Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 22, 2024, 04:32:47 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι εγινε ρε παιδια?  (Αναγνώστηκε 10077 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:41:23 μμ »

Απο διάφορα περιοδικά και ανακοινώσεις ξέρω πως έχουν κάνει και η ΕΦΟ και η ΕΦΕ κάποιες κινήσεις με τα ΕΛΤΑ για το θέμα του πόσα γραμματόσημα υπάρχουν τουλάχιστον για παλιότερες σειρές αλλά αν είχε γίνει κάτι θα το γνωρίζαμε.

Χάρε σε αυτό που λες έχεις δίκιο οτι το κέρμα δεν το πετάς σε αντίθεση με το γραμματόσημο που το πετας.
Σίγουρα σε πονάει αλλά νομίζω οτι δε το υπολογίζεις κιόλας γιατί δε πέρνεις το νόμισμα με αυτό το σκεπτικό. Ν πάρεις κανα νόμισμα παραπάνω ίδιο σκεπτόμενος να το ανταλάξεις ή γιατι μπορεί να ξέρεις οτι σε 5 μήνες μπορείς να το ξαναπουλησεις οκ το κάνεις αλλά δε το κάνεις για να ζήσεις απο αυτό.

Βέβαια στα νομισματικά υπάρχει και ο φιλαργυρισμός, δηλαδή θα βγάλει ένα αναμνηστικό ο ΤΤΕ σε χ κομμάτια και επειδή ο άλλος δεν μπορεί να πάρει 10 θα κουβαλήσει 9 φίλους του να πάρει 10 νομίσματα γιατί ξέρει οτι την άλλη μέρα κιόλας θα μπορεί να το πουλήσει και με ένα 50άρι premium. Οπότε υπάρχουν άτομα μη έμποροι που ζουν απο αυτό. Αυτό στο γραμματόσημο δεν παίζει.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:27:08 μμ »

Συμφωνω με το χαρο (!) , ειναι μεγαλη απογοητευση να βλεπεις κατι που αγορασες 100 ευρω ας πουμε να παει 15. Πιο πολυ ομως με απογοητευει οτι καποια πραγματα που τα θεωρουσαμε σπανια (και, κακα τα ψεματα, αυτο ειναι και το μικροβιο του συλλεκτισμου, οτι εχεις κατι που το εχουν λιγοι) καταληγουμε στο συμπερασμα οτι ηταν τραπουλοχαρτα.
Αντιγραφω απο καταλογο Ερμη 97
Προλογος και γενικες πληροφοριες
....'Στις εκδοσεις της νεοτερας Ελλαδας 45-61 εγιναν σημαντικες αναπροσαρμογες τιμων σχεδον στο συνολο τους λογω της μικρης ή ελαχιστης αποθεματοποιησης (stock) της περιοδου αυτης και της ελλειψης προσφορας σε αναλογη ζητηση'....
Ας βγει καποιος υπευθυνος του καταλογου αυτου και ας δωσει καποιες εξηγησεις για την απιστευτη στρεβλωση της αγορας, οχι οτι και οι υπολοιποι καταλογοι πανε πισω βεβαια. Αυτα διαβαζει ενας νεος συλλεκτης και νομιζει οτι αγοραζει θησαυρους.
Βεβαια καποιοι ηξεραν τι επαιζε προφανως και θησαυρισαν πουλωντας τις σπανιες σειρες της Ανασυγκροτησης και του Παυλου 1951, βαζωντας τις στον καταλογο 300 ευρω, οποτε ενας συλλεκτης λεει οσο ναναι 300 ευρω καταλογο θα εχει στην αγορα 100. Τελικα δεν εχει ουτε τα μισα. Η πλακα ειναι οτι καθε χρονο ανεβαζανε και τις τιμες  Μεγάλο χαμόγελο Και μ'αρεσει που εχουν και τιμη 310 αντι 300, λες και εχει γινει τετοια τεραστια αναλυση μεχρι δεκαδικου! Καποτε πρεπει να μαθουμε πλεον την αληθεια.
Οσο για τα νομισματα ακομα χειροτερο, υπαρχουν στην κυριολεξια χιλιαδες ΜΑΣΟΥΡΙΑ, ειδικα στα νομισματα της β δημοκρατιας, και ποιος ξερει ποσα υπαρχουν ακομα. Το θεμα βεβαια ειναι οτι καποιοι εχουν προσβαση εκει και καποιοι οχι. Ας τα διαβασει αυτα κανενας νεος μπας και ξεστραβωθει.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 02:28:25 μμ »

Μάλλον δε θα βγει ποτέ Στριφογύρισμα ματιών Πάντως πιο πιθανό είναι να κρατήσουν τις τιμές τους ένα σετ γραμματοσήμων με τις σφραγίδες Καλαβρύτων που φτιάχνεις παρά να κρατήσει την τιμή του το σετ της ανασυγκρότησης. 
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 03:26:57 μμ »

Ελπιζω να διαβαζουν το στεκι ανθρωποι που συντασσουν αυτους τους καταλογους και να γραψει καποιος υπευθυνα εδω για ολα αυτα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 03:48:56 μμ »

Παιδια διαβασα το θεμα που συζητατε αλλα οπως ο Δημητρης Χαρος εχω πληρη μεσανυχτα απο γραμματοσημα. Ομως καποιες παρατηρησεις μπορω να τις κανω σαν συλλεκτης αλλων κατηγοριων ομως.
Σιγουρα ολοι συμβουλευομαστε καποια στιγμη καταλογους! Αλλα οι τιμες στον καταλογο του Καραμητσου ποιος τις τοποθετει? Ο ιδιος ο Καραμητσος!  Κλείσιμο ματιού Επειδη ειναι εμπορος προσπαθει να κραταει αξια σε πραγματα που εμπορευεται και ζει απο αυτο! Το θεμα ειναι ο καθε συλλεκτης να μπορει να κρινει ποσα θα δωσει και αν υπαρχει στοκ κρυμενο που βγαινει στην αγορα σιγα σιγα για να αποροφαται σε τιμες υψηλοτερες σε σχεση με τη σπανιοτητα του!
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 04:10:22 μμ »

@iapwnas Σωστός!

@heretic Μη περιμένεις να ακούσεις και πολλά, άσε που το πιο απλό είναι να ακούσεις τίποτα για όρους προσφοράς και ζήτησης, κάποτε ήταν μεγάλη η ζήτηση και τώρα δεν είναι οπότε έχει πέσει και η τιμή του.     
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 04:20:11 μμ »

Τα γραμματόσημα απαξιώθηκαν τα τελευταία 15 χρόνια και η απαξίωση αυτή χειροτερευει χρόνο με τον χρόνο.
Ίσως και να φταίει η αντικατάσταση της πραγματικής αλληλογραφίας με την ηλεκτρονική (email).
Ας ελπίσουμε σε μερικά χρόνια που το πλαστικό χρήμα θα αντικαταστισει το πραγματικό να μην δουμε το ίδιο στα νομίσματα και χαρτονομίσματα...
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 04:41:35 μμ »

Συμφωνω με το χαρο (!) , ειναι μεγαλη απογοητευση να βλεπεις κατι που αγορασες 100 ευρω ας πουμε να παει 15. Πιο πολυ ομως με απογοητευει οτι καποια πραγματα που τα θεωρουσαμε σπανια (και, κακα τα ψεματα, αυτο ειναι και το μικροβιο του συλλεκτισμου, οτι εχεις κατι που το εχουν λιγοι) καταληγουμε στο συμπερασμα οτι ηταν τραπουλοχαρτα.
Αντιγραφω απο καταλογο Ερμη 97
Προλογος και γενικες πληροφοριες
....'Στις εκδοσεις της νεοτερας Ελλαδας 45-61 εγιναν σημαντικες αναπροσαρμογες τιμων σχεδον στο συνολο τους λογω της μικρης ή ελαχιστης αποθεματοποιησης (stock) της περιοδου αυτης και της ελλειψης προσφορας σε αναλογη ζητηση'....
Ας βγει καποιος υπευθυνος του καταλογου αυτου και ας δωσει καποιες εξηγησεις για την απιστευτη στρεβλωση της αγορας, οχι οτι και οι υπολοιποι καταλογοι πανε πισω βεβαια. Αυτα διαβαζει ενας νεος συλλεκτης και νομιζει οτι αγοραζει θησαυρους.
Βεβαια καποιοι ηξεραν τι επαιζε προφανως και θησαυρισαν πουλωντας τις σπανιες σειρες της Ανασυγκροτησης και του Παυλου 1951, βαζωντας τις στον καταλογο 300 ευρω, οποτε ενας συλλεκτης λεει οσο ναναι 300 ευρω καταλογο θα εχει στην αγορα 100. Τελικα δεν εχει ουτε τα μισα. Η πλακα ειναι οτι καθε χρονο ανεβαζανε και τις τιμες  Μεγάλο χαμόγελο Και μ'αρεσει που εχουν και τιμη 310 αντι 300, λες και εχει γινει τετοια τεραστια αναλυση μεχρι δεκαδικου! Καποτε πρεπει να μαθουμε πλεον την αληθεια.
Οσο για τα νομισματα ακομα χειροτερο, υπαρχουν στην κυριολεξια χιλιαδες ΜΑΣΟΥΡΙΑ, ειδικα στα νομισματα της β δημοκρατιας, και ποιος ξερει ποσα υπαρχουν ακομα. Το θεμα βεβαια ειναι οτι καποιοι εχουν προσβαση εκει και καποιοι οχι. Ας τα διαβασει αυτα κανενας νεος μπας και ξεστραβωθει.

Αυτο που αναφέρεις για τα μασούρια νομισμάτων ισχύει μόνο για τα Νομισματα μετά το 1980.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 05:16:08 μμ »

Για β δημοκρατια μιλησα και εγω, αλλα υπαρχουν και ορισμενα του Κων/νου Β που επισης βρισκονται σε χιλιαδες.Για τον Παυλο παντως κραταω μικρο καλαθι διοτι μου φαινεται αδιανοητο συγχρονα νομισματα και να μη βρισκονται ακομα σε μεγαλες ποσοτητες. Αυτο ομως ειναι καθαρα προσωπικη εκτιμηση, αρα μπορει να κανω και λαθος.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 07:21:47 μμ »

Οι τιμές στους καταλόγους σίγουρα είναι σχετικές, ο Καραμήτσος 2010 π.χ. έχει την ανασυγκρότηση 310,00, ο Βλαστός 2007 την έχει 200,00 και ο Μίχελ 2010 την έχει 220,00. Στην πραγματικότητα πουλιέται πολύ κάτω του καταλόγου, ο δε τύπος που ξέχασε να βάλει χρονολογία και πιο καλή περιγραφή στο Ebay την πάτησε κανονικά. Προφανώς υπάρχει στοκ κάπου κρατημένο. Δεν ήταν δα και η σούπερ σπανιότητα στην εποχή της, πολλά εκατομμύρια αντίτυπα και μεγάλη περίοδος κυκλοφορίας. Για δείτε τώρα και και το "Βομβαρδισμό Πειραιώς" του 1944 με τιράζ 95.000 κομμάτια που σφραγιζόταν για 20 μόλις μέρες: 10 Ευρώ σφραγισμένη η σειρά (ο Μίχελ 2010 τη βάζει 30,00). Αν του τη ζητήσετε όμως σφραγισμένη δε νομίζω να την πάρετε μόνο στα 10,00, αν την έχει. Το τιράζ κατά τη γνώμη μου πάντα παίζει ρόλο, όχι βεβαίως τον μόνο. Οι Ήρωες του 1930 ΜΝΗ με 93.000 αντίτυπα κάθονται στα 60,00 ευρώ στο Εβαυ, δε θα πέσει η ανασυγκρότηση με τα εκατομμύριά της;
Ο αγαθός φιλοτελιστής, όμως, κυβερνάται από το πάθος της απόκτησης, που θολώνει την κρίση και αποδυναμώνει την υπομονή  (http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20327.0). Οι έμποροι του λένε ότι τα γραμματόσημα συνήθως πωλούνται γύρω στο 45% του καταλόγου και όταν βρει το 40% ή 30% ή το 25% διαλύεται κάθε αναστολή του και αγοράζει, με χαρά μικρού παιδιού που βλέπει τη σοκολάτα στο περίπτερο και του τρέχουν τα σάλια, αγνοώντας ότι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξία είναι στο 10-15%, ναι στο 10-15%.
Χαλάλι, είναι πιο ωραία η σοκολάτα σαν τρώγεται όταν την ορέγεσαι.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 07:27:28 μμ »

Πως γινεται μια σειρα που εχει 95.000 τιραζ και μια με 3.800.000 τιραζ, η μεν πρωτη να χει καταλογο 10 ευρω και η αλλη 310?
Μα ειναι δυνατον να σφραγιστηκαν ή να καταστραφηκαν 3.705.000 γραμματοσημα αν υποθεσουμε οτι στα 95.000 τιραζ εχουμε ιδια αξια?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 07:38:02 μμ »

[Στο Βομβαρδισμό ίσως έπαιξε ρόλο ότι αποσύρθηκε από τα ταμεία γρήγορα --> διατέθηκε ασφράγιστη στους εμπόρους σε ποσότητες. Τα σφραγισμένα όμως;]
Τέτοιο προβληματισμό είχα και εγώ όταν ένας φίλος μου ανακοίνωσε περιχαρής, σαν να είχε μόλις εξέλθει του κοιτώνος με τις 10 παρθένες, ότι αγόρασε τα 679-701 ** για 80,00 ευρώ. Του είπα και εγώ για τα 3.000.000 αντίτυπα, μου αντέτεινε ότι ο Καραμήτσος την έχει 520,00 ευρώ (ο Μίχελ βέβαια 316,00). Εκεί δεν είχα απάντηση και του ευχήθηκα να τα χαίρεται. Αν σκάσει και εδώ κανένα αντίστοιχο στο Ebay, δεν θα του το πω.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:23:56 μμ »

Το ζητημα ειναι οτι αν τοσο πουλιεται απο δημοπρασιες-εμπορους τοτε δε μπορουμε να κανουμε και αλλιως. Εκτος βεβαια και αν βγει καποια δημοπρασια ελευθερη στο εβay...
Θελω λιγο να συνεχισω το συλλογισμο μου....
Αν υποθεσουμε λοιπον οτι 95.000 κομματια εχει η σειρα των Βομβαρδισμων.
Και αν υποθεσουμε επισης οτι ενα 10-20% σφραγιστηκε στις 20 αυτες μερες, τοτε λογικο ειναι να υπαρχουν καμια 70.000 αντιτυπα ασφραγιστα. Αυθαιρετος συλλογισμος αλλα τολμαω να τον κανω για να προχωρησω σε αυτο που θελω να πω.
Αρα, αν υποθεσουμε οτι 70.000 ασφραγιστα αντιτυπα τιμωνται 10 ευρω στον καταλογο και 5 στην πραγματικη αγορα, τοτε να υποθεσουμε οτι αντιστοιχη ποσοτητα ασφραγιστων εχει παντα την ιδια αξια? Και αρα ας πουμε κατι που κανει 100 ευρω εχει 7.000 ασφραγιστα αντιτυπα? Εστω ετσι μπακαλικα μπορει να γινει ενας τετοιος υπολογισμος?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 08:41:13 μμ »

Αρα, αν υποθεσουμε οτι 70.000 ασφραγιστα αντιτυπα τιμωνται 10 ευρω στον καταλογο και 5 στην πραγματικη αγορα, τοτε να υποθεσουμε οτι αντιστοιχη ποσοτητα ασφραγιστων εχει παντα την ιδια αξια?

Νομίζω όχι. Στη συγκεκριμένη σειρά τα ασφράγιστα είναι πολλαπλάσια των σφραγισμένων (με βάση τον αυθαίρετο συλλογισμό 80-90%). Επιπλέον, υπάρχουν και πλαστές επισημάνσεις. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Και αρα ας πουμε κατι που κανει 100 ευρω εχει 7.000 ασφραγιστα αντιτυπα?

Ισως δεν είναι εντελώς αντιστρόφως ανάλογα τα ποσά.

Πάντως θέματα με τα τιράζ συμβαίνουν πάντοτε. Αν συλλέγετε πρόσφατα σε ευρώ, βουτήξτε αν βρείτε ασφράγιστο, αυτό:
http://colnect.com/en/stamps/stamp/187803-The_Battle_of_Marathon_-_2500_Years-Greek_History-Greece
Αν κάποιος έχει Καραμήτσο 2016, ας μας δώσει τα τιράζ...
Καταγράφηκε
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:08:33 μμ »

Ξεχνάτε όλοι κάτι πολύ βασικό. Το γραμματόσημο είναι χρηματιστηριακό είδος.
Βλέπω αρκετούς που λέτε αυτό κάνει τόσο και αυτό κάνει τόσο. Πρέπει να καταλάβετε
άπαντες ότι ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει κάποια σταθερή τιμή. Όλα εξαρτώνται από την
ζήτηση. Αν σας απασχολεί η τιμή τις συγκεκριμένης σειράς ... πράγματι η σειρά αυτή
κάποτε μοσχοπουλιόταν γιατί (για όσους γνωρίζουν) εκτός από Ελλάδα είναι και
παρ - Ευρώπα. Εκεί βασίστηκαν για τις ακριβές τιμές οι έμποροι. Στο παγκόσμιο κοινό τις σειράς.
Αλλά και πάλι γιατί τόσο μεγάλη προσοχή στο τι λέει ο κατάλογος ? Να σας κάνω μια ερώτηση
να μου απαντήσετε οι επαΐοντες τούς καταλόγους... Πόσο κάνει η σειρά των δεμάτων ?
Η ακόμα χειρότερα πόσο κάνει μια εκστρατείας χωρίς σαρνιέρα LUX ?
Περιμένω απαντήσεις να κάνουμε συζήτηση !
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences