Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 10:21:48 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1872 Μ Shield medallic die alignment  (Αναγνώστηκε 7130 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 02, 2014, 09:02:53 μμ »

Κυριε Γιωργο μπορουμε να το συζητησουμε εδω!!Τι εννοειτε με την ερωτηση σας!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2014, 10:15:50 μμ από milou » Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 09:17:47 μμ »

ο κυριος γιωργος εννοει αν ειναι κοπη μεταλλιου ή κοπη νομισματος
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 09:19:02 μμ »

Κυριε Γιωργο μπορουμε να το συζητησουμε εδω!!Τι εννοειτε με την ερωτηση σας!!

Δεν είναι γνωστό και δεν έχει καταχωρηθεί σε κανένα βιβλίο. Η 1872Μ θυρεος είναι φυσικά κοπή νομίσματος ( όπου ο οπισθοτυπος έχει στροφή 180 μοιρών απο των εμπροσθοτυπο). Ομως εχω δει μια με κοπή μεταλλίου ( άλλως πλάγια ανατροπή , όπου ο οπισθοτυπος είναι στον ίδιο άξονα  με τον εμπροσθοτυπο όπως στα μετάλλια εξ´ ου και ο όρος)! 100% γνήσια, την πούλησα ο ίδιος πριν περίπου 10 χρονια σε πελάτη μου στο Λονδίνο. Νομιζω την έχει ακόμα. Απο τότε δεν εχω ξαναδεί και δεν ξέρω κανέναν που να το ξέρει η να το έχει δει.
Το ίδιο συμβαίνει και με την 1817 George III. Και αυτή υπάρχει σε πλάγια ανατροπή και μάλιστα εχω δει δυο, την μια δε εξ´ αυτών την εχω αγοράσει απο δημοπρασία του Spink. 100% γνήσιος και αχαρτογραφητες.

Ρίξε μια ματιά λοιπόν στην δική σου.

Γιώργος
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 02, 2014, 10:14:56 μμ »

Οκ κ.Γιωργο. Θα το κοιτάξω. Ευχαριστουμε που προσφερετε έτσι απλοχερα τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 03:58:48 μμ »

Οκ κ.Γιωργο. Θα το κοιτάξω. Ευχαριστουμε που προσφερετε έτσι απλοχερα τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας!

Συγχαρητήρια βλέπω πουλήθηκε. Έτσι απο περιέργεια και για αρχείο αν θες μας λες αν ήταν κοπή μεταλλίου.

Ευχαριστω
Γιωργος
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 07:14:56 μμ »

Οχι κ. Γιωργο δεν ηταν!!Κατα την ανατροπη ηταν οπως ολοι οι θυρεοι! Κλείσιμο ματιού Σας ευχαριστω ομως γιατι επι της ευκαιριας εμαθα κατι που δεν το γνωριζα!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 03, 2014, 07:23:04 μμ »

Οχι κ. Γιωργο δεν ηταν!!Κατα την ανατροπη ηταν οπως ολοι οι θυρεοι! Κλείσιμο ματιού Σας ευχαριστω ομως γιατι επι της ευκαιριας εμαθα κατι που δεν το γνωριζα!!! Χαμόγελο

Έτσι φαντάστηκα και εγω. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω το θέμα καλλίτερα τεκμηριωμένο αν μπορέσω να βρω τα νομίσματα και ανεβάσω φωτογραφίες τους ...έτσι για ενημέρωση.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 09:31:34 μμ »

Να βοηθησω λιγο ...και σαν αρχη ενα ευχαριστω στον κ. Γιωργο για την προσφορα γνωσης  Χαμόγελο
Παιρνοντας αφορμη λοιπον απο αυτα που διαβασα παραπανω αρχισα να το ψαχνω μιας και κατι τετοια ειναι τα αγαπημενα μου . 
Λοιπον ενα πραγματι εντυπωσιακο παραδειγμα αυτης της ποικιλιας ειναι το παρακατω...και σε MS61 παρακαλω.

Συμφωνα με την ερευνα που εχει γινει απο Αυστραλους νομισματολογους εχουν εμφανιστει μονο τρια παραδειγματα αυτου του λαθους .
Ενα proof-like specimen πουληθηκε απο Noble Numismatics auction in July 2007, realising $46,600 !!!
Ενα NGC AU55 προσφερθηκε σε πωληση το Οκτωμβριο στο Συδνευ για $15.000 !!

Σε καποιο σημειο μαλιστα αναφερει το εξης  "" In March 2010, was offered an UNC example from a UK dealer for $20,000. As the coin photographed above was previously owned by a UK dealer and is also UNC, it’s difficult to say whether the coin photographed above is in fact the same coin my brother referred to or a different coin entirely.""

Ισως να αναφερει το νομισμα σου Γιωργο  Κλείσιμο ματιού



Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 09:34:21 μμ »

Μιλαμε για μια σπανιοτατη ιδιαιτεροτητα γιατι ενω θα επρεπε να ειναι χτυπημενο σε κοπη νομισματος αυτο ειναι σε κοπη μεταλιου.... Έκπληξη
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 09:36:42 μμ »

Το σπανιοτατο αυτο κομματι πιστευεται οτι προηλθε απο clashed dies και σε πολυ κοντινη εξεταση της observe υπαρχουν πολυ εμφανη στοιχεια της reverse.

Δειτε τα φυλλα απο το στεφανι που αχνοφαινεται μπροστα ακριβως απο το προσωπο της Βικτωριας και το σημειο κατω απο την κοτσιδα πισω στο σβερκο που φαινονται οι γραμμες απο τον θυρεο .

Αχχχ  παλι σε αναζητηση θα το ριξω ..... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 09:39:01 μμ »

Και μετά κακολογείτε εμένα που ασχολούμαι με ποικιλίες και σφάλματα.
Καλό διάβασμα... με τις ώρες... και καλή μελέτη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 02:14:47 μμ »

Να βοηθησω λιγο ...και σαν αρχη ενα ευχαριστω στον κ. Γιωργο για την προσφορα γνωσης  Χαμόγελο
Παιρνοντας αφορμη λοιπον απο αυτα που διαβασα παραπανω αρχισα να το ψαχνω μιας και κατι τετοια ειναι τα αγαπημενα μου . 
Λοιπον ενα πραγματι εντυπωσιακο παραδειγμα αυτης της ποικιλιας ειναι το παρακατω...και σε MS61 παρακαλω.

Συμφωνα με την ερευνα που εχει γινει απο Αυστραλους νομισματολογους εχουν εμφανιστει μονο τρια παραδειγματα αυτου του λαθους .
Ενα proof-like specimen πουληθηκε απο Noble Numismatics auction in July 2007, realising $46,600 !!!
Ενα NGC AU55 προσφερθηκε σε πωληση το Οκτωμβριο στο Συδνευ για $15.000 !!

Σε καποιο σημειο μαλιστα αναφερει το εξης  "" In March 2010, was offered an UNC example from a UK dealer for $20,000. As the coin photographed above was previously owned by a UK dealer and is also UNC, it’s difficult to say whether the coin photographed above is in fact the same coin my brother referred to or a different coin entirely.""

Ισως να αναφερει το νομισμα σου Γιωργο  Κλείσιμο ματιού





Καταρχας να ευχαριστησω και εγω τον Γιαννη για την πολυ καλη ερευνα που εκανε. Δεν ηξερα οτι ειχαν βρεθει τρια νομισματα. Μπορει να αναφερεται σε εμενα, δεν το ξερω αν και δεν το ζηταγα τοσο.Το νομισμα το ειχα πουλησει σε πελατη μου το 2003 και το ξαναπηρα το 2010 και το ξαναεδωσα στο Coinex του Λονδινου εκεινο τον Σεπτεμβριο.
Το αξιοπεριεργο ειναι οτι δεν εχει καταχωρηθει η ποικιλια ουτε στον Spink αλλα ουτε στον Greg McDonald. Oι τιμες μου φαινονονται αστρονομικες για ενα νομισμα που θελει αετισιο ματι να το δεις και περισσοτερο απευθεινεται στον μελετητη παρα στον συλλεκτη (που για τετοια ποσα ικανοποιειται με την κανονικη). Και μην ξεχναμε οτι απο την στιγμη που μια ποικιλια γινεται γνωστη και καταχωρειται στους επισημους καταλογους δινει και το εναυσμα σε ολους να ψαχνουν (και να ψαχνονται) με αποτελεσμα μεσα σε λιγα χρονια απο σπανια να γινεται...λιγοτερο σπανια. Αυτη ειναι η διαδρομη πολλων ποικιλιων και καλυτερα να ειναι φειδωλος και προσεκτικος καποιος.
Ισως καποια στιγμη να εχω την ευκαιρια να σας παρουσιασω την 1817 με τον ιδιο προσανατολισμο.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 02:35:00 μμ »

Δεν την εκανα εγω την ερευνα κ. Γιωργο!!!Ο Αντωνης (ANTONIO1967) την εκανε που ειναι μανουλα σε κατι τετοια!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Αν εχετε και αλλες τετοιες σπανιες περιπτωσεις να μας αναφερεται θα σας ειμαστε ευγνωμων!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 02:58:22 μμ »

Δεν την εκανα εγω την ερευνα κ. Γιωργο!!!Ο Αντωνης (ANTONIO1967) την εκανε που ειναι μανουλα σε κατι τετοια!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Αν εχετε και αλλες τετοιες σπανιες περιπτωσεις να μας αναφερεται θα σας ειμαστε ευγνωμων!!

Ναι εχεις δικιο τον Αντωνη ηθελα να ευχαριστησω.

Ευχαριστω Αντωνη.

Γιωργος
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 14, 2014, 02:59:38 μμ »

Δεν την εκανα εγω την ερευνα κ. Γιωργο!!!Ο Αντωνης (ANTONIO1967) την εκανε που ειναι μανουλα σε κατι τετοια!! Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Αν εχετε και αλλες τετοιες σπανιες περιπτωσεις να μας αναφερεται θα σας ειμαστε ευγνωμων!!
+1

Τις λεπτομέρειες ψάχνουμε!
Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences