Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 04:35:09 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα μαχαιροπήρουνα της γιαγιάς!  (Αναγνώστηκε 7287 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
brandy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 03, 2013, 01:06:11 μμ »

Μου'χουν μείνει που λέτε αυτά τα μαχαιροπήρουνα απ'τη γιαγιά μου.όλα καλά όλα ωραία το μόνο που παρέλειψε να μου πεί είναι απο πότε τα χει... Λοιπον,εκτός του οτι εγω προσωπικά δε προκειται να τα χρησιμοποιησω,δε ξερω και τι να τα κανω..Βλέπετε κάτι το ενδιαφέρον σ'αυτα? Απ'όσο μπορώ να διακρήνω σε τρία απ'αυτα,στισ πισω όψεις λεει τα εξής : α)M&W EP β)WMF 80 γ) EP S
Καταγράφηκε
brandy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 03, 2013, 01:06:42 μμ »

..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:48:43 μμ »

το ποτε βγηκαν.. μαλλον θα πρεπει να το ψαξεις στις εταιριες που τα εβγαλαν...

παντως απλα πληροφοριακα δεν ειναι ασημενια!!!  μπορεις να κανεις και ενα τεστ με ενα μαγνητη... αν και προσωπικα... δεν μου λεει κατι... γιατι εχω ενα κουταλακι που ειναι απο μεσα μπρουτζος..

το τι λενε οι σφραγιδες ειναι το θεμα.. και λενε οτι ειναι απο 2 διαφορετικες εταιρειες.. αρα δε νειναι σετ!

το Μ&W EP ειναι: Mappin and Webb  electroplated. αρα ειναι αγγλικη εταιρεια  και ειναι επασημωμενα... με ηλεκτρισμο...


το WMF 80 ειναι: Wurttembergische Metallwaren Fabrik  στην Γερμανια (Γουτεμβεργη). το 80 εχει να κανει με το επασημωμα!!  σου λεει οτι η δωδεκαδα εχει 80 γραμμαρια ασημιου στην επασημωση! προσοχη..... τα 12 μαζι!!! ετσι πηγαινε το σερβιτσιο! αυτο το εκαναν για να δειγνουν αν ειναι λεπτη ή χοντρη στρωση ασημιου πανω στο μαχαιροπιρουνο! υπηρχαν πολυ λεπτες στρωσεις με μολις 20... αλλα υπηρχαν και με 150... φαντασου...

λογικα αυτο με τα 20 γραμμαρια στην δωδεκαδα.. ηταν τοσο λεπτο που γρηγορα εφευγε.... απο την χρηση... απο καποια στιγμη και μετα.. το 90 εγινε το βασικο τους σε χρηση...

το αλλο που εχεις... το ΕP S  ειναι απο το ElectroPlated Silver. 
Καταγράφηκε
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:51:31 μμ »

Νίκο είσαι κινητή εγκυκλοπαίδια. Δεν παίζεσαι.....
Ηλίας
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 04, 2013, 10:57:06 μμ »

το ποτε βγηκαν.. μαλλον θα πρεπει να το ψαξεις στις εταιριες που τα εβγαλαν...

παντως απλα πληροφοριακα δεν ειναι ασημενια!!!  μπορεις να κανεις και ενα τεστ με ενα μαγνητη... αν και προσωπικα... δεν μου λεει κατι... γιατι εχω ενα κουταλακι που ειναι απο μεσα μπρουτζος..

το τι λενε οι σφραγιδες ειναι το θεμα.. και λενε οτι ειναι απο 2 διαφορετικες εταιρειες.. αρα δε νειναι σετ!

το Μ&W EP ειναι: Mappin and Webb  electroplated. αρα ειναι αγγλικη εταιρεια  και ειναι επασημωμενα... με ηλεκτρισμο...


το WMF 80 ειναι: Wurttembergische Metallwaren Fabrik  στην Γερμανια (Γουτεμβεργη). το 80 εχει να κανει με το επασημωμα!!  σου λεει οτι η δωδεκαδα εχει 80 γραμμαρια ασημιου στην επασημωση! προσοχη..... τα 12 μαζι!!! ετσι πηγαινε το σερβιτσιο! αυτο το εκαναν για να δειγνουν αν ειναι λεπτη ή χοντρη στρωση ασημιου πανω στο μαχαιροπιρουνο! υπηρχαν πολυ λεπτες στρωσεις με μολις 20... αλλα υπηρχαν και με 150... φαντασου...

λογικα αυτο με τα 20 γραμμαρια στην δωδεκαδα.. ηταν τοσο λεπτο που γρηγορα εφευγε.... απο την χρηση... απο καποια στιγμη και μετα.. το 90 εγινε το βασικο τους σε χρηση...

το αλλο που εχεις... το ΕP S  ειναι απο το ElectroPlated Silver. 




Νικος,  τα ξερει ολα και συμφερει  μονο 9,99 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός



ΕΞΥΠΝΟΥΛΗΣ ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:05:37 μμ »

χαχαχα οχι ρε παιδια.. απλα το ψαχνω ή ξερω που θα ψαξω... ειχα κι εγω 2-3 κουταλακια του γλυκου και το ειχα ψαξει... (ενα ισως ειναι χειροποιητο! οχι μηχανοποιητο!! με σχεδιο με φιλιγρανα...)
μαλιστα το ενα  εχει αλλη συλλεκτικη αξια... μιας και ειναι απο πλοιο του εμπειρικου..... με το ονομα S.S "GRANICOS"
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:44:59 μμ »

χαχαχα οχι ρε παιδια.. απλα το ψαχνω ή ξερω που θα ψαξω... ειχα κι εγω 2-3 κουταλακια του γλυκου και το ειχα ψαξει... (ενα ισως ειναι χειροποιητο! οχι μηχανοποιητο!! με σχεδιο με φιλιγρανα...)
μαλιστα το ενα  εχει αλλη συλλεκτικη αξια... μιας και ειναι απο πλοιο του εμπειρικου..... με το ονομα S.S "GRANICOS"

Στις αρχές τους 19ου αιώνα ζούσε στο Αμέρικα ένας αρχυροχώος επ' ονόματι Paul Revere.
Έφτιαχνε αργυρά αντικείμενα από coin silver και ήταν διάσημος.
Ένα κουτάλι της σούπας από τα χεράκια του μπορεί να φτάσει και 20.000$.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2013, 07:40:00 πμ από pepos » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 04, 2013, 11:52:46 μμ »

τοσα πολλα;;; για ενα κουταλακι του;;  το δικο μου χειροποιητο μαλλον ειναι ελληνικο παντως...

αμαν... ρε συ... η φατσα αυτου του τυπου ειναι ιδια με εναν ηθοποιο αμερικανο του τωρα!!!
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 05, 2013, 06:58:13 πμ »

Νίκο είσαι κινητή εγκυκλοπαίδια. Δεν παίζεσαι.....
Ηλίας

NMS, Αν δεν έχεις ήδη γράψει βιβλίο, έχεις σκεφτεί μήπως είναι ώρα να γράψεις.
Απ' αυτά τα γιγιάντια με τις λεπτές σελίδες. (800-950)
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 05, 2013, 07:40:44 πμ »

τοσα πολλα;;; για ενα κουταλακι του;;  το δικο μου χειροποιητο μαλλον ειναι ελληνικο παντως...

αμαν... ρε συ... η φατσα αυτου του τυπου ειναι ιδια με εναν ηθοποιο αμερικανο του τωρα!!!
Highlander Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2013, 02:16:01 μμ »

Νίκο είσαι κινητή εγκυκλοπαίδια. Δεν παίζεσαι.....
Ηλίας

NMS, Αν δεν έχεις ήδη γράψει βιβλίο, έχεις σκεφτεί μήπως είναι ώρα να γράψεις.
Απ' αυτά τα γιγιάντια με τις λεπτές σελίδες. (800-950)


Λεγε με Νικο! Χαμόγελο εμ.. ξερω.. ακουγετε γελοιο... να θυμαμαι πραγματα αλλα να ξεχναω ονοματα.. πως ιναι το ονομα σου; Χαμόγελο

να γραψω βιβλιο;; χαχαχαχα και απο τα χοντρα που ειναι και φονικα οπλα ε;; χαχαχαχα

αν και δεν νομιζω να μπορω να γραψω κατι... αυτα θελουν πολυ μελετη και να εχεις προσβαση σε αρχεια, σε νομισματα κτλ... οποτε... αληθεια.. ενα τοσο χοντρο βιβλιο... ποιος θα το διαβαζε;; χαχαχαχα εδω φοβαμαι που γραφω μεγαλα ποστ... οτι κουραζω τον αλλο... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 05, 2013, 02:20:42 μμ »

τοσα πολλα;;; για ενα κουταλακι του;;  το δικο μου χειροποιητο μαλλον ειναι ελληνικο παντως...

αμαν... ρε συ... η φατσα αυτου του τυπου ειναι ιδια με εναν ηθοποιο αμερικανο του τωρα!!!
Highlander Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

δες εικονα του Paul Revere και πηγαινε να δεις φωτο του ηθοποιου jack Black.... θα παθεις!!!

το κουταλακι του πλοιου που εχω... ειναι επαργυρο.... οπως και ενα του Gabriel Gay (ακου ονομα!!!) αλλα ειναι πανεμορφο!!
Καταγράφηκε
brandy
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 61


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 06, 2013, 10:43:04 πμ »

Πραγματικα απο γνωσεις τι να πω! Λεω αλλη φορα αν θελω να ρωτησω κατι να στελνω απ ευθειας σε σενα Γλώσσα
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 06, 2013, 01:23:37 μμ »

χαχαχαχα οχι βρε συ... μπορεις να τα βαζεις εδω να τα βλεπουμε ολοι! ολο και καποιος θα βρισκεται να ξερει κατι!  Μεγάλο χαμόγελο δεν τα ξερω κι ολα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 06, 2013, 01:34:28 μμ »

Μεγάλο χαμόγελο δεν τα ξερω κι ολα! Χαμόγελο

ναι καλα..ετσι λες συνεχεια αλλα για τα παντα εχεις μια απαντηση!! Γλώσσα Γλώσσα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences