Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:11:17 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρακτική ή Πολιτική ΕΛΤΑ  (Αναγνώστηκε 20301 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:13:02 μμ »

Νικο τι δεν καταλαβαινεις? Μιλας προσβλητικα σε αλλο μελος και μου λες αν δεν μου αρεσει να σε μπαναρω? Ασε που δεν εχω τετοιο δικαιωμα (το σαητ δεν μου ανηκει) Διαβασε στους ορους οτι απαγορευονται οι προσωπικες επιθεσεις σε μελη.

Επισης σε αυτο το σαητ ολα τα αντικειμενα τα θεωρουμε το ιδιο σημαντικα. Ειτε ειναι 100δραχμο του Γεωργιου ειτε δραχμη του Καναρη. Αλλοι δινουν χιλιαρικο για συλλεκτικο αντικειμενο αλλοι εκατοευρο και αλλοι δεκαευρο! Νομιζω οτι ολλοι μπορουμε να συνυπαρχουμε στο συλλεκτισμο, ασχετου τιμολογησης.

Στελιο, γραφεις μπουρδες και -κατα την γνωμη μου- εκτιθεσαι. Αν θεωρεις εσυ το ιδιο την δραχμη του Καναρη με το 100ρικο του Γεωργιου, περαστικα σου και βαλε θερμομετρο.

Αν μπεις στον κοπο και διαβασεις καλυτερα το θεμα ολοκληρο, θα δεις οτι ΕΓΩ ειμαι αυτος που εξαρχης ΔΕΧΤΗΚΕ επιθεση. Διαβασε ξανα με προσοχη και μην μου λες μ ######ς.

Επισης, εγω δεν ειπα ποτε οτι οι σκουπιδοκορακες δεν εχουν θεση στον συλλεκτισμο, οποτε λαθος εχεις καταλαβει. Αντιθετως, θεωρω πως αποτελουν την απολυτη πλειοψηφια και τον μεσο συλλεκτη. Δεν ζητω να με καταλαβεις καθως βλεπεις -οπως ειπες- "το ιδιο σημαντικη την δραχμη του Καναρη με το 100ρικο του Γεωργιου". Αν οντως ισχυει αυτο, εγω τουλαχιστον θα θεωρησω πως θελεις γιατρο.
Ελπιζω πως απλα γραφεις μπουρδες για να περασεις την ωρα σου και πως τα μυαλα σου ειναι ακομα στην θεση τους...

Απο εκει και περα, επιμενω στις αποψεις μου. Αρκετα το chat με ασχετους, σας βαρεθηκα.

Φιλικα,

Νικος
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:30:13 μμ από Helios » Καταγράφηκε

donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:15:22 μμ »

" Θεωρώ τα γραμματόσημα πριν το 1940 και συγκεκριμένα πριν της Βαλκανικής Ένωσης πολύ πρωτόγονα και βαρετά αφού έχουν δύο μόνο χρώματα,είναι μικροσκοπικά, απευθύνονται μάλιστα μόνο σε μπρούκλιδες και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να τα αποκτήσω όλα"

Δεν συμφωνώ με την παραπάνω άποψη που έγραψα, αλλά κάπως έτσι ακούγεται και η γνώμη του κυρίου Νίκου.

Πολλές σειρές από τα σχεδόν 2300 γραμματόσημα μετά το 1940 προσωπικά τις απολαμβάνω στην φτωχή συλλογή μου, ας θεωρούνται "σκουπίδια¨από κάποιους...
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:25:51 μμ »

Τα γραμματόσημα στα οποίο αναφέρεται ο Νίκος δεν εχουν κανενα ενδιαφέρον απο την άποψη της μελέτης. Είναι γνωτο το tirage τους , ειναι γνωστες οι συνθηκες στις οποίες τυπώθηκαν που ήταν άψογες , δεν υπάρχουν ποικιλίες, δεν είναι όμορφα (τουλαχιστον σε σχεση με τα παλαιότερα) και η συλλογή τους μοιάζει με την συμπλήρωση απο αλπμουμ με 'τυχες' που παιρναμε παιδακια και συμπληρωναμε τα αλμπουμ.
Ασφαλώς και ο καθενας συλλεγει ότι θελει.

Εμενα με εξιτάρουν , ακόμα, τα φάκελα. Η ταχυσρομική ιστοριά. Τρελαίνομαι να παιρνω ενα φάκελο ειδικα μixed franking να τον ανοίγω να να προσπαθω να καταλαβω το δρομολογιο του μέσω των σφραγίδων . Επίσης μου αρεσει να προσπαθω να τα μεταφράζω. Χουι,.....οτι του αρεσει καθενός.....  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:26:01 μμ »

Ούτε εγώ προσωπικά συμφωνώ ότι όλα τα γραμματόσημα μετά το 1940 είναι σαβούρα, όταν μέσα σε αυτά υπάρχουν σειρές όπως η Ανασυγκρότηση, ο Αγ. Παύλος, Αρχαία Τέχνη Α και Β, τις οποίες χάραξε ο μεγάλος μας χαράκτης Γιάννης Κεφαλληνός, ή γραμματόσημα τα οποία χάραξε ο μαθητής του Τάσσος Αλεβίζος. Σίγουρα, η ισοπέδωση, δεν κάνει καλό.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:29:28 μμ »

Αν μου επιτρέπετε την παρέμβαση, δημιουργείστε ένα άλλο θέμα για αυτή τη συζήτηση και μη χαλάτε την παρούσα. Το μόνο που θα μας ενδιέφερε εδώ είναι πώς (πιθανόν) τα ΕΛΤΑ θα μπορούσαν να εκδώσουν κάποιου είδους ακριβά γραμματόσημα με μεγάλη συλλεκτική αξία κλπ.

Αν είναι να κάνει κανείς μια παρέμβαση στα ΕΛΤΑ, όπως λέει ο nikos11, θα πρέπει κάτι να προτείνει. Δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσει να τους λέει για τις μεγάλες κεφαλές του Ερμή...
Παρακαλώ πολύ ας ακούσουμε το αίτημά μου και την προτροπή του sac και να μην ξεσκίζουμε το θέμα. Ανοίγοντάς το πίστευα ότι θα άγγιζα αρκετούς συλλέκτες σύγχρονων ελληνικών γραμματοσήμων. Αφού επί 1 μήνα δεν ασχολήθηκε σχεδόν κανένας, σήμερα ξεκινήσαμε μια συζήτηση που τι να πω;;;
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:32:34 μμ »

Τα γραμματόσημα στα οποίο αναφέρεται ο Νίκος δεν εχουν κανενα ενδιαφέρον απο την άποψη της μελέτης. Είναι γνωτο το tirage τους , ειναι γνωστες οι συνθηκες στις οποίες τυπώθηκαν που ήταν άψογες , δεν υπάρχουν ποικιλίες, δεν είναι όμορφα (τουλαχιστον σε σχεση με τα παλαιότερα) και η συλλογή τους μοιάζει με την συμπλήρωση απο αλπμουμ με 'τυχες' που παιρναμε παιδακια και συμπληρωναμε τα αλμπουμ.
Ασφαλώς και ο καθενας συλλεγει ότι θελει.

Εμενα με εξιτάρουν , ακόμα, τα φάκελα. Η ταχυσρομική ιστοριά. Τρελαίνομαι να παιρνω ενα φάκελο ειδικα μixed franking να τον ανοίγω να να προσπαθω να καταλαβω το δρομολογιο του μέσω των σφραγίδων . Επίσης μου αρεσει να προσπαθω να τα μεταφράζω. Χουι,.....οτι του αρεσει καθενός.....  Μεγάλο χαμόγελο
Βασίλη, είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνίσω με την προσέγγισή σου. Ο καθένας συλλέγει ότι του αρέσει, ότι αντέχει η τσέπη του, ότι μπορεί. Ας μη βάζουμε κανόνες ότι ντε και καλά όλοι πρέπει να συλλέγουν ότι θεωρούμε εμείς σωστό  Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:36:30 μμ »

Νικο τι δεν καταλαβαινεις? Μιλας προσβλητικα σε αλλο μελος και μου λες αν δεν μου αρεσει να σε μπαναρω? Ασε που δεν εχω τετοιο δικαιωμα (το σαητ δεν μου ανηκει) Διαβασε στους ορους οτι απαγορευονται οι προσωπικες επιθεσεις σε μελη.

Επισης σε αυτο το σαητ ολα τα αντικειμενα τα θεωρουμε το ιδιο σημαντικα. Ειτε ειναι 100δραχμο του Γεωργιου ειτε δραχμη του Καναρη. Αλλοι δινουν χιλιαρικο για συλλεκτικο αντικειμενο αλλοι εκατοευρο και αλλοι δεκαευρο! Νομιζω οτι ολλοι μπορουμε να συνυπαρχουμε στο συλλεκτισμο, ασχετου τιμολογησης.

Στελιο, γραφεις μπουρδες και -κατα την γνωμη μου- εκτιθεσαι. Αν θεωρεις εσυ το ιδιο την δραχμη του Καναρη με το 100ρικο του Γεωργιου, περαστικα σου και βαλε θερμομετρο.

Αν μπεις στον κοπο και διαβασεις καλυτερα το θεμα ολοκληρο, θα δεις οτι ΕΓΩ ειμαι αυτος που εξαρχης ΔΕΧΤΗΚΕ επιθεση. Διαβασε ξανα με προσοχη και μην μου λες μ ######ς.

Επισης, εγω δεν ειπα ποτε οτι οι σκουπιδοκορακες δεν εχουν θεση στον συλλεκτισμο, οποτε λαθος εχεις καταλαβει. Αντιθετως, θεωρω πως αποτελουν την απολυτη πλειοψηφια και τον μεσο συλλεκτη. Δεν ζητω να με καταλαβεις καθως βλεπεις -οπως ειπες- "το ιδιο σημαντικη την δραχμη του Καναρη με το 100ρικο του Γεωργιου". Αν οντως ισχυει αυτο, εγω τουλαχιστον θα θεωρησω πως θελεις γιατρο.
Ελπιζω πως απλα γραφεις μπουρδες για να περασεις την ωρα σου και πως τα μυαλα σου ειναι ακομα στην θεση τους...

Απο εκει και περα, επιμενω στις αποψεις μου. Αρκετα το chat με ασχετους, σας βαρεθηκα.

Φιλικα,

Νικος
Νίκο, γράψαμε, ανταλλάξαμε τις απόψεις μας, τις διαφωνίες μας και τις φιλοφρονήσεις μας. Από κάποιο σημείο και έπειτα παρεκτρέπεσαι και χάνεις και το δίκιο σου εκεί που έχεις. Με συγχωρείς για τις συμβουλές, αλλά δέξου τες από ένα μάλλον μεγαλύτερό σου.
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:37:58 μμ »

Νικο με κουραζει ολο αυτο. Ειπα να σταματησει μια αντιπαραθεση και συνεχιζεις. Λοιπον ακου, το φορουμ αυτο εχει καποιες αρχες. Εδω δεν υποβαθμιζουμε τιποτα! Μπορεις να το δεχτεις?

Γνωστος εμποροσυλλεκτης κατεστρεψε φορουμ νομισματων επειδη εγραφε οπως εσυ! Ποιοι δεν θυμουνται τις εκφρασεις σαβουρα, τεταρταντζα, δευτεραντζα, σκουπιδι, στο χωνι? Το μονο που τον ενδιεφερε ηταν τα ακριβα ακυκλοφορητα νομισματα, τα υπολοιπα τα απαξιωνε.

Δεν νομιζω οτι προαγουν το συλλεκτισμο οι αποψεις αυτες, και ειδικα οταν μας λες οτι εχεις μελετησει τοσο πολυ στο γραμματοσημο!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:40:50 μμ »

Νικο με κουραζει ολο αυτο. Ειπα να σταματησει μια αντιπαραθεση και συνεχιζεις. Λοιπον ακου, το φορουμ αυτο εχει καποιες αρχες. Εδω δεν υποβαθμιζουμε τιποτα! Μπορεις να το δεχτεις?

Γνωστος εμποροσυλλεκτης κατεστρεψε φορουμ νομισματων επειδη εγραφε οπως εσυ! Ποιοι δεν θυμουνται τις εκφρασεις σαβουρα, τεταρταντζα, δευτεραντζα, σκουπιδι, στο χωνι? Το μονο που τον ενδιεφερε ηταν τα ακριβα ακυκλοφορητα νομισματα, τα υπολοιπα τα απαξιωνε.

Δεν νομιζω οτι προαγουν το συλλεκτισμο οι αποψεις αυτες, και ειδικα οταν μας λες οτι εχεις μελετησει τοσο πολυ στο γραμματοσημο!

Στελακο, για τελευταια φορα, θα στο πω απλα: Σε αφηνω να λες τα δικα σου. Βαρεθηκα την ασχετοσυνη σας.
Χεστηκα για το τι εσυ πιστευεις πως προαγει -η οχι- τον συλλεκτισμο. Μπορεις εσυ να το δεχτεις αυτο; Δεξου το.

Καληνυχτα σας.

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 09:59:30 μμ »

Τα γραμματόσημα στα οποίο αναφέρεται ο Νίκος δεν εχουν κανενα ενδιαφέρον απο την άποψη της μελέτης. Είναι γνωτο το tirage τους , ειναι γνωστες οι συνθηκες στις οποίες τυπώθηκαν που ήταν άψογες , δεν υπάρχουν ποικιλίες, δεν είναι όμορφα (τουλαχιστον σε σχεση με τα παλαιότερα) και η συλλογή τους μοιάζει με την συμπλήρωση απο αλπμουμ με 'τυχες' που παιρναμε παιδακια και συμπληρωναμε τα αλμπουμ.
Ασφαλώς και ο καθενας συλλεγει ότι θελει.

Εμενα με εξιτάρουν , ακόμα, τα φάκελα. Η ταχυσρομική ιστοριά. Τρελαίνομαι να παιρνω ενα φάκελο ειδικα μixed franking να τον ανοίγω να να προσπαθω να καταλαβω το δρομολογιο του μέσω των σφραγίδων . Επίσης μου αρεσει να προσπαθω να τα μεταφράζω. Χουι,.....οτι του αρεσει καθενός.....  Μεγάλο χαμόγελο
Βασίλη, είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνίσω με την προσέγγισή σου. Ο καθένας συλλέγει ότι του αρέσει, ότι αντέχει η τσέπη του, ότι μπορεί. Ας μη βάζουμε κανόνες ότι ντε και καλά όλοι πρέπει να συλλέγουν ότι θεωρούμε εμείς σωστό  Κλείσιμο ματιού.


Δεν διαφωνώ Νίκο μου, το έγραψα άλλωστε. Μεγάλο χαμόγελο Συμφωνουμε.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 10:02:05 μμ »

Τα γραμματόσημα στα οποίο αναφέρεται ο Νίκος δεν εχουν κανενα ενδιαφέρον απο την άποψη της μελέτης. Είναι γνωτο το tirage τους , ειναι γνωστες οι συνθηκες στις οποίες τυπώθηκαν που ήταν άψογες , δεν υπάρχουν ποικιλίες, δεν είναι όμορφα (τουλαχιστον σε σχεση με τα παλαιότερα) και η συλλογή τους μοιάζει με την συμπλήρωση απο αλπμουμ με 'τυχες' που παιρναμε παιδακια και συμπληρωναμε τα αλμπουμ.
Ασφαλώς και ο καθενας συλλεγει ότι θελει.

Εμενα με εξιτάρουν , ακόμα, τα φάκελα. Η ταχυσρομική ιστοριά. Τρελαίνομαι να παιρνω ενα φάκελο ειδικα μixed franking να τον ανοίγω να να προσπαθω να καταλαβω το δρομολογιο του μέσω των σφραγίδων . Επίσης μου αρεσει να προσπαθω να τα μεταφράζω. Χουι,.....οτι του αρεσει καθενός.....  Μεγάλο χαμόγελο
Βασίλη, είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνίσω με την προσέγγισή σου. Ο καθένας συλλέγει ότι του αρέσει, ότι αντέχει η τσέπη του, ότι μπορεί. Ας μη βάζουμε κανόνες ότι ντε και καλά όλοι πρέπει να συλλέγουν ότι θεωρούμε εμείς σωστό  Κλείσιμο ματιού.

Δεν διαφωνώ Νίκο μου, το έγραψα άλλωστε. Μεγάλο χαμόγελο Συμφωνουμε.
Έχεις δίκιο, δε διάβασα καλά, είπα και εγώ  Μεγάλο χαμόγελο.
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 10:03:46 μμ »

Προτείνω διαγραφή του θέματος αφού δεν προσφέρει τίποτα το ουσιαστικό με την τροπή που πήρε..

Λυπάμαι που φιλοτελιστής με τόσες γνώσεις και σπουδαία συλλογή έχει τόσο αντικοινωνική συμπεριφορά .. τα παιδάκια που μαζεύουν κάρτες Panini φέρονται πιο πολιτισμένα..

καλό σας βράδυ!

Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 11:15:06 μμ »



Στελακο, για τελευταια φορα, θα στο πω απλα: Σε αφηνω να λες τα δικα σου. Βαρεθηκα την ασχετοσυνη σας.
Χεστηκα για το τι εσυ πιστευεις πως προαγει -η οχι- τον συλλεκτισμο. Μπορεις εσυ να το δεχτεις αυτο; Δεξου το.

Καληνυχτα σας.

 Χαμόγελο
[/quote]

τσ,τσ τι έπαρση ! Ποιός είσαι? ο Πάπας ?
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 11:29:10 μμ »


Απο εκει και περα, επιμενω στις αποψεις μου. Αρκετα το chat με ασχετους, σας βαρεθηκα.

Φιλικα,

Νικος

Αν μας βαρεθηκες Νικο μπες στο προφίλ σου και κάτω αριστερά γράφει διαγραφή λογαριασμού ...το πατάς και ξενοιαζεις μια και καλή απο μας .

Αν παλι θελεις να παραμεινεις στο φορουμ σε παρακαλω αλλαξε τροπο γραφης , σε αλλη περιπτωση θα αναγκαστω να πατησω εγω τη διαγραφη για σενα .

Φιλικα

Αντωνης
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 15, 2014, 11:39:42 μμ »



Στελακο, για τελευταια φορα, θα στο πω απλα: Σε αφηνω να λες τα δικα σου. Βαρεθηκα την ασχετοσυνη σας.
Χεστηκα για το τι εσυ πιστευεις πως προαγει -η οχι- τον συλλεκτισμο. Μπορεις εσυ να το δεχτεις αυτο; Δεξου το.

Καληνυχτα σας.

 Χαμόγελο


τσ,τσ τι έπαρση ! Ποιός είσαι? ο Πάπας ?
[/quote]


για αυτο του επιπεδο του συλλεκτισμου ειναι τοσο υψηλο στην Ελλαδα.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences