Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 06:10:52 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις  (Αναγνώστηκε 2269 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 16, 2014, 12:53:39 μμ »

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να παραθέσω κάποιες ερωτήσεις που έχω πάντα σχετικά με τον συλλεκτισμό(νομίσματα). Όποιος μπορεί να μου τις απαντήσει θα του είμαι ευγνώμων.

1) Μπορεί κάποιος να μου πει με link που βρίσκονται οι κατάλογοι krause;

2) Σε ένα σλπαμπ διαβάζω τα γνωστά MS VF κλπ. Τι έιναι όμως τον PF, BN, CAMEO;;;

3) Βλέπω στον κατάλογο του Καραμήτσου πως το 20δρχ έτος 2000 με το Σολωμό έχει κατά πολύ μικρότερο τιραζ σε σχέση με αυτό του 1990.(σ.σ.: το 1ο 17.048.430 και το δεύτερο 60.299.161). Γιατί αυτό με τα 60 μύρια κομμάτια να έχει αξία 3 ευρώ ενώ το άλλο με τα 17 μύρια κομμάρια μόλις 1 ευρώ;;;

Ευχαριστώ πολύ
Γιάννης
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:04:26 μμ »

Γιάννη, στο δεύτερο ερώτημα διάβασε το παρακάτω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8338.0
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 16, 2014, 01:08:19 μμ »

Γιάννη, στο δεύτερο ερώτημα διάβασε το παρακάτω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8338.0


Σε υπερευχαριστώ!  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο :)Πραγματικά πέρασε κάτω από την μύτη μου. Τo PF σημαίνει proof;;;
Καταγράφηκε

Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 16, 2014, 05:23:56 μμ »

Το ΒΝ είναι στα χάλκινα νομίσματα και σημαίνει Brown  , όπως σε αυτα  ακόμη θα βρεις και RB (Red - Brown) καθώς RD    ( red ) , CAMEO  κ.λ.π., όλα αυτά θα τα βρεις σε αυτό το θέμα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8338.0
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 16, 2014, 05:34:49 μμ »

Το ΒΝ είναι στα χάλκινα νομίσματα και σημαίνει Brown  , όπως σε αυτα  ακόμη θα βρεις και RB (Red - Brown) καθώς RD    ( red ) , CAMEO  κ.λ.π., όλα αυτά θα τα βρεις σε αυτό το θέμα http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=8338.0

Ευχαριστώ πολύ Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
__________________________________________________________________________________________________________

Περιμένω και τις άλλες ερωτήσεις όποιος μπορεί Χαμόγελο
Καταγράφηκε

kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2014, 06:06:27 μμ »

σχετικα με τους καταλογους τι ψαχνεις?να τους αγορασεις,να τους δεις η να τους κατεβασεις?αν θες για αγορα,πατα στο google ''kraus books'' η ''krause coins catalogues'' και θα στο βγαλει...για να τους διαβασεις ονλαιν δεν ξερω,και τελος για να τους κατεβασεις,αν θες στειλε μου πμ το μειλ σου και οταν βρω λιγο χρονο θα σου τους στειλω εγω...

στην ερωτηση σου σχετικα με την τιμη και το τιραζ του 20δρχ,δεν γνωριζω,αλλα το μονο που μου περναει αυτη την στιγμη απο το μυαλο ειναι οτι επειδη ηταν η τελευταια χρονια κοπης δραχμων,ισως να εχει αυτη την μικροδιαφορα απο τα αλλα...δεν γνωριζω ομως σιγουρα,,,υποθεση κανω..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 16, 2014, 06:22:42 μμ »

Τα πόσα νομίσματα εκδόθηκαν κάποιες φορές, διαφέρει από το πόσα νομίσματα διασώθηκαν σε ακυκλοφόρητη κατάσταση σήμερα.Το ίδιο ισχύει και με άλλα συλλεκτικά.Επίσης οι τιμές κάθε κατάλογου πρέπει να εκλαμβάνονται ως ενδεικτικές.Προσωπικά το 3 ευρώ για ένα πρόσφατο νόμισμα με τέτοιο τιράζ και με μερικές εκατοντάδες συλλεκτών να ασχολούνται σοβαρά με το  ελληνικό νόμισμα, το θεωρώ υπερβολικό.
Καταγράφηκε
malef13
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 678


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2014, 06:33:01 μμ »


Προσωπικά το 3 ευρώ για ένα πρόσφατο νόμισμα με τέτοιο τιράζ και με μερικές εκατοντάδες συλλεκτών να ασχολούνται σοβαρά με το  ελληνικό νόμισμα, το θεωρώ υπερβολικό.

Παρομοίως.

Ευχαριστώ όλες οι ερωτήσεις μου απαντήθηκαν.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 20, 2014, 04:27:58 μμ »

Αγαπητε μου θα μπορουσες να τις διαβασεις(ΟΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΩΤΕΡΑ) σε αναρτημενα με σημαιακι ποστ!μαλλον πρεπει να σβηνονται οι παλιες αναρτησεις αφου δεν εχουν σκοπο υπαρξης!!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences