Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 06:33:52 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1869 (οβολος)  (Αναγνώστηκε 8861 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnmak
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1068



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 09:17:39 μμ »

Συντήρηση πιστεύω ότι πρέπει να κάνουμε σε νομίσματα τα οποία έχουν κάποια υψηλή ή ιστορική αξία. Στα συγκεκριμένα δεν αξίζουν να δωθούν άλλα 80 ευρώ για να μπουν σε κουτάκι. Έχω στείλει για συντήρηση δύο μονόλεπτα του κυβερνήτη, αυτά μάλιστα αξίζει ο κόπος ασχέτως το τι θα γράψουν ως βαθμός μόνο και μόνο για την ιστορικότητά τους, άλλα ως εκεί.
Καταγράφηκε
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 09:22:31 μμ »

πολλυ σωστος ο γιωργος . τα νομισματα κατεμε ειναι 58  και πολλυ ομορφα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 09:37:50 μμ »

το να βαλεις σε κουτι δυο τετοια κερματα απο αποψη οικονομικη και με σκοπο το κερδος ειναι λαθος κινηση απο την οποια θα χασεις χρηματα. Ομως πολλες φορες σαν συλλεκτες εν γνωσει μας πεταμε λεφτα απο το παραθυρο.Αλλωστε το να μαζευεις παλια κερματα για τους περισσοτερους ανθρωπους ειναι πεταμενα χρηματα ουτως ή αλλως. Εγω πρωτος το εχω κανει πολλες φορες εν γνωσει μου.γιατι γουσταρω  να εχω σλαμπαρισμενη μια σειρα. Ετσι εχω πληρωσει σλαμπαρισμα σε κερμα 10 ευρω.Γουστο μου και καπελο μου.Δεν περιμενω ποτε αν χρειαστει να τα πουλησω να συμμεριστει και αλλος την δικη μου τρελλα.

Καποτε ειχα δει σε δυνατο ελληνα συλλεκτη που τα εχει παρατησει τωρα, να εχει την δεκαρα του 1882 σε ολους τους βαθμους απο XF45 εως ms64.Tου αρεσε να βλεπει την αλλαγη των καταστασεων σ αυτο το νομισμα.Ικανοποιησε την τρελα του με λιγα κατοσταρικα του ευρω αφου ειχε το ιδιο νομισμα σε 9 διαφορετικα σλαμπ.Και εγω εχω κερμα ιδιο σε ms62,ms63 και ms64. To ομολογω ομως οτι μ αρεσει να τα βλεπω οταν ανοιγω το αλμπουμ διπλα διπλα.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 09:49:55 μμ »

το να βαλεις σε κουτι δυο τετοια κερματα απο αποψη οικονομικη και με σκοπο το κερδος ειναι λαθος κινηση απο την οποια θα χασεις χρηματα. Ομως πολλες φορες σαν συλλεκτες εν γνωσει μας πεταμε λεφτα απο το παραθυρο.Αλλωστε το να μαζευεις παλια κερματα για τους περισσοτερους ανθρωπους ειναι πεταμενα χρηματα ουτως ή αλλως. Εγω πρωτος το εχω κανει πολλες φορες εν γνωσει μου.γιατι γουσταρω  να εχω σλαμπαρισμενη μια σειρα. Ετσι εχω πληρωσει σλαμπαρισμα σε κερμα 10 ευρω.Γουστο μου και καπελο μου.Δεν περιμενω ποτε αν χρειαστει να τα πουλησω να συμμεριστει και αλλος την δικη μου τρελλα.

Καποτε ειχα δει σε δυνατο ελληνα συλλεκτη που τα εχει παρατησει τωρα, να εχει την δεκαρα του 1882 σε ολους τους βαθμους απο XF45 εως ms64.Tου αρεσε να βλεπει την αλλαγη των καταστασεων σ αυτο το νομισμα.Ικανοποιησε την τρελα του με λιγα κατοσταρικα του ευρω αφου ειχε το ιδιο νομισμα σε 9 διαφορετικα σλαμπ.Και εγω εχω κερμα ιδιο σε ms62,ms63 και ms64. To ομολογω ομως οτι μ αρεσει να τα βλεπω οταν ανοιγω το αλμπουμ διπλα διπλα.
Αυτό ακριβώς είναι ο συλλεκτισμός. Σκοπός είναι να παρέχει ευχαρίστηση και όχι κέρδος.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 21, 2012, 09:54:23 μμ »

.Tου αρεσε να βλεπει την αλλαγη των καταστασεων σ αυτο το νομισμα.Ικανοποιησε την τρελα του με λιγα κατοσταρικα του ευρω αφου ειχε το ιδιο νομισμα σε 9 διαφορετικα σλαμπ.
Ειναι η αληθεια οτι εχω δει στην ζωη μου να ξοδευονται πολυ περισσοτερα χρηματα για τρελλες.Οπως ενας γνωστος μου που σε αμαξι 15000 ειχε ριξει αλλα 15000 το ειχε κανει αεροπλανο και μετα δεν μπορουσε να το οδηγησει λογω βενζινης και ερχοταν στην δουλεια με φιατακι cincuicento.Μας βγαινει ψιλοφτηνα η τραλλα μας δηλαδη.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences