Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 12, 2024, 07:10:20 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια αξιοσημείωτη συζήτηση για ΜΚΕ - Φρατζόλα - Φιλοτέλε  (Αναγνώστηκε 4378 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« στις: Ιούλιος 18, 2016, 03:31:23 πμ »

Αγαπητοί φίλοι,

 έπεσα πάνω σε μια ενδιαφέρουσα περίπτωση που δε νομίζω να έχει συζητηθεί στο στέκι. Νομίζω ότι το συμπέρασμα στο οποίο κατέληξαν οι περισσότεροι είναι ικανοποιητικό. Ο κάτοχος του γραμματοσήμου δε φαίνεται να πείστηκε και υποστηρίζει ότι ενδεχομένως το κομμάτι του να είναι πολύ ιδιαίτερο. Είναι αρκετά πρόσφατη και αν έχετε το χρόνο αξίζει τον κόπο να ρίξετε μια ματιά σε όλες τις αναρτήσεις της σχετικής συζήτησης. Οι ΜΚΕ εξάπτουν το ενδιαφέρον και την περιέργεια όλων των συλλεκτών.

http://www.stampcommunity.org/topic.asp?TOPIC_ID=49686&whichpage=1&SearchTerms=hermes%2Cheads

Αυτό που πάντως είναι πιο ενδιαφέρον είναι η ιστοσελίδα ενός από τα μέλη του φόρουμ του Richard Frajola (Φρατζόλα):

http://www.rfrajola.com/Greece/Greece.htm

Η συλλογή των ΜΚΕ δεν είναι τίποτε το κοινό αλλά είναι πολύ όμορφα τακτοποιημένη. Έχει ταυτόχρονα και μια συλλογή με επιστολές με ΜΚΕ - πολύ όμορφα κομμάτια. Αξίζει κανείς να επισκεφθεί και τα υπόλοιπα εκθέματα στη σελίδα του (η συλλογή του με τα Columbians είναι απίθανη). Το διαμάντι, πάντως για μένα προσωπικά είναι οι επιστολές των ΜΚΕ.

Τέλος θα ήθελα να σχολιάσω και το άρθρο από την τελευταία Φιλοτέλεια για την έκθεση της Νέας Υόρκης. Είναι αρκετά αρνητικό για την όλη εκδήλωση και απ' ότι φαίνεται η συλλογή Κασσάνδρα του Ανδρεάδη αδικήθηκε από την επιτροπή των κριτών. Κρίμα για τους λάτρες των ΜΚΕ αν τα πράγματα έγιναν έτσι όπως περιγράφονται στο άρθρο - δεν έχω βέβαια κανένα λόγο να αμφισβητήσω την ακρίβεια του άρθρου.

Τρύφωνας
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 18, 2016, 08:01:55 πμ »

Εξαιρετική "συζήτηση" πράγματι, δεν είχα ποτέ σκεφτεί πως το σφάλμα της θέσης 44 του μονόλεπτου θυμίζει την... Τσεχία.  Σαρκασμός

Όμορφη η συλλογή του Frajola και ναι, οι τετραχρωμίες είναι υπέροχες.

Ο κάτοχος του γραμματοσήμου δε φαίνεται να πείστηκε και υποστηρίζει ότι ενδεχομένως το κομμάτι του να είναι πολύ ιδιαίτερο.

Πολύ συνηθισμένο φαινόμενο, το να μην πειστεί ο κάτοχος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2016, 08:55:03 πμ από Helios » Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 18, 2016, 10:10:41 πμ »

Ωραία η συλλογή του,είμαι σίγουρος ότι αμα βρεί και το νο.8-το 1λ των 1871 είναι αναμενόμενο-θα πάρει χρυσο και πάνω,στα ενός πλαισίου,στις εκθέσεις
Δύο παρατηρήσεις,η μία είναι ότι ο Frajola είναι νέος σε ηλικία,γιατί χρησιμοποιεί την νέα μεθοδολογία κατάταξης,που είναι στα πράγματα μετα το 2002-η κατάταξη Τσεριώτη στη συλλογή Ζαχαριάδη και την υιοθέτηση από τον Καραμήτσο στο hellas 2004.
Η δεύτερη,ξεχώρισα τρεις πολύ σπουδαίους φάκελλους,ο ένας με τα παρισινά,ο άλλος με την μικτη με το παπικό κράτος-πανάκριβος-και ο τρίτος με την πενταχρωμία στις αξίες-η μία διπλή...μπράβο του!
Εν το μεταξύ τέτοια φαντασία οι αμερικάνοι...άκου με τη το παραλλήλησε-εδώ θα μου πεις εμεις λέμε το σφαλμ pos.10 στα 30λ ''πίπα''  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 18, 2016, 11:34:34 πμ »

Μου κανει εντυπωση οτι απο τα κακεκτυπα προσωρινα του μονο το 5λ εχει περιγυρο, επισης ολη η συλλογη δεν εχει τις ιδιαιτερες αποχρωσεις. Δε μιλαω για τα φακελα, αλλα μονο για τα μεμονωμενα κομματια. Τοσο ευκολα παιρνονται τα χρυσα στις εκθεσεις?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 19, 2016, 12:00:19 μμ »

Δεν τα ξέρω και πολύ καλά τα περι εκθέσεων,μόνο σαν επισκέπτης και όχι σαν εκθέτης,πράγμα που το έχω στο πρόγραμμα κάποια στιγμή ,στο μέλλον να προσπαθήσω....
Οι βραβεύσεις γίνονται βάση τη θεματολογία.
Αλλο βαθμό και σπουδαιότητα έχει ο παραδοσιακός φιλοτελισμός και άλλο ένα έκθεμα με πουλιά.
Το έκθεμα ,μιας συλλογής π.χ. μεγάλων κεφαλών μπορείνα αναπτυχθεί :
-σε ένα πλαίσιο με 16 A4 σελίδες-ο F.έχει 24 σελίδες στις φωτό
-σε 5 πλάισια με 5x16,σύνολο 80 σελίδες υλικού
Τα βραβεία είναι:
χαλκός
επίχρυσο
χρυσό
μεγάλο χρυσό
τάξη grand prix *
και έχουν την βαρύτητά τους αν δίνονται στο πλαίσιο
τοπικής,σε επίπεδο πόλης
πανελλήνιας
ευρωπαικής
παγκόσμιας
Τέλος ένα θέμα σημαντικό είναι όταν βραβευτείς με χρυσό σε έκθεμα 5πλαισίων,στην επόμενη έκθεση για να συμμετέχεις πρέπει να παρουσιάσεις υποχρεωτικά την συλλογή σου με 8 πλαισια,πράγμα που πρέπει να γεμίσεις υλικό ακόμα 3x16 φύλλων Α4....

Κλείνοντας το θέμα των εκθέσεων,σίγουρα με την είσοδο της υψηλής τεχνολογίας,σε ότι αφορά το να δεις ένα γραμμ.δεν είναι κορυφαία σκέψη να τρέξεις σε μια έκθεση για να το δεις,το βλέπεις στον υπολογιστή σου,ή και πιστότατα τυπωμένο σε κάποιο κατάλογο,όμως οι εκθέσεις είναι το  κομβικό σημείο ένος συλλέκτη για να πάρει μέρος ,γιατί:
η συλλογή ,που με τόσο κόπο,χρήματα,ώρες,κοινωνικούς αγώνες- Κλείσιμο ματιού-έχει κάνει, θα είναι για τα μάτια του μόνο, ή άντε και για δύο φίλους που θα την δουν ή  θα μπει στο στίβο της σύγκρισης με άλλες,θα την δουν εκοτοντάδες-χιλιάδες άνθρωποι και θα κάτσει μια επιτροπή ,σε όλες τις βαθμίδες εκθέσεων,από έμπειρους φιλοτελιστές να την αξιολογίσει και ενδεχομένος να την βραβεύσει,δίνοντας έτσι τον υπέρτατο βαθμό ικανοποίησης ?
Συν ότι μια βραβευμένη συλλογή έχει άλλη οικονομική βαρύτητα στο συνολό της την ώρα που θα εκποιηθεί...


*grand prix που έχουν κατακτήσει Ελληνες είναι;
A.Aργυρόπουλος στη δεκαετία του ΄40,ΜΚΕ
Α.Παπαδόπουλος στα 60s,olympic stamps
Κ.Ματθαίος το 1996,ΜΚΕ
...και προσεχώς Σ.Ανδρεάδης,ΜΚΕ

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2016, 12:16:39 μμ από LHH » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 19, 2016, 12:13:29 μμ »

Τώρα για την ουσία του ερωτήματός σου,περι χρυσού,νομίζω ότι ένα έκθεμα,ας πούμε ενός πλαισίου με τα 16 φύλλα ΜΚΕ,θα πρέπει:
να έχει ένα θέμα πάνω στις ΜΚΕ
να αναπτύσετε αναλυτικά,με περιγραφή των αντικειμένων
να έχει αποχρώσεις,σφάλματα πλακός και αε,σφραγίδες,πολλαπλά,και οπωσδήποτε τεκμηρίωση πάνω σε φάκελλους και επιστολές.
και εννοειτε τα παραπάνω σε άψογη κατάσταση,και με ασφράγιστα και μόνο ανοχή ποιότητας σε σπανιότητες
Π.χ. παίρνεις μέρος με έκθεμα 10λ τελευταίας έκδοσης.
Πρέπει σε 16 φύλλα να βάλεις ασφράγιστα και σφραγισμένα,όλες τις αποχρώσεις,ακόμα και τις σπάνιες και σίγουρα επειδή μιλάμε για χρυσό και ασφράγιστα-κόκκινο πορτοκαλί-,μετα με σφραγίδες,ίσως δύσκολων πόλεων,κομμάτια φύλλου,σίγουρα τετράδες σε διάφορες αποχρώσεις,όλα τα σφαλμ.πλάκας σε άνάπτυξη,και επειδή θα καταπιαστείς με μιά ,ας,πούμε,κοινή αξία,όσους πιο πολλούς φάκελλους,με ανάπτυξη και της ταχ.ιστορίας-τέλη,προορισμοί,ιστορικά πρόσωπα που ήταν παραληπτες/αποστολείς κ.α.

Αν θέλεις γίνομαι και μάνατζερ σου  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2016, 12:30:19 μμ από LHH » Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 19, 2016, 12:47:05 μμ »

Κοιτα, εκανα απλα ενα σχολιο, πιο πολυ φευγαλεο θα ελεγα, για το οτι δε νομιζω η συλλογη του Ιταλου (εκτος απο τα φακελα εννοειται) να ειναι κατι το τοσο τρομερο. Τα ακριβα του κομματια ειναι καποια ασφραγιστα βεβαια, τα οποια δε γνωριζουμε αν εχουν ή οχι γομμα. Απο αποχρωσεις δεν ειδα τιποτα ιδιαιτερο, ενω λειπουνε και καποια (πχ το ασφραγιστο Παρισινο δεκαλεπτο). Εννοειται για ενα κοινο συλλεκτη ειναι κατι σπουδαιο αλλα τωρα για να παρει χρυσο  μεταλλιο σε εκθεση δε ξερω αν φτανει.
Απο εκει και περα , ως αιρετικος φυσικα, δε θα δεχομουν κανονες στο πως καποιος να στησει μια συλλογη και γι αυτο και δε θα συμμετειχα ποτε σε εκθεση (και βεβαια θα ειχα πεθανει απο το αγχος αν εβαζα ακριβα κομματια ως τελειομανης που ειμαι χαχα!). Δε ξερω με τι κριτηρια μπαινουν αυτοι οι κανονες, σεβαστα γι αυτους που συμμετεχουν, αλλα και υποκειμενικα για μενα. Το καλο με τις ΜΚΕ ειναι οτι μπορεις να κανεις δικες σου κατηγοριες μελετης και να ασχολεισαι με αυτες, χωρις καποιος αλλος να το εχει ξανακανει.
Τωρα, αν θα σε παρω μανατζερ, θα εξαρτηθει απο το ποσα ζητησεις  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 19, 2016, 12:56:14 μμ »

Κοιτα, εκανα απλα ενα σχολιο, πιο πολυ φευγαλεο θα ελεγα, για το οτι δε νομιζω η συλλογη του Ιταλου (εκτος απο τα φακελα εννοειται) να ειναι κατι το τοσο τρομερο.

Του αλλάξατε τα φώτα του ανθρώπου, καλέ.
Αμερικανός είναι, ηλικιωμένος κυριούλης και μάλλον λέγεται Φραγιόλας, όχι Φρατζόλας. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 19, 2016, 01:07:15 μμ »

Χαχα ε μα ειναι ονομα αυτο τωρα? Ακου εκει Φρατζολας...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 19, 2016, 01:25:08 μμ »

Ψευδώνυμο του Καρβέλα είναι ;-)

--------------------

Σοβαρά τώρα, το γράμμα J δεν χρησιμοποιείται στα Ιταλικά. Τη λέξη τη βρήκα μόνο στα Πορτογαλικά, οπότε προφέρεται "φραζόλα" ή "φραζούλα", με την έννοια "έξυπνος" (smart).

Φυσικά οι Αμερικάνοι το προφέρουν "φρατζό(ου)λα".
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 19, 2016, 01:45:15 μμ »

Κανονιστε να φταρνίζεται ο άνθρωπος στον ύπνο του ....
Καταγράφηκε
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 19, 2016, 03:30:27 μμ »

Αγαπητοί φίλοι,

Ο λόγος που έβαλα το "Φρατζόλα" αντί για Frajola στον τίτλο του θέματος είναι επειδή αρχικά πίστεψα ότι επρόκειτο για Έλληνα που χρησιμοποιούσε τη λέξη αυτή σαν το παρατσούκλι του. Όπως ήδη ειπώθηκε, η λέξη frajola υπάρχει στα Πορτογαλικά. Επι της ουσίας, ο συγκεκριμένος συλλέκτης είναι κάποιας ηλικίας και εξαιρετικά καταξιωμένος. Η ιστοσελίδα του είναι πραγματικό διαμάντι. Όσο για τη συλλογή των ΜΚΕ, νομίζω ότι το αξιοσημείωτο κομμάτι της είναι οι φάκελοι. Το κομμάτι με τα μεμονωμένα γραμματόσημα είναι εξαιρετικό για κάποιον που το βασικό του ενδιαφέρον δεν είναι οι ΜΚΕ. Μερικοί από τους φάκελούς του όμως, είναι πραγματικά απίθανοι. Επιπλέον, όπως θα είδατε κι απο τη συζήτηση, δίνει τις πιο εύστοχες απαντήσεις στον κάτοχο εκείνου του κομματιού.

Εν κατακλείδι, ο τίτλος του θέματος θα έπρεπε ίσως να ήταν " Μια αξιοσημείωτη συζήτηση για ΜΚΕ - Frajola - Φιλοτέλεια" αλλά χαίρομαι που το "Φρατζόλα" μας γαργάλησε όλους λίγο.

Τρύφωνας
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 19, 2016, 09:03:38 μμ »

Επειδή και εσύ Τρύφωνα,αλλά και ο salonico απαντήσατε σχετικά με την ηλικία του συλλέκτη,θέλω λοιπόν να σημειώσω την προσαρμοστικότητά του στα νέα δεδομένα.
Δηλ.να αλλαξω εγώ την κατάταξη των ΜΚΕ που ασχολήθηκα με αυτές στα 20 περίπου και άλλαξα τρόπο καταταξης αλλά και σκέψης* στα 33 κάνει λογικό και σχετικά εύκολο...αλλά αν μου λέτε ότι ο άνθρωπος είναι πάνω από 60 και βλέποντας την συλλογή του φαίνεται άνθρωπος που ασχολείτε πάνω από 30 χρόνια και να αλλάζει πριν απο 10 περίπου χρόνια...τι να πω, μπράβο του!

*κατάργηση του 10λ στις 1871
κατάργηση 80λ από επιμελημένα
ξεχωριστή έκδοση η αλλαγή χρωματισμών
και το κυριότερο η κατάργηση μιας ολόκληρης έκδοσης την ''Μάιος 1862''
και πλήθος μικρότερων αλλαγών...
Καταγράφηκε
trifonas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 19, 2016, 10:02:07 μμ »

Μια που μιλάμε για ηλικίες και προσαρμοστικότητα, η παρακάτω φωτογραφία είναι ένα ενδιαφέρον σημείο αναφοράς:

http://www.japhila.cz/exponet/blog/frajola_group.jpg

Ο Frajola  φαίνεται να ειδικεύεται στην Ταχυδρομική Ιστορία των Νοτίων κατά τον Αμερικάνικο Εμφύλιο. Οι ΜΚΕ πρέπει ν' αποτελούν δευτερεύον ενδιαφέρον του. Το ότι έχει δημιουργήσει τέτοια συλλογή λέει πολλά για τη γοητεία του κεφαλαίου ΜΚΕ στους συλλέκτες παγκοσμίως. Το ότι η συλλογή  Ανδρεάδη δεν έτυχε κατάλληλης υποδοχής στη Νέα Υόρκη βάζει πολλά ερωτηματικά, για τα οποία όμως δε νομίζω ότι μπορούμε να βρούμε ικανοποιητικές απαντήσεις.

Τρύφωνας
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 20, 2016, 11:28:43 πμ »

Βλέποντας την φωτο μου έρχεται αυθόρμητα η σκέψη ότι για γίνεις μεγαλος συλλέκτης και μελετητής κλασικών γραμμ. πρέπει να είσαι μεγάλης ηλικίας,σίγουρα πάνω από 60
Γιατί?
-έχεις κατα κάποιο τρόπο τακτοποιήσει τον χρόνο σου σου,με το ποιο σημαντικό του ότι δεν δουλεύεις πλέον
-αν έχεις παιδιά,αυτά έχουν παρει τον δρόμο τους
-γυναίκα? εντάξει τα +30 χρόνια είναι αρκετά
και τελος το οικονομικό,που για να γίνεις μεγάλος συλλέκτης ,όπως και να το κάνουμε, έχεις την χρηματική επιφάνεια

Βέβαια τα παραπάνω δεν ισχύουν αν συζητάμε για κάποιον που λόγω,οικογενειακής οικονομικης επιφάνειας ή ακόμα και γρήγορου πλουτισμού μέσω μιας έξυπνης επιχειρ.ιδέας,είναι πλούσιος από μικρή ηλικία....βέβαια αν έχεις μυαλό για μελέτη κλασικών γραμμ.στα κάτω των 30 ετών  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences