Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 04:50:49 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απορία  (Αναγνώστηκε 22328 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 08, 2014, 10:20:50 μμ »

Σίγουρη επένδυση ειναι και ο χρυσός και το ασήμι και τα ελληνικά και τα παντα . Αλλα για μένα η λέξη επένδυση συνδυάζεται με τρομερή υπομονή και με κεφάλαιο που δεν χρειάζεται να κινηθεί . Αν έχει 10.000 στην άκρη και κανεις τα 9 χρυσο ειναι μ@@@κια , όχι επένδυση . Εάν έχει 300 Κ. Και κανεις τα 200 χρυσο τότε ειναι επένδυση . Γιατι το διαθέσιμο κεφάλαιο σου δεν πρόκειται ποτε να στερέψει . Και αν αυτο γίνει με ανακλαστικά τροπο (βλέπε Κύπρο ) τότε τα 200 χρυσου θα έχουν  άμεσα και έμμεσα αγοραστική δύναμη 400 .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 08, 2014, 11:22:52 μμ »

Η αισιοδοξία αντλείται από το γεγονός ότι ακόμα και η Ε.Κ.Τ. που εκδίδει το πιο σκληρό και ανελαστικό νόμισμα του κόσμου , το ευρώ , προτίθεται να προβεί  σε χρήση μη συμβατικών μέσων για την αντιμετώπιση της ύφεσης και του αποπληθωρισμού .  Δηλαδή 0% βασικό διατραπεζικό επιτόκιο και αρνητικό επιτόκιο ιδιωτικών καταθέσεων .
Επίσης , ισχυρές οικονομικά χώρες όπως η Γερμανία που διαθέτει μάλιστα σκληρό νόμισμα ευρώ , επαναπατρίζουν  τον φυσικό χρυσό τους , ενώ άλλες αναπτυσσόμενες αυξάνουν τα συναλλαγματικά τους διαθέσιμα σε  φυσικό χρυσό .
Ίσως κάτι να  βλέπουν στον ορίζοντα , ίσως κάτι να ξέρουν περισσότερο , ίσως και να κινούνται διαισθητικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2014, 11:40:51 μμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 09, 2014, 09:42:35 πμ »

Ο δικός μου προβληματισμός είναι γιατί να μπεις σε μια αγορά που έχει ανέβει και αρχίζει να κλείνει ο κύκλος της?  Πιστεύει κανείς ότι θα ανατραπούν τα νομισματικά συστήματα και ότι θα επιστρέψουμε στις σπηλιές?  Προσωπικά πάει ενάντια στην φιλοσοφία μου να επενδύσω σε κάτι που είναι hot.  ΟΛΑ κάνουν κύκλους.  Προτιμώ να μπαίνω στα χαμηλά και να περιμένω και όχι στα ψηλά και μετά να περιμένω 20 χρόνια να πάρω τα λεφτά μου.  Αν μου περίσσευαν λεφτά αυτή την στιγμή, θα τα τοποθετούσα στην αγορά ακινήτων εδώ στην Ελλάδα.
Καταγράφηκε

γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 09, 2014, 10:25:06 πμ »

Κατα την αποψη μου τα νομισματα η τα  διαφορα χρυσα, ασημενια ,προσφερουν μια ιδιομορφη
ανεξαρτησια-ελευθερια,που μπορει μεν να κοστιζει απο επενδυτικης πλευρας προσφερει στον επενδυτη-αποταμιευτη αλλον αερα σιγουριας.Ψαξτε το λιγο περισσοτερο και θα με καταλαβετε..........
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 09, 2014, 10:37:38 πμ »

Ας γράψω και εγω την άποψη μου.

Πριν 2 χρόνια που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα νομίσματα πήρα λιρίτσες με 290 και 300 ευρώ.

Στην συνέχεια τα αποτελέσματα τα ξέρετε , μέχρι σήμερα που η τιμή της λίρας είναι στα 220.

Σήμερα λοιπόν που έχω αποκτήσει μια μικρή εμπειρία μπορώ να σας πω ότι επένδυση σίγουρα δεν ειναι να αγοράσεις λίρα στα 220 και στα 290. Θα το έλεγα ασφάλεια και κουμπαρά!

Γιαυτό στο δικό μου το μυαλό θεωρώ ότι τα συλλεκτικά είναι μια επένδυση με ρίσκο μεν αλλά διαχρονικά σταθερή επένδυση. Κοιτάζοντας δημοπρασίες που γινόντουσαν πριν από 10 χρόνια θα δεις τεράστιες αλλάγες σε τιμές.

Γαι παράδειγμα στο heritage το 2003 αν θυμάμαι καλά , πουλήθηκε λίρα του καναδά 1916 σε μσ 63 στα 17000 δολλάρια. 7 χρόνια αργότερα πουλήθηκε στα 30.000 δολλάρια. Επίσης το παράδειγμα αυτό ισχύει σε πολλές ημερομηνίες. Σίγουρα θέλει προσοχη αλλά όταν επενδύεις με γνώμονα την σπανιότητα και την μοναδικότητα τότε δν γίνεται να βγείς χαμένος ειδικά σε αγγλικά νομίσματα που είναι ευρέως γνωστά. Αντιθέτως πολλοί την έχουν πατήσει στα ελληνικά!

Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 09, 2014, 11:00:31 πμ »

Κατα την αποψη μου τα νομισματα η τα  διαφορα χρυσα, ασημενια ,προσφερουν μια ιδιομορφη
ανεξαρτησια-ελευθερια,που μπορει μεν να κοστιζει απο επενδυτικης πλευρας προσφερει στον επενδυτη-αποταμιευτη αλλον αερα σιγουριας.Ψαξτε το λιγο περισσοτερο και θα με καταλαβετε..........
Ναι αλλά κανείς δεν θέλει να χάνει.  Καλύτερα να αγοράσεις 10 λίρες με 200 ευρώ έκαστη παρά με 300.  Όταν λες σιγουριά τι εννοείς?  Εγώ μόνο με κονσέρβες νιώθω σιγουριά  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 09, 2014, 11:02:41 πμ »

Ας γράψω και εγω την άποψη μου.

Πριν 2 χρόνια που ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα νομίσματα πήρα λιρίτσες με 290 και 300 ευρώ.

Στην συνέχεια τα αποτελέσματα τα ξέρετε , μέχρι σήμερα που η τιμή της λίρας είναι στα 220.

Σήμερα λοιπόν που έχω αποκτήσει μια μικρή εμπειρία μπορώ να σας πω ότι επένδυση σίγουρα δεν ειναι να αγοράσεις λίρα στα 220 και στα 290. Θα το έλεγα ασφάλεια και κουμπαρά!

Γιαυτό στο δικό μου το μυαλό θεωρώ ότι τα συλλεκτικά είναι μια επένδυση με ρίσκο μεν αλλά διαχρονικά σταθερή επένδυση. Κοιτάζοντας δημοπρασίες που γινόντουσαν πριν από 10 χρόνια θα δεις τεράστιες αλλάγες σε τιμές.

Γαι παράδειγμα στο heritage το 2003 αν θυμάμαι καλά , πουλήθηκε λίρα του καναδά 1916 σε μσ 63 στα 17000 δολλάρια. 7 χρόνια αργότερα πουλήθηκε στα 30.000 δολλάρια. Επίσης το παράδειγμα αυτό ισχύει σε πολλές ημερομηνίες. Σίγουρα θέλει προσοχη αλλά όταν επενδύεις με γνώμονα την σπανιότητα και την μοναδικότητα τότε δν γίνεται να βγείς χαμένος ειδικά σε αγγλικά νομίσματα που είναι ευρέως γνωστά. Αντιθέτως πολλοί την έχουν πατήσει στα ελληνικά!


Άλλο το συλλεκτικό.  Δεν μιλάω για συλλεκτικές αξίες.
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 09, 2014, 11:22:19 πμ »

 Τα ακινητα αυτη την στιγμη στην Ελλαδα δεν ειναι στα χαμηλα,ειναι μαχαιρι που πεφτει..
 Και δεν ειναι κατι που μπορει κανεις να το αγορασει και να το "ξεχασει',γιατι μεσω των τρελλων φορων που τα επιβαρυνουν και θα τα επιβαρυνουν ακομα περισσοτερο στο μελλον, θελει πολυ ρευστο απο πισω για να
μπορεσεις να τα διατηρεις μεχρι να ερθει,καποτε... η ανακαμψη των τιμων.

 Ο χρυσος καθε αλλο παρα hot ειναι και καθε αλλο παρα σε φαση φρενιτιδας βρισκεται.
 Υπαρχει φιλοτιμη και εργωδη προσπαθεια ολων των σημαντικων παραγοντων της παγκοσμιας οικονομιας να παρουσιαζεται ως "ξεπερασμενο απομειναρι του παρελθοντος" , ως "τελειωμενη υποθεση" κλπ.
 Το γιατι ειναι απλο.
 Αν αποθησαυριζει κανεις σε χρυσο αποσυρει λεφτα απο την οικονομια, δεν αγοραζει τα χαρτινα φουσκοπροιοντα τους, δεν τζιραρει συνεχως για να τα παιρνει το κρατος με τους φορους,το ΦΠΑ κλπ.,δεν κινει το χρημα δηλαδη και αυτο δεν γινεται ευκολα ανεκτο.
 Για το θεμα των κυκλων που κανουν οι τιμες οποιασδηποτε αξιας ειναι μεγαλη κουβεντα και ξεφευγει απο το αντικειμενο του φορουμ, ασε που αμα αρχισω να γραφω σεντονια δεν θα τα διαβασει κανεις.
 Ο χρυσος μπορει να πεσει, μπορει να ανεβει,αλλα παραμενει αυτο που ηταν παντα.
 Πανανθρωπινο μεσο αποθησαυρισμου.
 Οι κονσερβες χαλανε.. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 09, 2014, 11:40:06 πμ »

Για τα ακίνητα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καν αγορά.  Όποιος έχει τα λεφτα καθορίζει και την τιμή.  Φαντάζομαι ότι όλοι σας εδώ μέσα, με την άποψη περί σιγουριάς που σας διέπει,  είχατε στοκάρει χρυσό τα προηγούμενα χρόνια που είχε καμιά τριακοσαριά δολλάρια η ουγγιά έτσι?  Δεν πιστευω να παρασύρθηκε κανείς από την ψυχολογία του όχλου και να αγόρασε αφού είχαν αγοράσει όλοι οι άλλοι και είχε ανέβει η τιμή.  Ποτέ δεν παύει να με εντυπωσιάζει η ανθρώπινη φύση Χαμόγελο
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 09, 2014, 12:00:07 μμ »

Ναι,ειναι γνωστο οτι ολοι ειμαστε εξυπνοι και αγοραζουμε στον πατο και πουλαμε στην κορυφη,οπως κανουν,ως γνωστον, οι ψευτες και ο Θεος.
 Γιατι ομως υποτιμας και ειρωνευεσαι ανθρωπους που δεν γνωριζεις γενικευοντας?
 Τι θα πει "ολοι σας εδω μεσα" ?
 Ο καθενας εχει την δικη του αποψη και τσεπη και πρατει οπως καταλαβαινει.
 Το ποτε αγορασε η πουλησε ο καθεις οτιδηποτε μαλλον δεν μπορεις να το γνωριζεις.
 Α, και οι contrarians οχλος ειναι ,με την δικη του ψυχολογια, που δεν διαφερει και πολυ απο των υπολοιπων,ως προς την βαση της.
 Ο καθε ανθρωπος νοιωθει οτι ειναι ξεχωριστος και πιο εξυπνος απο τους υπολοιπους,ειτε ακολουθωντας τον "οχλο' ,ειτε κοντραροντας τον
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 09, 2014, 12:09:30 μμ »

Γενικεύω γιατί πρώτον δεν θέλω και δεν με ενδιαφέρει να επιτεθώ προσωπικά σε κανένα και δεύτερον γιατί από αυτά που παρατηρώ, αυτή είναι η εικόνα που έχω αποκομίσει.  Την άποψή μου λέω και λυπάμαι αν σας χαλάω το όνειρο.  Να μάθετε όμως να ακούτε και αυτά που δεν σας αρέσουν, ίσως ωφεληθείτε. 
Καταγράφηκε

haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 09, 2014, 12:16:39 μμ »

https://www.youtube.com/watch?v=08gHwS_x_pk
 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 09, 2014, 02:24:15 μμ »

Ωραιο θεμα.....κατ εμε ΔΕΝ υπαρχουν στανταρ κανονες. Το <πουλαω ακριβα - αγοραζω φθηνα> ειναι μια θεωρητικη γενικολογια που παντα σχεδον επιβεβαιωνεται μετα το γεγονος...ειναι κατι δηλαδη σαν μετα χριστον προφητεια. Θα δωσω 2-3 παραδειγματα για να γινω πιο κατανοητος.
Την εποχη της τεραστιας φουσκας στο ΧΑΑ υπηρχαν μετοχες που ξεκινουσαν πχ απο 500 δρχ και φτασανε 10.000. Αν λοιπον καποιος ακουγε τον παραπανω κανονα, τοτε αν αγοραζε πχ στις 1000 δρχ και πουλαγε στις 3000, ειχε κερδος 200%, θεωρητικα λοιπον θα επρεπε να φυγει γιατι ποιος χαζος θα αγοραζε στο 200%? Και ομως αν εφευγε θα εχανε την ευκαιρια να ξανατριπλιασιασει τα λεφτα του πουλωντας πχ στις 9 χιλιαδες. Αρα που ειναι το ταβανι ?
Το ιδιο παραδειγμα ισχυει και για την καθοδο φυσικα.
Πολλες φορες τελικα, ΠΡΕΠΕΙ  να πας μαζι με τους πολλους, γιατι αν εσυ εκεινη την ωρα που ο οχλος αγοραζει εσυ πουλησεις, τοτε θα χασεις την ανοδο. Αντιστοιχα οταν οι αλλοι πουλανε και εσυ αγορασεις, τοτε αν η τιμη γκρεμιστει, εχασες ολα τα λεφτα σου.
Αυτοι οι φωστηρες λοιπον που βγαλανε αυτα τα θεσφατα το κανανε καθαρα για να μπερδεψουν τους αδαεις. Δεν υπαρχει κανονας ποτε καποιος να πουλησει και ποτε να αγορασει. Το μονο που μπορει να σε οδηγησει σε ασφαλη μονοπατια ειναι να εχεις καποιου ειδους πληροφορηση και να κινηθεις πριν το παρουν ολοι χαμπαρι. Και αυτο κατα 99% δε το εχει ο απλος ο κοσμος αλλα μονο οι ισχυροι. Υπαρχει και ενα ακομα ενδεχομενο, να ασχοληθεις επαγγελματικα, με μαθηματικα και αλγοριθμους, με στατιστικες κλπ....κατι που ενδεχομενα να μειωσει τις πιθανοτητες χασουρας. Απο εκει και περα γνωμη μου ειναι οτι ολα ειναι θεμα διαισθησης. Καποιος που εχει ασχοληθει πολυ και με εμπειρια μειωνει κατα πολυ τον κινδυνο.
Η ταπεινη μου γνωμη παντως ειναι οτι δε μπορει αυτη η κριση να συνεχιστει και μετα το 2020..καπου εκει εγω τοποθετω την ανακαμψη....μεχρι τοτε ομως στην Ελλαδα θα σερνεται μια κατασταση πανω κατω στα σημερινα δεδομενα, οποιος ειχε λιπος απο τα καλα χρονια θα αντεξει...οι υπολοιποι...300 ευρω και συνθηκες δουλείας.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 09, 2014, 02:43:55 μμ »

Η αποψη μου ειναι οτι ο Δημητρης εχει απολυτο δικιο εκφραζοντας την δυσπιστια του απεναντι στην αισιοδοξια αλλων. Η αποψη μου συμπεριλαμβανεται σε δυο μαλλον <ελαφρες> λαικες ρησεις.

α. Πεινασμενος καρβελια ονειρευεται
β. Η ελπιδα παθαινει παντα τελευταια.

Σελιδες επι σελιδων εχουν γραφτει εδω μεσα πριν αλλα και μετα την πτωση των μεταλων απο ενθερμους οπαδους  . Το θεμα εχει καταντησει ανεκδοτο.
 Προβλεψεις αλλα και αναλυσεις απο εμπορους αλλα και απο επιδοξους που προσπαθουν να εξασφαλισουν οτι απεμεινε.
 Εγω δεν ειμαι πλεον σιγουρος για τιποτα. Οσο για τα μεταλα υποψιαζομαι οτι ΑΝ  επωφεληθει καποιος, δεν θα ειναι απο αυτη την γενια  για να το δει και να το χαρει.
Διοχετευστε λοιπον την αισιοδοξια σας αλλου και χαρειτε την ζωη σας.

Y.S Ουτε προθεση εχω φυσικα να σας σρεψω στον συλλεκτισμο τον οποιο επενδυτη, απλα την αποψη μου εξεφρασα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2014, 03:09:40 μμ από coll » Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 09, 2014, 03:09:26 μμ »

Για τα ακίνητα αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καν αγορά.  Όποιος έχει τα λεφτα καθορίζει και την τιμή.  Φαντάζομαι ότι όλοι σας εδώ μέσα, με την άποψη περί σιγουριάς που σας διέπει,  είχατε στοκάρει χρυσό τα προηγούμενα χρόνια που είχε καμιά τριακοσαριά δολλάρια η ουγγιά έτσι?  Δεν πιστευω να παρασύρθηκε κανείς από την ψυχολογία του όχλου και να αγόρασε αφού είχαν αγοράσει όλοι οι άλλοι και είχε ανέβει η τιμή.  Ποτέ δεν παύει να με εντυπωσιάζει η ανθρώπινη φύση Χαμόγελο

Οχι δημητρη στο 585 σε ευρω αγορασαμε  Σαρκασμός και τις τελευταιες λιρες στο 167
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences