Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 09:53:50 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικά Νομίσματα  (Αναγνώστηκε 14146 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 12:56:49 πμ »

Παυλινα γεια σου και παλι,

Καταρχας αυτα τα κοματια ειναι συλλογη απο μονη της ετοιμη θα λεγαμε. Καποιος την εχτισε ετσι και τωρα ηρθε το πληρωμα του χρονου να διαλυθει και να συμπληρωθουν αλλες!

Οντως μη βιαστεις να δωσεις κατι γιατι ισως εχεις και καλα κοματια! Εισαι απο τα παλια μελη στο στεκι οποτε ξερεις πως δουλευει ο συλλεκτισμος.

Επισης, αυτη η προχειρη παρουσιαση σε ενα θεμα ολα μαζι κουραζει τον αναγνωστη... Αν θελεις φωτογραφισε τα εμπρος πισω ενα ενα και στις κατηγοριες τους! Πχ τα καποδιστριακα που ακουσες να σου λεει ο μαστορας για ισως 4ψηφιο  Κλείσιμο ματιού Αρα αξιζει ο κοπος για δευτερη φωτογραφιση  Κλείσιμο ματιού Επισης και τα οθωνικα σε ενα θεμα στην κατηγορια τους! Καποια ακομη και τρυπια κρατανε τιμη!

Οτιδηποτε χρειαστεις μπορεις να μου στειλεις οπως να σου ταξινομισω τα θεματα κλπ  Κλείσιμο ματιού Χαιρετισμους και καλη τυχη, Στελιος  Κλείσιμο ματιού

Έτσι θα γίνει ήταν μια πρώτη επαφή με ελληνικά και θα το κάνω σιγα σιγα απο δευτέρα! θα ξαναπάω και θα κοιτάξω να τα βγάλω ενα ενα φωτό και οσο μπορώ καλύτερα! ευχαριστώ πολύ καλέ μου Στέλιο! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 01:08:33 πμ »

Βρε παυλινα τι τσουναμι ηταν αυτο; Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
paulinaj
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 1664



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 02:08:54 πμ »

Βρε παυλινα τι τσουναμι ηταν αυτο; Σαρκασμός
ετσι ειναι η φιλη σου αργει αλλα.... χαχαχαχα
Καταγράφηκε

«μη μου τους κύκλους τάραττε»
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 02:18:09 πμ »

Κάπως έτσι φαντάζομαι, μετά από χρόνια θα καταλήξουν οι συλλογές των περισσοτέρων μας  Κλάμα
Ετσι ακριβως.
 Αυτη ειναι η μοιρα των συλλογων.
 Με την εξαιρεση οσων καταληγουν ως κληροδοτηματα σε μουσεια, η σε κληρονομους που εχουν το συλλεκτικο μικροβιο και τις διακρατουν(σπανια), οι υπολοιπες σκοτωνονται απονα απο τους κληρονομους.
 Γιαυτο και εγω, οταν γερασω και τερματισω τον συλλεκτικο μου βιο, θα κανω ενα μεγαλο παρτυ και θα τα χαρισω στους νεοτερους φιλους συλλεκτες, που θα τα εκτιμουν.
Φροντιστε λοιπον οι νεοτεροι που γουσταρετε τα συλλεκτικα μεγαλα ασημενια world coins να με καλοπιανετε απο τωρα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
(τα χρυσα θα τα παρω μαζι μου... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 07:17:14 πμ »

Γιαυτο και εγω, οταν γερασω και τερματισω τον συλλεκτικο μου βιο, θα κανω ενα μεγαλο παρτυ και θα τα χαρισω στους νεοτερους φιλους συλλεκτες, που θα τα εκτιμουν.
Φροντιστε λοιπον οι νεοτεροι που γουσταρετε τα συλλεκτικα μεγαλα ασημενια world coins να με καλοπιανετε απο τωρα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
(τα χρυσα θα τα παρω μαζι μου... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)
Εισαι πολύ  μπροστα λεμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 07:33:57 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:17:38 πμ »

Αυτη ειναι η μοιρα των συλλογων.
 Με την εξαιρεση οσων καταληγουν ως κληροδοτηματα σε μουσεια, η σε κληρονομους που εχουν το συλλεκτικο μικροβιο και τις διακρατουν(σπανια), οι υπολοιπες σκοτωνονται απονα απο τους κληρονομους.

Εξάλλου... όλοι για τα παιδιά μας μαζεύουμε...
(εδώ γελάνε)
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:41:56 πμ »

Φροντιστε λοιπον οι νεοτεροι που γουσταρετε τα συλλεκτικα μεγαλα ασημενια world coins να με καλοπιανετε απο τωρα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
(τα χρυσα θα τα παρω μαζι μου... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)
Πολυ Καλημερα κ.Δημητρη,τι θα θελατε για πρωινο??? Χαμόγελο Χαμόγελο
Βγαζω και  τον σκυλο βολτα... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
gerta
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 993


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:56:15 πμ »

Φροντιστε λοιπον οι νεοτεροι που γουσταρετε τα συλλεκτικα μεγαλα ασημενια world coins να με καλοπιανετε απο τωρα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
(τα χρυσα θα τα παρω μαζι μου... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)
Πολυ Καλημερα κ.Δημητρη,τι θα θελατε για πρωινο??? Χαμόγελο Χαμόγελο
Βγαζω και  τον σκυλο βολτα... Χαμόγελο

 Σαρκασμός Σαρκασμός

Τους ζάλισες όλους Παυλίνα.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"ΟΙΑ ΗΩ Ω ΥΙΕ ΑΕΙ ΕΙ"
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:02:28 πμ »

Κάπως έτσι φαντάζομαι, μετά από χρόνια θα καταλήξουν οι συλλογές των περισσοτέρων μας  Κλάμα
Ετσι ακριβως.
 Αυτη ειναι η μοιρα των συλλογων.
 Με την εξαιρεση οσων καταληγουν ως κληροδοτηματα σε μουσεια, η σε κληρονομους που εχουν το συλλεκτικο μικροβιο και τις διακρατουν(σπανια), οι υπολοιπες σκοτωνονται απονα απο τους κληρονομους.
 Γιαυτο και εγω, οταν γερασω και τερματισω τον συλλεκτικο μου βιο, θα κανω ενα μεγαλο παρτυ και θα τα χαρισω στους νεοτερους φιλους συλλεκτες, που θα τα εκτιμουν.
Φροντιστε λοιπον οι νεοτεροι που γουσταρετε τα συλλεκτικα μεγαλα ασημενια world coins να με καλοπιανετε απο τωρα.. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

τα χρυσα θα τα παρω μαζι μου... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)

Δημήτρη ή μάλλον καλέ μου Χαρούλη Σαρκασμός (άρχισα τα καλοπιάσματα) τι μου θύμισες τώρα...
Την πρώτη διαδικτυακή μου συναλλαγή στα τέλη της δεκαετίας του 90. Στα πρώτα μου βήματα αγόρασα ένα νόμισμα ευτελούς αξίας (600-700 δρχ.) και μετά από επικοινωνία με τον πωλητή έκανα ένα ταξίδι 200 χιλιομέτρων για να κάνω την συναλλαγή χέρι - χέρι. Ήθελα να δω βλέπεις ποίοι ήταν αυτοί που κρύβονταν πίσω από την οθόνη...

Κάτσαμε για καφεδάκι σε μια καφετέρια και ο μεσήλικας εμποροσυλλέκτης παλαιάς κοπής, έφερε μαζί του μια βαλίτσα με άλμπουμ και νομίσματα...Μου αράδιασε όλη του την πραμάτεια και τελικά δεν πήρα τίποτε άλλο!

Μετά από μερικά χρόνια που πατούσα κάπως στα πόδια μου νομισματικά, τον ξανασυνάντησα τυχαία, σε έναν έμπορο και μου είπε τα εξής: "Τα νομίσματα δεν είναι για πάντα. Ωραία είναι να τα έχεις να τα χαίρεσαι αλλά κάποια στιγμή να τα δώσεις, αλλιώς ο κερατάς που έρχεται από πίσω σου, θα τα σκοτώσει για ένα κομμάτι ψωμί..."

Διαβάζοντας αυτά που έγραψες, μου ήρθε η ανάμνηση... Είναι αλήθεια πως τα συλλεκτικά είναι ένας αέναος κύκλος, όλες οι συλλογές είναι για να γίνονται και να διαλύονται για να πάρουν θέση τα κομμάτια σε νέες συλλογές.

Τις προάλλες που πήρα ένα νόμισμα από εδώ μέσα και μίλησα με 2-3 φίλους, στην κουβέντα που κάναμε και ακολουθώντας την πορεία του νομίσματος, είχε περάσει από τουλάχιστον 5-6 χέρια εδώ μέσα τα τελευταία 2 χρόνια... Μεγάλο χαμόγελο

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:24:09 πμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 10:40:35 πμ »

για αυτό είναι στρογγυλά Ανδρέα.
για να τσουλάνε...
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 10:53:08 πμ »

για αυτό είναι στρογγυλά Ανδρέα.
για να τσουλάνε...

Σωστοοοοοοοος......
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 11:35:33 πμ »

Αφιερωμενο στον καλο μου και αγαπητο μου φιλο Δημητρη η αλλιως χαιδευτικα Χαρο,φιλε απο την πρωτη στιγμη που μπηκα στο Στεκι ειπα οτι εισαι το καλυτερο παιδι,με αγαπη παντοτινη ο φιλος σου Μαρκος
υ.γ Ποτε θα γινει το παρτυ;;; Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 11:48:58 πμ »

....εχεις δικιο Μαρκο ειναι .....
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 12:27:06 μμ »

έλα τελειώνετε με τα σορόπια, θα με πάρουν τα ζουμιά..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences