτεροι απο εμας ειναι αγγελοι και δεν γνωριζουν απο βρωμια απο εκμεταλλευση και απο πατημα στον λαιμο που ξεχειλιζει παντου γυρω μας και ενταξει εμεις δεν τα κανουμε αυτα τα πραγματα αλλα ρε παιδια δεν εχετε ακουσει?....σαν τον αρχιεπισκοπο που ειχε πει οτι δεν γνωριζε για την χουντα γιατι τοτε διαβαζε....προς Θεου μην υπαρξει καμμια παρερμηνεια στα γραφομενα μου δεν αφηνω κανενα υπονοουμενο για τους αξιοτιμους και σεβαστους καθ'ολα συνομιλητες μου....
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 03:56:31 μμ »

Παράθεση
η αγορα αυτοκινητων και ακινητων κινειται για οποιον θελει να ξεπουλησει θελεις να πεις....εχω ακινητα τα οποια πουλω και σε λιγο χαμηλοτερα απο τις αντικειμενικες αξιες....περιμενω προτασεις

Κοιτα το ξεπουλημα ειναι κατι σχετικο
Αν καποιος πουλησει 100.000 ενα σπιτι που αγορασε πχ 300.000 το λεμε ξεπουλημα
Αν αυριο εχουμε δραχμη και το σπιτι αυτο κανει 20.000 ευρω,τοτε τι λεμε την αγοραπωλησια στις 100.000ευρω;Αισχροκέρδεια;

Και νομιζω ειναι ευκολο να κατανοησουμε ολοι οτι η διακρατηση ακινητων στις μερες μας εχει σαφως αρνητικες συνεπειες.Δεν ξερω τι θα γινει σε 5+ χρονια,θεωρητικα μπορει να γινει κοσμογονια,αλλα το σιγουρο ειναι οτι οσοι δεν πουλησαν πχ το 2009 γιατι δεν ηθελαν να "ξεπουλησουν" εχασαν και μαλιστα πολυ χοντρα,τους εμειναν πεσκεσι οι φοροι
φιλε μου παραπανω μου λες η αγορα κινειται......εδω μου λες αν σημερα εχουμε ευρω και αυριο εχουμε δραχμη και μεθαυριο δολλαριο.....αυριο παμε συμβολαιογραφειο με οτι νομισμα εχει αυτη η χωρα αυριο και λιγο κατω απο αντικειμενικη........το 2009 οσοι πουλησαν δεν ξεπουλησαν....μοσχοπουλησαν.... απο τα τελη του 2010 και μετα αρχισε η δυσκολια
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 04:04:46 μμ »

[quote author=Μιχάλης 80
Το βιοτικό επίπεδο θα κατεβεί ακόμη περισσότερο τα επόμενα χρόνια γιατί έχει χώρο να κατέβει , δεν πιάσαμε ακόμα πάτο.   Το μαρτυρούν οι γεμάτες καφετέριες , οι γεμάτες ταβέρνες , τα γεμάτα μπουζουξίδικα , τα υπερσύγχρονα κινητα τηλ. στα χέρια μας , το ότι δεν έχεις μέρος να παρκάρεις ... και πολλά άλλα...

   
Αυτό ακριβός έτσι είναι Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 04:11:39 μμ »

[quote author=Μιχάλης 80
Το βιοτικό επίπεδο θα κατεβεί ακόμη περισσότερο τα επόμενα χρόνια γιατί έχει χώρο να κατέβει , δεν πιάσαμε ακόμα πάτο.   Το μαρτυρούν οι γεμάτες καφετέριες , οι γεμάτες ταβέρνες , τα γεμάτα μπουζουξίδικα , τα υπερσύγχρονα κινητα τηλ. στα χέρια μας , το ότι δεν έχεις μέρος να παρκάρεις ... και πολλά άλλα...

  
Αυτό ακριβός έτσι είναι Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

Αυτο ειναι λαθος.
Ρωτηστε και θα μαθετε πως και στην κατοχη (οπου ανθρωποι πεθαιναν απο την πεινα στους δρομους) υπηρχαν γεματα μπουζουξιδικα και ξερω γω τι αλλο.

Επιπλεον εχει αλλαξει η δομη της κοινωνιας.
Ναι εγω μπορει να εχω σπιτι και κινητο και αυτοκινητο και να με βλεπετε και στο εστιατοριο,αλλα δυνητικά μπορει αυριο ή οποιαδηποτε στιγμη να μου τα παρει η εφορια και να τα μοιραστουν με την τραπεζα λογω των χρεων μου.
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 04:15:36 μμ »

[quote author=Μιχάλης 80
Το βιοτικό επίπεδο θα κατεβεί ακόμη περισσότερο τα επόμενα χρόνια γιατί έχει χώρο να κατέβει , δεν πιάσαμε ακόμα πάτο.   Το μαρτυρούν οι γεμάτες καφετέριες , οι γεμάτες ταβέρνες , τα γεμάτα μπουζουξίδικα , τα υπερσύγχρονα κινητα τηλ. στα χέρια μας , το ότι δεν έχεις μέρος να παρκάρεις ... και πολλά άλλα...

  
Αυτό ακριβός έτσι είναι Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

Αυτο ειναι λαθος.
Ρωτηστε και θα μαθετε πως και στην κατοχη (οπου ανθρωποι πεθαιναν απο την πεινα στους δρομους) υπηρχαν γεματα μπουζουξιδικα και ξερω γω τι αλλο.

Επιπλεον εχει αλλαξει η δομη της κοινωνιας.
Ναι εγω μπορει να εχω σπιτι και κινητο και αυτοκινητο και να με βλεπετε και στο εστιατοριο,αλλα δυνητικά μπορει αυριο ή οποιαδηποτε στιγμη να μου τα παρει η εφορια και να τα μοιραστουν με την τραπεζα λογω των χρεων μου.



Αυτό λέμε δεν λέμε κάτι διαφορετικό
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 04:22:53 μμ »

Μιχαλη το γνωριζω οτι υπαρχουν συνταξεις 1200 ευρω εγω ρωτησα ποσες ειναι αυτες αυτες οι συνταξεις?
Είναι μικρό το ποσοστο  αυτών των ελληνικών συντάξεων.
Παράθεση
...δεν μου εξηγεις πως θα ζησει ο συνταξιουχος με τα υπολοιπα 600...
Φτωχικά , συντηρητικά ...
Ενώ ο νέος (35 ετών) τα υπόλοιπα 600€ θα τα κάνει χαρτζιλίκι για να πίνει το καφεδάκι του στην παραλιακή πληκτολογώντας sms στο υπερσύγχρονο και πανάκριβο κινητό του.
(Θα μένει βέβαια στο πατρικό του σπίτι , στο παιδικό του δωμάτιο αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...) 
Παράθεση
ναι κυριοι 10 ευρω επτα πακιστανοι πηγαν γιατι ειχαν καμμια δεκαρια μερες να φανε....βενζινη δεν χαλασαν γιατι τους πηγαιναν με αγροτικο....φαι τους πηγα εγω......οπως ειπα να παω και την επιθεωρηση εργασιας αλλα και μονο που το ειπα κοντεψαν να με φανε....
Mε θλίβει πραγματικά βαθειά αυτή η εκμετάλλευση ...  Λύπη  Ντροπή  Κλάμα 
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 04:44:45 μμ »

Ήρωα .Και θα πω μόνο έναν λόγο τους άλλους όποιος θέλει από κοντα.Κάντε τον  κόπο και μετρήστε τς αυτοκτονίες.Όσο για τς κάλπες που είπατε το μονο που μπορώ να πω είναι ότι μου ακούγετε σαν ανέκδοτο .
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 05:22:46 μμ »

Οι καλπες βγαζουν Λοβερδους,Γιακουματους,Βενιζελους,Μισελ,Ψωμιαδη,Καμμενο και γενικως μια μακρα λιστα που σε κανει να χανεις πασα ιδεα για την δημοκρατια!
Αυτο με τις καλπες μου θυμιζει το "οποιος εχει στοιχεια να τα παει στον εισαγγελεα"
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 05:42:13 μμ »

Το μεγάλο κόλπο στα ακίνητα... όλων μας.

Από το 2007 ως σήμερα, δεν άλλαξαν οι αξίες.
Στην περιουσία, δεν υπολογίζεται το κόστος κτίσης.
Ή αν θέλετε... Στην περιουσία, δεν υπολογίζεται το κόστος κατασκευής.

Τσάμπα έγιναν τα ακίνητα και υπολογίζονται 'αυτούσια' ;;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 05:50:25 μμ »

κύριοι, δεν μου αρέσει η δημοκρατία σας! Εκτός του ότι βρωμάει, σκοτώνει πολλούς αθώους κι είναι επικίνδυνη κι άδικη για τα παιδιά μου.
Αν είχα άλλο επώνυμο, μπορεί και να μου άρεσε.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 05:58:30 μμ »

-Αν ήμουν voylευτής και σας διάvaza θα γελούσα. Διότι θα έλεγα ''χαχα με βρίζουνε αλλά στο τέλος εμένα ψηφίζουν''.

-Μήτσο, εμείς σκοτώσαμε τους αθώους που αυτοκτόνησαν με τις επιλογές μας, ψηφίζοντας τα ζώα για να μας κυβερνήσουν. (δεν αναφέρομαι σε μενα και σενα, καταλαβαινεις πως το εννοώ).

-Κώστα, μην αρχίσεις πάλι το παραμύθι με τα ακίνητα, δείξε λίγο έλεος. Ποιο κόστος κατασκευής? Το πραγματικό ή του μηχανικού? Με τα ελαχιστα ενσημα του ΙΚΑ ή τα κανονικά? Ελεος πραγματικά!
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 06:00:58 μμ »

Το μεγάλο κόλπο στα ακίνητα... όλων μας.

Από το 2007 ως σήμερα, δεν άλλαξαν οι αξίες.
Στην περιουσία, δεν υπολογίζεται το κόστος κτίσης.
Ή αν θέλετε... Στην περιουσία, δεν υπολογίζεται το κόστος κατασκευής.

Τσάμπα έγιναν τα ακίνητα και υπολογίζονται 'αυτούσια' ;;

Οταν πουλούσαν όμως οι κατασκευαστές το 2004 σπίτια σε περιοχες με αντικειμενική 1000 ευρώ , 3000ευρώ / τ.μ. και σε κάθε όροφο υπήρχαν 20 τ.μ. ημιυπαίθριου και δηλωναν την αντικειμενική , τότε μουγκα Κώστα μου?ΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences