Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 01:44:14 μμ
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 38
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 Φοίνικας 1828  (Αναγνώστηκε 172423 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #270 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:01:04 μμ »

Κωστα μπορω να καταλαβω πως στηνετε μια απατη διαβαζωντας το θεμα με πολυ προσοχη (και αυτο κανω) ..απλα δεν παιρνω θεση να κατηγορησω κανενα χωρις να ξερω και συγκεκριμενα εαν ο < υπευθυνος> δεν μπορει να λαβει μερος
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #271 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:07:37 μμ »

Αν θεωρεις οτι ειναι διαφορετικη φωτο δεν μπορω να κανω κατι. . Κι εγω για να μαθω αν ειναι ιδια την εβγαλα .

Όπως  φαντάζομαι κι εσύ, έτσι κι εγώ δεν μπορώ να κρίνω εάν πρόκειται για το ίδιο νόμισμα ή όχι, με βάση τις συγκεκριμένες, αξιολύπητες όπως είπες,  φωτογραφίες.

Υπάρχουν βέβαια αετομάτηδες, που μπορούν να κρίνουν με βάση αυτές.

Υποψιάζομαι μάλιστα ότι οι ίδιοι αετομάτηδες θα κατέληγαν στα ίδια ακριβώς καταδικαστικά πορίσματα και χωρίς καθόλου φωτογραφίες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #272 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:14:49 μμ »

Αν θεωρεις οτι ειναι διαφορετικη φωτο δεν μπορω να κανω κατι. . Κι εγω για να μαθω αν ειναι ιδια την εβγαλα .

Όπως  φαντάζομαι κι εσύ, έτσι κι εγώ δεν μπορώ να κρίνω εάν πρόκειται για το ίδιο νόμισμα ή όχι, με βάση τις συγκεκριμένες, αξιολύπητες όπως είπες,  φωτογραφίες.

Υπάρχουν βέβαια αετομάτηδες, που μπορούν να κρίνουν με βάση αυτές.

Υποψιάζομαι μάλιστα ότι οι ίδιοι αετομάτηδες θα κατέληγαν στα ίδια ακριβώς καταδικαστικά πορίσματα και χωρίς καθόλου φωτογραφίες  Σαρκασμός

Θα σε απογοηυευσω, ίσως, αλλά εγώ είμαι σ' αυτούς που καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για το ίδιο νόμισμα. Υπάρχουν πάντα σημάδια που λειτουργούν ως " δαχτυλικό αποτύπωμα" και βοηθούν στην ταύτιση, έστω και σε τέτοια φωτογραφία.

Και ακόμη, αν ρωτούσες και μάθαινες για το ποιόν μου, θα ήξερες ότι δίχως και τις τρεις φωτο δε θα έφτανα στα συμπεράσματά μου. Τα υπόλοιπα είναι καταδίκες χωρίς γνώση ανθρώπων και καταστάσεων στο χώρο του νομίσματος.

 
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #273 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:22:10 μμ »

Παιδιά, φίλοι συλλέκτες, επειδή το θέμα ξέφυγε, ως συνήθως, και δεν οδηγεί πουθενά, θα πρότεινα να κρατήσουμε το ρεζουμέ:

Τα παλιά σλαμπ της NGC, με τις στρογγυλές τρύπες, ανοίγουν εύκολα κι αυτή ήταν μια πρώτης τάξης ευκαιρία να το πληροφορηθεί η μάζα των Ελλήνων συλλεκτών. Βγαίνει το ετικετάκι, το νόμισμα και το πλαστικό και αντικαθίστανται κατά βούληση όποιο από τα τρία ή και τα τρία. Και ότι υπάρχουν λαμόγια που το κάνουν κατά κόρον. Παροτρύνω τους πάντες να ελέγχουν τη φήμη αυτών που τους πουλάνε νομίσματα, πρώτα και κύρια, κι έπειτα τα ίδια τα σλαμπ.

Δεν θα περιμένε, σαφώς, κάποιος από εσάς να δημιουργηθεί από το μηδέν ένα κλιπάκι όπου να δείχνεται πως γίνεται η απάτη. Πάντα πρέπει να υπάρχει η αφορμή για να γίνει γνωστό κάτι.    

Αυτά κι εγώ τελείωσα μια και καλή με το θέμα. Ας αναλάβει ο καθένας από μας τις ευθύνες που του αναλογούν για τα περαιτέρω...

Τέλος.

Πράγματι δεν το ήξερα γιατί συλλέγω νομίσματα τα τελευταία χρόνια. Παρόλα αυτά, ελέγχω τα slab και φυσικά τα νομισματα που αγοράζω. Τώρα, αν η απάτη ειναι οριακή θέλει εμπειρία να την καταλαβει κάποιος, αλλά στο συγκεκριμμένο νόμισμα μου κάνει εντύπωση ότι κανείς δεν ανέφερε κάτι οταν πρωτοανέβηκε στο ebay.

Με τυν ευκαιρία πόσοι απο εσάς (εννοώ από τους παλαιούς στο αντικείμενο) έχετε ανοίξει παλιά slab της NGC?

Τώρα τι ρωτώ έ;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #274 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:39:12 μμ »

Θα σε απογοηυευσω, ίσως, αλλά εγώ είμαι σ' αυτούς που καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για το ίδιο νόμισμα. Υπάρχουν πάντα σημάδια που λειτουργούν ως " δαχτυλικό αποτύπωμα" και βοηθούν στην ταύτιση, έστω και σε τέτοια φωτογραφία.

Και ακόμη, αν ρωτούσες και μάθαινες για το ποιόν μου, θα ήξερες ότι δίχως και τις τρεις φωτο δε θα έφτανα στα συμπεράσματά μου. Τα υπόλοιπα είναι καταδίκες χωρίς γνώση ανθρώπων και καταστάσεων στο χώρο του νομίσματος.


Δεν αμφισβητώ την εμπειρία κανενός. Έχω όμως σοβαρούς λόγους να αμφισβητώ την αντικειμενικότητα αρκετών.

Θα απευθύνω, λοιπόν, και πάλι το χθεσινό μου ερώτημα, ιδίως προς τους ειδήμονες που έχουν αποκρυσταλλώσει κατηγορηματική άποψη από το υπάρχον φωτογραφικό υλικό :

-Πού ήσασταν όλοι εσείς, αγαπητοί φίλοι, πέρυσι, όταν το νόμισμα βγήκε σε δημοπρασία στο e-bay από τον Ρακοσυλλέκτη ; Πώς εξηγείται λογικά, να μην βρεθεί ΤΟΤΕ ούτε ένας –μα ούτε ένας- από σας , που τώρα μιλάτε με τη βεβαιότητα της αυθεντίας σας, να διακρίνει έστω και αμυδρά ίχνη παραβίασης του slab ; Πώς γίνεται να μην υπάρξει ένας από σας, τότε, να αντιληφθεί ότι το νόμισμα μέσα στο slab δεν ήταν με καμία Παναγία MS 62 ; -Και πώς γίνεται μάλιστα, κάμποσοι από σας, να διεκδίκησαν το νόμισμα στη συγκεκριμένη δημοπρασία, πριν αυτό καταλήξει στον Αυστραλό ;

Απαντήσεις του τύπου «ε, ήτανε καλοκαιράκι και όλες οι αυθεντίες κάναμε τα μπανάκια μας στην Αιδηψό, καθόσον και γεροντοπαλίκαρα», φοβάμαι ότι δεν θα είναι αρκούντως πειστικές.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #275 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:44:11 μμ »

Θα σε απογοηυευσω, ίσως, αλλά εγώ είμαι σ' αυτούς που καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για το ίδιο νόμισμα. Υπάρχουν πάντα σημάδια που λειτουργούν ως " δαχτυλικό αποτύπωμα" και βοηθούν στην ταύτιση, έστω και σε τέτοια φωτογραφία.

Και ακόμη, αν ρωτούσες και μάθαινες για το ποιόν μου, θα ήξερες ότι δίχως και τις τρεις φωτο δε θα έφτανα στα συμπεράσματά μου. Τα υπόλοιπα είναι καταδίκες χωρίς γνώση ανθρώπων και καταστάσεων στο χώρο του νομίσματος.


Δεν αμφισβητώ την εμπειρία κανενός. Έχω όμως σοβαρούς λόγους να αμφισβητώ την αντικειμενικότητα αρκετών.

Θα απευθύνω, λοιπόν, και πάλι το χθεσινό μου ερώτημα, ιδίως προς τους ειδήμονες που έχουν αποκρυσταλλώσει κατηγορηματική άποψη από το υπάρχον φωτογραφικό υλικό :

-Πού ήσασταν όλοι εσείς, αγαπητοί φίλοι, πέρυσι, όταν το νόμισμα βγήκε σε δημοπρασία στο e-bay από τον Ρακοσυλλέκτη ; Πώς εξηγείται λογικά, να μην βρεθεί ΤΟΤΕ ούτε ένας –μα ούτε ένας- από σας , που τώρα μιλάτε με τη βεβαιότητα της αυθεντίας σας, να διακρίνει έστω και αμυδρά ίχνη παραβίασης του slab ; Πώς γίνεται να μην υπάρξει ένας από σας, τότε, να αντιληφθεί ότι το νόμισμα μέσα στο slab δεν ήταν με καμία Παναγία MS 62 ; -Και πώς γίνεται μάλιστα, κάμποσοι από σας, να διεκδίκησαν το νόμισμα στη συγκεκριμένη δημοπρασία, πριν αυτό καταλήξει στον Αυστραλό ;

Απαντήσεις του τύπου «ε, ήτανε καλοκαιράκι και όλες οι αυθεντίες κάναμε τα μπανάκια μας στην Αιδηψό, καθόσον και γεροντοπαλίκαρα», φοβάμαι ότι δεν θα είναι αρκούντως πειστικές.

Εγώ.  Το ειχα πει και στον Βασιλη ότι παρά τις κακές φωτογραφίες το νόμισμα φαινόταν ότι ήταν πατατα.  Διαφορετικά θα το ειχα χτυπήσει στην τιμή που έκλεισε.  Να σε ρωτήσω κάτι?  Έχει επικοινωνήσει ο Βασίλης μαζί σου?
Καταγράφηκε

heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #276 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:49:16 μμ »

Τα παλια slab της Νgc, μιας και με επιασε και εμενα ανησυχια και τα κοιτουσα πριν, περιμετρικα εχουν υπολειματα κολλας και καποια εχουν μικρα σπασιματακια. Δε ξερω αν σε ολους ειναι αυτο το φαινομενο, παντως το βλεπω και σε νομισματα ευτελης αξιας (πχ κωνσταντινους β). Να αρχισω να ανησυχω?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:52:48 μμ »

Ο Δημήτρης το κατάλαβε, εγώ δεν περίμενα τέτοιο μέγεθος κατρακύλας κι ομολογώ ότι δεν το αντιλήφθηκα, γιατί ο εν λόγω έχει ιστορικό κακών φωτογραφιών στο ebay. Ο φωτισμός στο νόμισμα, εξάλλου, ήταν περίτεχνα παραπλανητικός κι τελικά εγώ δεν ήμουν σε εγρήγορση.

Για να φθάσω σε ασφαλές συμπέρασμα κι άρα να γράψω δημοσίως, έπρεπε να έχω γνώση όλης της διαδρομής, δηλαδή και τις τρεις φωτογραφίες. Αλλιώς, κι όσοι με γνωρίζουν θα σε διαβεβαιώσουν, δε θα συμμετείχα στη συζήτηση.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:52:57 μμ »

Αν έχει πάρει κάποιος διφραγκο του 68 σε MS ας το κοιτάξει.  Έχω μια ανησυχία για συγκεκριμένους λόγους.
Καταγράφηκε

Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 14, 2014, 08:59:13 μμ »

Αν έχει πάρει κάποιος διφραγκο του 68 σε MS ας το κοιτάξει.  Έχω μια ανησυχία για συγκεκριμένους λόγους.


Χα χα χα ΨΑΞΤΕ ολοι τα κουτάκια παιδιαααααα....

Καλα ρε δεν έχετε τίποτα καλυτερο να κανετε ?
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #280 στις: Ιούλιος 14, 2014, 09:00:21 μμ »

Εγώ.  Το ειχα πει και στον Βασιλη ότι παρά τις κακές φωτογραφίες το νόμισμα φαινόταν ότι ήταν πατατα.  Διαφορετικά θα το ειχα χτυπήσει στην τιμή που έκλεισε.  Να σε ρωτήσω κάτι?  Έχει επικοινωνήσει ο Βασίλης μαζί σου?

Παρά τις κακές φωτογραφίες λοιπόν, διέκρινες όλη τη λεπτομέρεια του περιεχομένου (νομίσματος).

Καλό μάτι, σε παραδέχομαι.

Μου κάνει εντύπωση όμως, με τόσο καλό μάτι να μην καταφέρεις να  διακρίνεις ταυτοχρονα τις  λεπτομέρειες του κουτιού : Κόλλες, λεκιασμένη ετικέτα κλπ κραυγαλέα, που με τόση ευκολία διάκριναν τόσοι άλλοι στην πρόσφατη δημοπρασία του Αυστραλού.

Περίεργο δεν είναι ; Εκτός πια κι αν δεν υπήρχε τίποτε το επιλήψιμο στο συγκεκριμένο κουτί, ένα χρόνο πριν.

Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #281 στις: Ιούλιος 14, 2014, 09:03:08 μμ »

Εγώ.  Το ειχα πει και στον Βασιλη ότι παρά τις κακές φωτογραφίες το νόμισμα φαινόταν ότι ήταν πατατα.  Διαφορετικά θα το ειχα χτυπήσει στην τιμή που έκλεισε.  Να σε ρωτήσω κάτι?  Έχει επικοινωνήσει ο Βασίλης μαζί σου?

Παρά τις κακές φωτογραφίες λοιπόν, διέκρινες όλη τη λεπτομέρεια του περιεχομένου (νομίσματος).

Καλό μάτι, σε παραδέχομαι.

Μου κάνει εντύπωση όμως, με τόσο καλό μάτι να μην καταφέρεις να  διακρίνεις ταυτοχρονα τις  λεπτομέρειες του κουτιού : Κόλλες, λεκιασμένη ετικέτα κλπ κραυγαλέα, που με τόση ευκολία διάκριναν τόσοι άλλοι στην πρόσφατη δημοπρασία του Αυστραλού.

Περίεργο δεν είναι ; Εκτός πια κι αν δεν υπήρχε τίποτε το επιλήψιμο στο συγκεκριμένο κουτί, ένα χρόνο πριν.


Ειχε καλές φωτογραφίες ο Αυστραλος.  Απλά πράγματα.  Ο Βασίλης έχει επικοινωνήσει μαζί σου?
Καταγράφηκε

Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #282 στις: Ιούλιος 14, 2014, 09:06:14 μμ »

Πάντως, μ’ αυτά και μ’ αυτά, το φοινικάκι του Αυστραλού έχει διαφημιστεί  όσο δεν πάει κι έχει δεχτεί καμιά εικοσαριά χτυπήματα και ίσαμε 350 γιουρόνεν, ήδη, 8 μέρες πριν λήξει η δημοπρασία. Καθόλου άσχημα για αρχή και δη για καθαρισμένο xfάκι, με μητρώο χειρότερο κι από του Τσοχατζόπουλου.

Υπενθυμίζω ότι το εμφανιζόμενο ως θύμα εξ Αυστραλίας χαρακτηρίζει αυτή τη στιγμή το νόμισμά του ως «πολύ υψηλής κατάστασης» («this Coin is Still of a Very High Grade»), ενώ συλλαμβάνεται ψευδόμενος και όταν ισχυρίζεται ότι ο Ρακοσυλλέκτης δήθεν δεν απάντησε στα μηνύματά του, τη στιγμή που η αλληλογραφία με τον Ρακοσυλλέκτη έχει βγει φόρα-παρτίδα εδώ μέσα.

Αντιλαμβάνομαι την ιδιαίτερη αδυναμία ορισμένων εκ των εντεύθα συλλεκτικών κύκλων προς τον συγκεκριμένο ομογενή, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι ο τύπος δεν είναι δα και κάνα τέρας αξιοπιστίας.


Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #283 στις: Ιούλιος 14, 2014, 09:08:06 μμ »

Πάντως, μ’ αυτά και μ’ αυτά, το φοινικάκι του Αυστραλού έχει διαφημιστεί  όσο δεν πάει κι έχει δεχτεί καμιά εικοσαριά χτυπήματα και ίσαμε 350 γιουρόνεν, ήδη, 8 μέρες πριν λήξει η δημοπρασία. Καθόλου άσχημα για αρχή και δη για καθαρισμένο xfάκι, με μητρώο χειρότερο κι από του Τσοχατζόπουλου.

Υπενθυμίζω ότι το εμφανιζόμενο ως θύμα εξ Αυστραλίας χαρακτηρίζει αυτή τη στιγμή το νόμισμά του ως «πολύ υψηλής κατάστασης» («this Coin is Still of a Very High Grade»), ενώ συλλαμβάνεται ψευδόμενος και όταν ισχυρίζεται ότι ο Ρακοσυλλέκτης δήθεν δεν απάντησε στα μηνύματά του, τη στιγμή που η αλληλογραφία με τον Ρακοσυλλέκτη έχει βγει φόρα-παρτίδα εδώ μέσα.

Αντιλαμβάνομαι την ιδιαίτερη αδυναμία ορισμένων εκ των εντεύθα συλλεκτικών κύκλων προς τον συγκεκριμένο ομογενή, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να μην παρατηρήσω ότι ο τύπος δεν είναι δα και κάνα τέρας αξιοπιστίας.



Δίσκους πουλάει ο ανθρωπος.  Ο Βασίλης έχει επικοινωνήσει μαζί σου?
Καταγράφηκε

Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #284 στις: Ιούλιος 14, 2014, 09:12:37 μμ »

Τα παλια slab της Νgc, μιας και με επιασε και εμενα ανησυχια και τα κοιτουσα πριν, περιμετρικα εχουν υπολειματα κολλας και καποια εχουν μικρα σπασιματακια. Δε ξερω αν σε ολους ειναι αυτο το φαινομενο, παντως το βλεπω και σε νομισματα ευτελης αξιας (πχ κωνσταντινους β). Να αρχισω να ανησυχω?

Ελεος! Μη σας πιάνει πανικός. Τα νομίσματα πρέπει να είναι κάποιας αξίας, γιατί αν είναι να γίνει η "δουλειά'' θα πρέπει να βγει κι ένα αξιοπρεπές κέρδος.  Κλείσιμο ματιού

Και κάτι ακόμη, για να ελαφρύνω την ατμόσφαιρα.

Προτείνω, να μου δώσετε όλοι τα παλιά κουτάκια της NGC να τα στείλω γι' αλλαγή κουτιού. Αν έχει συμβεί οτιδήποτε η εταιρεία αναλαμβάνει κι επαναβαθμολόγηση...
Εγώ δε θέλω πολλά, 10 ευρώ κέρδος το κουτί θα ήταν αρκετά για τον κόπο μου... Έχουμε και λέμε: 10 επί 1000, που τουλάχιστον θα υπάρχουν, ίσον 10000. Καλό μεροκάματο, αν και δε σώζεται η κατάσταση Σαρκασμός

Πλάκα κάνω, έτσι... Αυτό, για να μην αρχίσουν οι αποστολές στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού...

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 38
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences