Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 01:20:19 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αρχαια Νομισματα  (Αναγνώστηκε 52363 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 05:33:34 μμ »

Είμαι σίγουρος ότι θα μελαγχολούσα, γιατί θα έβλεπα τόσο πολύ και καλό πράμα που θα ήθελα να το πάρω όλο και δε θα μπορούσα Σαρκασμός
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 06:04:02 μμ »

κι αν κερδίσεις απ το  ebay; Ερχεται με τον ταχυδρόμο κι ο αστυνόμος, δώρο;
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 06:04:44 μμ »

Πάντως, οφείλω να ομολογήσω ότι πολλές αμπελοφιλοσοφίες έχουν γραφει κατα καιρούς από διάφορους που, μάλλον, δεν πρέπει να έχουν ιδία αντίληψη πάνω στο θέμα ή έτυχε να πάνε σε κάποια Εφορία Αρχαιοτήτων της επαρχίας που απ' ότι έχω ακούσει ερμηνεύουν το Νόμο κατά το δοκούν.

Από την άλλη, η συλλογή αρχαίων νομισμάτων έχει κάποια σοβαρά μειονεκτήματα και περιορισμούς, τα οποία λειτουργούν αποτρεπτικά στο να πάρει κάποιος την απόφαση ν' αρχίσει τέτοιου είδους συλλογή.
Καταρχάς, θα είναι αναγκασμένοι ν' αγοράζουν τα νομίσματά τους από το εξωτερικό για να έχουν παραστατικά αγοράς. Εδώ μόνο η αγορά από κάποιους αρχαιοπώλες επιτρέπεται. Όπως ειναι ευνόητο, θα πρέπει ν' ανταγωνίζονται άτομα απ' όλη την υφήλιο όπου εκεί δεν υπάρχει και κρίση...
Έπειτα, θα πρέπει να είναι τακτικοί και πειθαρχημένοι στη συλλογή τους και τέλος, το σημαντικότερο είναι ότι αν και ο Νόμος δίνει τη δυνατότητα της πώλησης των νομισμάτων που έχουν αγοραστεί από το εξωτερικό, πάλι πίσω, εντούτοις στην πράξη αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο. Οπότε, ένας συλλέκτης, μάλλον, πρέπει να συμβιβαστεί με το ενδεχόμενο να του μείνουν στα χέρια για πάντα τα νομίσματα.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 06:08:53 μμ »

κι αν κερδίσεις απ το  ebay; Ερχεται με τον ταχυδρόμο κι ο αστυνόμος, δώρο;

Λοιπόν, όποιος ενδιαφέρεται να δηλώσει νομίσματα να μου στείλει πμ για να του πω τι πρέπει να κάνει. Προκειμένου να περιοριστεί και το ράδιο αρβύλα, προσφέρομαι να πάμε και μαζί.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 10:35:12 πμ »

Η συλλογή αρχαίων νομισματων προϋποθέτει γνώσεις και συνεχή ενημέρωση, άρα διάβασμα. Αυτό είναι που θα φάει αβέρτα και μόνο. Αν κάποιος αποφασίσει ν' αγοράσει, πχ δραχμές της Απολλονίας της Ποντικής ή του Ίστρου κλπ κλπ, παρόλο που έχει βουίξει ο τόπος ότι τις φτιάχνουν στη Βουλγαρία, τότε παίρνει τα ρίσκα του.
Και καλό είναι να έχουμε σοβαρή προσωπική εμπειρία στη συλλογή αρχαίων νομισμάτων κι έπειτα να κάνουμε κρίσεις και να βγάζουμε συμπεράσματα.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 11:22:07 πμ »

Ανάργυρε, δεν έχω καμμία διάθεση να το συνεχίσω αυτό δημοσίως. Ούτε το παίζω ή το έπαιξα ποτέ γκουρού σε οτιδήποτε. Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι ο συνδυασμός αρκετών γνώσεων με την ύπαρξη  συλλογής άρα και πρακτικής ενασχόλησης φέρνουν την σταδιακή εμπειρία.
Εγώ, πάντως, χωρίς να έχω προσωπική γνώση πάνω σε κάτι, δεν εκφέρω απόψεις.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 11:23:17 πμ »

Σαν σχετικοί - άσχετοι που είμαστε όλοι μας, μπορούμε να αγοράζουμε slab.

Ας αφήσουμε τα RAW σε όσους ξέρουν.

ΥΓ Το ίδιο ισχύει και για τα νεώτερα Ελληνικά νομίσματα.  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 11:47:22 πμ »

κωστα συλλογη δεν μπορεις να ξερεις αν εχω ή οχι. Και οπωσδηποτε δεν θα τη δημοσιοποιησω στο στεκι.  

Δεν αναφερόμουν σε κάποιον ή κάτι συγκεκριμένο, η παρατήρηση ήταν γενική.
Αν δεν γνωρίζουμε καλό είναι να ασχολούμαστε με τυποποιημένα slab.
Ας αφήνουμε τα RAW σε όσους ξέρουν, είτε αρχαία, είτε νέα, είτε οτιδήποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2014, 12:02:41 μμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 12:14:43 μμ »

φίλε επ.οπ. το να απαξιείς να απαντήσεις δεν σε τιμάει. Επίσης να κατακρίνεις εκ των προτέρων όποιους ανεβάζουν κάποιο νόμισμα, πάλι δεν σε τιμάει.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 03:11:19 μμ »

συμφωνώ μ αυτα που λες, γι' αυτο και δεν κατέχω αρχαία νομίσματα, αν και μου αρέσουν. Υποθέτω, οτι φοβάσαι να μην στοχοποιηθείς γι' αυτο δεν απαντάς. Συμφωνώ και σε αυτο. Μου ρθε ο Ζαχόπουλος στο μυαλό, άσχετο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 03:23:37 μμ »

Αγαπητοι φιλοι της ιστοσελιδας τα αρχαια νομισματα συλλεγονται και πωλουνται νομιμα απο αρκετους ειδικους συλλεκτες,οπως αρχαιολογους,ιστορικους και γενικα απο ατομα που ασχολουνται για λογους εργασιας με αυτο το αντικειμενο.οπως φυσικα και απλοι συλλεκτες(που ομως εχουν εντρυφησει με σχολαστικοτητα στο αρχαιο ελληνικο νομισμα).θελει σιγουρα μεγαλη πειρα και αρκετες γνωσεις!!!το να εχει καποιος κοινος συλλεκτης στην κατοχη του νομιμα!!!μερικα αρχαια ιστορικα νομισματα(υπαρχουν εκατονταδες διασημα τετοια νομισματα που η τιμη τους ειναι πολυ μικρη σε σχεση με τα συγχρονα νεοελληνικα η αλλα) θα ομορφαινε γενικα η συλλογη του και σιγουρα θα χαιρονταν αυτα τα υπεροχα αντικειμενα τεχνης!!!αλλα αν θελετε πιστεψτε το!!!ειναι αρκετα χρονοβορο!!!και εγκυμονει πολλους κινδυνους απο διαφορους παραγοντες.Σιγουρα οι νομοι πρεπει να αλλαξουν προς το θετικωτερο!!!και οι συλλεκτες να θαυμαζουν και να προστατευουν!!!αυτην την κληρονομια και παραλληλα πιστευω θα μειωθουν οι υποθεσεις αρχαιοκαπηλιας!!!μια πληγη που πονα καθε Ελληνα!οταν βλεπει τους θησαυρους της πατριδας μας να στολιζουν ξενα μουσεια,εμπορικα συλλεκτικα καταστηματα και ιδιωτικες συλλογες και στην πατριδα μας οποιος κατεχει μερικα κοινα και χαμηλων καταστασεων(ειτε απο κληρονομια η οικογενειακα κειμηλια,κλπ)να συρεται στα δικαστηρια σαν ενας κοινος κακοποιος!!!Πιστευω ομως οτι για να ξεκινησει καποιος μια τετοια συλλογη(εκτος απο την εμπειρια)πρεπει να σκεφτει καλα!!!τα θετικα και τα αρνητικα της υποθεσης!!!Παντως εγω σαν γιαννηςτ,προτιμω να τα βλεπω οποτε θελω στο μουσειο με τρια ευρω!(και να ειμαι ησυχος)παρα να παιζω με την ελευθερια μου!!!!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.                                                                                                                        υγ.σκεφτειτε και την περιπτωση,που μπορει ατομο που δειχνει ενα τετοιο νομισμα στην ιστοσελιδα να μην ειναι απλος πολιτης,αλλα ενας αστυνομικος της διωξης αρχαιοκαπηλιας κλπ.και ο υποψηφιος αγοραστης να κατεχει κρυφα αρκετα ακομη!σιγουρα δεν θα ειναι ευχαριστο γιαυτον!οπως και ενα σωρο αλλες περιπτωσεις που διαβαζουμε καθημερινως στα αστυνομικα δελτια.πανεμορφα τα αρχαιοελληνικα νομισματα!!!!!! αλλα?χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 10:12:07 μμ »

                                                                                                                 υγ.σκεφτειτε και την περιπτωση,που μπορει ατομο που δειχνει ενα τετοιο νομισμα στην ιστοσελιδα να μην ειναι απλος πολιτης,αλλα ενας αστυνομικος της διωξης αρχαιοκαπηλιας κλπ.και ο υποψηφιος αγοραστης να κατεχει κρυφα αρκετα ακομη!σιγουρα δεν θα ειναι ευχαριστο γιαυτον!οπως και ενα σωρο αλλες περιπτωσεις που διαβαζουμε καθημερινως στα αστυνομικα δελτια.πανεμορφα τα αρχαιοελληνικα νομισματα!!!!!! αλλα?χαιρετω,γιαννηςτ.

Γιαννη, δε νομίζω ότι έγραψε, ούτε υπονόησε κάποιος γι' αγοραπωλησίες αρχαίων νομισμάτων στο φόρουμ. Ίσα ίσα, που, προσωπικά, είμαι κάθετα υπέρ της νομιμότητας και επομένως της δήλωσης των νομισμάτων που έχουμε κληρονομήσει ή έχουμε αγοράσει από το εξωτερικό. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να φοβάται κάποιος που νομίμως κατέχει αρχαία νομίσματα. Από την άλλη μεριά, με μεγάλη μου έκπληξη παρατηρώ ότι το θέμα έχει εξελιχθεί σε ταμπού, σε σημείο που αν κάποιος θέλει να γράψει ένα μικρό θεματάκι που ν' αναφέρεται σε αρχαία νομίσματα να μη μπορεί, γιατί το μυαλό όλων πηγαίνει στις πωλήσεις.
 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 09:16:49 πμ »

Αγαπητε Κωστα συμφωνω απολυτα,αλλα τα διαφορα παραδειγματα που διαβαζω στον τυπο κλπ,κατι που με εχει φοβισει αρκετα!περα απο την προσωπικη μου περιπετεια!Παντως αν ακολουθει κανεις τους νομους,δεν εχει να φοβηθει τιποτα!εκτος ισως? την φοβερη χρονοβορα διαδικασια δηλωσεως των νομισματων!!!χαιρετω,γιαννης.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:53:08 πμ από giannist » Καταγράφηκε
Kρηνιώτης
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 275


Ότι λάμπει δεν είναι μόνο χρυσός!!


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 10:45:41 πμ »

Εγώ έχω ξεκινήσει διαδιακασίες δήλωσης  από τον προηγούμενο Σεπτέμβριο και είμαι ακόμα στο περίμενε,όπως και να έχει όμως είναι προτιμότερο από το να μπλέξει κανείς  με  δικαστήρια
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 11:47:58 πμ »

Εγώ έχω ξεκινήσει διαδιακασίες δήλωσης  από τον προηγούμενο Σεπτέμβριο και είμαι ακόμα στο περίμενε,όπως και να έχει όμως είναι προτιμότερο από το να μπλέξει κανείς  με  δικαστήρια
+ 1.000.000!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences