Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 07:54:14 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κρανος  (Αναγνώστηκε 7346 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 14, 2016, 12:25:30 μμ »

καλησπερα σε ολους και καλη σαρακοστη. εχω ενα κρανος στα χερια μου το οποιο το ειχε ο πατερας μου. δεν γνωριζω ουτε τι ιστορια εχει , κοινος τιποτα. μονο το οτι ειναι γερμανικο . μπορει καποιος ν με ενηεμρωσει αν γνωριζει τι κρανος ειναι , τι σημαινουν τα νουμερα που εχει επανω και ποσο μπορει να πουληθει ?




 
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2016, 04:57:34 μμ »

Καλησπερα Νικη, ειναι οντως το Γερμανικο κρανος που χρησιμοποιησε ο Γερμανος οπλιτης στον δευτερο παγκοσμιο πολεμο! Φερει τα δυο σχεδια αριστερα και δεξια εκεινο που μου κανει εντυπωση ειναι ο αετος που βασταει τη σβαστιγκα ειναι σαν αυτοκολητο? Δεν ξερω αν πρεπει να ειναι ετσι!

Πρεπει να το δει καποιο παιδι που ασχολειται συστηματικα και εχει σοβαρες γνωσεις επανω σε αυτα τα αντικειμενα για να σου πει για γνησιοτητα! Παντως αν ειναι γνησιο πιστευω κατι παραπανω απο 150 ευρω...
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2016, 09:26:53 μμ »

σε ευχαριστω για την απαντηση. φαινετε σαν αυτοκολλητο αλλα κολλημενο , απο αυτα που δεν φευγουν , δεν ξερω να το εξηγησω λλιως.. υπαρχει καποιος που μπορει να ξερει παρπανω ωστε ν το πω να δουμε?
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2016, 01:51:21 μμ »

Καλησπέρα Νίκη. Το κράνος είναι γερμανικό του 2ου Π.Π.
Μοντέλο δεν ξέρω να σου πω ακριβώς, μπορεί Μ40, Μ42... Αναποφασιστικότητα, θέλει λίγο ψάξιμο.
Ο αριθμός που βλέπεις είναι η σειρά, παρτίδα, lot όπως θέλεις πές το, του κράνους.
Μπορεί, να υπάρχει και αλλού (στο εσωτερικό, ίσως απέναντι απο τον αριθμό) και ο κωδικός του κατασκευαστή.
Βγάλε εαν μπορείς καλύτερες φωτογραφίες (σε φυσικό φώς αν είναι δυνατόν) που να φαίνεται ολόκληρο το κράνος και κοντινά στα 2 σήματα, μήπως γίνει καλύτερη εκτίμηση. Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2016, 01:59:52 μμ από Stratis76 » Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2016, 01:16:26 πμ »

Nαι καλυτερη φωτο απο το decal (αετο) γιατι ετσι οπως τον βλεπω δεν μου αρεσει εμενα.Τιμη αν ειναι γνησια ολα πανω απο 200 ευρω θα ελεγα εγω
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2016, 11:30:14 μμ »

το κρανος ειναι Μ35..Αν μπορεις βγαλε λιγο φωτο εκτος απο τα σηματα που ειπα  , των διπλόκαρφων που κρατάνε το δέρμα εσωτερικα και ψαξε και τον κωδικό του κατασκευαστή .Αν ειναι ολα γνησια στο εξωτερικο εχουν πουληθει τετοια κρανη και 1500 ευρω περιπου (1600 δολαρια-1500 δολαρια) .Αν και πιστευω οτι το λιγοτερο στα 800-900 ευρω εισαι σιγουρα αν ειναι γνησια ΟΛΑ μα ολα.Το κρανος σκετο πιστευω οτι ειναι γνησιο σε πρωτερη φαση.Χαλαρα 200 ευρω οπως ειπα αν ολα τα αλλα δεν ειναι γνησια.Για καποιους συλλεκτες τα σηματα και το εσωτερικο δινει μια πολυ πιο μεγαλη αξια σε τετοια κρανη.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2016, 11:55:16 μμ »

Αν μπορεις οι φωτο να ειναι καλα εστιασμενες και κοντινες.Για να βοηθησουν πιο πολυ.Θα ρωτησω και ξενο φορουμ για σιγουρια αλλα ολα αυτα εχουν τετοιες λεπτομερειες οπως χρονια παραγωγης κτλ που αλλαζουν την τιμη.Μετα κατα εμε αν θες να το πουλησεις σε καποιο σαιτ του εξωτερικου πιο καλα .
Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:23:22 μμ »

καλησπερα. συγνωμη για την καθυστερηση , δεν ειναι αδιφορια απλα τρεξιμο στη δουλεια.. σας ευχαριστω γι το ενδιαφερων ολους. εβγαλα οσο καλυτερες φωτο μπορουσα και θα τις ανεβασω. επειδη δεν το κατεχω και παρα πολυ με την αγγλικη υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησεις? επισης μπορω να πουλησω κατι στο εξωτερικο λογω καπιταλ κοντρολ πλεον? υπαρχει καποιο συγκεκριμενο σιτε η κλσικα το εβαυ?




















Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:30:54 μμ »

επισης βρηκ το πρακατω ετσι με ενα ψαξιμο στο ιντερνετ μια που μου ειπατε το μοντελο , ειναι σαν αυτο εδω αλλα το δικο μου ειναι πρσινο και οχι ματ σαν αυτο που φαινετε στην φωτο .
http://www.ebay.com/itm/WW2-German-DD-M35-helmet-/162013148497
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 27, 2016, 09:39:36 μμ »

Ανεβασα τις φωτο σου σε ενα ξενο φορουμ να απαντησουν με σιγουρια για λεπτομεριες κτλ.Και για αξια.Οταν απαντησουν θα σου πω.Απο εκει και περα για πωληση του μπορεις φυσικα ebay.η ακομα και στο στεκι εδω αν καποιος ενδιαφερεται.Αλλιως αν θες σου λεω κανα 2 σαιτ ξενα που ασχολουνται με αυτα και κανουν και εκει πωλησεις και αγορες.Αναλογα βλεπεις εσυ
Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2016, 12:02:03 πμ »

σε ευχαριστω παρα πολυ , να σαι καλα
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2016, 12:00:25 μμ »

Kαλησπέρα.
Εχε υπόψη σου πως το ebay δε δέχεται αντικείμενα με αγκυλωτούς σταυρούς (αν και έχω δει νομίσματα και γραμματόσημα.. Στριφογύρισμα ματιών.Για κράνος είμαι σχεδός σίγουρος πως δε θα σε αφήσουν να βάλεις φώτο, κάτι που όμως είναι απαραίτητο για τους υποψήφιους αγοραστές.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 28, 2016, 12:31:17 μμ »

Μου απάντησαν. Το κράνος είναι γνήσιο. Όλα. Είναι από αρχές του πολέμου. Τιμή λόγω κατάστασης γιατί αυτοί κοιτάνε κ λεπτομέριες μου είπαν στα 500-800 δολάρια .τώρα σε ευρώ λογικά 400-700??? Τόσο περίπου με ισοτιμία. Μην σε γελασω.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΗ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2016, 09:05:11 πμ »

καλημερες. σε ευχαριστω..
καταρχας για εβαυ το εχω ξανα ακουσει αυτο γι το σταυρο αλλα κι παλι προσπαθησα να ανεβασω κατι για πωληση κι δεν τ καταφερα..
μπορεις ν μου στειλεις το σαιτ που ελεγες οτι μπορω να το πουλησω ν προσπαθησω εκει μπας και γινει κατι ?
κι ειλικριν χιλια ευχαριστω για την βοηθεια ..
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 29, 2016, 01:53:20 μμ »

Εδω ειναι το λινκ με το θεμα που ανοιξα.να δεις δηλαδη τι ειπαμε .και το φορουμ φυσικα. http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=853557

Να σου πω ενας μου εστειλε μηνυμα κιολας οτι ενδιαφερεται να το αγορασει.Δεν ειπα τιμη.Νομιζε οτι ημαστε φιλοι και γνωστοι..να το προφιλ του αν θελεις να επικοινωνησεις μαζι του http://www.wehrmacht-awards.com/forums/member.php?u=50444
 ενα αλλο φορουμ που μπορεις να πουλησεις ειναι και αυτο http://www.warrelics.eu/forum/
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences