Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 08:24:34 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δύο δίλεπτα Βελγίου - Διαφορά στο edge  (Αναγνώστηκε 1232 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 06, 2017, 12:38:53 πμ »

Ίσως και να έχει ξαναναφερθεί το θέμα, όμως έτυχε πολύ πρόσφατα, σε μια παρατήρηση της συλλογής μου, να ανακαλύψω μια περίεργη διαφορά στο edge μεταξύ δύο 2-λεπτων του Βελγίου!

Στις πρώτες δύο φωτογραφίες, ένα από τα "καμάρια" μου, το 2-λεπτο Βελγίου 1999, με την τυπική ακμή τού νομίσματος, με την πλατιά αύλακα!

Στις δύο επόμενες φωτογραφίες, το 2-λεπτο Βελγίου 2008: Σε αυτό το νόμισμα, παραδόξως, η αύλακα στην ακμή είναι πάρα πολύ λεπτή, μόλις υποσημαινομενόμενη! Μάλιστα, δυσκολεύτηκα πολύ να τη φωτογραφίσω για να φαίνεται κάπως καλά, το δε νόμισμα στέκεται με ευκολία όρθιο και δεν πέφτει, σαν να είναι ρόδα!

Πρόκειται για ποικιλία, επίσημη αλλαγή τεχνοτροπίας, σφάλμα; Ποια είναι η γνώμη σας;
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2017, 12:57:11 πμ »

Κοίταξα κάποια που έχω διπλά 2007 - 2010 - 2012 και όλα είναι όπως το πρώτο.
Του 2008 που έχω δεν μπορώ να το δω γιατί είναι μέσα στο BU. Το συγκεκριμένο προέρχεται από BU set. Το δικό σου το έσπασες ή το αγόρασες ξεχωριστά (το τιράζ του είναι περίπου 40.000 κομμάτια)
Του 2008 όμως ούτως ή άλλος θεωρούνται ποικιλίες γιατί έχουν μικρές αλλαγές στο σχέδιο που η Ευρωπαϊκή επιτροπή τους ανάγκασε να πάρουν πίσω.
Οπότε είναι κάπως δύσκολο να το τσεκάρουμε αν υπάρχουν 2λ του 2008 με φαρδύ ή λεπτό αυλάκι ή είναι όλα ίδια.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 06, 2017, 01:16:17 πμ »

Όντως το 2008 ήταν η μόνη χρονιά που κυκλοφόρησε το πορτραίτο τού ηλικιωμένου Αλβέρτου! Την αμέσως επόμενη χρονιά επανήλθε το αρχικό πορτραίτο, του μεσήλικα Αλβέρτου! Αν θυμάμαι καλά - πάνε και χρόνια - το μπλίστερ πρέπει να είχε σπάσει ο πωλητής. Τα είχα αγοράσει από έναν Βέλγο, ο οποίος μου έστειλε μόνο τα οχτώ νομίσματα, σκέτα, χωρίς μπλίστερ και χωρίς το τόκεν.

Δεν έχω άλλο ίδιο για να συγκρίνω, όμως κοίταξα πάρα πολλά άλλα δίλεπτα, από πολλές χώρες και χρονιές και δεν βρήκα τη διαφορά αλλού! Πάντως, σχεδόν αποκλείω την αλλαγή τεχνοτροπίας, πρώτον γιατί θα το ξέραμε και δεύτερον γιατί θα εφαρμοζόταν η ίδια τεχνική στο edge και στα δίλεπτα των άλλων χωρών εκείνης της χρονιάς. Τείνω προς το σφάλμα, να πω την αλήθεια! Σίγουρα είναι ενυπωσιακό πως ένα δίλεπτο στέκεται με τόση ευκολία όρθιο, σαν ρόδα, λες και είναι αυτή η φυσική του στάση! Γλαφυρά... "το φυσάς και δεν πέφτει με την πρώτη"!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences