Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 04, 2024, 02:54:46 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: πεστε μας την αποψη σας
Ειμαι κατα των σλαμπ γιατι θελω να εχω αμεση επαφη με το νομισμα
Ειμαι υπερ επειδη φοβαμαι μην παρω καποιο πλαστο
Ειμαι υπερ επειδη σε περιπτωση μεταπωλησης θελω να παρω πισω τα χρη
Ειμαι υπερ επειδη προστατευεται το νομισμα
Ειμαι υπερ μονο λογο σπανιοτητας η υψηλοβαθμου νομισματος

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορια περι πιστοποιησης!  (Αναγνώστηκε 13301 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 06:00:08 μμ »

Το κακό όμως που έχει γίνει είναι ότι πλέον κοιτάμε το βαθμό και όχι το νόμισμα!Πληρώνουμε τον βαθμό και όχι αν μας αρέσει το νόμισμα!

Μεγάλη κουβέντα είπες Χρήστο. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 06:02:14 μμ »

Οι Αγγλοι ειναι κολλημενοι σε πολλα ζητηματα και δυσκολα αλλαζουν ροτα.
Εδω οδηγουν ακομα στα αριστερα, οταν ολος ο κοσμος οδηγει δεξια, στα νομισματα θα ακολουθουσαν την νορμα?
Ασε που εχουν συλλεκτικη παιδεια εδω και πολλες γενιες και ξερουν να προσεχουν τα νομισματα τους ,να μην τα καθαριζουν ατσουμπαλα κλπ.
Οταν θελουν να πουλησουν οι κληρονομοι και των τελευταιων λορδων τις καλες συλλογες, θα βαλουν μπροστα το σλαμπαρισμα και αυτοι..
 Εδω στα δικα μας η προηγουμενη γενια εχει κατακαθαρισει και καταγυαλισει οτι καλο περναγε απο τα χερια της ,ασε που στα ντοκτοριλικια και στις ματσαραγκες ειμαστε παραδοσιακα προφεσορες και πατεντιαρηδες..
Βρε σλαμπαριμενα και παλι σλαμπαρισμενα...
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 06:13:29 μμ »

εγω ειμαι υπερ γιατι μη πει κανεις οτι ειναι απλα συλλεκτης και μονο συλλεκτης....εστω και για αναβαθμιση.ολοι μας θα πουλησουμε καποια στιγμη,και για να πιασεις καλη τιμη (και δεν εννοω οσο το πηρες ...ολοι θελουμε και λιγο παραπανω  Κλείσιμο ματιού )την πιανεις στα σιγουρα μονο αν ειναι σε κουτακι
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 06:28:49 μμ »

Αντωνη, σιγουρα ολοι θελουμε να αγορασουμε με 1 και να πουλησουμε με 1.2! Αλλα δεν παιρνεις παντα υπεραξια με την πιστοποιηση! Δηλαδη τι υπεραξια θα παρει μια πενταρα του 33 που πιστοποιηθηκε με βαθμο βφ30? Η ποσα θα δωσει καποιος να αγορασει μια δραχμη του 10 πιστοποιημενη σε χφ45?  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 06:28:53 μμ »

Ειμαι υπερ των σλαμπ μονο λογο σπανιοτητας η υψηλοβαθμου νομισματος!!!Ολα τα αλλα νομιζω ειναι περιττα και αφορουν την προσωπικη ευχαριστηση του καθενος!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 06:35:58 μμ »

Αντωνη, σιγουρα ολοι θελουμε να αγορασουμε με 1 και να πουλησουμε με 1.2! Αλλα δεν παιρνεις παντα υπεραξια με την πιστοποιηση! Δηλαδη τι υπεραξια θα παρει μια πενταρα του 33 που πιστοποιηθηκε με βαθμο βφ30? Η ποσα θα δωσει καποιος να αγορασει μια δραχμη του 10 πιστοποιημενη σε χφ45?  Κλείσιμο ματιού
σιγουρα σε μερικες περιπτωσεις δεν περνεις ουτε τα λεφτα του σλαμπ αν το νομισμα δεν ειναι αυτο που πρεπει να εναι....αλλα αν παρεις μια δραχμη οπως λες του 10 με ενδεχομενο βαθμο 58και την στειλεις,και τελικα βγει τοσο..σιγουρα τριιπλασιαζεις τα λεφτα σου απο το να πεις ..πουλαω μια δραχμη που αν την στειλεις θα πιασει 58
Καταγράφηκε
Toni-g
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3010


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 06:44:55 μμ »

Εξαρτάται απο τον καθένα
Εγω στον Γεώργιο π.χ σε καποια νομισματα που με παίρνει και ειναι καλα  τα θελω σλαμπαρισμενα .
Στον οθωνα τα εχω ολα raw εκτος απο 3 που στην τελική το 1 άξιζε να μπει σε slab.
Αυτο το 1 ομως τα βγαζει τα λεφτα του και πραγματικα άξιζε το κουτι
Φυσικα επειδη μ αρεσει να τα πιάνω και να τα χαζεύω τα εχω επιςης σε χαμηλές καταστασεις σε album ακομα και όσα εχω σε slab .
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 06:54:20 μμ »

Απέχω εκατομμύρια έτη φωτός από το να στείλω το 1ο μου νόμισμα για σλαμπ,οπότε θα εκφέρω την ταπεινή μου γνώμη σαν αγοραστής ...από την πρώτη στιγμή που έμαθα την ύπαρξή τους ,κάτι με γοήτευσε .Δεν ξέρω εάν είναι κατάλοιπο της τακτικής που εχω για τις υπόλοιπες συλλογές που ασχολούμαι ...αλλά το προτιμώ.
Και σαν αρχάριος όπως  καταλαβαίνετε για εμένα είναι 2 οι συνιστώσες η πρώτη είναι η προστασία και η δεύτερη είναι ότι κάποιος που ξέρει μου έχει γράψει με απλά λόγια πάνω στο κουτάκι Τι νόμισμα είναι ,και βαθμό έχει και την χρονολογία του.

Σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 07:04:14 μμ »

Καταρχάς, προσωπικά πιστεύω ότι η σωστή οδήγηση είναι αυτή με δεξιοτίμονο, οπότε οι Άγγλοι έχουν δίκιο  Μεγάλο χαμόγελο
(Παρεμπιπτόντως, οδηγώ και με τους 2 τρόπους!)

Όσο αναφορά την πιστοποίηση, συμφωνώ με το φιλαράκι τον solferino και τον Δημήτρη τον heretic. Ενας λόγος παραπάνω είναι ότι δεν μαζεύω νομίσματα χαμηλής κατάστασης (για αυτό κσι δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσω ολοκληρωμένη συλλογή  Σαρκασμός).
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 07:47:58 μμ »

Καταρχήν η προστασία δεν αποτελεί δικαιολογία.  Υπάρχουν πολλά εφαμηλα προϊόντα για να προστατεψει κανείς τα νομίσματα του.  Βασικός σκοπός της πιστοποίησης είναι η τυποποίηση.  Δηλαδή παίρνεις κάτι  ανομοιομορφο, το κατατασεις σε κατηγορίες και το προωθείς σαν προϊόν.  Επειδή τα νομίσματα έχουν ανομοιομορφο χαρακτηριστικά δεν είναι εύκολο Π.χ. να τα αγοράζεις και να τα πουλάς σαν να ήταν μετοχές.  Με την πιστοποίηση δημιουργείς ομοιομορφα προϊόντα τα οποία μπορείς να τιμολογησεις.  Αυτή είναι η ουσία, γιατί στην Αμερική που ξεκίνησε υπάρχουν άπειρα νομίσματα σε καταστάσεις.  Προσωπικά πιστεύω ότι η πιστοποίηση έχει κάνει ζημιά στο ελληνικό νόμισμα γιατί δεν υπάρχουν πολλά ελληνικά νομισματα σε υψηλές καταστάσεις με αποτέλεσμα να περιορίζεται η αγορά και να απαξιωνονται δυσανάλογα νομισματα χαμηλότερων καταστάσεων.  Βέβαια τη συλλογή μου την εχω πιστοποιημένη γιατί αναγκαστικά ακολουθώ τις τρέχουσες τάσεις.
Καταγράφηκε

wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 08:33:46 μμ »

Σωστός ο Δημήτρης. ´Ισως η καλύτερη τεκμηρίωση για τα πλεονεκτήματα της πιστοποίησης.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 08:58:14 μμ »

καλη χρονια σε ολους. αυτο ακριβως .το κουτακι ειναι ενα μεσο μεταπωλησης και τιποτα παραπανω.   
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:01:16 μμ »

ο κύριος λόγος για τον οποιο slabarontai είναι οι αγοραπωλησίες.τώρα το να πάρεις χρήματα πίσω σχετικό είναι
ο χρηστάκης είπε κάτι πολύ σωστό που πιστεύουμε και οι περισσότεροι νομίζω:
"Το κακό όμως που έχει γίνει είναι ότι πλέον κοιτάμε το βαθμό και όχι το νόμισμα!Πληρώνουμε τον βαθμό και όχι αν μας αρέσει το νόμισμα!"
αλλα δυστυχώς όπως σου χτυπάν χορεύεις Αναποφασιστικότητα
το καλο είναι ότι ειδικά στο γεώργιο έχεις το κεφάλι σου ήσυχο
δημήτρη οι αμερικανοι μετά τα top grade τώρα κυνηγάν τα p1.το marketing σε όλο του το μεγαλείο
σε μεγάλο ποσοστό και όπως είπε και ο βασίλης από το να κανεις πειράματα δώστα μαζεμένα πιο φτηνά βγαίνει στο τέλος.

Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 09:34:30 μμ »

 Δηλαδη ποσο θα πρεπε να κανουν τα χαμηλης καταστασεως νομισματα του 20 αιωνα πχ? Και αντε να υποθεσουμε οτι ειναι στρεβλη η αγορα και κανουν περισσοτερο. Ποιος θα τα αγορασει στις τιμες τις υψηλοτερες?
Εγω οχι παντως
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 07, 2014, 02:50:40 πμ »

Και εγω ειμαι κατα των κουτιων. Μερικες φορες το κυνηγι του υψηλοτερου βαθμου γινεται ψυχωση και χανουμε την ουσια,βλεποντας μονο τους αριθμους και οχι τα νομισματα. Θελω να μπορει το νομισμα να μου πει την ιστορια του. Στο κατω κατω φτιαχτηκε για να πηγαινει απο χερι σε χερι..
Επισης, κατα μια εννοια ειμαι και αντιθετος στις πωλησεις. Το ιδανικοτερο για μενα θα ηταν οι ανταλλαγες, οπως τα αυτοκολλητα panini που μαζευαμε παλια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences