Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 03:35:08 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχουν "unsearched lot";  (Αναγνώστηκε 3389 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:22:50 μμ »

Πιστεύετε οτι υπάρχουν πλέον lot που πρίν βγούν προς πώληση στο e bay ή οπουδήποτε αλλού,δεν έχουν ψαχτεί εξονυχιστικά ή απο κάποιον που δεν γνωρίζει τι πουλάει;
Η απορία μου γεννήθηκε μετά απο αναζητήσεις στο e bay και ως νέο μέλος θα ήθελα την άποψη κάποιων που τυχόν έχουν πάρει κάποια τέτοια lot.
Δεν ζητώ συγκεκριμένο παράδειγμα,απλά αν σε κάποιον "έτυχε"κάτι αξιόλογο σε κάποια "τυφλή" αγορά.
Κάθε άποψη καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ.

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 24, 2015, 07:52:21 μμ »

Η αποψη μου ειναι πως δεν υπαρχουν αψαχτα λοτ..το θεωρω απιστευτο καποιος που εχει μια τεραστια ποσοτητα και την σπαει σε λοτ, να μην εχει ασχοληθει μηπως εχει κατι αξιολογο μεσα..πιστευω πως σε ενα πχ αντιστοιχο ελληνικο λοτ θα μπορουσε να εχει καμια 10αρα 1870 σε λιωμα κατασταση η καμια 20αρα 1893 ενω ολα τα υπολοιπα θα ειναι αναξια λογου κ αξιας.αυτη ειναι
αποψη μου περι του θεματος χωρις να εχω παρει ποτε καποιο τετοιο λοτ...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2015, 08:23:03 μμ »

Χμμμμ.... ίσως το υπονοούμενο του "άψαχτου" να είναι "άψαχτο για σφάλματα και ιδιαιτερότητες".

Με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι κάποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με τέτοια...

Ειδικότερα οι Αμερικάνοι μπορεί να πουλάνε τσουβάλια του νομισματοκοπείου για όποιον θέλει να κάτσει να ψάξει για "ιδιαιτερότητες".
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2015, 08:56:16 μμ »

εγω πιστευω οτι υπαρχουν λαβρακια και τα εχουμε δει προσφατα εδω μεσα απο αλλα παιδια που ειχαν το ματι και την ορεξη αλλα μιλαμε σε μικρες κλιμακες,βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις που την εχω ζησει που ο πωλητης δεν ξερει αλλα την αντιλαμβανονται οι μπιντερς και γινεται το σωσε απο π.μ μεχρι χτυπηματα που φτανουν στον Θεο,για εμενα εχει η μαλλον ειχε  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα μια παραξενη μυσταγωγια η ολη διαδικασια να ψαχνω τετοια αλλα τωρα με τα καπιταλ δυσκολα τα πραγματα  Κλάμα Κλάμα
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 24, 2015, 09:08:12 μμ »

Χμμμμ.... ίσως το υπονοούμενο του "άψαχτου" να είναι "άψαχτο για σφάλματα και ιδιαιτερότητες".

Με την προϋπόθεση, βέβαια, ότι κάποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με τέτοια...

Ειδικότερα οι Αμερικάνοι μπορεί να πουλάνε τσουβάλια του νομισματοκοπείου για όποιον θέλει να κάτσει να ψάξει για "ιδιαιτερότητες".
Ακόμα και αυτό(σφάλματα και ιδιαιτερότητες)έχει απασχολήσει αρκετές φορές το "Στέκι".
Δεν αναφέρομαι σε πανάκριβα-υπερσπάνια νομίσματα που"βγάζουν μάτι",αλλά σε ένα ESSAI,mintmark ή σε κάποια "δύσκολη" εκτύπωση που μπορεί να πέσει στα χέρια σου αν καθήσεις να"καθαρίσεις ένα σακκί φακές".
Οπότε,οξυδερκή συμφορουμίτη μου sac,το'πιασες το υπονοούμενο.
Μαθαίνω πολλά απο εσάς,ένα απο αυτά είναι οτι η θεά τύχη μπορεί πιο συχνά να κλείσει το μάτι σε κάποιον που έχει το μάτι γαρίδας,παρά το βλέμμα ροφού.
(Μιας και το ρίξαμε στα ψάρια). Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 24, 2015, 09:10:09 μμ »

Βασικα μιλουσα σχετικα με τα λοτ τυπου ebay..γενικα, μπορει κανεις να εχει τα "τυχερα" του εκει που δ το περιμενει..μου εχει τυχει αρκετες φορες κ μαλιστα απο εμπορους.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 24, 2015, 09:18:05 μμ »

Εχμμμ.... όταν μιλάμε για "unsearched lots", μιλάμε για τσουβαλάκια ή τσουβαλάρες.

Τώρα, αν σου βάλει ο άλλος unsearched lot 5 τεμαχίων... ωραίος καιρός σήμερα... (πολύ ζέστη, αλλά δε βαριέσαι)...


Μαθαίνω πολλά απο εσάς,ένα απο αυτά είναι οτι η θεά τύχη μπορεί πιο συχνά να κλείσει το μάτι σε κάποιον που έχει το μάτι γαρίδας,παρά το βλέμμα ροφού.
(Μιας και το ρίξαμε στα ψάρια). Χαμόγελο

Εγώ είμαι γαύρος, έτσι κι αλλιώς. :-)
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 24, 2015, 09:26:36 μμ »

ομολογω οτι φιλε δεν καταλαβαινω απο την μια λες οχι σε σπανια και απο την αλλη λες για εσσαι,δηλαδη τα εσσαι τα θεωρεις κοινα και ευκολα να τα βρεις;;για ιμπει μιλαμε σιγουρα και μαλιστα οχι για 5-10 οπως λεει και ο σακ
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:18:50 μμ »

ομολογω οτι φιλε δεν καταλαβαινω απο την μια λες οχι σε σπανια και απο την αλλη λες για εσσαι,δηλαδη τα εσσαι τα θεωρεις κοινα και ευκολα να τα βρεις;;για ιμπει μιλαμε σιγουρα και μαλιστα οχι για 5-10 οπως λεει και ο σακ

Εντάξει,χάριν συζήτησης θα ρίξω τον πήχυ των "σπάνιων".
Ενα 30δραχμο του 1963 με "αναμνηστικόν",ένα 5 δρχ 1930 Βρυξελλών,ένας Παύλος 2 δρ.  1954 ρουφηγμένο μάγουλο μπορούν να διαφύγουν της προσοχής του πωλητή;Ενα 5 λ 1912 χωρίς διακριτικά είναι απίθανο να βρεθεί ανάμεσα σε 30-40 ίδιες πεντάρες;
Η ένα κέρμα ΟΤΕ 1964 μέσα σε 20 κομμάτια;
Απλά,σε κομμάτια που έχουν αυτό το κάτι αναφέρομαι.
Ελπίζω να σας διαφώτισα ως προς τη σπανιότητα.
Δέχομαι και το"Ασε μας ρε φίλε,εγώ τα έχω απο 10 φορές το καθένα"ως απάντηση. Κλάμα
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:23:48 μμ »

Δεν υπάρχει περίπτωση (λέω εγώ).
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:26:02 μμ »

ολα ειναι πιθανα και απιθανα φιλε ,ολα ειναι στατιστικες προσεγγισεις που εχουν δυνατοτητα επαληθευσης παραδειγμα να σε τσιμπησει φιδι 1 στα 2 εκατομμυρια να σε χτυπησει κεραυνος 1 στα 4 εκατομμυρια να πιασεις το τζοκερ 1 στα 24 εκατομμυρια αρα οι πιθανοτητες υπαρχουν Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού δεν διαφωνουμε πανω κατω τα ιδια λεμε Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:27:35 μμ »

30αρι με αναμνηστικον δυσκολο να βρεθει, ειδικα σε τετοιου τυπου λοτ.το ιδιο και τα εσσαι.αν μιλαμε καθαρα για ελληνικα κομματια, υποθετω οτι μπορουν να βρεθουν κομματια του τυπου 5αρα 1869 χωρις διακριτικα (αν και δεν εχω κατα νου την ποσοτητα τους) αλλα μιας και τετοιου τυπου κομματια περνανε συνηθως "απαρατηρητα" ειδικα σε χαμηλες καταστασεις,η καμια 5αρα '12 οπως ανεφερες..αλλα δυσκολα θα βρεις αμιγως ελληνικα αψαχτα λοτ..μπορει να βρεις αντιστοιχα αυτων των κομματιων σε αμερικανικα (που συνηθως ειναι τα λοτ), πχ καποιο barber dime δυσκολης χρονολογιας η νομισματοκοπειου που ΕΤΥΧΕ και ξεφυγε της προσοχης..για μεγαλες σπανιοτητες δεν το βλεπω εφικτο....
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:37:41 μμ »

ολα ειναι πιθανα και απιθανα φιλε ,ολα ειναι στατιστικες προσεγγισεις που εχουν δυνατοτητα επαληθευσης παραδειγμα να σε τσιμπησει φιδι 1 στα 2 εκατομμυρια να σε χτυπησει κεραυνος 1 στα 4 εκατομμυρια να πιασεις το τζοκερ 1 στα 24 εκατομμυρια αρα οι πιθανοτητες υπαρχουν Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού δεν διαφωνουμε πανω κατω τα ιδια λεμε Χαμόγελο
Κατάλαβα.Την ώρα που θα σηκώσω το χέρι μου με το ESSAI στην άκρη των δακτύλων,θα με χτυπήσει κεραυνός και μόλις πέσω κάτω και σπαρταράω σαν κοκκοβιός,θα με τσιμπήσει και φίδι και δεν θα ζήσω να εισπράξω το Τζόκερ που θα έχω κερδίσει.
Αφήστε καλύτερα,θα πάρω πιστοποιημένο και θα ζήσω να το χαίρομαι. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 24, 2015, 10:57:48 μμ »

ολα ειναι πιθανα και απιθανα φιλε ,ολα ειναι στατιστικες προσεγγισεις που εχουν δυνατοτητα επαληθευσης παραδειγμα να σε τσιμπησει φιδι 1 στα 2 εκατομμυρια να σε χτυπησει κεραυνος 1 στα 4 εκατομμυρια να πιασεις το τζοκερ 1 στα 24 εκατομμυρια αρα οι πιθανοτητες υπαρχουν Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού δεν διαφωνουμε πανω κατω τα ιδια λεμε Χαμόγελο
Κατάλαβα.Την ώρα που θα σηκώσω το χέρι μου με το ESSAI στην άκρη των δακτύλων,θα με χτυπήσει κεραυνός και μόλις πέσω κάτω και σπαρταράω σαν κοκκοβιός,θα με τσιμπήσει και φίδι και δεν θα ζήσω να εισπράξω το Τζόκερ που θα έχω κερδίσει.
Αφήστε καλύτερα,θα πάρω πιστοποιημένο και θα ζήσω να το χαίρομαι. Σαρκασμός
+1 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός σου το ευχομαι φιλε ιδιαιτερα για εσσαι -αναμνηστικον γιατι βρυξελλων-μαγουλο και του 12 θα τα βρεις χωρις τους παραπανω κινδυνους Σαρκασμός Σαρκασμός για τα 2 πρωτα το μονο που χρειαζεσαι ειναι γεματο πορτοφολι Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Nonos
Συντονιστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2753



Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 24, 2015, 11:02:27 μμ »

ολα ειναι πιθανα και απιθανα φιλε ,ολα ειναι στατιστικες προσεγγισεις που εχουν δυνατοτητα επαληθευσης παραδειγμα να σε τσιμπησει φιδι 1 στα 2 εκατομμυρια να σε χτυπησει κεραυνος 1 στα 4 εκατομμυρια να πιασεις το τζοκερ 1 στα 24 εκατομμυρια αρα οι πιθανοτητες υπαρχουν Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού δεν διαφωνουμε πανω κατω τα ιδια λεμε Χαμόγελο
Κατάλαβα.Την ώρα που θα σηκώσω το χέρι μου με το ESSAI στην άκρη των δακτύλων,θα με χτυπήσει κεραυνός και μόλις πέσω κάτω και σπαρταράω σαν κοκκοβιός,θα με τσιμπήσει και φίδι και δεν θα ζήσω να εισπράξω το Τζόκερ που θα έχω κερδίσει.
Αφήστε καλύτερα,θα πάρω πιστοποιημένο και θα ζήσω να το χαίρομαι. Σαρκασμός
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Έχεις και Facebook?  Έλα μια βόλτα Χαμόγελο Χαμόγελο
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences