Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:55:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σφάλματα σε κρητικά τορνέζια  (Αναγνώστηκε 3321 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« στις: Ιούνιος 20, 2013, 09:15:52 μμ »

Μέσα σε μια παρτίδα που πήρα τελευταία βρήκα και τα παρακάτω ενδιαφέροντα σφάλματα.

Στο πρώτο, το εξηντάρι, λείπει το Ι στο ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ.

Στο δεύτερο, το τριαντάρι, υπάρχει Ο αντί για Μ στο ΑΓΙΟΣ ΜΑΡΚΟΣ.



Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 21, 2013, 11:30:55 πμ »

αγαπητε κωστα,το πιο σημαντικο και αξιολογο σφαλμα στα εξηντα τορνεσια,ειναι οτι δεν αναγραφει ολην την λεξη τορνεσια!οπως το απο κατω των τριαντα.οσο για τα υπολοιπα που αναφερεις ειναι σχετικα κοινα,αφου σχεδον ολα εχουν διαφορες μεταξυ τους!σε αυτα τα νομισματα μεγαλο ρολο παιζει να ειναι καλα κεντραρισμενα και χωρις οξειδωσεις η φθορες!εχω αρκετες ποικιλιες με σφαλματα σε πολλα γραμματα,οπως και στον πυργο αριστερα του λεοντα του αγιου μαρκου.παντως πολυ σπανιο ολων,ειναι το δοκιμιο των 32 τορνεσιων!μετα ερχονται τα μικρα των 15 τορνεσιων που και αυτα ειναι σπανια και ακριβα σε καλες καταστασεις,και μετα των τριαντα και τελος αρκετα κοινα των εξηντα.για να διαπιστωσεις και μονος σου τα γραφομενα μου,κοιτα τις προηγουμενες δημοπρασιες της ΠΝΕ,εχει αρκετα των εξηντα τορνεσιων και οπως θα δεις σχεδον ολα εχουν διαφορες!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2013, 11:47:16 πμ »

Επι τη ευκαιρία θα σου πω για ένα νόμισμα που είδα πρίν ένα μήνα, κρητικό τορνέζιο και είχε χτυπημένο πάνω του το όνομα του διοικητή άλλου ενετικού νησιού και το χρησιμοποιούσαν κανονικά!
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2013, 01:04:04 μμ »

Αγαπητέ Γιάννη, μ' έβαλες στα αίματα,που λένε, και δηλωνω ευθαρσώς ότι πολύ θα ήθελα να δω κάποτε τη συλλογή σου με τα τορνέζια Σαρκασμός
Γιάννη, το ΤΟΡΝΕΣ. είναι ποικιλία κατα τη γνώμη μου. Δεν τους έφτασε ο χώρος την ώρα που χαράζανε τη μήτρα και είπανε να μην γράψουμε τα δύο τελευταία γράμματα, αλλ' αντ' αυτών έβαλαν τελεία.
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 21, 2013, 01:23:34 μμ »

Υπάρχουν αλλά 1-2 άρθρα για τα τορνεσια στο στέκι εανψάξεις θα τα βρεις...το ενα μάλιστα το είχα ξεκινήσει εγώ...θα σου έδινα το λινκ αλλά ειμαι από τκινητό κάι δν μπόρω..εαν ψάξεις Λίγο θα το βρεις μαι σιγουρος
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 21, 2013, 07:26:29 μμ »

τα βενετσιανικα ειναι νομισματα που οι πρωτες κοπες αναγονται ηδη απο τον 8ο αιωνα,και ειχαν κατακλυσει ολην την μεσογειο!στην πατριδα μας,δεν υπαρχει μερος ειδικα στην νοτια ελλαδα χωρις βενετσιανικα καστρα που προφυλασαν τον τεραστιο εμπορικο στολο των βενετσιανων!η νομισματοκοποια τους ειναι τεραστια με παρα πολλες διαφορετικες αξιες,κοπες,ποικιλιες,κλπ.η συλλογη τους ειναι για μενα ακρως ενδιαφερουσα,γιατι συνχρονως ειναι και η ιστορια μας τα δυσκολα χρονια μετα την πτωση της βασιλευουσας.ευχαριστως αγαπητε κωστα να συναντηθουμε να σου δειξω νομισματα,καθως εχω και αρκετα διπλα που τα ανταλασω βασει παντα των τιμων που εχουν σημερα στο εμποριο.χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences