Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 12:55:12 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βρεττανικά MkII  (Αναγνώστηκε 7351 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 05:38:15 μμ »

  Και το δικό μου MkII, ένα κοινό κράνος που χρησιμοποίησε ο ΕΣ και του έχει αλλάξει το εσωτερικό όπως και το υποσιάγωνο. Είναι από την RO.CO (Rubbery Owen & Co Ltd of Leeds) κατασκευασμένο το 1940. Ανάμεσα στην σφραγίδα της εταιρίας και την ημερομηνία έχει τα γράμματα XC. Η συγκεκριμένη εταιρία έφτιαχνε το mkII από το 1939 έως το 1943. Στην συνέχεια έφτιαχνε το Mk III μέχρι το τέλος του πολέμου. Το εσωτερικό έχει μόνο μια σφραγίδα με το μέγεθος, 71/4 δηλαδή 58 εκ.  

  Έχω ακόμη ένα Βρετανικό κράνος τύπου MkIV, με το εθνόσημο της Κυπριακής ΕΦ από την δεκαετία 1960 - 70, αλλά ίσως το ανεβάσω κάποτε σ΄άλλο θέμα για να μην χαλάσω αυτό του Γιώργου, με τα MkII .
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 10:32:40 μμ »

Όμορφο κράνος, Πάνο! Έχω κι εγώ ένα "αδερφάκι" του της ίδιας εταιρίας, της ίδιας χρονιάς, με το αλλαγμένο εσωτερικό και υποσιάγωνο. Είναι κάπου καταχωνιασμένο, αν το ξεθάψω θα του βγάλω μερικές φωτογραφίες. Το είχα αγοράσει ένα χιλιάρικο, θυμάμαι (σε δραχμές  Σαρκασμός ).

Αρκετά ελληνικά MkII κυκλοφορούν στην αγορά και συχνά μπερδεύουν τους νεότερους κυρίως συλλέκτες, ακόμη και στο εξωτερικό.

Έχουν και αυτά το ενδιαφέρον τους πάντως, αν και η χρονική περίοδος στην οποία χρησιμοποιήθηκαν (1953 πιθανόν μέχρι και μέσα της δεκαετίας του '60, όσο και αργότερα από τη Χωροφυλακή και την Αστυνομία Πόλεων) δεν παρουσιάζει το ίδιο ενδιαφέρον με τις αντίστοιχες πολεμικές περιόδους.

Τα υλικά κατασκευής είναι πολύ καλής ποιότητας. Παρά τη χρήση τους για πάνω από μια δεκαετία, κανένα ελληνικό MkII δεν έχει τόσο φθαρμένο εσωτερικό όσο τα αντίστοιχα της Κοινοπολιτείας, λόγω του πιο χοντρού και αδιάβροχου πλαστικού, ενώ ο "σταυρός" του εσωτερικού είναι κατασκευασμένος από αλουμίνιο, υλικό πολυτελείας νωρίτερα.

Τα ίδια εσωτερικά και υποσιάγωνα περάστηκαν και στα Μ34/39, που επίσης συνέχισαν να χρησιμοποιούνται μέχρι και τη δεκαετία του '60 και πιθανόν αργότερα.

Είχα γράψει παλιότερα ένα μικρό αρθράκι σχετικά στο site μου, με αρκετές φωτο. http://ww2militaria.weebly.com/greek-m3439--mkii-helmets.html
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 10:35:46 μμ »

Ωραιο το site σου Γιωργο.Υπεροχη συλλογη
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 11:23:15 μμ »

Ωραιο το site σου Γιωργο.Υπεροχη συλλογη

Ευχαριστώ!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences