Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 21, 2024, 06:20:50 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι εγινε ρε παιδια?  (Αναγνώστηκε 10068 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 21, 2015, 11:22:34 μμ »

Που παει πια αυτο το γραμματοσημο....
http://www.ebay.com/itm/Greece-582-587-MNH-/301768237309?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=y6tQgF%252BVuNZwb%252FOJukiUckS8UIY%253D&orig_cvip=true&rt=nc
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:19:50 πμ »

Επειδη απο γραμματοσημα γνωριζω οσα απο πυρηνικη συντηξη, εννοεις προς τα πανω η προς τα κατω?
Διαβασα οτι οι τιμες των συλλεκτικων γραμματοσημων παγκοσμιως εχουν μεγαλη πτωση-καθιζηση εδω και καιρο, για πειτε βρε παιδια τι παιζει να ενημερωνομαστε και εμεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 01:00:30 πμ »

Απομυθοποίηση.
Πάντα απορούσα πώς αυτά τα γραμματόσημα με τιράζ αρκετά εκατομμύρια κοστολογούνται τόσο υψηλά.
Κάποιος μεγαλύτερος μου είχε πει "ήταν ακριβά και δεν τα αγόραζαν πολλοί ασφράγιστα".
Μάλλον η υποτίμηση της δραχμής το 1953 έπαιξε κάποιο ρόλο.
Τώρα πωλούνται πια στο 5% του καταλόγου...
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:01:38 πμ »

Τι να πω πια...ο Καραμητσος την εχει τιμη καταλογου 310 ευρω!! Εγω την ειχα παρει πριν λιγα χρονια περιπου στα 100 απο οτι θυμαμαι. Και τωρα εκλεισε 15!!! Απο οσο βλεπω στις φωτο δε διακρινω καποιο ελαττωμα, ισως δε το πηρε κανενας χαμπαρι, τι να πω. Παντως την τετραδα ανασυγκροτησης που τη θελω, ο Καραμητσος την δινει περιπου 300 συν προμηθεια αρα γυρω στα 370. Και αυτος παντως εριξε λιγο τις τιμες, σε μονη σειρα τη δινει γυρω στα 70 ευρω σε σχεση με πανω απο 100 που την εδινε παλια. Αλλα οχι και ετσι ,15 ευρω !!!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:14:00 πμ »

Παντως ειχε 8 διαφορετικους bidders με μεγαλο feedback και ο πωλητης ειναι γραμματοσημας, δεν ειναι οτι δεν το πηραν χαμπαρι.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:23:54 πμ »

Ισως να παιζουν ρολο τα capital control , και να μη μπορουν να τα παρουν απο Ελλαδα..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:34:23 πμ »

Όπως το είπαν και οι προηγούμενοι απο μένα είναι η σειρά της Ανασυγκρότησης και η μονή σειρά ένα γραμματόσημο απο κάθε αξία παίζει στα 60-70e.

Γιατί έπεσε τόσο χαμηλά δε ξέρω μπορεί απλά και να έκατσε. Μόνο μπορώ να υποθέσω είναι οτι επειδή δεν το έχει βάλει σαν reconstraction set στην ονομασία ίσως δεν εβγαινε εύκολα στην αναζήτηση. Πάντως οι 2 μεγαλύτεροι biders έχουν πάρει και άλλα ελληνικά απ οτι είδα στο ιστορικό τους
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:44:53 πμ »

Επειδη απο γραμματοσημα γνωριζω οσα απο πυρηνικη συντηξη, εννοεις προς τα πανω η προς τα κατω?
Διαβασα οτι οι τιμες των συλλεκτικων γραμματοσημων παγκοσμιως εχουν μεγαλη πτωση-καθιζηση εδω και καιρο, για πειτε βρε παιδια τι παιζει να ενημερωνομαστε και εμεις.

Γενικά υπάρχει στα Ελληνικά σίγουρα λόγο της κατάστασης καθώς στην πλειονότητα αγοράζονται απο Ελληνες και όχι τόσο απο ξένους. Αλλά τα καλά κομμάτα πάντα κρατάνε δηλαδή καλές μεγάλες κεφαλές ερμή πάντα θα τις κτυπάνε οι ωραία φιλοτελικά αντικείμενα πάντα κρατάνε τιμές. Τώρα γραμματόσημα της νεότερης Ελλάδας πόσο να κρατήσουν οι τιμές τους? Υπήρχε μεγάλο τιραζ (γιατί το ταχυδρομείο δούλευε πολύ, υπήρχε μονοπώλειο, δεν υπήρχε μαιλ ή τηλέφωνο.) οπότε το γραμματόσημο κυκλοφορούσε και είναι λογικό να το βρίσκεις και σήμερα.

Μια ΜΚΕ όμως που πάει πίσω το 1880 για παράδειγμα που έφυγε απο κάποιο ταχυδρομικό γραφείο πχ ενος ακριτικού νησιού που ο κόσμος τότε δεν ήξερε καλά καλά να γράφει και έχουν φύγει πχ 1000 γράμματα φαντάσου σήμερα πόσα να σώζοντε (ειτε γραμματόσημο με τη σφραγίσα του ταχυδρομικού γραφείου είτε το ίδιο το γράμμα)  προφανώς ένα τέτοιο αντικείμενο την κρατάει την τιμή του.

Με τα ξένα είναι αλλη η ιστορία δεν έχουν πέσει υπάρχουν χώρες με κόσμο που τις μαζεύει πολύ πχ Μεγάλη Βρετανία και αποικίες, ή τα Κινέζικα που τώρα αναιβένουν όπως και τα Βραζιλιάνικα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 09:50:21 πμ »

Λογικες οι σκεψεις σου αλλα η απορια μου ειναι γιατι μεχρι τωρα κρατουσανε τοσο ακριβες τιμες. Τωρα καταλαβε ο συλλεκτικος κοσμος οτι εχουν μεγαλα τιραζ?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 10:00:43 πμ »

καλημερα Χαμόγελο
μεγαλη προσοχη στα γραμματοσημα διοτι πριν απο χρονια που ειχα παει βουλγαρια ειχα παθει την πλακα μου βλεποντας  ολες τις εκδοσεις ελληνικων γραμματοσημων ετοιμοπαραδοτες σε ολοκληρα φυλλα ανα τυπο γραμματοσημου ή και τεμαχιο!!
μαλιστα μου ειπαν οτι υπαρχουν ολες οι ποικιλιες ετοιμοπαραδοτες!! Σαρκασμός Σαρκασμός ηξεραν δηλαδη αυτα που δεν ηξερα εγω καθοτι ασχετος με το αντικειμενο απλως πλησιασα για να δω τι παιζει..
και το χαρτι τους εδειχνε να ειναι πολυ παλιο.
απλως το γραφω προς ενημερωση ολων γιατι ειναι αδικια να πεταμε χρημα αυτον τον καιρο.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 10:31:15 πμ »

Λογικες οι σκεψεις σου αλλα η απορια μου ειναι γιατι μεχρι τωρα κρατουσανε τοσο ακριβες τιμες. Τωρα καταλαβε ο συλλεκτικος κοσμος οτι εχουν μεγαλα τιραζ?

Θα σου πω τι πιστεύω εγώ γι αυτό το φαινόμενο.  Τουλάχιστον πως το έχω ερμηνεύσει εγώ με τις δικές μου γνώσεις και εμπειρίες.

Μιλάμε πάντα για τις σειρές γραμματοσήμων της νεότερης Ελλάδας και την όποια πτώση θα έπρεπε να είχαν. 
Να το τοποθετήσω λίγο χρονικά πρώτα, τα γραμματόσημα της νεότερης Ελλάδας είναι σε μια εποχή που ο Φιλοτελισμός έχει πάει και σε άλλα κοινωνικά στρώματα καθώς περισσότερος κόσμος στέλνει γράμματα, περισσότερος κόσμος ξέρει να γράφει και γενικά η ταχυδρόμηση είναι κάτι στάνταρ έχει φύγει πια από τα σαλόνια των διπλωματών, δικηγόρων, στρατιωτικών ή εμπόρων. Οπότε τα ταχυδρομεία έβγαζαν πολύ μεγαλύτερο τιράζ και είναι λογικό.

Μαζί με την τάση περισσότερου κόσμου να μαζεύει γραμματόσημα άνοιξαν και τα φιλοτελικά καταστήματα, πιστεύω πως οι έμποροι κάποιες καλές εμφανισιακά σειρές ή με μεγάλη σημασία (πιασάρικες με άλλα λόγια) τις αγόραζαν σε πιο μεγάλες ποσότητες. Επειδή το Ελληνικό γραμματόσημο δεν έχει την ίδια ζήτηση από το εξωτερικό όσο άλλες χώρες (πέρα από ΜΚΕ και ολυμπιακά) το κοινό του ήταν κυρίως Ελληνικό.

Εκεί πιστεύω ότι κάποιες σειρές αποφάσισαν οι ίδιοι οι έμποροι να τις έχουν ακριβές. Η ανασυγκρότηση πάντα ακριβή ήταν σε όποιον κατάλογο και να δεις είτε τωρινό είτε παλιό.  Το ίδιο ισχύει και για άλλες σειρές.  Αυτό γιατί?  Πρώτα απ όλα για να βγει το μεροκάματο, όταν άλλες σειρές κάνουν 0,20 λεπτά ο έμπορος για να βγάλει κάτι πρέπει να πουλάει με τις παλέτες οπότε έχοντας κάποιες σειρές παραπάνω ακριβές καταφέρνει να παλαντζάρει λίγο τα σπασμένα.  Μέσα σε αυτό βάλε τις υποτιμήσεις της δραχμής τον πληθωρισμό κλπ.

Γιατί για να λέμε και του στραβού το δίκιο όταν ο έμπορος πάει και αγοράζει τη μέρα της κυκλοφορίες μια ποσότητα γραμματόσημα στην ονομαστική τους αξία και ας πούμε δίνει 1000e το εμπόρευμα του μετά από 5 χρόνια για παράδειγμα με υποτιμήσεις και πληθωρισμό θα αξίζει 500e οπότε ήδη παίζει με ζημιά. Οι σειρές αυτές του μειώνουν όλη αυτή τη χασούρα.

Παράλληλα οι έμποροι βγάζουν καταλόγους μοιραία οι κατάλογοι δεν θα είναι τόσο αντικειμενικοί και έτσι δημιουργούν ένα σημείο αναφοράς και μια τάση στις τιμές. Όταν λοιπόν  έρχεται ο ξένος έμπορος να πουλήσει ελληνικά γραμματόσημα θα πάρει ως σημείο αναφοράς τους Ελληνικούς καταλόγους και θα περάσει τις τιμές που έχει και ο Έλληνας.

Για το συγκεκριμένο δεν ξέρω, ίσως έτυχε ίσως είναι απομυθοποίηση δεν ξέρω, αν το ξαναδούμε το ίδιο φαινόμενο σίγουρα μιλάμε για απομυθοποίηση.

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:04:25 πμ »

Εμενα μ αρεσουν τα μεγαλα κειμενα, μη μασας  Χαμόγελο
Για μενα η ολη ιστορια με τα τιραζ ειναι ενα τεραστιο ερωτηματικο. Κανεις δε μπορει να βεβαιωσει οτι ειναι πραγματι αυτα που αναφερονται (στην Ελλαδα ζουμε), και το σημαντικοτερο, δεν υπαρχουν επισημα στοιχεια απο οσο ξερω που να καταγραφουν αν εγινε καυση των αποθεματων. Σε καποια περιοδικα της Φιλοτελειας δινουνε καποια τετοια στοιχεια αλλα για συγχρονες σειρες, δε ξερω εκεινη την εποχη τι συνεβαινε. Προφανως αν υπηρχανε τετοια στοιχεια θα επρεπε να βγαινανε στο φως. Τοσα και τοσα χρονια, φανταζομαι καποιος διευθυντης στα ΕΛΤΑ θα εχει προσβαση σε τετοια εγγραφα, αν τυχαινει και ειναι και φιλοτελιστης θα μπορουσε να μπει στα αρχεια και να ψαξει.
Λογικη μου φαινεται η εικασια που κανεις για τους εμπορους, οτι ανεβασαν τεχνητα τις τιμες. Αν προσεξεις, η σειρα της Ανασυγκροτησης εχει ενα τιραζ 3.800.000 για το ακριβο γραμματοσημο!!! Μου φαινεται αδυνατον να ταχυδρομηθηκαν τετοιες τεραστιες ποσοτητες απο το συγκεκριμενο γραμματοσημο, ειναι σα να λεμε οτι καθε μερα καθε Ελληνας ταχυδρομουσε και ενα γραμμα! Τι γινανε λοιπον τα υπολοιπα? Δε μπορει να μην υπαρχουν στοιχεια απο τα ΕΛΤΑ για το ποσα εσοδα αποκομισανε εκεινη τη χρονια απο τα γραμματοσημα, αυτα τα στοιχεια λογικα θα εμφανιζονται σε ισολογισμους. Αρα καταλαβαινω οτι κανεις ως τωρα δεν εχει κανει πραγματικη ερευνα για το θεμα. Ακομα και ΤΩΡΑ, δε γνωριζουμε παρολλο που ειναι αρκετα ευκολο να γινει μια ερευνα. Νομιζω οτι γενικα ο συλλεκτικος κοσμος ειναι αρκετα ανοργανωτος και πιστευω οτι καποιοι λιγοι που εχουν τα ηνια (μεγαλοι εμποροι, μεγαλοσυλλεκτες) αφηνουν ενα νεφελωδες τοπιο γιατι τους συμφερει να πουλανε την πραματεια τους πανακριβα.
Μια απλη ερευνα στα αρχεια των ΕΛΤΑ πρεπει να γινει και λογικα θα αποκαλυφθουν σημεια και τερατα.
Η ιδια κατασταση πανω κατω φανταζομαι επικρατει και στα νομισματα, ποιος γνωριζει τι ποσοτητες υπαρχουν στα υπογεια της τραπεζας της Ελλαδος? Παρολλα αυτα βλεπουμε κατα καιρους να ξεπηδανε καποιες παρτιδες εντελως τυχαια και πεφτουν ολοι σα τα κορακια.
Μαλλον μια τεραστια φουσκα ειναι τα χομπι μας, σε αυτο το συμπερασμα εχω οδηγηθει μετα απο τοσα χρονια.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:38:41 πμ »

Επειδή μιλάμε για δημόσιο οργανισμό μη νομίζεις ότι δεν υπάρχουν έγγραφα για το πόσα τυπώθηκαν και πόσα καταστράφηκαν σίγουρα υπάρχουν απλά όσο δεν ήταν υποχρεωτικό να δημοσιεύονται δεν έβγαιναν στο φως. Τώρα με τη διαύγεια βγαίνουν όλες οι αποφάσεις για το πόσα γραμματόσημα τυπώνονται κλπ ακόμα και για να καταστραφούν σίγουρα χρειάζεται αποφάσεις από διοικητικά όργανα και σίγουρα θα υπάρχουν πρωτόκολλα καταστροφής, αν έχουν καταστραφεί και δεν είναι απλά ξεχασμένα σε υπόγεια. Όσο δεν είναι υποχρεωμένος ένας οργανισμός να τα δημοσιεύει δε τα δημοσιεύει.

Ένας οργανισμός όπως τα ΕΛΤΑ ή η ΤΤΕ δεν σκέφτεται όπως σκεφτόμαστε εμείς σαν συλλέκτες μη το συγχέουμε. Το ΕΛΤΑ δε θα κάτσει να σκεφτεί το τιραζ για 1000 2000 (και πολλούς είπα) συλλέκτες φιλοτελιστές θα τυπώσει όσα είναι να τυπώσει μπορεί να μην έχουν την ίδια διακίνηση αλληλογραφίας όπως πριν από 30 χρόνια αλλά έχουν.

Ναι φούσκα είναι όσο το βλέπεις επενδυτικά στη διεθνή βιβλιογραφία αναφέρονται ως emotional investments δεν είναι τυχαίο που ονομάζονται συνθηματικές επενδύσεις είναι γιατί ξεφεύγουν από τους κανόνες της κανονικής οικονομίας πολλές φορές . Η παραδοσιακή οικονομία δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί ένα μουτζουρωμένο γραμματόσημο κάνει 100 εκατομμύρια, είναι γιατί το συναίσθημα σπρώχνει σε κάποιες περιπτώσεις τις τιμές.

Εγώ προσωπικά το έχω βγάλει από το προσκήνιο το επενδυτικό πια, ναι μπορεί να μ αρεσει να έχει κάποια αξία η συλλογή μου αλλά δε θα σκεφτώ  “α να πάρω τη σειρά με τα τραίνα σε 5 κομμάτια παραπάνω γιατί σε 5 χρόνια από 4,5 θα κάνουν 15e” . Έχω βρει ένα σωρό άλλα πράγματα να απολαύσω από το φιλοτελισμό.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 11:48:54 πμ »

Εγω απλα απορω γιατι οι συλλεκτες τοσα χρονια δε ψαξανε να βρουνε αυτες τις αποφασεις.
Οχι τιποτα αλλο αλλα απο απλη περιεργεια ρε αδερφε, να ξερουμε ποσο 'σπανια' η οχι ειναι η συλλογη μας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 22, 2015, 12:05:07 μμ »

 Με τα γραμματοσημα εχετε τουλαχιστον την παρηγορια οτι, εκ της φυσεως τους, καταναλωνονται και μενει το ερωτημα ποσα εχουν πραγματικα περισσεψει και καταστραφει η υπαρχουν σε αποθηκες των Ελτα κλπ.

 Με τα νομισματα το σκηνικο ειναι πιο συνθετο, μιας και κανεις, απο καταβολης κοσμου, δεν πεταει ποτε χρημα.
 Σκεφτειτε τον εαυτο σας, οτι ψιλα με ασημαντη αξια(10-20 σεντς) εχετε στο παντελονι, δεν τα πετατε, τα ριχνετε σε ενα βαζακι και καποια στιγμη τα πατε στο ψιλικακι της γειτονιας κλπ, αλλα ποτε κανεις, οσο και πλουσιος να ειναι δεν πεταει κερματα.
 Οποτε η πραγματικη σπανιοτητα εξαρταται (περα του μινταζ) μονο σε λιωσιματα επισημα απο το κρατος, η σε (πολυ) σπανιες περιπτωσεις οπου η αξια του μεταλλου υπερβαινει την ονομαστικη.(οποτε τα ελιωναν και οι ιδιωτες).

 Κανεις ποτε δεν μπορει να αποκλεισει την περιπτωση (πολλα παραδειγματα διεθνως ) οπου για ενα νομισμα που θεωρειται επι δεκαετιες σπανιο και πολυ δυσευρετο, να ανακαλυφθουν απο το πουθενα ποσοτητες επαρκεις για να γκρεμισουν την τιμη του.

 Γιαυτο και η επενδυτικη λογικη στον συλλεκτισμο (υψηλου επιπεδου) δεν κολλαει, ειναι μεγαλου ρισκου.
 Οσοι τα σκανε χοντρα,το κανουν για το παθος τους και μονο, το εαν θα βγουν κερδισμενοι η χαμενοι ειναι δευτερευον.
 Αυτο δεν ισχυει φυσικα για τους συλλεκτες μεσου επιπεδου που ειμαστε και οι περισσοτεροι.
 Αν παρεις κατι 250 και καταληξει να κανει 100, οσο και να μην το παραδεχεσαι, ποναει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2015, 12:17:03 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences