Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 06:24:53 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγνώστου Ταυτότητος Πιστόλι.  (Αναγνώστηκε 9705 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 11, 2015, 06:11:06 μμ »

Το πιστολι σιγουρα δεν ειναι ιδιο με της φωτογραφιας που ανεβασε ο θοδωρης.εχει τεραστιες διαφορες οπως οτι το ενα εχει πολυγωνη κανη ενω το αλλο οχι, πιο ψηλο μπροστινο σκοπευτικο, πιο μακρυ και διαφορετικο μυλο, καθως επισης και τελειως διαφορετικο κοκορακι.αν ημουν ελλαδα θα μπορουσα να το ταυτοποιησω σχεδον απολυτα..τωρα μονο στα τυφλα μπορω να ψαξω..επισης αν ειναι ευκολο, βγαλε και αλλες φωτογραφιες απο διαφορες μεριες το πιστολι, τυχον γραμματα-αριθμους-σχεδια που μπορει να φαινονται και ξαναμιλαμε..


Φίλτατε, θα προσπαθήσω, δίοτι το πιστόλι δεν ανήκει σε εμένα, αλλά σε ένα φιλικό ζευγάρι Ιταλών των οποίων βρέθηκε πριν ένα χρόνο όταν σκάβανε για να φτιάξουν την πισίνα τους στο σπίτι τους Εδώ στην Κεφαλονία. Αλλά επιδεί είναι φίλοι θα του βγάλω και άλλες φωτό και θα τις ανεβάσω, μιας και είμαι περίεργος και έχω μια τρέλα με τα πιστόλια και την στρατιωτική Ιστορία.
ΥΓ: που ξέρεις πως με λένε Θοδωρή, δεν έχω πουθενα το όνομα μου καταγεγραμένο..
Newton1643

Καλά και αυτό το μνμ εδώ τι λέει?

Καλός σας βρήκα, Με λένε Θοδωρή, και έχω κωδικό όνομα Newton1643. Χαίρομαι που μπήκα στο στέκι. Απ' το οποίο θα ήθελα να αντλήσω γνώσεις.

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Verba volant, scripta manent.
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 11, 2015, 07:19:53 μμ »

Το πιστολι σιγουρα δεν ειναι ιδιο με της φωτογραφιας που ανεβασε ο θοδωρης.εχει τεραστιες διαφορες οπως οτι το ενα εχει πολυγωνη κανη ενω το αλλο οχι, πιο ψηλο μπροστινο σκοπευτικο, πιο μακρυ και διαφορετικο μυλο, καθως επισης και τελειως διαφορετικο κοκορακι.αν ημουν ελλαδα θα μπορουσα να το ταυτοποιησω σχεδον απολυτα..τωρα μονο στα τυφλα μπορω να ψαξω..επισης αν ειναι ευκολο, βγαλε και αλλες φωτογραφιες απο διαφορες μεριες το πιστολι, τυχον γραμματα-αριθμους-σχεδια που μπορει να φαινονται και ξαναμιλαμε..


Φίλτατε, θα προσπαθήσω, δίοτι το πιστόλι δεν ανήκει σε εμένα, αλλά σε ένα φιλικό ζευγάρι Ιταλών των οποίων βρέθηκε πριν ένα χρόνο όταν σκάβανε για να φτιάξουν την πισίνα τους στο σπίτι τους Εδώ στην Κεφαλονία. Αλλά επιδεί είναι φίλοι θα του βγάλω και άλλες φωτό και θα τις ανεβάσω, μιας και είμαι περίεργος και έχω μια τρέλα με τα πιστόλια και την στρατιωτική Ιστορία.
ΥΓ: που ξέρεις πως με λένε Θοδωρή, δεν έχω πουθενα το όνομα μου καταγεγραμένο..
Newton1643

Καλά και αυτό το μνμ εδώ τι λέει?

Καλός σας βρήκα, Με λένε Θοδωρή, και έχω κωδικό όνομα Newton1643. Χαίρομαι που μπήκα στο στέκι. Απ' το οποίο θα ήθελα να αντλήσω γνώσεις.

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Verba volant, scripta manent.

Αμα σου πω ότι το είχα ξεχάσει πράγματι έχεις απόλητο δίκιο  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 11, 2015, 07:26:09 μμ »

παρακαλώ προς όλους κάντε λίγη υπόμονη της επόμενες ημέρες θα
πάω και θα τραβήξω φωτογραφίες το πιστόλι και θα σας δώσω την ευκαιρία να δείτε το
πιστόλι για να έχετε μια ποιο ξεκάθαρη εικόνα, δίοτι μια φωτό δεν μας βοηθάει κανέναν, βλέπετε εκείνη
την στιγμή δεν προλάβαινα να βγάλω άλλη ποιο καλή φωτογραφία, στην οποία να καταγράφοντε περισσότερες λεπτομέριες

Newton1643 - Θοδωρής (μιας και ποια προδόθηκα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός φίλτατε ANTONIO1967)
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 11, 2015, 07:28:00 μμ »

Αγαπητοί
Αναζητώ την προέλευση ενός κράνους και ένος παλίου Πιστολού που βρέθηκε, πριν από ένα χρόνο στην Κεφαλονία στην Εσκαφή μιας πισίνας, σε ένα φιλικό σπίτι.
Το πιστόλι είναι κατασκουργιασμένο, παρομοίος και το κράνος...
Ο νέος κάτοχος τους μου ζήτησε να ψάξω για αυτά τα δύο, και σκέφτικα να απεύθηνθω εδώ

Ευχαρηστώ εκ τον προτέρων
Newton1643





http://www.manebooks.com/firearms/bodeo.htm



Ναι γιώργο έβαλες αυτό αφού έχουν ανεβάσει όλοι οι άλλοι τι έιναι χααχα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 11, 2015, 07:30:45 μμ »

 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 11, 2015, 07:44:29 μμ »

 Τι βαρος  ή μηκος κανης εχει;; 5 παιρνει;;
 Aυστρουγγαρεζικο Gasser .
Μονο αυτό εχει την ασφαλεια χαμηλα
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:00:22 μμ »

Τι βαρος  ή μηκος κανης εχει;; 5 παιρνει;;
 Aυστρουγγαρεζικο Gasser .
Μονο αυτό εχει την ασφαλεια χαμηλα

Φίλτατε είναι πιθανότερο να είναι Ιταλικό Bodeo Model 1889, λόγο του ότι το Gasser αποκλείται , πρώτον διότι το εν λόγο πιστόλι βρέθηκε στην Κεφαλονία, που υπήρξε αρκετές φορές Ιταλοκρατούμενη, και δεύτερον απ' ότι μου είπε ο Ιταλός γείτονας που το βρήκε μαζι με το Ιταλικό Κράνος που παρέθεσα μαζί με το πιστόλι.
Newton1643
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:08:21 μμ »

Mετρα κανη φιλε ή διαμετρημα. Διαφορετικα συζητάμε στα τυφλα
Το Gasser ηταν το επισημο οπλο του ιππικου.  Βγηκε σε δυο εκδοσεις
Μία με μήκος κυλίνδρου 235 mm και συνολικό μήκος 375 χιλιοστά. Και κοντοκανο  σε 185 χιλιοστά και συνολικό μήκος 325 χιλιοστά. Το δικο σου πρεπει να είναι το πρωτο

Υ.Σ Δεν μπορει να ξερεις ποτε και πως βρεθηκε εκει
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:18:14 μμ »

Κι εγώ νομίζω ότι είναι Bodeo Mod. 1889. Κατασκευαζόταν τόσο με οκταγωνική όσο και με στρογγυλή κάννη. Το συγκεκριμένο είναι η έκδοση των υπαξιωματικών και αξιωματικών. Η αναντιστοιχία στις τρύπες των εξαρτημάτων είναι γιατί σε αυτές που φαίνονται στην αρχική φωτογραφία του θέματος "κούμπωναν" οι πλαϊνές πλάκες του περιστρόφου, οι οποίες έχουν προφανώς χαθεί. Αυτό είναι που παραπλανεί.

παρακαλώ προς όλους κάντε λίγη υπόμονη της επόμενες ημέρες θα
πάω και θα τραβήξω φωτογραφίες το πιστόλι και θα σας δώσω την ευκαιρία να δείτε το
πιστόλι για να έχετε μια ποιο ξεκάθαρη εικόνα, δίοτι μια φωτό δεν μας βοηθάει κανέναν, βλέπετε εκείνη
την στιγμή δεν προλάβαινα να βγάλω άλλη ποιο καλή φωτογραφία, στην οποία να καταγράφοντε περισσότερες λεπτομέριες

Newton1643 - Θοδωρής (μιας και ποια προδόθηκα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός φίλτατε ANTONIO1967)

Αν λείπουν τα πλαϊνά κομμάτια δε θα βρεθούν σφραγίδες. Αυτό που βλέπουμε είναι ο κορμός μόνο. Οι μετρήσεις που λέει ο coll θα βοηθήσουν περισσότερο.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:49:56 μμ »

Κι εγώ νομίζω ότι είναι Bodeo Mod. 1889. Κατασκευαζόταν τόσο με οκταγωνική όσο και με στρογγυλή κάννη. Το συγκεκριμένο είναι η έκδοση των υπαξιωματικών και αξιωματικών. Η αναντιστοιχία στις τρύπες των εξαρτημάτων είναι γιατί σε αυτές που φαίνονται στην αρχική φωτογραφία του θέματος "κούμπωναν" οι πλαϊνές πλάκες του περιστρόφου, οι οποίες έχουν προφανώς χαθεί. Αυτό είναι που παραπλανεί.

παρακαλώ προς όλους κάντε λίγη υπόμονη της επόμενες ημέρες θα
πάω και θα τραβήξω φωτογραφίες το πιστόλι και θα σας δώσω την ευκαιρία να δείτε το
πιστόλι για να έχετε μια ποιο ξεκάθαρη εικόνα, δίοτι μια φωτό δεν μας βοηθάει κανέναν, βλέπετε εκείνη
την στιγμή δεν προλάβαινα να βγάλω άλλη ποιο καλή φωτογραφία, στην οποία να καταγράφοντε περισσότερες λεπτομέριες







Newton1643 - Θοδωρής (μιας και ποια προδόθηκα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός φίλτατε ANTONIO1967)

Αν λείπουν τα πλαϊνά κομμάτια δε θα βρεθούν σφραγίδες. Αυτό που βλέπουμε είναι ο κορμός μόνο. Οι μετρήσεις που λέει ο coll θα βοηθήσουν περισσότερο.





Αυτό θα κάνω θα μετρίσω διαμέτριμα και διαστάσεις, μιας και θέλω να μου λυθεί και εμένα η απορία... είμαι πολύ περίεργος να δω.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:57:16 μμ »

Mετρα κανη φιλε ή διαμετρημα. Διαφορετικα συζητάμε στα τυφλα
Το Gasser ηταν το επισημο οπλο του ιππικου.  Βγηκε σε δυο εκδοσεις
Μία με μήκος κυλίνδρου 235 mm και συνολικό μήκος 375 χιλιοστά. Και κοντοκανο  σε 185 χιλιοστά και συνολικό μήκος 325 χιλιοστά. Το δικο σου πρεπει να είναι το πρωτο

Υ.Σ Δεν μπορει να ξερεις ποτε και πως βρεθηκε εκει


Το όντι, δεν μπορείς να ξέρεις πως βρέθηκε εκεί, παρά μονο από εικασίες, αλλά επειδή είμαι πείσμον θα προσπαθήσω να μάθω την προιστορία τους για να συμπληρωθεί στο παζλ της Ιστορίας...
Newton1643
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 27, 2015, 04:56:15 μμ »

Λοιπόν, άργησα λιγάκι, λόγο εργασίας...
το Πιστόλι παίρνει 5 σφαίρες, στο πάνω μέρος του έχει μια επιγραφή, η οποία δεν φαίνεται καθαρά, λόγο της αλλιώσης του από τον χρόνο και την Σκουρία...
Αυτό που κατάφερα να βγάλω είναι κάτι σε VERO ή VEPO χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, (θα επιστρέψω με φωτογραφίες που θα μπορεί κάνεις να διακρίνει καλύτερα αυτό... όσο γίνεται δηλαδή).

Επίσεις όπως το ξαναείδα από κοντά πάλι δεν έχει οκταγωνική κάνη, αλλά στρογγυλή. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος giorgos_p, ότι είναι το Bodeo Mod. 1889, το οποίο κατασκευαζόταν και με τις 2 κάνες, μιας και ψάχνοντας βρήκα ότι το συγκεκριμένο, παίρνει 6 σφαίρες. Άρα τείνω περισσότερο στην εκδοχή που μου έδωσε ο panos_v ότι πιθανός το όπλο να είναι το Αυστριακό Gasser M1873 των 11,2χιλ.

όμως για να μας λυθούν, όλων οι απορίες λογικά θα πρέπει να πάρω διαστάσεις, για αυτό θέλω κάποιος να μου πει αν σκέφτομαι σωστά αυτά τα οποία πρέπει να μετρήσω
1ον μήκος του πιστολιού
2ον μήκος της κάνης
3ον το βάρος του όπλου (για αυτό δεν υπόσχομαι τίποτα..)

Σύντομα θα επιστρέψω με λεπτομερείς Φωτογραφίες για το εν λόγο πιστόλι, όσο ποιο καλές γίνεται.

 ευχαρηστώ εκ τον προτέρον Newton1643  
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 27, 2015, 05:19:19 μμ »

Για μετρησεις,νομιζω μηκος κανης, μηκος οπλου,κ διαμετρο σε μυλο κ κανη (εσωτερικα παντα) για να δουμε αν μπορει να ταιριαξει σε διαμετρημα...απο εκει κ μερα οτι φωτο με λεπτομεριες μπορεις να ανεβασεις....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 27, 2015, 09:02:03 μμ »

Για μετρησεις,νομιζω μηκος κανης, μηκος οπλου,κ διαμετρο σε μυλο κ κανη (εσωτερικα παντα) για να δουμε αν μπορει να ταιριαξει σε διαμετρημα...απο εκει κ μερα οτι φωτο με λεπτομεριες μπορεις να ανεβασεις....


ναι αυτό θα κάνω
θα κάνω τις μετρήσεις που πρέπει και θα επανέλθω.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 27, 2015, 11:29:25 μμ »

Όντως πρέπει να είναι Gasser M 1873. Και πάλι χωρίς τα πλαϊνά πλακίδια.

Καμιά φορά η χρονική απόσταση σε κάνει να βλέπεις τα πράγματα πιο καθαρά, ε;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences