Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 08, 2024, 07:05:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Το καμάρι της συλλογής μου.  (Αναγνώστηκε 5633 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 20, 2013, 03:18:28 μμ »

Κυριακή 18 Αυγούστου 2013. Ζέστη και άπνοια. Στο σπίτι 6 το απόγευμα εγώ, η σύζυγος και ο Γιωργάκης 14 μηνών που ό,τι έχει ξυπνήσει από το μεσημεριανό ύπνο και μοιράζει χαμόγελα.
 Πέφτει μια πρόταση για απογευματινή έξοδο. "Δεν πάμε μέχρι Ζάππειο να πιούμε έναν καφέ στη Αίγλη?". Και ξεκινάμε... Οι δρόμοι ψιλοάδειοι, στο μαγαζί κι άλλοι γονείς και πιτσιρικάδες να απολαμβάνουν την καλοκαιρινή Αθήνα. '' Ευτυχώς που ο μεγάλος ( ο γιός) είναι στο χωριό με τον παππού και τη γιαγιά διαφορετικά θα είχαμε σηκώσει τον κόσμο στο ποδάρι". Ο μικρός έχει όμως διαφορετική άποψη, έχει αποφασίσει να σεριανίσει μια συστάδα δέντρων πίσω από την Αίγλη με συνοδό ποιόν άλλον... το μπαμπά.
Η σύζυγος παραγγέλνει και για κερδίζει μερικές στιγμές ανάπαυσης. Εμείς μαζεύουμε πετρούλες.
 4 έχω ήδη στη τσέπη και μου δείνει τη πέμπτη. Για στάσου, αυτό δεν είναι πετρούλα, είναι κέρμα. Φθαρμένο και πολυκαιρισμένο ένα 20λεπτο 1894 καταλήγει απ' το χώμα στο χεράκι του μικρού  κι΄από 'κει στο χέρι μου.
 Από προχθές το βράδυ βρίσκεται μέσα σε κάψουλα σε θήκη δική του. Δυό δραχμές οθωνικές το ''κοιτάνε" με φθόνο... 
Καταγράφηκε
lefmaggos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3267

εισαι στο μυαλο,κατι μαγικο.........


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2013, 03:25:50 μμ »

Εδω κολαει η διαφημηση ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΑ.
Μαλλον εχει παρει το μικροβιο ο μικρος!!!Τουλαχιστον εχει κατι να αρχισει Κλείσιμο ματιού
Να χαιρεσε την οικογενεια σου!!!!
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2013, 03:27:12 μμ »

εσύ τοβαλες για να του ρίξεις το μικρόβιο ή όντως το βρήκε?
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2013, 03:52:47 μμ »

Tο νόμισμα ήταν εκεί τουλάχιστον για καμιά 90αριά χρόνια, πέφτοντας πιθανά από την τσέπη κάποιου διαβάτη της εποχής (εκτός αν το έχασε προχθές κανένας από το forum, οπότε να το επιστρέψω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο). Η ιστορία είναι πέρα για πέρα αληθινή. Δεν θα είχε νόημα να εφαρμόσω ένα τέτοιο τέχνασμα σε πιτσιρίκι 14 μηνών που δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει τί βρήκε...
 Για φωτογραφίες... ελπίζω να με βοηθήσει κάποια στιγμή ο Παναγιώτης γιατί μόνος μου, έπεξα κι έχασα. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:11:40 μμ »

Δεν ριχνεις μια ματια προσεκτικα μην εχουν θαψει τιποτα νομισματα στο σημειο εκει και αρχισαν να βγαινουνμε τις βροχες? Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
THEOMAN
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 881



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2013, 04:33:05 μμ »

Φίλε μου συμπαθαμε. Εσύ δεν έχεις παιδί ανιχνευτή μετάλλων έχεις. Το φαντάζομαι μετά από μερικά χρόνια με εκπαίδευση και αναβάθμιση. Φιλικά Θόδωρος
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2013, 07:01:24 μμ »

Nα τον χαιρεσαι φιλε μου τον μικρο εξερευνητη σου οπως βεβαια και ολη σου την οικογενεια.....οταν μεγαλωσει ποιος ξερει τι εχει να ξεθαψει Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
HONEST
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 810


Αν τα λάθη διδάσκουν,τότε έχω καταπληκτική μόρφωση


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2013, 07:48:20 μμ »

η αρχη ειναι το ημισυ του παντος...
καλη αρχη λοιπον.. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

THINK BEFORE TYPE
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2013, 08:45:58 μμ »

Αυτό το καμάρι της συλλογής σου, αδερφέ μου Γιώργο ,θα το φωτογραφήσουμε και θα κάνουμε και κορνίζα με το αγγελικό πρόσωπο του μικρού Γιωργάκη, αφού πρώτα ψήσουμε τα μπριζολίδια μας-παιδάκια,πιούμε τον κράσο που γουστάρουμε ...................όπως κάνουμε πάντα και απολαμβάνουμε με χαρά τις συλλογές μας.
Εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα στον μικρό μπόμπιρα εξερευνητή ...........Πάντα τέτοιες χαρούμενες εκπλήξεις.
Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:03:06 μμ »

Απιστευτο περιστατικο! Έκπληξη Έκπληξη :oΜπραβο Γιωργο!!Καλοτυχος ο μικρος!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:04:46 μμ »

Ακου πραματα  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη....και οι δικες μου το μονο που βρισκουν ειναι κοχυλια  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 20, 2013, 10:20:04 μμ »

Ακου πραματα  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη....και οι δικες μου το μονο που βρισκουν ειναι κοχυλια  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα

Είσαι απαράδεκτος. Έπρεπε να τις εκπαιδεύσεις να βρίσκουν από ένα θυρεό τη μέρα. Δεν έχεις καμιά δικαιολογία. Σαρκασμός
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 21, 2013, 08:06:05 πμ »

Κοίτα καμιά φορά τι μπορεί να συμβεί!!!!φυσικά ειναι το καμάρι σου!!!!Μπράβο!!!και περιμένουμε και φωτογραφίες!!!!
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
Han
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 890


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 22, 2013, 01:21:31 πμ »

Τα παιδιά είναι περίεργα. Τα παιδιά παρατηρούν τα μυρμήγκια ενώ οι ενήλικες τα πατούν.  Είχε πει κάποτε ο
Jim Rohn, 1930-2009, Αμερικανός συγγραφέας   ..  Έτσι ο Γιωργάκης σου κατάφερε να βρει κάτι που δεν μπόρεσε να βρεις κανένας μέχρι σήμερα , και μην νομίζεις ότι το πέρασε για πετρούλα, ήξερε τι ήταν και στο έκανε δώρο που πήγατε βολτίτσα  Σαρκασμός  .. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, και πάντα τον Γιωργάκη σου από κοντά  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 22, 2013, 01:35:11 μμ »

Δεν μου άνει εντύπωση .Εξαρτάται το μέρος που βρίσκεσαι για να βρείς το καθετί.Και Garrett Ace 250 ανιχνευτή μετάλλων να έχει κάποιος δεν σημαίνει πως όπου πηγαίνει θα βρίσκει και τέτοια νομίσματα.
Απλά ο μικρός έτυχε να βρεθεί στο επίμαχο σημείο.Το αξιοπερίεργο είναι πώς απο το 1894 βρέθηκε σε επιφανειακο βάθος.
 



     









 



Garrett Ace 250 Metal Detector
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences