Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 06, 2024, 07:11:54 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 38
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 Φοίνικας 1828  (Αναγνώστηκε 172447 φορές)
0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:01:22 μμ »

Ε, τότε αποκλείεται να είσαι, διότι ουδέποτε υπήρξε βλαξ με συνείδηση της βλακείας του.

Με κάποια ευκαιρία να σας αναφέρω την περίπτωση συμφοιτήτριάς μου στο πανεπιστήμιο. Έχοντας συνείδηση της βλακείας της, καταφερε και έβγαλε πανεπιστήμιο μια χαρά.

Είναι σπάνιο να έχει κανείς συνείδηση της βλακείας του, αλλά αν το ξέρει το πρόβλημά του, μπορεί να το αντιμετωπίσει.

(Τον zobels δεν τον περιλαμβάνω στους βλάκες, έτσι κι αλλιώς.)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2014, 05:38:50 μμ από sac » Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:06:43 μμ »

Αν δείτε τα τέσσερα σημεία επαφής στο σλαμπ, τα έχουν πιεσει με πένσα γιατί το νόμισμα που προϋπήρχε ήταν πιο χοντρό!
+1.Σωστότατος και παρατηρητικότατος. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:16:52 μμ »


Αυτη η αλλαγη που λες Αντωνη, στο ταμπελακι, δεν αφηνει καποιο ιχνος?
Σε τετοιας αξιας νομισματα γκαβος ειναι ο αλλος για να μην το δει με το που θα το παραλαβει και να το ψαξει αμεσως στο σαιτ της εταιρειας?

Oxi τοσο ωστε να κινησει τις υποψιες σου.....Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.

Πριν λιγο καιρο στειλαμε ενα νομισμα NGC για να αλλαξει απλα κουτι επειδη το αλλο ηταν μες τις γρατζουνιες.

Το νομισμα ηταν σε συλλογη μελους χρονια , εφτασε στα χερια μου και ειχα το κουτι καμια 10αρια μερες και το εβλεπα αρκετα επειδη μου αρεσε....ΔΕΝ καταλαβα να εχει το παραμικρο προβλημα ....

Τεσπα, οταν εφτασε ngc λαβαμε το παρακατω...

" Hi Mr. ########,

I am writing in regards to your submission #27####2. On Line # 123 our graders have determined that the holder has been previously tampered with. In order for this coin to get re-holdered it must first go through grading again. The guaranty no longer applies.

If you have any further questions please do not hesitate to contact me.

Thank you and have a wonderful day!

Laura Cappiello
Numismatic Guaranty Corporation
p. (800) 642-2646 ext. 142 | f. 941-360-2553"


Που σημαινει οτι υπηρχε μια παραβιαση του σλαμπ που μονο οι ειδικοι της NGC ηταν σε θεση να καταλαβουν !!!

Η παρατηρηση ουσιαστικα των Graders ηταν οτι πιθανολογουσαν μια περιπτωση "αλλαγης" στο ταμπελακι του σλαμπ. το οποιο μπορειτε να δειτε πως ηταν παρακατω και μου ειχε κινησει την περιεργια πως ειχε κουνηθει λογω του οτι διαπιστωσαν ενα ελαχιστο ανοιγμα τησ "ραφης" στο πανω μερος του σλαμπ ...αλλα ακομα και ετσι επαναλαμβανω δεν φαινοταν καθολου σε μενα που δεν ειμαι και τοσο σχετικος η παραβιαση κατι που ομως αντιληφθησαν οι ειδικοι.....

Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:19:07 μμ »

Συμπέρασμα:

Από εδώ και πέρα θα πιστοποιώ όλα μου τα νομίσματα στν NGC.

Μετά θα μπορώ να κατηγορώ όποιον θέλω.

Στο κάτω κάτω είμαι ένας αθώος συλλέκτης που αγοράζω μόνο νομίσματα μερικών χιλιάδων το καθένα, και ασχολούμαι μόνο με χαρτονομίσματα, μάρκες, κλπ κλπ.

.....κάπου διάβασα ότι αυτοί με τα "κυτία" (τα αμερικανάκια που μας μαθαίνουν (τα ελληνικά νομίσματα ντε ΑΣΧΕΤΟΙ), τα εγγυώνται ως απαραβίαστα....

Πρίν 30 χρόνια περίπου ο "θεός σχωρέστον" μου πούλησε ένα ακυκλοφόρητο και που λέτε μπλα μπλα μπλα... φταίει λοιπόν ο "θεός σχωρέστον" που το ινδιάνικο όνομά του είναι "τον-έχω-βάλει-στο-μάτι-από-καιρό".

ίσως ο sac καταφέρει να με μεταφράσει. ΟΥΓΚ

Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:27:22 μμ »

Συμπέρασμα:

Από εδώ και πέρα θα πιστοποιώ όλα μου τα νομίσματα στν NGC.

Μετά θα μπορώ να κατηγορώ όποιον θέλω.

Στο κάτω κάτω είμαι ένας αθώος συλλέκτης που αγοράζω μόνο νομίσματα μερικών χιλιάδων το καθένα, και ασχολούμαι μόνο με χαρτονομίσματα, μάρκες, κλπ κλπ.

.....κάπου διάβασα ότι αυτοί με τα "κυτία" (τα αμερικανάκια που μας μαθαίνουν (τα ελληνικά νομίσματα ντε ΑΣΧΕΤΟΙ), τα εγγυώνται ως απαραβίαστα....

Πρίν 30 χρόνια περίπου ο "θεός σχωρέστον" μου πούλησε ένα ακυκλοφόρητο και που λέτε μπλα μπλα μπλα... φταίει λοιπόν ο "θεός σχωρέστον" που το ινδιάνικο όνομά του είναι "τον-έχω-βάλει-στο-μάτι-από-καιρό".

ίσως ο sac καταφέρει να με μεταφράσει. ΟΥΓΚ





Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:30:54 μμ »

Ο Αντώνης έχει απόλυτο δίκιο και το νόμισμα ήταν δικό μου και ήταν αγορασμένο από μέλος του στεκιού πολλές συμπτώσεις δεν είναι πλέον συμπτώσεις κύριοι και εγώ αγόραζα χωρίς να γνωρίζω καταστάσεις (δικό μου λάθος) και δεν μου φταίει κανένας για αυτό άπλα έδειξα εμπιστοσύνη σε πωλητές και εταιρίες πιστοποιησεων που για έμενα από εκεί ξεκινά το πρόβλημα γιατί όλοι έχετε ακούσει για νομίσματα που τα έσπασαν τα έστειλαν πάλι και βγήκε μεγαλύτερος βαθμός στο νόμισμα ή που έσπασαν το σλαμπ και και πίεσαν να ανεβάσουν το νόμισμα ακόμα και τρεις βαθμούς ποιο πάνω για ανεβεί η τιμή κατά χιλιάδες ευρώ ποιο ψιλά ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ  και αυτός ήταν ο βασικός λόγος που τα σιχάθηκα και τα έδωσα όλα τα ελληνικά νομίσματα λίρες λοιπόν και πάλι λίρες άντε να φας και καμιά πλάστη να χάσεις 200 κατοστάρικα και τη έγινε πες πως τα φάγαμε σε μια ταβέρνα  όχι να χάνεις περιουσίες με τα σημερινά δεδομένα με τον κάθε τυχάρπαστο που σου τυχαίνει στο δρόμο σου.Δεν υπονοώ κανένα συλλέκτη  ούτε εμποροσσυλεκτη μιλάω γενικά ο νοών νοητό                  
Καταγράφηκε
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:33:27 μμ »

Ο Αντώνης έχει απόλυτο δίκιο και το νόμισμα ήταν δικό μου και ήταν αγορασμένο από μέλος του στεκιού πολλές συμπτώσεις δεν είναι πλέον συμπτώσεις κύριοι και εγώ αγόραζα χωρίς να γνωρίζω καταστάσεις (δικό μου λάθος) και δεν μου φταίει κανένας για αυτό άπλα έδειξα εμπιστοσύνη σε πωλητές και εταιρίες πιστοποιησεων που για έμενα από εκεί ξεκινά το πρόβλημα γιατί όλοι έχετε ακούσει για νομίσματα που τα έσπασαν τα έστειλαν πάλι και βγήκε μεγαλύτερος βαθμός στο νόμισμα ή που έσπασαν το σλαμπ και και πίεσαν να ανεβάσουν το νόμισμα ακόμα και τρεις βαθμούς ποιο πάνω για ανεβεί η τιμή κατά χιλιάδες ευρώ ποιο ψιλά ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ  και αυτός ήταν ο βασικός λόγος που τα σιχάθηκα και τα έδωσα όλα τα ελληνικά νομίσματα λίρες λοιπόν και πάλι λίρες άντε να φας και καμιά πλάστη να χάσεις 200 κατοστάρικα και τη έγινε πες πως τα φάγαμε σε μια ταβέρνα  όχι να χάνεις περιουσίες με τα σημερινά δεδομένα με τον κάθε τυχάρπαστο που σου τυχαίνει στο δρόμο σου.Δεν υπονοώ κανένα συλλέκτη  ούτε εμποροσσυλεκτη μιλάω γενικά ο νοών νοητό                  

Ρε συ Μπάμπη 200 κατοστάρικα λίγα λεφτα έιναι? Απορία Απορία
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:36:07 μμ »

Δηλαδη Μπαμπη, το ειχες στα χερια σου το νομισμα, αγορασμενο απο μελος του στεκιου , και το εδωσες στον Βασιλη ,το πουλησε και το πηρε ο Αυστραλος?
Οσο το ειχες εσυ, οι θολουρες που φαινονται γυρω-γυρω στην περιμετρο του σλαμπ στην δημοπρασια του Αυστραλου υπηρχαν??
http://www.ebay.com/itm/SILVER-PHOENIX-GREECE-1828-Kapodistrias-NGC-Graded-MS-62-UNC-RARE-/161362066245?pt=AU_Coins2&hash=item2591edbb45&nma=true&si=AewVQqRHZ8gDlrtu4ad3zv562I0%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Γιατι στις φωτο της δημοπρασιας του Αυστραλου φαινονται ΟΡΓΙΑ στο σλαμπ, γιαυτο του εκαναν report οι αγοραστες και αναγκαστηκε να το βγαλει raw με την ιστορια απο κατω..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:39:49 μμ »

ίσως ο sac καταφέρει να με μεταφράσει. ΟΥΓΚ

Σε μετάφρασε ο babis, χεχε...
Καταγράφηκε
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:42:14 μμ »

φίλε τα 200 είναι πολύ λίγα μπροστά στα 15000 και στα 17000 και 4900 που πλήρωσα και πουλήθηκαν αντίστοιχα 7000  8000 και 3700 
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:43:51 μμ »

Δηλαδη Μπαμπη, το ειχες στα χερια σου το νομισμα, αγορασμενο απο μελος του στεκιου , και το εδωσες στον Βασιλη ,το πουλησε και το πηρε ο Αυστραλος?
Οσο το ειχες εσυ, οι θολουρες που φαινονται γυρω-γυρω στην περιμετρο του σλαμπ στην δημοπρασια του Αυστραλου υπηρχαν??
http://www.ebay.com/itm/SILVER-PHOENIX-GREECE-1828-Kapodistrias-NGC-Graded-MS-62-UNC-RARE-/161362066245?pt=AU_Coins2&hash=item2591edbb45&nma=true&si=AewVQqRHZ8gDlrtu4ad3zv562I0%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557


Το νομισμα του Μπαμπη ειναι αυτο που αναφερω εγω Δημητρη αλλη περιπτωση  ....ΟΧΙ ο Φοινικας !!!
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:43:54 μμ »

φίλε τα 200 είναι πολύ λίγα μπροστά στα 15000 και στα 17000 και 4900 που πλήρωσα και πουλήθηκαν αντίστοιχα 7000  8000 και 3700 

Μαλλον καποιο λαθος κανεις 200 κατοσταρικα το 2014 μας κανουν 20.000 ευρω εκτος κι αν εχω παρει τιποτα και εχω ψευδαισθησεις... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
babis
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1392


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:45:54 μμ »

όχι παιδιά τον φοίνικα το συγκεκριμένο δεν τον είχα πότε στα χεριά μου εγώ λέω το νόμισμα που έδωσα στον Αντώνη και είχαν παραβίαση το slamp μην γίνει καμιά παρερμηνεία τίποτα παραπάνω  
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:46:46 μμ »

Smartmorpheus  200 ευρω εννοει ο ανθρωπος, απλα το διατυπωσε λαθος... Ειναι ενδιαφερουσα η συζητηση, μην την χαλαμε  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 13, 2014, 05:47:20 μμ »

φίλε τα 200 είναι πολύ λίγα μπροστά στα 15000 και στα 17000 και 4900 που πλήρωσα και πουλήθηκαν αντίστοιχα 7000  8000 και 3700 

Μαλλον καποιο λαθος κανεις 200 κατοσταρικα το 2014 μας κανουν 20.000 ευρω εκτος κι αν εχω παρει τιποτα και εχω ψευδαισθησεις... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

200 ΕΥΡΩ εννοει ο Μπαμπης ....ας μη φευγουμε απο την ουσια ....
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 38
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences