Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 12:28:40 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σετ Πιστολιών Μονομαχίας - του 18ου- 19ου αιώνα.  (Αναγνώστηκε 5555 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 18, 2015, 07:23:52 μμ »

Ο παππούς μου, όταν υπηρετούσε ως Εκπαιδευτής στην ΕΒΑ (Ελληνική Βασιλική Αεροπορία), στην Ροδεσία, στην Διάρκεια του πολέμου (Β' Παγκόσμιο). Δέχτηκε ένα δώρο από κάποιον συνάδελφο του, (βρετανό υποθέτω...) αυτό το σετ ποστόλια μονομαχίας.
Αναζητώ πληροφορίες για αυτά.. γνωρίζω μονο ότι είναι του 18ου-19ου αιώνα, χωρίς τσακμάκι για ανάφλεξη της πυρίτηδας. Αυτό που θέλω είναι να μου δώσετε, πληροφορίες για αυτά..
 Σαρκασμός

Ευχαρηστώ εκ των προτέρων
Νewton1643.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 18, 2015, 07:44:19 μμ »

 Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
 I love it!!!!!! Θεωρω τα σετ αυτα εξαιρετικα!! Για πληροφοριες βγαλε φωτο το χαρτι που εχει απο μεσα στο καπακι και οτιδηποτε μπορει να γραφει πανω το οπλο.. εκπληκτικο!!!! Μπραβο!

Υγ. Σε περιπτωση ου δεν το ξερςις και αυτα χεςιαζονται αδεια η "καταστροφη" για να μπορεις να τα κατεχεις νομιμα.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 18, 2015, 09:52:00 μμ »

Φίλτατε
έχω βρεί ότι πληροφορίες θέλω εδώ και καιρό μέσο του χαρτιού που υπήρχει μέσα
απλά έλεγα μήπως να μου έλεγε κανείς την αξία τους -δεν έχω σκοπό να τα πουλήσω απλά για να ξέρω-
και ναι γνωρίζω ότι πρέπει να τα δηλώσεις  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 18, 2015, 09:58:43 μμ »

Φίλτατε
έχω βρεί ότι πληροφορίες θέλω εδώ και καιρό μέσο του χαρτιού που υπήρχει μέσα
απλά έλεγα μήπως να μου έλεγε κανείς την αξία τους -δεν έχω σκοπό να τα πουλήσω απλά για να ξέρω-
και ναι γνωρίζω ότι πρέπει να τα δηλώσεις  Κλείσιμο ματιού



Αναζητώ πληροφορίες για αυτά.. γνωρίζω μονο ότι είναι του 18ου-19ου αιώνα, χωρίς τσακμάκι για ανάφλεξη της πυρίτηδας. Αυτό που θέλω είναι να μου δώσετε, πληροφορίες για αυτά..
 Σαρκασμός

Ευχαρηστώ εκ των προτέρων
Νewton1643.

Φιλε μου Νewton1643 ξαναδιαβασε το αρχικο ποστ σου ....μας μπέρδεψες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 18, 2015, 09:59:36 μμ »

χαχαχαχα Αντώνη αυτά ακριβώς θα έκανα και εγώ quote  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΤΑΛΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 18, 2015, 10:32:19 μμ »

Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως θελεις;Κανε την ερωτηση σου με ποιο σαφηνεια.
Ξερεις για τα οπλα ενω ζητας πληροφοριες γιαυτα,θελεις τιμη ενω δεν πουλας παρε μια αποφαση,
εχουμε και το Δ.Ν.Τ....
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2015, 07:47:05 πμ »

Φίλτατε
έχω βρεί ότι πληροφορίες θέλω εδώ και καιρό μέσο του χαρτιού που υπήρχει μέσα
απλά έλεγα μήπως να μου έλεγε κανείς την αξία τους -δεν έχω σκοπό να τα πουλήσω απλά για να ξέρω-
και ναι γνωρίζω ότι πρέπει να τα δηλώσεις  Κλείσιμο ματιού



Αναζητώ πληροφορίες για αυτά.. γνωρίζω μονο ότι είναι του 18ου-19ου αιώνα, χωρίς τσακμάκι για ανάφλεξη της πυρίτηδας. Αυτό που θέλω είναι να μου δώσετε, πληροφορίες για αυτά..
 Σαρκασμός

Ευχαρηστώ εκ των προτέρων
Νewton1643.

Φιλε μου Νewton1643 ξαναδιαβασε το αρχικο ποστ σου ....μας μπέρδεψες  Κλείσιμο ματιού

Λοιπόν Κύριοι Πράγματι δεν διατύπωσα σωστά την Ερώτηση μου.. Έτσι λοιπόν Λέω Αναζηητάω πηροφορίες Εφ όλης της ύλης, για την Αξία τους και για τα ίδια τα πιστόλια, το γεγονός ότι γνωρίζω ήδη κάποια πράγματα, δεν σημαίνει ότι γνωρίζω στο 100% ότι χρείαζομαι... (η αλήθεια να λέγετε το χαρτάκι μέσα με βοήθησε λιγουλάκι.. αλλά όσο να είναι να προσθέσει και κάποιος κάτι που πιθανόν να μην γνωρίζω καλα θα ήταν  Κλείσιμο ματιού )
Εφ όλης της ύλης λοιπόν κύριοι, θέλω πληροφορίες, Αξία και ότι άλλο έχετε ευχαρήστηση.. αν θέλετε.

Newton1643
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2015, 01:56:27 μμ »

Προσπαθω να καταλαβω τι ακριβως θελεις;Κανε την ερωτηση σου με ποιο σαφηνεια.
Ξερεις για τα οπλα ενω ζητας πληροφοριες γιαυτα,θελεις τιμη ενω δεν πουλας παρε μια αποφαση,
εχουμε και το Δ.Ν.Τ....

Καλό αυτό με το Δ.Ν.Τ, αλλά καλό δεν είναι να γνωρίζεις την αξία των πραγμάτων που έχεις στην κατοχή σου?
Νewton1643
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2015, 05:25:07 μμ »

Mηπως φιλε θα επτρεπε να βγαλεις κοντιμες των οπλων και να ψαξεις για καποιους σειριακούς αριθμους η κατι χαραγμενο πανω στα οπλα ??
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 19, 2015, 05:37:08 μμ »

Αφου γνωριζεις ηδη καποια πραγματα για αυτα, πες τα και σε μας μαζι με τις φωτοπου σου ζητησα παραπανω για να μπορουμε να κινηθουμε προς καπου..τωρα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι προκειται για ενα σετ μονομαχιας...ουτε πληροφοριες ουτε τιμη ουτε τιποτα...για θεμα τιμων μπορεις να κανεις μια αναζητηση με την μαρκα των οπλων η να γραψεις πιστολια μονομαχιας και να δεις γενικα ενα ευρος τιμων...αλλα μονο με αυτες τις φωτο, δουλεια δεν μπορςι να γινει....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 19, 2015, 06:35:51 μμ »

Mηπως φιλε θα επτρεπε να βγαλεις κοντιμες των οπλων και να ψαξεις για καποιους σειριακούς αριθμους η κατι χαραγμενο πανω στα οπλα ??

Φίλτατε, δεν τα έχω εδώ αυτήν τη στιγμή όταν είμαι πάλι κοντά τους θα τα τραβήξω 100 φωτό να δεις τους σειριακούς αριθμούς αλλά αν δεν με απατα η μνήμη μου δεν πρέπει να έχουν
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 19, 2015, 07:08:13 μμ »

Αφου γνωριζεις ηδη καποια πραγματα για αυτα, πες τα και σε μας μαζι με τις φωτοπου σου ζητησα παραπανω για να μπορουμε να κινηθουμε προς καπου..τωρα το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι προκειται για ενα σετ μονομαχιας...ουτε πληροφοριες ουτε τιμη ουτε τιποτα...για θεμα τιμων μπορεις να κανεις μια αναζητηση με την μαρκα των οπλων η να γραψεις πιστολια μονομαχιας και να δεις γενικα ενα ευρος τιμων...αλλα μονο με αυτες τις φωτο, δουλεια δεν μπορςι να γινει....



Λοιπόν, επειδή δεν είχα χρόνο δεν μπορούσα να παραθέσω κάποια πράγματα ποιο αναλυτικά, έτσι τώρα αρχίζω να γράφω, τα όσα γνωρίζω. Γνωρίζω κάποια πράγματα από άποψης, οπλουργίας, μιας και έχω μια σχετική τρέλα με την συγκεκριμένη χρονολιγική περίοδο να μαθαίνω...  Σαρκασμός
Είναι πιστόλια εμπροσθογεμή, μόνοβολα, και προηγμένης τεχνολογίας για την εποχή τους, έχουν ξεπεράσει δηλαδη τον πυριτόλιθο ως μέσο ανάφλεξης. Γνωρίζω επίσης ότι τα πιστόλια μονομαχίας κατά κύριο λόγο στην Βρετανία και τη Γαλλία φτιάχνονταν κατόπιν παραγκελίας του Ιδιοκτήτη τους (όπως και τα σπαθία μονομαχίας ).
όσο για την εν λόγο Εταιρία οπλουργών, οι John blanch & son gun manufacturers, ιδρύθηκαν το 1809 και  υπάρχουν έως σήμερα στο Λονδίνο, και φτιάχνουν πολύ καλές Κυνηγετικές Καραμπίνες (δίκανα κατα κύριο λόγο από όσο έψαξα)
όσο για την Ιστορία της συγκεκριμένης Εταιρίας δείτε εδώ : http://www.jblanchandson.co.uk
/john_blanch_%26_son_003.htm

Αυτά γνωρίζω, λυπούμε που δεν κατάφερα να τα γράψω όλα αυτά στην Αρχή, μου προέκυψε ένα θέμα με τον υπολογιστή, και δεν μπορούσα να γράψω συγκεντρωμένα πέρα της αρχικής βιστικής ανάρτησης.
Συμφωνώ μαζί σας και έκατσα και έκανα search στο google για αξία των  πιστόλιων μονομαχίας και έλυσα την απορία μου, αυτό που θέλω να μου πει όποιος θέλει είναι αν έχει επιπρόσθετες πληροφορίες για τα όπλα της εποχής, και ότι άλλο είναι.
Λυπούμε, ευχαρηστώ για την κατανόηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2015, 07:31:42 μμ από Newton1643 » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 19, 2015, 09:16:09 μμ »

Κανενα προβλημα φιλε...ολα οκ..τουλαχιστον χαιρομαι που μετα το ποστ εμαθες και κατι (στην συγκεκριμενη περιπτωση ενα ευρος τιμων ) αλλα και που τα μοιραστηκες μαζι μας...κατι παραπανω απο οσα ηδη γνωριζεις δεν νομιζω οτι μπορω να προσφερω..αν ηταν πιο προσφατο ισως να μπορουσα να μαθω παραπανω λεπτομεριες αλλα για τοσο παλια κομματια δεν νομιζω οτι ειναι εφικτο...

αν εχεις και αλλα κομματια παρομοια η οχι θα χαιρομουν να μας τα παρουσιαζες...
καλη συνεχεια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 19, 2015, 10:07:19 μμ »

Γνωρίζω επίσης ότι τα πιστόλια μονομαχίας κατά κύριο λόγο στην Βρετανία και τη Γαλλία φτιάχνονταν κατόπιν παραγκελίας του Ιδιοκτήτη τους (όπως και τα σπαθία μονομαχίας ).

Aρα θες να πεις ότι είναι μοναδικα ?? ειδα αρκετα τσουχτερες τιμες για ορισμενα από αυτά ??   μακαρι να μπορουσαν να μας διηγηθουν την πορεια της ζωης τους . Στα χερια σου πως επεσαν φιλε ??
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 19, 2015, 10:28:09 μμ »

Γνωρίζω επίσης ότι τα πιστόλια μονομαχίας κατά κύριο λόγο στην Βρετανία και τη Γαλλία φτιάχνονταν κατόπιν παραγκελίας του Ιδιοκτήτη τους (όπως και τα σπαθία μονομαχίας ).

Aρα θες να πεις ότι είναι μοναδικα ?? ειδα αρκετα τσουχτερες τιμες για ορισμενα από αυτά ??   μακαρι να μπορουσαν να μας διηγηθουν την πορεια της ζωης τους . Στα χερια σου πως επεσαν φιλε ??

το πρώτο ποστ του το διάβασες ή απλώς κάνεις τον μάγκα.... Θυμός
διάβασε πρώτα και μετά μίλα
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences