Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 12:57:47 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μονακο  (Αναγνώστηκε 14685 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 10, 2012, 09:17:07 μμ »

κυκλοφορημένα και ακυκλοφορητα μαζί δεν γίνεται συλλογή
μαζεψε μόνο τα κυκλοφορημενα και τα δύσκολα άστα
νομίσματα με τιράζ κατω 1.000.000 τεμάχια δεν βρίσκονται ευκολα στην κυκλοφορία
οπότε ασε τις διαφορετικές χρονολογίες και μαζεψε μια σειρά από κάθε χωρα που και αυτό σε μερικές περιπτωσεις πάλι δεν είναι εύκολο
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 10, 2012, 10:15:48 μμ »

Jimmy Jump δική σου επιλογή είναι το τί θα συλλέγεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μια συλλογή με κυκλοφοριμένα εκτός του προσωπικού σου κόπου δεν έχει καμιά ιδιαίτερη οικονομική αξία. Το τονίζω οικονομική γιατί ο κόπος για να συλλέξεις κυκλοφορημένα είναι τεράστιος. 3-4 χρόνια προσπάθησα να κλείσω μια συλλογή με κυκλοφορημένα ευρώ αλλά μου έσπασε τα νεύρα και την αντάλλαξα με τσιγάρα στα περίπτερα...

Παρατήρηση: Στο ωραίο site  που δόθηκε πιο πριν είδα στην ιταλία 2002 αστρονομικά νούμερα κοπής. 20 cent 1,4 δις ?? Υπάρχουν άλλα νομίσματα στον κόσμο με τέτοια μιντατζις?
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 10, 2012, 11:15:58 μμ »

Σας ευχαριστώ παιδιά.Κάθησα και σκέυτηκα πως θα ήταν πολυ δύσκολο να μαζέψω τόσο μεγάλες ποσότητες και να βρώ απο όλες τις χρονολογίες και σκέυτηκα να μαζέψω ολες τις χρονολογίες μονο απο τα ευρό της Ελλάδας.Πως σας φενεται η σκέψη?
Και κάτι αλλο...Σαν το ΛΙΝΚ που μου έστειλες πριν υπάρχει κάτι ανάλογο για τις δραχμές?
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 11, 2012, 12:48:56 πμ »

Και τα Ελληνικά ευρώ θα δυσκολευτείς αρκετά να τα μαζέψεις (εκτός αν δουλεύεις ταμίας Σαρκασμός).
Τα δίευρα του 04 07 11 υπαρχουν μόνο σε μπλιστερ οπότε δεν τα βρήσκεις. Ακόμα στο 2002 που γράφει EFS είναι τρία νομισματοκοπεία: Μαδρίτη (20c 120εκ),  Πεσσάκ (1c 15εκ, 2c 18εκ, 5c 90 εκ, 10c 100εκ, 50c 70εκ) και Βάντα (1e 50εκ, 2e 70 εκ).
Βάλε και τα 6 δίευρα. Και υπάρχουν και τα αναμνηστικά χρυσά και αργυρά.
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 11, 2012, 12:54:45 πμ »

Kοιτα βασικά ταμίας δουλέυω..... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 11, 2012, 11:50:01 πμ »

Σας ευχαριστώ παιδιά.Κάθησα και σκέυτηκα πως θα ήταν πολυ δύσκολο να μαζέψω τόσο μεγάλες ποσότητες και να βρώ απο όλες τις χρονολογίες και σκέυτηκα να μαζέψω ολες τις χρονολογίες μονο απο τα ευρό της Ελλάδας.Πως σας φενεται η σκέψη?
Και κάτι αλλο...Σαν το ΛΙΝΚ που μου έστειλες πριν υπάρχει κάτι ανάλογο για τις δραχμές?
[/quote

Η σκέψη σου για την Ελληνική Σειρά είναι καλή.Τώρα όπως σου είπε ο συνονόματος (m.argiriou),κάποιες
χρονιές είναι δύσκολες,έως και ακατόρθωτο...., θα πρέπει να τις αγοράσεις.Αν θέλεις να έχεις ολοκληρομένες
σειρές.
Λίνκ για δρχ,προσωπικά δεν ξέρω.Αν θελεις να ασχοληθείς και με τα Ελληνικά,θα σου έλεγα να πάρεις κάποιο
βιβλίο-κατάλογο,υπάρχουν πολλά,ακόμα και ξενόγλωσσα.
 
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 11, 2012, 12:20:50 μμ »

Καλύτερα κάτι Ελληνικό καθώς τα Αγγλικά μου δεν ειναι και άπτηστα.Τι μου πρωτείνετε?Διάβασα εδω για κάποιο με τιτλο ''Τα Ελληνικά νομίσματα της συνχρωνης εποχής'' η κάπος ετσι.....
Τα Ελληνικά νομίσματα που διαθέτω είναι αρκετα αλλα μικρής αξίας.
Οι χρονολογίες κοπής τους ειναι απο το 1870 το παλαιότρεο.
Σας ευχαριστώ για την βοηθεια που μου δίνετε και ελπίζω να συνεχίσεται να μου δίνετε.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 11, 2012, 07:16:12 μμ »

Πώς το ξέρεις ότι είναι μικρής αξίας; Απορία Βγάζω αυτό το συμπέρασμα,διότι ακόμα δέν μπορείς να αξιολογήσεις
ένα νόμισμα,και δεν γνωρίζεις το τιράζ τους,αφού δεν έχεις κατάλογο!!!!! Απορία και πολλά άλλα.....
Επίσης όλα τα βιβλία είναι καλά.Όσα περισσότερα έχεις,τόσο καλλίτερα!!!!
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 11, 2012, 07:39:51 μμ »

Αυτο για το κοστος  που μου λες το συμπέρανα απο τη σπανιότητα τους.Ειναι ολα σχετικά εύρετα νομίσματα.Τι μου πρωτείνεις απο Ελληνικα βιβλία?Μιλα συγγεκριμένα.Αν το παραγγείλω απο βιβλιοπολείο θα μου το φέρουν?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 12, 2012, 10:51:57 πμ »

Σε ενα νόμισμα εκτός από τη σπανιότητα,κοιτάμε και την κατάσταση που βρίσκετε το νόμισμα.Γράφεις ότι έχεις
κέρμα από το 1870(μάλλον 1, 5 ή 10 λεπτά του Γεωργίου Α' πρέπει να είναι,) θα ήθελα να σου πώ,ότι αν η
κατάσταση που βρίσκετε είναι MS, τότε είναι ένα νόμισμα αξίας. Τα δικά μου 5 και 10 λεπτά
είναι κατάστασης AU, πολύ φτηνότερα!!!!Διάβασε ένα λίνκ από το στέκι,σχετικό με ορολογίες και καταστάσεις.
 http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=104.0
Είναι πολύ δύσκολο να μπορείς να αξιολογήσεις ένα νόμισμα.Για καλή μας τύχη,στο στέκι υπάρχουν πολλά μέλει
που είναι αυθεντία,και από αυτούς μαθαίνω και εγώ!!!! Κλείσιμο ματιού
Τώρα για τους καταλόγους προσωπική μου άποψη πάντα,είναι του Καραμήτσου και του Στρατουδάκη. Εμένα με έχουν βοηθήσει αφάνταστα,αλλά είναι δύσκολο να τα βρείς σε κοινά βιβλιοπωλεία.Πρέπει να ψάξεις σε μαγαζιά
με νομίσματα,σε σάιτ δημοπρασιών,κ.λ.π.  Άλλος ένα τρόπος είναι να βάλεις αγγελία ζήτησης,εδώ στο στέκι.     
Καταγράφηκε
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 12, 2012, 11:12:36 πμ »

το συγγεκριμένο νόμισμα ειναι σε κακή κατάσταση αλλα εχω και αλλα του 78 ας πούμε που είναι σε καλύτερη.
Το πρόβλημα είναι οτι ειμαι απο Συκούριο Λάρισας και είναι πολύ δυσκολο να βρώ μαγαζί με νομίσματα.
Να φανταστείς περιμένω πως και πως να έρθει κάθε χρόνο το παζάρι στη λάρισα μήπος βρώ κανένα καλο κομάτι στο Παλαιοπολείο.....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences