Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 02, 2024, 09:14:17 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες Εμφυλίου Πολέμου 1946 - 49  (Αναγνώστηκε 8896 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 06, 2015, 10:30:17 μμ »

   Πριν από λίγο καιρό είχα αγοράσει ένα μεγάλο πακέτο από φωτογραφίες (περίπου 170) στρατιωτικού θέματος. Σήμερα κατάφερα και βρήκα λίγο χρόνο για να της δω πιο προσεκτικά και ανακάλυψα μερικές φωτογραφίες από τις μάχες του εμφυλίου. Οι περισσότερες είναι την καθημερινότητα των στρατιωτών και πιστεύω στις ανάπαυλες των μαχών.

  Η πρώτη είναι από τον Γράμμο με ημερομηνία 12/7/49
 
 
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 06, 2015, 10:40:20 μμ »

    και η δεύτερη από τον Γράμμο με ημερομηνία 10/6/49
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 06, 2015, 10:48:06 μμ »

    Η τρίτη από το όρος Μουργκάνα με ημερομηνία 20/11/48
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 06, 2015, 10:55:12 μμ »

 Οι επόμενες 3 είναι από το όρος Μπολιάνα με ημερομηνίες 20/5/49, 10/7/49 και 22/7/49 αντίστοιχα.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 06, 2015, 10:59:08 μμ »

Ενδιαφέρουσες, Πάνο! Επίσης ενδιαφέρον το ότι όσα κράνη φαίνονται, είναι αμερικάνικα Μ1.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 06, 2015, 11:02:48 μμ »

    Ναι πραγματικά, που ίσως σημαίνει ότι είχαν προωθήσει σε κάποιες μάχιμες μονάδες αμερικάνικο εξοπλισμό, εκτός και αν είναι μονάδα των ΛΟΚ που είχαν μόνο αμερικάνικο εξοπλισμό, αλλά θα έπρεπε τότε να είχαν και μπερέδες. 
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 06, 2015, 11:15:43 μμ »

Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να... δανείστηκαν τον "κυριλέ" (εξ)οπλισμό για τη φωτογράφιση. Το κάναμε κι εμείς εξάλλου. (Κάπου έχω κάτι φωτογραφίες του μάγειρά μας με στολή της στρατονομίας.)

Να προσθέσω ότι στην εποχή μου (1988-1990) μόλις είχαν εμφανιστεί οι στολές παραλλαγής ώς γενική στολή (πέρα από τις Ειδικές Δυνάμεις) και... αρχικά τις φορούσαν οι σκοποί της πύλης. Οπότε τις δυο-τρεις στολές παραλλαγής που υπήρχαν σε κάθε στρατόπεδο τις φορούσαν όλοι για να βγάλουν φωτογραφίες.



Να αναφέρω και το άσχετο. Κάποτε ήρθε η μετέρα μου να με επισκευθεί στο Νεοχώρι Ορεστιάδας(!!!) Φυσικά, δεν την άφησαν να μπει στο στρατόπεδο και με φώναξαν στην πύλη. Τρεις στρατιώτες είδε εκείνη την ημέρα και οι τρεις φορούσαν διαφορετική στολή (και το σχολίασε). Εμένα, τον ΑΜίτη και τον σκοπό της πύλης. (Τι να εξηγήσεις σε μια κυρία...)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 06, 2015, 11:25:41 μμ από sac » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 06, 2015, 11:36:11 μμ »

   Ναι πραγματικά, που ίσως σημαίνει ότι είχαν προωθήσει σε κάποιες μάχιμες μονάδες αμερικάνικο εξοπλισμό, εκτός και αν είναι μονάδα των ΛΟΚ που είχαν μόνο αμερικάνικο εξοπλισμό, αλλά θα έπρεπε τότε να είχαν και μπερέδες. 

Κι εμένα οι ΛΟΚ πέρασαν απ' το μυαλό μου. Με βάση τα όσα βλέπω και μπορώ να διακρίνω οι εξαρτύσεις, οι σκούφοι και τα τζόκεϋ που βλέπω είναι επίσης αμερικάνικης κατασκευής, όπως και τα χαρακτηριστικά άρβυλα. Κάπου είχα δει παρ' όλα αυτά φωτογραφίες στρατιωτών των ΛΟΚ με βρετανικές εξαρτύσεις Pattern '37. Φυσικά στον πόλεμο οι ανάγκες προηγούνται της ομοιομορφίας και των κανονισμών.

Λείπω προς το παρόν και δεν έχω τη βιβλιογραφία μου διαθέσιμη. Όταν επιστρέψω σε κάποιες μέρες, θα κοιτάξω για πληροφορίες σχετικά με επιχειρήσεις στις συγκεκριμένες τοποθεσίες και ημερομηνίες και ίσως να μπορέσουμε να διασταυρώσουμε κάτι για τη σύνθεση των σχηματισμών.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 06, 2015, 11:41:22 μμ »

Ευχαριστούμε για τις φωτό.Ιστορικές
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 07, 2015, 06:02:23 μμ »

    Ακόμη μια φωτογραφία χωρίς όμως ημερομηνία και τόπο, εκτιμώ όμως ότι ανήκει μαζί με τις άλλες από το Γράμμο.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 07, 2015, 06:04:41 μμ »

    Άλλες 2 φωτογραφίες, η τοποθεσία και η χρονολογία αναγράφεται πάνω σ' αυτές.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 07, 2015, 06:15:14 μμ »

    Η επόμενη φωτογραφία είναι από την Μακρόνησο από πίσω αναγράφει ημερομηνία 25/4/48, ΙΙΙ Τάγμα, το όνομα και την διεύθυνση μάλλον κάποιου από τους εικονιζόμενους.  
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 07, 2015, 07:42:05 μμ »

Επίσης ενδιαφέρουσες, Πάνο. Ειδικά η τελευταία από το Σέλι, με τον οπλισμό, τα μεγάλα σακίδια Ρatt. '37 και τις διαφορετικές αποχρώσεις στα MkII.

Έχει φυσικά ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αυτή του "Γαλάζιου" Γ' ΕΤΟ, όπου διακρίνονται δυο διαφορετικοί τύποι χιτωνίων Battledress, το Patt. '37 με τα "κρυφά" κουμπιά και τις πιέτες στις τσέπες και το Patt. '40, που ακολουθούσε την "οικονομία του πολέμου", με τα παραπάνω χαρακτηριστικά να έχουν καταργηθεί, προκειμένου να εξοικονομείται ύφασμα στην παραγωγή.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 07, 2015, 10:59:55 μμ »

   Έτσι είναι Γιώργο, Βρετανικός εξοπλισμός από τα αποθέματα του Βρετανικού στρατού που μετά τον πόλεμο άφθονα μας παραχώρησαν. Φυσικά μετά από λίγα χρόνια αντιγράφηκαν τα σχέδια από το 700 ΣΕ  και κατασκευάζονταν στην Ελλάδα και ο ιματισμός αλλά και τα είδη εξαρτύσεων. Για κάποια χρόνια συνυπήρχαν και του αμερικάνικου τύπου αντίστοιχα είδη, αλλά αυτά χορηγούνταν στις ειδικές μονάδες.
   Παρακάτω ακόμη μια φωτογραφία χαρακτηριστική της εποχής .....
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 07, 2015, 11:08:56 μμ »

    Αλλά και μια φωτογραφία ιστορική της εποχής από Πάσχα στο Χαϊδάρι, 6/5/45. Οι εικονιζόμενοι είναι άντρες του 2ου Λόχου, 501 Τάγματος της 3ης ΕΟΤ ''ΡΙΜΙΝΙ'', η οποία παρέμεινε για λίγο καιρό στην Αθήνα μετά τα Δεκεμβριανά. Οι κοπέλες υποθέτω είναι συγγενείς .....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences