Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 10:42:51 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Θα επιστρέψουμε στη δραχμή  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιούλιος 01, 2015, 08:07:56 μμ)
ΝΑΙ - 27 (42.9%)
ΟΧΙ - 36 (57.1%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 62

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή στη δραχμή;  (Αναγνώστηκε 26833 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 18, 2015, 10:05:01 μμ »

Δηλαδή, οι φεντεραλιστές δεν είναι ψαγμένοι;
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 18, 2015, 11:02:08 μμ »

ο μπαλαουρας βουλευτης συριζα αργολιδας (στην επιτροπη στη βουλη με προεδρο τον αναρχικο  Κλάμα διαμαντοπουλο)
ειπε οτι επρεπε να ειμαστε σα τη φεντ...παω να μασησω το σανο μου.....
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 18, 2015, 11:07:56 μμ »

Μια πρόσφατη δημοσκόπηση απο το blog tromaktiko.
έχει άμμεση σχέση με το θέμα μας

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2015/06/grexit_94.html
Καταγράφηκε
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 19, 2015, 01:33:50 μμ »

Ανεξαρτητως ..δεξια ..αριστερα ...αριστεροδεξια..
Αν θελετε ..χωρις να δειτε ..τιτλους ..σχολια...κρισεις...ριξτε μια ματια σε αυτη την συνεντευξη του Χελμουτ Σμιτ.....
Αφιερωστε 5 λεπτα..και βγαλτε ο καθενας οτι συμπερασμα θελει..αξιζει τον κοπο
http://www.enikos.gr/international/324079,O-Xelmoyt-Smit-symmaxos-ths-A8hnas-BINTEO.html
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 19, 2015, 03:51:20 μμ »

Μέχρι το φθινόπωρο που θα γίνουν οι ισπανικές εκλογές τα πράγματα είναι πολύ αβέβαια. Μετά από αυτές βλέπω διάσπαση της ευρωζώνης και εθνικά νομίσματα σε πολλές χώρες του νότου.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
miltos1819
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 684


silver and gold is only real money!


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 19, 2015, 04:24:27 μμ »

εγω προσωπικα πιστευω οτι δεν συμφερει κυριως Αμερικανους και Γερμανους να διαλυθει η Ευρωπαικη ενωση κυριως για γεωπολιτικους αλλα και οικονομικους λογους.Δυστηχως ομως με την πολιτικη των ηλιθιων Γερμανων ειναι θεμα χρονου να ξεσηκωθουν οι λαοι κυριως των νοτιων χωρων και να τελειωσουν ολα.οταν θα βλεπουν τον ρωσικο στολο να σουλατσαρει στην μεσογειο με βασεις στην Ελλαδα και Κυπρο τοτε θα καταλαβουνε ισως την βλακωδη πολιτικη τους αλλα θα ειναι πολυ αργα για αυτους.Οι Ελληνες,οι Ισπανοι και γενικα οι νοτιοι λαοι μπορουν να ζησουν και χωρις Γερμανικα προιοντα.Αμφιβαλλω ομως αν θα μπορουν να ζησουν οι Γερμανοι χωρις αγοραστες αφου το 50% του τζιρου τους προερχεται απο την νοτια Ευρωπη.
Καταγράφηκε
Parker
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2060

Ό,τι γράφει, δεν ξεγράφει!


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 19, 2015, 04:31:15 μμ »

εγω προσωπικα πιστευω οτι δεν συμφερει κυριως Αμερικανους και Γερμανους να διαλυθει η Ευρωπαικη ενωση

Ενώ συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα λες, για τους Αμερικανούς έχω άλλη άποψη. Νομίζω ότι αποσκοπούν στη διάλυση της ευρωζώνης και δουλεύουν υπογείως γι' αυτό.
Καταγράφηκε

verba volant, scripta manent
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 19, 2015, 08:22:45 μμ »

συμφωνώ με Πάρκερ. Αν θέλαν την Ευρώπη ενωμένη και αντίπαλο δέος προς την Ρωσία, θα βάζαν και τους Άγγλους σε αυτήν.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 19, 2015, 11:02:29 μμ »

Τους βλέπω να τρέχουν να βρουν συμφωνία με την Ελλάδα. Έχουν συνειδητοποιήσει ότι έχουν να χάσουν περισσότερα. Αν το παίξουμε έξυπνα ίσως κερδίσουμε περισσότερα .... Τι πιστεύετε;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 19, 2015, 11:12:43 μμ »

φανη βασικα εμεις καναμε συμφωνια Κλείσιμο ματιού εκτος και δεν ερθει γιατι τοτε το προγραμμα ηταν αλλο.
επικουρικες παπαλα.......(και μη σου πω τι νοιωθω και ας χανω) και καπακια φοροι...(μη σου πω τι γλυτωνεις)
απαντηση στον γιωργη/oldgeotzo αυριο.γιωργη καλα τα λεει αλλα η περιφανεια θα μας φαει..5 χρονια μλκιες
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
oldgeotzo
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2651


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 20, 2015, 12:54:17 πμ »

φανη βασικα εμεις καναμε συμφωνια Κλείσιμο ματιού εκτος και δεν ερθει γιατι τοτε το προγραμμα ηταν αλλο.
επικουρικες παπαλα.......(και μη σου πω τι νοιωθω και ας χανω) και καπακια φοροι...(μη σου πω τι γλυτωνεις)
απαντηση στον γιωργη/oldgeotzo αυριο.γιωργη καλα τα λεει αλλα η περιφανεια θα μας φαει..5 χρονια μλκιες
Και γω φοβαμαι Γρηγορη..οχι τη δραχμη...τα αλλα
Δηλαδη αυτα που ειπε ο Φανης..οτι δηλαδη "μη ξαναρχισουμε μια απο τα ιδια'
Εχω αμφιβολιες ποσο μαλον που δεν ημουν ποτε ..προς τα κει...ουτε καν απο διπλα
Αλλα ..αν δε καθαρισουμε με τους εσωτερικους νταβαδες..δεν υπαρχει αλλαγη πορειας
Μετα θα πρεπει ..να δειξουμε οτι εχουμε καταλαβει και ατομικα..ποσο λαθος ειμασταν εμεις οι ιδιοι
Παντως μη νομιζεις ..καταννοω και συμεριζομαι διαφορες ανησυχιες.. και εσενα και αλλων..
Αλλα...με τους πριν...με τιποτα...δε εχουν ουτε σταγονα  μεταμελειας...........παρα μονο σχεδιο επαναφορας..τιποτα αλλο.(δε μπορουν να μετανοησουν  γιατι τους κρατανε "διαφοροι" απο τα ..αντιδια)
Κατα τα αλλα ..υπαρχουν και απο μενα ανησυχιες..απλα  ελπιζω
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5636


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:24:21 πμ »

Ο συνδυασμός αυτή τη στιγμή οδηγεί είτε προς κακή συμφωνία, είτε προς παράταση.
Η περίπτωση εξόδου απ' το Ευρώ, δεν είναι αποδεκτή από κανέναν και φαντάζει με σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Ο μόνος τρόπος είναι σε περίπτωση ατυχήματος (που προς το παρόν δεν φαίνεται να συμβαίνει), αλλά και πάλι υπάρχουν θωρακίσεις.

Αλλά...
Θέλει άραγε ο Άξονας, Γερμανία-Ολλανδία-Βόρειες χώρες, λύση τώρα ;;
Μήπως το να τρενάρει η κατάσταση, είναι προς όφελός τους ;;

Μια λύση πακέτο, δεν συμφέρει με τίποτα τον Άξονα.
Αν δοθεί τέτοια λύση, είναι 100% σίγουρο ότι θα την ζητήσουν και οι Ισπανοί και οι Ιταλοί. Και εκεί δεν μιλάμε για διευθέτηση χρέους 100-120 δις αλλά για πολλά τρις. Σημ. Αν διευθετηθούν 100-120 δις, το χρέος πέφτει απ' ευθείας κάτω από το 120% του ΑΕΠ και αλλάζουν όλες οι διαδικασίες σε σχέση με τις αγορές.

Πάντως ότι και να γίνει...
Η μικρή μου κόρη τον Σεπτέμβρη θα πάει 1η δημοτικού και η μεγάλη 4η. Έχουμε κάποιες ιατρικές υποχρεώσεις τον άλλο μήνα και κάποιες άλλες τον Οκτώβρη. Έχω επίσης να κάνω κάποια μερεμέτια στο σπίτι. Από δουλειά τα πράγματα είναι θολά, αλλά δε βαριέσαι, ας είναι καλά οι φίλοι και οι γνωστοί που όλο και κάτι θα βρεθεί. Νομισματικά 'τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα'. Οικογένεια, αγάπη, φίλοι, λύπες, χαρές, εντάσεις, χαλάρωση και η ζωή συνεχίζεται ... Ότι και να γίνει τον χρόνο δεν μπορούν να τον σταματήσουν... ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ !!!
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:34:55 πμ »

Ότι και να γίνει τον χρόνο δεν μπορούν να τον σταματήσουν... ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ !!!
Xθες το πρωί πήγα μια βόλτα στις βυσσινιές μου για να δω αν είχαν πάθει ζημιά από την προχθεσινή νεροποντή, μια χαρά ήταν, τις ρώτησα πως είδαν/άκουσαν τις δηλώσεις Γιούνκερ, ακόμα γελάνε... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:14:35 πμ »

φίλε μου νομίζω οτι συμπαθώ τις βυσσινιές σου. Να μου δώσεις καμιά ρίζα να βάλω και στην δική μου αυλή  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 20, 2015, 11:33:47 πμ »

φίλε μου νομίζω οτι συμπαθώ τις βυσσινιές σου. Να μου δώσεις καμιά ρίζα να βάλω και στην δική μου αυλή  Μεγάλο χαμόγελο
Έλα να πάρεις! Που να δεις και τις βερικοκιές που έχουν πλακάτ "Δραχμή ρε γκιαούρηδες" Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences