Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 02:18:25 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ξενα αναμνηστικα νομισματα  (Αναγνώστηκε 13709 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 17, 2014, 01:34:48 μμ »



Sac,μπορεις να εισαι και ο Μεγαλεξανδρος.
Ελευθερη χωρα ειμαστε.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 17, 2014, 03:38:37 μμ »



Sac,μπορεις να εισαι και ο Μεγαλεξανδρος.
Ελευθερη χωρα ειμαστε.

K

--------------------------------------------------------------------

Ελπίζω να μην ενοχληθεί ο coll που ξεκίνησε το θέμα. Αυτό που σκέφτομαι και σχετικό είναι και άσχετο.

Παρατηρώ κάτι που... δεν ξέρω τι είναι.... ψυχαναγκασμός;;;; Έχουμε τόσες έννοιες κάθε μέρα και τα νομίσματα είναι για να μας χαλαρώνουν, όχι να μας ζορίζουν.

Παραδείγματα:

1. Από τη νομίσματα της Β' Ελληνικής Δημοκρατίας τα έχω όλα, αλλά μερικά είναι χάλια. Κάποια του 1980 και 3-4 ακόμα. Θα κάτσω να σκέφτομαι αν "ολοκληρώσω" αυτό το κομάτι; Αν μου τη βαρέσει κάποια μέρα, θα βγω στη γύρα να τα συμπληρώσω. Αλλιώς, και να μείνει έτσι όπως είναι, δεν τρέχει και τίποτα.

Κι αν δώσω και 5-10 ευρώ παραπάνω για να το συμπληρώσω, μικρό το κακό, θεωρώ... Από τα συγκεκριμένο κομμάτι συλλογής... τι να πάρει κανείς πίσω... Και να τα έχεις όλα από μασούρια, πόσο να κερδίσεις, αν τα πουλήσεις...

2. Από τα χαρτονομίσματα της Κυπριακής Δημοκρατίας έχω το 20λιρο με την Αφροδίτη που μου άρεσε και το έψαξα, δύο μονόλιρα ακυκλοφόρητα και κάτι διάφορα λιωμένα (250ρια, παλιότερα μονόλιρα κλπ) που μου κάνανε δώρο. Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι σχετικά εύκολο, γιατί τα χαρτονομίσματα είναι λίγα, αν και όχι και ιδιαίτερα φτηνό.

Θα κάτσω όμως να σκάσω, αν ποτέ το "κλείσω". Αν "σώσει" ποτέ και ολοκληρωθεί, μαγκιά του. Αν δεν "σώσει" και δεν ολοκλήρωθεί... με συγχωρείτε, αλλά χέστ@κα...

2α. Παλαιότερα κυπριακά δεν έχω. Θα ήθελα όμως να αποκτήσω κάποτε ένα από τα ελάχιστα χαρτονομίσματα σε γρόσια. Γιατί θα το ήθελα; Γιατί έτσι...

3. Το νόμισμα με τον Κέλσιο που έδειξε ο coll μπορεί να το αγοράσω, μπορεί και όχι. Και αντίστοιχα και το νόμισμα που έδειξα εγώ μου την "έδωσε" και το αγόρασα. Θα κάτσω μετά να σκάσω με ποια άλλα ταιριάζουν αυτά και αν μπορώ να "μοντάρω" συλλογή σε αυτόν τον τομέα και αν θα την ολοκληρώσω;

4. Εδώ και 20 χρόνια (το έχω ξαναπεί) ψάχνω το 3 Λέι της Ρουμανίας του 1966. Σιγά μην το 'χω και καθημερινή έννοια. Αν βρεθεί, βρέθηκε. Αν δεν βρεθεί, ξαναχέστηκα...

Δεν έχουμε άγχος στη ζωή μας μας και ψάχνουμε να βρούμε; Τα συλλεκτικά είναι για να ξελαμπικάρει το κεφάλι μας από τα προβλήματα της καθημερινότητας, δεν είναι για να μας το κάνει περισσότερο "κουνουπίδι". Για μένα χόμπι είναι να κάνω ό,τι γουστάρω, χωρίς να δίνω λογαριασμό σε κανέναν. Ούτε στον εαυτό μου.

Έχω την αίσθηση ότι πολύ λίγοι βλέπουν τα πράγματα έτσι όπως τα βλέπω εγώ...

--------------------------------------------------------------------

Ο κίνδυνος βέβαια να "ξεπουπουλιαστείς" χωρίς να το καταλάβεις υπάρχει και παραυπάρχει, δεν τον παραγνωρίζω. Υπάρχει όμως σε όλα τα χόμπι. Είτε με τη φωτογραφία ασχολείσαι, είτε με το ψάρεμα, είτε με τον μοντελισμό, είτε με τα νομίσματα, ο κίνδυνος να "ξεπουπουλιαστείς" παραμένει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 05:18:15 μμ από sac » Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 18, 2014, 09:45:10 πμ »

Η γνώμη μου όσον αφορά την τάση να για πολυχρωμία η και συνδυασμό διαφόρων άλλων στοιχείων σε αναμνηστικά νομισματα ειναι οτι πρέπει να χρησιμοποιούνται με μεγάλη φειδώ και προσοχή!!!Προσωπικά εγώ δε συμπαθώ αυτές τις τάσεις και θα σας πω γιατι! Πρώτον σε ενα νόμισμα η ανάγλυφη παράσταση δεν πρέπει να ακυρώνεται χρησιμοποιώντας εκτεταμενα πολύχρωμες εκτυπώσεις που σε τελική ανάλυση κάνουν το νόμισμα γραμματόσημο εντυπωμένο σε μέταλλο!!Δευτερον Τέτοια νομίσματα κατά τη γνώμη μου δεν αντέχουν στο χρόνο!Αν κάποια στιγμή βγουν απο την κάψουλα κανεις δεν εγγυάται οτι αυτο το χρώμα θα παραμείνει αναλλοίωτο στην ταλαιπωρία των χεριών, για να τοδούν οι επόμενες γενεές!Φανταστείτε οτι ακόμα πιάνουμε στα χέρια μας αθηναϊκά τετράδραχμα !!!!
 Τρίτον κάτι διαμαντάκια και αλλα περιττά τέτοια στοιχεία,τις περισσότερες φορές αγγίζουν τα όρια του κίτς!!!!!!!και δέν συνιστούν πρωτοτυπία όπως νομίζουν μερικοί.Η δυσκολία για να πρωτοτυπήσει κάποιος φτιάχνοντας νομίσματα ειναι πως ότι και να κάνεις το νόμισμα θα πρέπει να είναι νόμισμα!!Ενα κομμάτι δηλαδή μετάλλου με ανάγλυφα χαραγμένα στοιχεία.Εχοντας αυτο σαν βάση μπορείς να κάνεις οτι θέλεις!!τετράγωνα τριγωνα στρογγυλα με πατούρα,χωρίς πατούρα, με τρύπα χωρίς τρύπα και αλλα.
Ενδιαφέρον για μένα έχει ο διμεταλισμός που μπορει να δώσει πάμπολλα δείγματα συνδυασμού τεχνολογίας και εικαστικού αποτελέσματος Τέτοια παραδείγματα είναι τα αυστριακά νομίσματα ενώ αντίθετα πολλα απο τα αυστραλιανά δεν μου αρέσουν λόγω εκτεταμένης χρήσης χρώματος! Το νόμισμα δεν είναι  ενα διακοσμητικό αντικείμενο, μεταφέρει μηνύματα συμβολισμούς και την κουλτούρα της εκάστοτε χώρας που τα εκδίδει!!!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5197

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 18, 2014, 10:20:02 πμ »


Ενδιαφέρον για μένα έχει ο διμεταλισμός που μπορει να δώσει πάμπολλα δείγματα συνδυασμού τεχνολογίας και εικαστικού αποτελέσματος Τέτοια παραδείγματα είναι τα αυστριακά νομίσματα ενώ αντίθετα πολλα απο τα αυστραλιανά δεν μου αρέσουν λόγω εκτεταμένης χρήσης χρώματος! Το νόμισμα δεν είναι  ενα διακοσμητικό αντικείμενο, μεταφέρει μηνύματα συμβολισμούς και την κουλτούρα της εκάστοτε χώρας που τα εκδίδει!!!!



Τι το λές και δεν το κάνεις!!!!!!!! Στριφογύρισμα ματιών Αστειεύομαι.   
Με όλο το σεβασμό.Φυσικά και αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία,του να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Stam.g
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Τακτικός
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 193


Ιχθύς εκ της κεφαλής όζειν άρχεται


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 18, 2014, 11:05:53 πμ »

Πραγματικά φίλοι μου αν μπορούσα να κάνω πράξη ολα όσα λέω θα ήμουν μεγάλος!!!Απλώς κάνω ταπεινές προσπάθειες να πάω λίγο πιο μακρυά το θέμα νόμισμα!!Το αν θα το πετύχω δεν θα το πω εγώ αλλα η ιστορία στο μέλλον!!!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 18, 2014, 01:40:01 μμ »

Κυριε Γιωργο μου... με την θεση που εχετε, μπορειτε να κανετε προτασεις για τετοια νομισματα; μιλαω παντα για διμεταλλικα ή τριμεταλλικα (νομιζω εχω δει...αν και σαν τριμεταλλικο θα μπορουσες να πεις και τα 20 φραγκα της γαλλιας... που εχει 3 δισκους... νομιζω... )

αν και μπορει να με κυνηγισουν αρκετοι με αυτο που θα πω... προσωπικα θα μου αρεσε πολυ κατι στο στυλ Μεξικου... 

αν και στανταρ θα υπηρχαν φιλοι του πολιτιμου διμεταλλικου... (χρυσο-ασημι, ασημι-νιοβιο κτλ...), θα μπορουσε να υπαρχει μια σχετικα φτηνη εκδοση στο στυλ των 100 πεσος του μεξικου...ο εξωτερικος δισκος απο κραμα ευτελους μεταλλου σε χρυσο χρωμα...(σαν το 1 ευρω..) που γυαλισμενο σε ποιοτητα προυφ θα δειχνει ομορφο... και ο μεσα δισκος να ειναι σε ασημι! ετσι και το ασημι μειωνετε μιας και στα 100 πεσος που ειναι και 39 χιλιοστα και 33 γραμμαρια.. το ασημι του ειναι στα 16 γραμμαρια (και ειναι και 925)... αρα πανω κατω εχουμε μιση ουγκια ασημι αντι μιας ουγκιας που εχουμε τωρα... λογικα δεν θα ειχε και μειωση στην τιμη; αν δηλαδη ενα τετοιο νομισμα το εδινε η τραπεζα στα 35 ευρω... δεν θα το επερναν ολοι;;

ομορφο πιστευω οτι θα ηταν και σε εξωτερικο δισκο σε χαλκο... ή με αναλογες μιξεις να εχουμε το επιθυμητο χρωμα!

για φανταστειτε πχ... το μινι χρυσο... να ειναι ο μεσα δισκος ενος μεγαλυτερου νομισματος.. που ο εξω δισκος να ειναι καθαρος χαλκος σε ποιοτητα προυφ... και ισως να δεχετε και ειδικη επιστρωση για να μην εχει οξειδωση...  ή να το αντικαρουν... το εχω δει σε ειδικα τοκεν παιχνιδιου που με ειδικα χημικα κανουν το χαλκο να εχει σκιες κτλ... σαν να ειναι παλαιωμενος... (πανω σε τετοιο παλαιωμενο χαλκο οι λεπτομερειες ενος σχεδιου φαινονται καλυτερα!)



Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 18, 2014, 01:52:13 μμ »

για φανταστειτε πχ... το μινι χρυσο... να ειναι ο μεσα δισκος ενος μεγαλυτερου νομισματος.. που ο εξω δισκος να ειναι καθαρος χαλκος σε ποιοτητα προυφ... και ισως να δεχετε και ειδικη επιστρωση για να μην εχει οξειδωση...  ή να το αντικαρουν... το εχω δει σε ειδικα τοκεν παιχνιδιου που με ειδικα χημικα κανουν το χαλκο να εχει σκιες κτλ... σαν να ειναι παλαιωμενος... (πανω σε τετοιο παλαιωμενο χαλκο οι λεπτομερειες ενος σχεδιου φαινονται καλυτερα!)

Καλή ιδέα το μίνι χρυσό να μεγαλώσει. Αντί να το μεγαλώνει η κάψουλα, ας το μεγαλώσει ένας δακτύλιος (ή και δύο).

Θα αντιπρότεινα εξωτερικό δίσκο από νικέλιο, για να μην ξεγελάει ότι είναι όλο χρυσό. Το διμεταλλικό λογικό είναι να δείχνει διαφορετικά χρώματα.

Για συνεχίστε, οι ιδέες είναι δωρεάν...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:09:00 μμ »

Sac ουδεν προβλημα.

Ειναι πασιφανες οτι καθεις εχει τα γουστα του τα οποια μαλιστα αλλαζουν μεσα στον χρονο, ενω ταυτοχρονα προσπαθουν να κατευνασουν το συλλεκτικο μικροβιο που προυπαρχει.
Προσωπικα τα αναμνηστικα δεν τα κανω κεφι . Συλλεγω κατα βαση  Ελληνικο χαρτονομισμα προτιστως  και Ελληνικο  νομισμα κυκλοφοριας παντα.

Απο κει περα ως εξαιρεση στην κανονα του γουστου μου σχετικα με το συλλεγειν σκεφτομαι να παρω μερικα μπανικα (συμφωνα με τα δικα μου γουστα)αναμηστικα ξενα.
Τα Ελληνικα αναμνηστικα με αφηνουν παγερα αδιαφορο , χωρις φυσικα να υποβαθμιζω την αξια που εχουν για αλλους.

Ο αγαπητος μου συναδελφος πιο πανω ειπε οτι ισως  δεν ζουμε να παρουμε  τα χρηματα μας πισω και συμφωνησα. Να προσθεσω οτι ουτως ή αλλως θεωρω οτι ο συλλεκτης ειναι χαμενος απο χερι ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΣΗΜΕΡΑ
 Γνωριζω καλα οτι για να εχω κερδος απο κατι πρεπει να αγοραζω ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ αλλα οτι <τραβα> η αγορα στο σημερα και να το σπρωξω αμεσα. Πολλοι δηθεν συλλεκτες το πραττουν κατα κορον εδω.
Φανταζομαι 4-5 ομορφα κομματια δεν θα με βλαψουν παραπανω απο οτιδηποτε αλλο. Κλείσιμο ματιού
 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:35:12 μμ »

Στο μεταξύ εξελίχτηκε μια παράλληλη συζήτηση για αυτό το θέμα εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=15146.0

Ομολογώ ότι διαφωτίστικα αρκετά πάνω στις απόψεις των υπολοίπων.

Για να το πω με απλά λόγια, μου κάνόυν πολύ άσχημη εντύπωση όλα αυτά τα "πρέπει" που διαβάζω.

Πολλοί συλλέγουν για χόμπι. Σε αυτούς δεν κολλάει κανένα "πρέπει", κατά τη γνώμη μου. Πολλοί άλλοι συλλέγουν για άλλους λόγους.

Ας πούμε ότι είμαστε σε ένα φόρουμ μουσικής. Κάποιοι έχουν συγκεκριμένη σχέση ή στάση με τη μουσική. Μαγκιά τους. Για τον "πολύ κόσμο", όμως, τι νόημα έχουν τα "πρέπει" στη μουσική;;;

Αντίστοιχα, πολλοί έχουν συγκεκριμένη στάση απέναντι στον συλλεκτισμό. Μαγκιά τους. Από πού κι ως πού, όμως, αρχίζουν να λένε στους άλλους και κυρίως στους νέους συλλέκτες "πρέπει αυτό" και "πρέπει εκείνο".

Τα παραπάνω δεν είναι δικές μου κρίσεις μόνο. Αυτό ακριβώς βλέπω να συζητιέται στο τόπικ που ανέφερα.

Εμένα μου λύθηκε η απορία μου και το μόνο που έχω να προσθέσω ότι είναι πολύ άσχημο αυτό το πράγμα και ανήθικο στον βαθμό που προσπαθεί να επηρεάσει τους νέους συλλέκτες.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 18, 2014, 02:45:37 μμ »

Sac
Οντως ειναι ανηθικο , βεβαια καποιες φορες δεν ειναι εκ του πονηρου αλλα απλα η προσωπικη αποψη που ο καθεις εχει και συνηθως θελει να <επιβαλλει>με την λογικη οτι ειναι η σωστοτερη.
Σε καθε περιπτωση ενα μεγαλο ποσοστο εδω μιλα με την γλωσσα του συμφεροντος . Αυτο ειναι γνωστο, και σε καποιο βαθμο θεμιτο..... Ετσι ειναι η ζωη και οποιος δεν ηξερε....ας ρωταγε Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 02:54:19 μμ από coll » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:04:05 μμ »

Ετσι ειναι η ζωη και οποιος δεν ηξερε....ας ρωταγε Σαρκασμός

Εσύ το θεωρείς γνωστό. Εγώ χρειάστηκα μερικούς μήνες για να το καταλάβω.

Κάποιος καινούριος πώς θα το μάθει;

Παράλληλα, εγώ τσακώθηκα με το μισό φόρουμ μόνο και μόνο για να καταλάβω πώς σκέπτονται. Δηλαδή, για να έφαρμόσω το "ας ρώταγες".

(Το θέμα έχει διάφορες πτυχές. Το συμφέρον είναι μόνο μία. Μια άλλη είναι τα ψώνια. Και υπάρχουν και μερικές ακόμα. Αν ποτέ έχω όρεξη, θα το ξαναπιάσω. Προς το παρόν χρειάζομαι ξεκούραση...)

----------------------------------------------------

Από εκεί και πέρα, αν κάποιος λέει "ναι, είμαι ανήθικος, αλλά εσύ φταις που δεν φρόντισες να το μάθεις", εγώ τι άλλο να προσθέσω... εκτός από το ότι γνωρίζεις αρκετά καλά τη γνώμη μου για σένα και καταλαβαίνεις ότι η μομφή απευθύνεται κυρίως σε άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2014, 03:16:06 μμ από sac » Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:29:32 μμ »

Έχω να προσθέσω, γιατί πρέπει να ειπωθεί και αυτό.

Την αντίστοιχη και επομένως και ανήθικη στάση της ΠΝΕ.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:30:33 μμ »

Ετσι ειναι η ζωη και οποιος δεν ηξερε....ας ρωταγε Σαρκασμός

Εσύ το θεωρείς γνωστό. Εγώ χρειάστηκα μερικούς μήνες για να το καταλάβω.

Κάποιος καινούριος πώς θα το μάθει;

Παράλληλα, εγώ τσακώθηκα με το μισό φόρουμ μόνο και μόνο για να καταλάβω πώς σκέπτονται. Δηλαδή, για να έφαρμόσω το "ας ρώταγες".

(Το θέμα έχει διάφορες πτυχές. Το συμφέρον είναι μόνο μία. Μια άλλη είναι τα ψώνια. Και υπάρχουν και μερικές ακόμα. Αν ποτέ έχω όρεξη, θα το ξαναπιάσω. Προς το παρόν χρειάζομαι ξεκούραση...)

----------------------------------------------------

Από εκεί και πέρα, αν κάποιος λέει "ναι, είμαι ανήθικος, αλλά εσύ φταις που δεν φρόντισες να το μάθεις", εγώ τι άλλο να προσθέσω... εκτός από το ότι γνωρίζεις αρκετά καλά τη γνώμη μου για σένα και καταλαβαίνεις ότι η μομφή απευθύνεται κυρίως σε άλλους.

Τι ψαχνεις να βρεις;;;;;;
Το να θελει καποιος να βοηθησει με το να βρισκει τον μπελα του ειναι συνηθες φαινομενο.
Εξαρταται με το ποιους συναναστρεφεσαι.
Συνηθως ο σοφοτερος κανονας (που δεν τηρουμε παντα) ειναι........<κανε την παλαβη>

Αντε καλη σου μερα

Υ.Σ Δεν εχω κανει καμια αναφορα προσωπικα στο θεμα Π.Ν.Ε πουθενα.
Δεν εχω αποψη πανω στο θεμα
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:31:47 μμ »

Έχω να προσθέσω, γιατί πρέπει να ειπωθεί και αυτό.

Την αντίστοιχη και επομένως και ανήθικη στάση της ΠΝΕ.
ΑπορίαΑπορίαΑπορία
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 18, 2014, 03:34:26 μμ »

Έχω να προσθέσω, γιατί πρέπει να ειπωθεί και αυτό.

Την αντίστοιχη και επομένως και ανήθικη στάση της ΠΝΕ.
ΑπορίαΑπορίαΑπορία
Διαφωνεί σε κάτι από τα παραπάνω η ΠΝΕ; Έχει κάνει καμιά ενέργεια για να μην συμβαίνουν;

Από ό,τι βλέπω εγώ συμμετέχει και αυτή στο παιχνίδι.

Υ.Σ Δεν εχω κανει καμια αναφορα προσωπικα στο θεμα Π.Ν.Ε πουθενα.
Δεν εχω αποψη πανω στο θεμα
Δική μου κρίση είναι αυτή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences