Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 12:50:59 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θεωρία επενδύσεων και χρήματος  (Αναγνώστηκε 12700 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 10:49:47 πμ »

Αλλά για να πούμε και του στραβού το δίκιο, στην Ελλάδα , αυτοί που έχουν μετρητα τα εχούν λόγω φοροδιαφυγής και δε μπορούν να τα δικαιολογήσουν. Οπότε δεν μπορουν να τα κάνουν απολύτως τίποτα διότι φοβούνται μην τους πιασουν. Για αυτό και δεν μπορούν αν βρουν μια καλή επένδυση.
Αντε και να σας πω ένα tip, aπό 1/1/14 θα είναι τεκμήριο το κεφάλαιο των εταιρείων. Προλαβαίνετε να ιδρύσετε μια εταιρεία χωρις τεκμήριο μεχρι 31/12...

Και αυτό είναι σημαντικό. Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν, ολονών μας εδώ μέσα τα "τιμαλφή" (δηλαδή οι συλλογές μας) είναι μαύρα. Για τη δική μου που αξίζει 5.000-10.000 ευρώ δεν τρέχει και τίποτα. Για κάποιους όμως μπορεί να είναι σοβαρό θέμα.

Είναι κάτι που θα πρέπει να το λάβουν υπόψη τους. Όποιος έχει τα γένια, έχει και τα χτένια.

Π.χ. οι συναλλαγές σε κάποιοα ελληνικά sites "τίθενται υπόψιν" της εφορίας. Για το e-b-a-y νομίζω δεν έχουν βρει ακόμα λύση (οι ελληνικές αρχές), αλλά σίγουρα το ψάχνουν.

Ακόμα και για αυτούς που πουλάνε εδώ μέσα, σίγουρα σκέφτονται αν μπορούν να βρουν κάποια λύση και να φορολογήσουν και αυτές τις συναλλαγές. Ο νοών νοείτω.

-----------------------------------------------------------------------------

Κουίζ: Για ποιον ακριβώς λόγο δεν φορολογούνται τα επενδυτικά μέταλλα, τα συλλεκτικά αντικείμενα και τα έργα τέχνης; Δηλαδή γιατί δεν δηλώνονται στο Ε1, για να το κάνω πιο σαφές.

Ο πρώτος που θα απαντήσει σωστά (και πλήρως) κερδίζει... την αγάπη μου :-).
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 10:53:18 πμ »

Διότι αυτοί που τα έχουν , μερικώς δεν μπορούν να τα διακιολογήσουν, αλλά ίσως να παίζει και το γεγονός της ανωνυμίας. Μπορεί ο τάδε εφοπλιστης να μην θελει να στοχοποιηθεί ότι εχει πινακες ζωγραφικής. Οπότε να πιεζει στο Υπ. να μην εφαρμοστει το μέτρο.
Πάντως, περιουσιολογιο με γλυπτα, πίνακες και άλλα πολύτιμα τιμαλφή θα γίνει. Για αυτό ειμαι 100% σίγουρος. Το γνωρίζω δηλαδή.

Θα θα υπάρχει και φόρος κατοχής πιθανότατα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 11:09:46 πμ »

Πιστεύω ότι η ελευθερία μας θα περιορίζεται μέρα με τη μέρα, μόνο το ebay,θα σώσει την κατάσταση.
Καταγράφηκε
γατοφατσα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:33:47 μμ »

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα χωρίς να μπλέκουμε με θεωρίες.

Άλλο πράγμα "χρησιμοποιώ" το χρήμα για κατανάλωση, άλλο ψάχνω να το "αξιοποιήσω". Ο καθένας, φτωχός ή πλούσιος θα αγοράσει μια φρατζόλα ψωμί και θα τη φάει, καταστρέφοντας την και μηδενίζοντας την αξία της. Αντίστοιχα, θα αγοράσει και ένα αυτοκίνητο και ένα σπίτι κλπ.

Αν, παράλληλα, ένα μέρος των χρημάτων του ψάχνει να το αξιοποιήσει και να το αυγατίσει, είναι τελείως άλλο κεφάλαιο και μην τα μπερδεύουμε μεταξύ τους. Όταν λέμε τα προϊόντα /τα εμπορεύματα κλπ "παίρνουν αξία" εννούμε τα αντικείμενα για κατανάλωση. Παίρνουν αξία > γίνεται πιο δύσκολο να τα αποκτήσει κανείς.

Και το σπίτι ακόμα χάνει την αξία του με τον καιρό γιατί παλιώνει. Αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση, εκτός από κάποιες ακραίες περιπτώσεις. Το οικόπεδο στο οποίο είναι χτισμένο το σπίτι μπορεί να ανεβάζει την αξία του, το ίδιο το σπίτι λογικά χάνει αξία με τον χρόνο.

Έστω λοιπόν ότι το 2003 αγόρασες ένα σπίτι για να μείνεις. Λογικά το αγόρασες με την προοπτική να μείνεις 30-40 χρόνια. Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι πόσο αξίζει τώρα. Το μόνο που έχει νόημα είναι να σκέφτεσαι είναι τα έξοδα συντήρησης, φόρους κλπ και τι θα κάνεις σε 30 χρόνια που θα έχει παλιώσει (θα το ανακαινίσεις, θα το γκρεμίσεις).

Αν έχεις μετρητά αυτή την εποχή, είναι μια καλή ευκαιρία να κάνεις μια καλή ανακαίνηση, επειδή έχουν πέσει τα μεροκάματα κλπ, ώστε το σπίτι να "σε βγάλει" άλλα 50 χρόνια. Αυτό σημαίνει έχει πάρει αξία το χρήμα.
απο αυτην την αποψη συμφωνω
Αν εχεις λεφτά (casheri) Γ@μ@ς και δέρνεις.

Θα αγόραζα μία porsche κοψωχρονιά(70% κάτω), ένα παραθαλάσσιο σπίτι σε ένα νησί με χαμηλή αντικειμενική(50% κάτω), καμιά 20αρια πίνακες ζωγραφικής από τους bohnams στην διατίμηση(40% κάτω), και πολλά πολλά άλλα.
Θα αγόραζα επίσης το δίφραγκο το εσσαι που δημοπρατείται(στην τιμή του αλλά δε γαμιέται), θα έκανα προσφορές σε πολλούς συλλέκτες να τους αγοράσω καλούδια που έχουν(σε τι τιμή παίζει είναι η αλήθεια!!), επίσης δεν θα δούλευα για πενταροδεκάρες, θα αγόραζα 50.000 τεμάχια από καθε τράπεζα(τσαμπέ ολέ) και θα πήγαινα διακοπές στην μαδαγασκάρη και με το ipad θα τις κοίταζα κάθε μέρα.

Θα ανέβαζα , αν ειχα cash , το βιοτικό μου επίπεδο 1000% προς τα πάνω.
ναι ολα ωραια ,μονο που πρεπει να μην εισαι ελλην πολιτης ,το γραφεις και εσυ φιλε μου παρακατω ,νομιζεις δεν υπαρχουν ανθρωποι να αγορασουν μια πορσε η τσεροκι?? ρωτα τους γιατι δεν την παιρνουν
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:39:18 μμ »

Πιστεύω ότι η ελευθερία μας θα περιορίζεται μέρα με τη μέρα, μόνο το ebay,θα σώσει την κατάσταση.


Για το δεύτερο κακώς ελπίζεις (κατά την άποψή μου πάντα) και ίσως τα βρεις μπαστούνια από κακό υπολογισμό.

Για το πρώτο μπορούμε να το συζητήσιυμε εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=10174.0
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 12:39:54 μμ »

πολύ επιφανειακούς σας βρίσκω για συλλέκτες νομισμάτων και υπερφίαλους.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 01:10:00 μμ »

Από τις διεθνείς συμβάσεις, δεν επιτρέπεται υπολογισμός αξίας ενός νομίσματος κυκλοφορίας πέραν της αναγραφόμενης αξίας επάνω στο νόμισμα. Οπότε μην μασάτε τίποτα για τις συλλογές σας.
Τα αναμνηστικά είναι άλλη περίπτωση, επειδή υπάρχει τιμή πώλησης από την ΤΤΕ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 01:28:43 μμ »

Από τις διεθνείς συμβάσεις, δεν επιτρέπεται υπολογισμός αξίας ενός νομίσματος κυκλοφορίας πέραν της αναγραφόμενης αξίας επάνω στο νόμισμα.

Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Π.χ. στα πάρε-δώσε μου με ταχυδρομεία, ίσως και με τελωνεία...

Οπότε μην μασάτε τίποτα για τις συλλογές σας.

Μεγάλη κουβέντα είπες και εύχομαι να έχεις δίκιο (γιατί κι εμένα με συμφέρει να έχεις δίκιο). Μήπως, όμως, μια μέρα βρεθούμε με το αγγούρι στον... και αναρωτιώμαστε πώς μπήκε και γιατί δεν είχαμε σκεφτεί;

---------------------------------------------------------------------------------

πολύ επιφανειακούς σας βρίσκω για συλλέκτες νομισμάτων και υπερφίαλους.

Η Πυθία παρακαλείται να κατέβει από τον τρίποδα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2013, 01:50:41 μμ από sac » Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 03:18:01 μμ »

Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα. Π.χ. στα πάρε-δώσε μου με ταχυδρομεία, ίσως και με τελωνεία...
Αν αυτό που αγοράζεις, συνοδεύεται από παραστατικό, ίσως (γιατί εδώ είμαστε Ελλάδα) φορολογηθεί.

Μεγάλη κουβέντα είπες και εύχομαι να έχεις δίκιο (γιατί κι εμένα με συμφέρει να έχεις δίκιο). Μήπως, όμως, μια μέρα βρεθούμε με το αγγούρι στον... και αναρωτιώμαστε πώς μπήκε και γιατί δεν είχαμε σκεφτεί;
Μην μασάτε... αν πουλήσετε ιδιωτική περιουσία, δεν φορολογείστε.
Δεν συμφέρει στους 'μεγάλους' να φορολογήσουν, επειδή θα αγοράζουν ακριβότερα.
Αυτό ισχύει σε όλον τον πλανήτη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 03:33:19 μμ »

δεν επιτρέπεται υπολογισμός αξίας ενός νομίσματος κυκλοφορίας πέραν της αναγραφόμενης αξίας επάνω στο νόμισμα.
Για αυτό ενδιαφέρομαι. Αν έχω παραστατικό αγοράς, άλλο κεφάλαιο.

Μην μασάτε... αν πουλήσετε ιδιωτική περιουσία, δεν φορολογείστε.
Δεν συμφέρει στους 'μεγάλους' να φορολογήσουν, επειδή θα αγοράζουν ακριβότερα.
Αυτό ισχύει σε όλον τον πλανήτη.
Έτσι όπως το λες είναι λάθος. Τα χάλκινα νομίσματα έχουν ΦΠΑ, άσχετα αν όλοι φοροδιαφεύγουμε. Τα χρυσά δεν έχουν (εκτός εάν κλπ).

Τα αυτοκίνητα, τα σπίτια έχουν φόρο μεταβίβασης. Συζητιέται και ο φόρος Τόμπιν.

Συγκεκριμένα πράγματα εξαιρούνται από τη φορολόγηση.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 05:20:37 μμ »

Έτσι όπως το λες είναι λάθος. Τα χάλκινα νομίσματα έχουν ΦΠΑ, άσχετα αν όλοι φοροδιαφεύγουμε. Τα χρυσά δεν έχουν (εκτός εάν κλπ).

Τα αυτοκίνητα, τα σπίτια έχουν φόρο μεταβίβασης. Συζητιέται και ο φόρος Τόμπιν.

Συγκεκριμένα πράγματα εξαιρούνται από τη φορολόγηση.

Προσοχή !!! Μιλάμε για την πώληση και όχι για την αγορά.

Αν είναι ιδιωτική περιουσία, το ποσό που προέρχεται από την πώλησή της δεν φορολογείται. Αυτό ισχύει ακόμη και σήμερα σε όλα, ακίνητα και κινητά. Και δεν αλλάζει διότι είναι αντίθετο με τις διεθνείς συμβάσεις.
Π.χ. Αν πουλήσεις το σπίτι σου, φόρο μεταβίβασης πληρώνει μόνο ο αγοραστής και για το ποσό που πήρες, δεν φορολογείσαι. Το ίδιο κι αν πουλήσεις τα έπιπλα, το αυτοκίνητό σου, τα νομίσματά σου κλπ.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 08:10:52 μμ »

Εγώ λέω, μην είσαι τόσο "άνετος".

Για να μείνουμε στον τομέα μας, κάποια νομίσματα έχουν ΦΠΑ. Ο ΦΠΑ βεβαίως καταβάλλεται από τον αγοραστή, αλλά τον πωλητή θα κυνηγήσει η εφορία γιατί δεν τον απόδωσε.

Αν οι πωλήσεις σου σε νομίσματα κλπ ξεπεράσουν τις 10.000 ευρώ το χρόνο, τυπικά είσαι υποχρέωμένος να έχεις ανοίξει βιβλία στην εφορία και να αποδώσεις τον ΦΠΑ που αναλογεί στις πωλήσεις σου. Μπορεί τώρα να πουλάμε όλοι στη ζούλα, αλλά αύριο δεν ξέρεις τι γίνεται.

Με δύο λόγια, 10.000 Χ 23% = 2.300, + πρόστιμο γιατί δεν υπόβαλες δηλώσεις ΦΠΑ (κάνα 200ρι), + 1.300 (νομίζω) γιατί δεν άνοιξες βιβλία.

Σου εύχομαι να μη βρεθείς στο γραφείο του Εφόρου να προσπαθείς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας ή στα διοικητικά δικαστήρια για να προσβάλεις την πράξη του Εφόρου.

Ακόμα και στην περίπτωση που πούλησες μόνο χρυσά νομίσματα και δεν έχεις να αποδώσεις ΦΠΑ, μπορεί να βρεθείς να τρέχεις γιατί δεν άνοιξες βιβλία και γιατί δεν δήλωσες τα έσοδά σου στο εισόδημα. Εσύ μπορεί να επιμένεις ότι το καθαρό σου κέρδος μπορεί να είναι μόνο 500 ευρώ (ας πούμε) όλη τη χρονιά, ο Έφορος θα το δεχτεί έτσι απλά;

Όποιος φυλάει τα ρούχα του, έχει τα μισά...
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 09:03:22 μμ »

Αν πουλήσεις το σπίτι σου... που είναι το φορολογικό πρόβλημα ;;
Αν πουλήσεις οτιδήποτε ιδιωτικό... που είναι το φορολογικό πρόβλημα ;;
Αν πουλήσεις ένα δίευρο, 20.000 ευρώ... που είναι το φορολογικό πρόβλημα ;;

Δεν υπάρχει ούτε ΦΠΑ, ούτε βιβλία, ούτε έναρξη, ούτε τίποτα.

Τέλος πάντων... το τραβάμε πολύ και χωρίς λόγο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 09:15:43 μμ »

Εκτέθηκαν οι απόψεις και ο καθένας κάνει το κουμάντο του.

------------------------------------------------------------------------------------

Άσχετα από τα υπολοιπα, η ερώτηση "τρέχει"...
Κουίζ: Για ποιον ακριβώς λόγο δεν φορολογούνται τα επενδυτικά μέταλλα, τα συλλεκτικά αντικείμενα και τα έργα τέχνης; Δηλαδή γιατί δεν δηλώνονται στο Ε1, για να το κάνω πιο σαφές.

Ο πρώτος που θα απαντήσει σωστά (και πλήρως) κερδίζει... την αγάπη μου :-).
Μιλάμε για "φόρο εισοδήματος-κατοχής-περιουσίας". Δεν το διευκρινίζω, γιατί θα προκύψει και η απάντηση.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 26, 2013, 09:18:10 μμ »

Εκτέθηκαν οι απόψεις και ο καθένας κάνει το κουμάντο του.
+1

Σωστό... δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα εξ' άλλου.
Χάρηκα για τη συζήτηση, την άποψή σου την λαμβάνω σοβαρά υπόψιν και δεν την απορρίπτω.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences