Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 04:45:27 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημενια κινεζικα νομισματα-κινεζικα panda 1 ουγγιας  (Αναγνώστηκε 49468 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 14, 2011, 10:01:45 μμ »

μηπως εννοουσε,καθαρο ασημι μιας ουγγιας?δεν εξηγηται αλλιως?γιαννηςτ.
Ισως να το ενοουσε ετσι,δεν ξαναειδα την αναρτηση προσφατα αλλα και ετσι να ειναι γιαννη για να βγει μια ουγκια παμε κατω απο 800/1000 slver/δεν θελω να το παιξω ειδημων αλλα πολυ παραπλανηση πιστευω οτι πεφτει,ενταξει ειπαμε τα επενδυτικα ,αυστριακα κινεζικα ,αυστραλεζικα αμερικανικα μεξικανικα καναδεζικα κ,λ,π βαρους μιας ουγκιας να εχουν μια υπεραξια πωλησης,αλλα βαρεθηκα να βλεπω 2010 και 2011 επενδυτικα με τεραστιο τιραζ να πωλουνται 40/60 πανω απο την τιμη silver ειδικα οταν ειναι ms 63-67 ,αλλο απο 68 και πανω ,δηλαδη γιατι ; στην αμερικη τα επενδυτικα απο ms 67 και  κατω πολλες εταιριες και καταστηματα οπως γνωριζω πουλανε το πολυ 15% πανω απο την ημερησια τιμη silver;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 14, 2011, 10:54:52 μμ »

εχεις δικιο,επενδυτικο νομισμα καθαροτητα κατω απο 925,(σου το λεω υπερβαλωντας),το επενδυτικο νομισμα αργυρου πρεπει να εναι σχεδον καθαρο ασημι,γιατι αλλιως τι σοι επενδυση κανει καποιος?στην περιπτωση που ειπες, οταν στα 40 γρ.τα 8,9 ειναι αλλο μεταλλο?δεν μπορω να το εξηγησω?εκτος και αν παει για λιωσιμο με ιδιαιτερους πρακτικους λογους,οπως για βιομηχανικες εφαρμογες κλπ.αλλα και παλι δεν μπορουσαν να το πουλησουν σε ραβδους,κλπαλλο ενα αμερικανικο περιεργο αντικειμενο,τι να πω?,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 15, 2011, 03:33:10 μμ »

Bασιλη αν θελεις μου στελνεις σε πμ αυτες τις δημοπρασιες που δεν τις εχω υποψη μου.Πολλες τετοιες χαζομαρες εχω ακουσει και εγω για βολφραμια και αλλα τετοια.Παντως να εφιστησω την προσοχη σε φιλους που αγοραζουν απο Ελλαδα και εξωτερικο οτι υπαρχουν αρκετα κξιβδηλα παντα και να τα εξεταζουν ενδελεχως. Αν ειναι δυνατον να αγοραζουν πιστοποιημενα.νομισματα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 15, 2011, 03:35:18 μμ »

Κυριε Γιαννη το νομισμα απο την μπροστα μερια εκτος της ημερομηνιας που επεσημανες εχει και αλλο τρανταχτο σημειο.Ειναι οι σκαλες του ναου οπως φαινεται στην φωτο.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 15, 2011, 05:00:06 μμ »

εχεις δικιο,επενδυτικο νομισμα καθαροτητα κατω απο 925,(σου το λεω υπερβαλωντας),το επενδυτικο νομισμα αργυρου πρεπει να εναι σχεδον καθαρο ασημι,γιατι αλλιως τι σοι επενδυση κανει καποιος?στην περιπτωση που ειπες, οταν στα 40 γρ.τα 8,9 ειναι αλλο μεταλλο?δεν μπορω να το εξηγησω?εκτος και αν παει για λιωσιμο με ιδιαιτερους πρακτικους λογους,οπως για βιομηχανικες εφαρμογες κλπ.αλλα και παλι δεν μπορουσαν να το πουλησουν σε ραβδους,κλπαλλο ενα αμερικανικο περιεργο αντικειμενο,τι να πω?,γιαννηςτ
Συμφωνω ,αν και οι αμερικανοι κυριως  θεωρουν επενδυτικα τα 999.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 15, 2011, 05:03:11 μμ »

Bασιλη αν θελεις μου στελνεις σε πμ αυτες τις δημοπρασιες που δεν τις εχω υποψη μου.Πολλες τετοιες χαζομαρες εχω ακουσει και εγω για βολφραμια και αλλα τετοια.Παντως να εφιστησω την προσοχη σε φιλους που αγοραζουν απο Ελλαδα και εξωτερικο οτι υπαρχουν αρκετα κξιβδηλα παντα και να τα εξεταζουν ενδελεχως. Αν ειναι δυνατον να αγοραζουν πιστοποιημενα.νομισματα.
Η αναρτηση πλεον δεν υπαρχει,αλλη φορα θα σου στελνω Αναργυρε οτι περιεργο βλεπω διοτι πολλα φυκια διαφημιζωνται για μεταξωτες κορδελες που ελεγε η γιαγια μου παλια
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 15, 2011, 05:04:34 μμ »

Κυριε Γιαννη το νομισμα απο την μπροστα μερια εκτος της ημερομηνιας που επεσημανες εχει και αλλο τρανταχτο σημειο.Ειναι οι σκαλες του ναου οπως φαινεται στην φωτο.

Θα μου κολησει καμμια τρελα τωρα να μαζευω Panta,ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 15, 2011, 05:18:17 μμ »

ta κινεζικα νομισματα ειναι τα νομισματα της επομενης δεκαετιας.Ισως και τα Ινδικα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 15, 2011, 05:58:58 μμ »

το πιστευεις? οτι πιο πολυ μου εκανε εντυπωση ο ναος?η κλιμακα,η σκεπη, στο αριστερο? που ειναι πιο γεματη,και  φανταιζι που λεμε,και γενικα ολος ο ναος, ενω στο δεξι, μπορει να ειναι πιο λεπτοκαμωμενο,αλλα ειναι τεχνικα ανωτερο, και πιο ομορφο. με την σημασια του λιτου,αλλα επισημου και ιερου μνημειου.λιγο με μπερδεψαν τα σημεια proof,του παντα οπως ποδια αυτια,κλπ,αλλα η γενικη εικονα και περιφερεια,οπως ειπες και εσυ,σβηνουν,καθε αμφιβολια.σιγουρα τα προυφ,εχουν γινει πλεον θεσμος,και ευκολη υποθεση,με τα συνχρονα μηχανηματα κοπης και επεξεργασιας ενος νομισματος.στην αρχη να σου πω την αληθεια,μου φαινοντουσαν σαν ψευτικα,αλλα τωρα ωρισμενα πραγματικα τα θαυμαζω,για την καλλιτεχνικη αρτιοτητα,και λεπτομερεια ενος θεματος.οπως ειναι τα σημερινα επιχρωματισμενα με σμαλτο?δεν τα εχω ουτε καν παρει στα χερια μου,τα βλεπω,μονο απο εμπορους,και μου θυμιζουν,γραμματοσημα,τηλεκαρτες?σιγουρα καθε νεα πατεντα θελει τον χρονο της για να αποκτησει,αναγνωρισημοτητα.αν και εμενα με συγκινουν πιο πολυ,καλλιτεχνικα τα παλια, σχεδον χειροποιητα δουκατα,ταλληρα,κλπ.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 17, 2011, 10:42:07 πμ »

Ειναι χαρα μου πραγματικα Γιαννη να συνδιαλεγομαι μαζι σου γιατι εισαι ατομο που εχεις  εμβαθυνει στο θεμα νομισμα.Πραγματικα τα επιχρωματισμενα pandA ειναι εξαιρετικα.
Και μενα μου αρεσουν τα ''χειροποιητα'' νομισματα αλλα οπως και εσυ ξερεις ο νομος στην Ελλαδα ειναι απαγορευτικος οποτε αποκλειουν και την δικη μου αναμειξη μ αυτα. Επισης Γεωργιος και Οθωνας ειναι ομορφα νομισματα αλλα οι τιμες τους, στην ποιοτητα που εγω επιθυμω ειναι απλησιαστες.Εκτος απο αυτο εγω σαν επαρχιωτης εχω απειρως μικροτερη προσβαση σε ''καλα'' κομματια σε οικονομικες τιμες απο οτι εσεις οι Αθηναιοι.Ειναι και αυτος ενας αποτρεπτικος παραγοντας.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 17, 2011, 10:46:45 πμ »

Να προχωρησω λιγο παρακατω και να παρεκλεινω λιγο απο τα panda.Eνα αλλο πανεμορφο κινεζικο νομισμα ειναι και το νομισμα με τον αιγοκερω. Φτιαγμενο και αυτο απο ασημι 999 και 1 ουγγια του ευγενους αυτου μεταλλου εχει σαν θεμα το μυθικο αυτο ζωο απο την ελληνικη και κινεζικη μυθολογια.Και να φανταστειτε οτι το δειγμα που εχω στα χερια μου ειναι ενα prooflike και οχι καθαρο proof.Φαννταστικη εκτυπωση φανταστικο σχεδιο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 17, 2011, 10:47:34 πμ »

ο δυτικου τυπου αιγοκερως
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 17, 2011, 01:11:17 μμ »

οτι και να πεις εχεις δικιο,σε σχεση με το νομισμα, στην ελλαδα.αν και οι νομοι για τα παλαια ξενα, εχουν πολλες ασαφειες,και ερμηνειες,και μερικες φορες, φθανουν σε σημειο υφαρπαγης,ειδικα οταν τα ξενα μετα το 1453,και που δεν ειναι ελληνικου,η τοπικου ενδιαφεροντος?τα βενετσιανικα και τα φραγκικα κυκλοφορουσαν σε ολην την ευρωπη.οπως και αλλα ιταλικα η κεντροευροπαικα.ενταξει πες τα καντια ,κορφου,μορεα,αχαια,χιος κλπ ειναι τοπικου ενδιαφεροντος τα υπολοιπα?ετσι εχω χασει,το εχω ξανααναφερει,σπανια,ολλανδικα,ελβετικα,αυστριακα θαλλερ,ισως καποιοι υπευθυνει να εκριναν!!!,οτι μπορει να παρασυρθω,γιατι δεν μου εξηγησαν,γιατι μου τα κρατησαν,αφου αθωοθηκα?δεν βρεθηκε παρανομο νομισμα απο τα ελληνικα, και ξενα της συλλογης μου.οσο για τα ελληνικα,παντα θα τα ελενχουν,οι πεντε δεκα το πολυ,μεγαλεμποροι.εδω τοσα χρονια στη αθηνα μεσα στην καρδια του νομισματος,και παλι,μερικες φορες ντρεπομαι για το επιπεδο,και τις νομισματικες γνωσεις,ανθρωπων,που η γνωμη τους για καθε συλλεκτη, περιοριζεται στο παχος του πορτοφολιου του.ποσο μαλλον,εσεις που εισθε μακραν του κλεινον αστεως,ευτυχως που υπαρχει το ιντερνετ,και τα τσιρακια τους,δεν πουλανε ουτε τριανταρι.εχω προσεξει τις κυριακες, δινουν παντα κατι εναντι απο το μπακαλοτεφτερο,με τα χρεωστουμενα.η πλακα,εχει παραγινει?πιο πολλοι ειναι οι εμποροι?απο τους συλλεκτες,απο γνωσεις? αστο καλυτερα,ας ασχοληθουμε με την φυση,που ελεγε ενας φιλος μου.γιαυτο οι καινουργιοι συλλεκτες εχουν στραφει στα συνχρονα,που και σιγουροι ειναι,και δεν τους πιανουν τον ...καρπο του χεριου, με τις ελληνικες σπανιοτητες,που σημερα ενας νεος συλλεκτης,πρεπει να πουλησει,το σπιτι του,για να φθασει σε ενα καλο επιπεδο.σε χαιρετω,ισως με την κριση προσγειωθουν,αλλα δεν θα υπαρχουν θυματα,να μαδησουν,καλο μεσημερι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 17, 2011, 05:42:41 μμ »

Αθανατο ελληνικο χαος ,το μεγαλειο  της Ελληνικης Φασιστικης νομοθεσιας των παντων.
Καταγράφηκε
panat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 21, 2011, 10:37:16 πμ »

Δέν γνωρίζω πολλά απο το πως διαμορφόνονται οι τιμές αλλά νομίζω οτι επειδή πρίν λίγο καιρό ήταν φθηνά όλοι έπεσαν με τα μούτρα και ετσι αυξήθηκε η ζήτηση και ανέβικαν οι τιμές.Παράδειγμα ενα πλακάκι μιας ουγγιας τροιας ΜΟΡΓΑΝ made in USA το αγοράζεις 27-30 Ευρώ ενώ ένα PANDA το αγόραζες πριν ενα χρόνο περίπου 18 ευρώ.Αν ειναι γνήσιο η οχι δεν γνωρίζω.Η Κίνα εχει αγοράσει 200.000 τόνους ασήμι απο την Νότιο Αφρική.Εβαλε τους Κινέζους να αγοράζουν σαν τρελλοί γιατι το εμπρικό απόθεμα της Κινας ειναι σε Δολλάρια ΗΠΑ και φοβουνται μην κλατάρει το Αμερικανικό νόμισμα, και ετσι μάλλον ανέβικε η τιμή τους.
Ομως μπορείς να αγοράσεις σε καλή τιμή φιλαρμονική Αυστρίας.
Η αλήθεια είναι οτι το Κινέζικο είναι πολύ όμορφο αλλά λέγονται πολλά για την αυθεντικοτητά τους η μή.Το κακό είναι οτι το China Mint δεν πουλά απ'ευθειας στο internet όπως πουλά το Royal Mint και το Sa Mint κτλ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences