Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 12:33:09 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση:  (Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 30, 2016, 06:30:09 πμ)
υψηλη κατασταση με προβληματα (details) - 18 (54.5%)
Χαμηλοτερη κατασταση, χωρις προβληματα (καθαρος βαθμος) - 15 (45.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 33

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΘΑΡΟΣ ΒΑΘΜΟΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ??  (Αναγνώστηκε 7917 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:38:06 μμ »

Οπως το ειπες Μαρκο ειναι θεμα μπατζετ.Απο την αλλη πολυ πιο ευκολα θα μεταπωληθει η Xf γιατι εχει παρει πιστοποιηση  απο την AU Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών  Στριφογύρισμα ματιών σε δυσκολα νομισματα που δεν γνωριζεις τι γινεται, τι απο τα δυο θα προτιμησεις???
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:44:13 μμ »

Υποκειμενικη η απαντηση φιλε μερικα νομισματα μπαινουν στην συλλογη και δεν ξαναβγαινουν (ετσι θελω να πιστευω)εγω προτιμαω να με ικανοποιει στο ματι,εγω παραδειγμα στον Γεωργιο Α στις δραχμες δεν με χαλαει ενα φρυδι αλλα με χαλαει μια πατημενη κουρτινα ,αν βεβαια μιλαμε για ξφ ντιτειλς και ξφ 45 στην ιδια τιμη τοτε θα παρω το 45 αλλα αν μιλαμε για ξφ 45 και αου ντιτειλς στην ιδια τιμη θα παρω το δευτερο,υποκειμενικη απαντηση παντα με θεμα ατομικου γουστου
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:46:12 μμ »

 Στο αλλο ηταν σαφης η διαφορα και εβγαινε συμπερασμα, εδω δεν ειναι, μονο 2 ψηφοι.
 Δεν νομιζω οτι εχει να κανει τοσο με το πορτοφολι, αλλα με την ηλικια, μιας και εδω ειναι ,κατα την γνωμη μου, περισσοτεροι νεοι συλλεκτες, ο οποιοι ειναι πιο εξοικειωμενοι με την εννοια "καθαρος βαθμος" σε ενα νομισμα, τις πιστοποιησεις κλπ, γιατι ανδρωθηκαν συλλεκτικα με αυτα, οι παλαιοτεροι συλλεκτες ειχαν αλλο σκεπτικο και πολλοι δεν θελουν να το μεταβαλλουν, φυσικα ειναι δικαιωμα τους.
 Μαρκο το συλλεγειν ειναι ατομικο αθλημα.
 Παραδοξο δεν υπαρχει σε τιποτα, ο καθεις κρινει και πραττει οπως νομιζει στην συλλογη του.
 Προτιμω αυτο που θεωρω σωστο για εμενα, δεν εχει νοημα να πεισω καποιον για κατι, ολοι μαθαινουν απο τις εμπειριες που αποκτουν.(και τα διδακτρα που εχουν πληρωσει..)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 05:57:51 μμ »

σωστος Δημητρη ,εσυ και αλλοι παλιοι που θα διαβαζετε αυτο το ποστ ισως στα λογια μου να κουνατε το κεφαλι σαν να ξαναβλεπεται το εργο,το καταλαβαινω και το αντιλαμβανομαι,εγω δυστυχως δεν ειμαι παλιος αν και θα ηθελα να ειχα ζησει αυτη την πολυ δυσκολη αλλα και συναρπαστικη περιοδο,δυστυχως η ευτυχως αλλαζουν οι εποχες αλλαζουν και οι ανθρωποι και εξελισονται,οσοι πανε κοντρα στο ποταμι καποια στιγμη σιγουρα θελουν δεν θελουν θα τους παρασυρει,εγω ανηκω στην γενια των νεων συλλεκτων που το 90 τοις εκατο των αγορων μου ειναι απο fotograding δεν εχω την πολυτελεια  της ζυμωσης δια της τριβης αλλα πιστευω θα ερθει με τα χρονια και αυτο,ειμαι και οπαδος του κουτιου για μοιρολατρικους λογους (αν συμβει κατι τουλαχιστον να ειναι εξασφαλισμενη η οικογενεια) αλλα και της  σωστης συντηρησης οπαδος  μια και κατι πρεπει να βρουν και οι επομενες γενεες συλλεκτων και οχι διαβρωμενα,οσο για το ατομικο σπορ το ξερω και το εχω ξαναγραψει μπορει να μιλαμε εδω μεσα 200 ατομα αλλα οταν ειμαστε με την συλλογη μας τα λεμε οι 2 μας Χαμόγελο :)μοναχικο σπορ και ισως ειναι το μονο πραγμα που δεν θα αλλαξει ποτε στον συλλεγειν
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1432



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 08:06:21 μμ »

Αν και είμαι της παλαίας σχολής,δεν απορρίπτω  την σύγχονη,μόνο εχω μερικές παρατήρησεις,πρακτικά βάθμό επιδιώκουμε σε νομίσματα από AU 55 και άνω δλδ εξαιρετικά- ακυκλοφόρητα.
Αναφέρθηκε ένα παράδειγμα για XF 45 Γεώργιο,δλδ VF,το VF ότι είναι να πάθεί το έπαθε τα hairlines ή το rim dammage το μάραναν;
Συμφωνώ με τα standars του Sheldon αλλά μην γίνεται πάντα τρόπος συλλογής π.χ.
Αν σας φέρουν μεγάλη κορώνα του 1849 και την έχουν καθαρίσει με brasso ή 5άρα του 1836 και έχει rim dammaged, θα πείτε:δεν θα πάρει βαθμό; θα πείτε άστην θα βρω καλύτερη;
Γιατί εγώ δεν θα το πω.
Γι'αυτό πρέπει να έχουμε στο νου μας, πως Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΦΈΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ στα νομίσματα.

υ.γ, εξαιρούνται τρύπια, από χαλκά, λυγισμένα.   
Καταγράφηκε
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 09:00:19 μμ »

Αν και είμαι της παλαίας σχολής,δεν απορρίπτω  την σύγχονη,μόνο εχω μερικές παρατήρησεις,πρακτικά βάθμό επιδιώκουμε σε νομίσματα από AU 55 και άνω δλδ εξαιρετικά- ακυκλοφόρητα.
Αναφέρθηκε ένα παράδειγμα για XF 45 Γεώργιο,δλδ VF,το VF ότι είναι να πάθεί το έπαθε τα hairlines ή το rim dammage το μάραναν;
Συμφωνώ με τα standars του Sheldon αλλά μην γίνεται πάντα τρόπος συλλογής π.χ.
Αν σας φέρουν μεγάλη κορώνα του 1849 και την έχουν καθαρίσει με brasso ή 5άρα του 1836 και έχει rim dammaged, θα πείτε:δεν θα πάρει βαθμό; θα πείτε άστην θα βρω καλύτερη;
Γιατί εγώ δεν θα το πω.
Γι'αυτό πρέπει να έχουμε στο νου μας, πως Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΦΈΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΧΗ στα νομίσματα.

υ.γ, εξαιρούνται τρύπια, από χαλκά, λυγισμένα.   

+1
δεν μπορει να απαντηθει το ερωτημα τυπου ασπρο - μαυρο,
αν και ειμαι υπερ των νομισματων που παιρνουν βαθμο, (μπορει να παιρνουν βαθμο και να ειναι raw ακομη)
υπαρχουν και οι αποχρωσεις του γκρι....
 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 09:34:12 μμ »

 Μια ψηφοφορια σε ενα φορουμ δεν μπορει να εξεταζει αποχρωσεις του γκρι, οσο και εαν αυτο το χρωμα ειναι το κυριαρχο σε πολλα πραγματα στην ζωη.
 Εαν εβαζα επιλογη "αναλογα με την περιπτωση",ολοι αυτο θα ψηφιζαν και εγω μαζι..οποτε δεν ειχε νοημα.
 Νομιζω οτι το ερωτημα τεθηκε μεσα σε λογικα πλαισια, ουτε για πανσπανια νομισματα, ουτε φυσικα για νομισματα των 15-20 ευρω.
 Και ο καθε συλλεκτης, στα νομισματα που μαζευει, νομιζω οτι εχει καποια προτιμηση στο θεμα, αυτο ζητησα, ποια ειναι η προτιμηση αυτη, μεσα παντα σε λογικα πλαισια και καταστασεις.

 Η ανταποκριση που βρηκε η ψηφοφορια, 33 ψηφισαντες αναμεσα στα εκατονταδες ατομα που μπαινουν καθε μερα στο στεκι, ηταν για εμενα μια απογοητευση.

 Κατα καιρους γκρινιαζουμε οτι δεν ανεβαινουν συλλεκτικα θεματα, τα ριχνουμε στις ασχετες παρεμβασεις με τα συλλεκτικα κλπ και τωρα που ανεβασα κατι αμιγως συλλεκτικο, αποδειχθηκε οτι η πλειοψηφια των μελων μπαινουν μονο για να τους εκτιμησουν και να πουλησουν κανα νομισματακι, να πουλησουν την πραματεια τους η να αγορασουν-πουλησουν καμια χρυση λιρα η ουγγια και για συλλεκτικα θεματα αδιαφορουν επιδεικτικα, εστω και για να ριξουν μια ψηφο.
Ο.Κ. μεγαλωνω και μαθαινω, δεν θα ξανασυμβει..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
belpedro
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 972


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 09:53:22 μμ »

Μια ψηφοφορια σε ενα φορουμ δεν μπορει να εξεταζει αποχρωσεις του γκρι, οσο και εαν αυτο το χρωμα ειναι το κυριαρχο σε πολλα πραγματα στην ζωη.
 Εαν εβαζα επιλογη "αναλογα με την περιπτωση",ολοι αυτο θα ψηφιζαν και εγω μαζι..οποτε δεν ειχε νοημα.
 Νομιζω οτι το ερωτημα τεθηκε μεσα σε λογικα πλαισια, ουτε για πανσπανια νομισματα, ουτε φυσικα για νομισματα των 15-20 ευρω.
 Και ο καθε συλλεκτης, στα νομισματα που μαζευει, νομιζω οτι εχει καποια προτιμηση στο θεμα, αυτο ζητησα, ποια ειναι η προτιμηση αυτη, μεσα παντα σε λογικα πλαισια και καταστασεις.

 Η ανταποκριση που βρηκε η ψηφοφορια, 33 ψηφισαντες αναμεσα στα εκατονταδες ατομα που μπαινουν καθε μερα στο στεκι, ηταν για εμενα μια απογοητευση.

 Κατα καιρους γκρινιαζουμε οτι δεν ανεβαινουν συλλεκτικα θεματα, τα ριχνουμε στις ασχετες παρεμβασεις με τα συλλεκτικα κλπ και τωρα που ανεβασα κατι αμιγως συλλεκτικο, αποδειχθηκε οτι η πλειοψηφια των μελων μπαινουν μονο για να τους εκτιμησουν και να πουλησουν κανα νομισματακι, να πουλησουν την πραματεια τους η να αγορασουν-πουλησουν καμια χρυση λιρα η ουγγια και για συλλεκτικα θεματα αδιαφορουν επιδεικτικα, εστω και για να ριξουν μια ψηφο.
Ο.Κ. μεγαλωνω και μαθαινω, δεν θα ξανασυμβει..

Μαλλον παρεξηγηθηκα, ας εξηγηθω λοιπον,
φυσικα καταλαβαινω οτι δεν θα μπορουσε να μπει μια λιστα 20 περιπτωσεων προς ψηφιση
τοτε δεν θα εβγαινε και συμπερασμα,
εγω εδωσα ψηφο στα "καθαρα" νομισματα γιατι με καλυπτε στο μεγαλυτερο ποσοστο, ας πουμε 70%
για το υπολοιπο 30% των "γκρι" ζωνων ενιωσα οτι ηθελα και επ'αυτου να τοποθετηθω, τιποτα περισσοτερο.
Δεν ειχα καμια προθεση να γκρινιαξω, οτε ενιωσα ετσι.
Αλιμονο, το να συζητουνται θεματα παρομοια και ενδιαφερον εχουν και χρησιμα ειναι,
μακαρι να ανεβαινουν πιο συχνα.
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:10:05 μμ »

..... για συλλεκτικα θεματα αδιαφορουν επιδεικτικα, εστω και για να ριξουν μια ψηφο.
Ο.Κ. μεγαλωνω και μαθαινω, δεν θα ξανασυμβει..
Δεν ειναι ακριβως ετσι Δημητρη πολλα ατομα δεν εχουν -πρωτος εγω- περα απο μια αποψη την γνωση για να ψηφισουν σε ενα τετοιο ερωτημα...
Εκτος αυτου καλα εθεσες την ερωτηση αλλα αναλογα την περιπτωση και την οπτικη γωνια του καθε ενα ειναι δυσκολο να υπαρξει ξεκαθαρη απαντηση -εδω ερχομαστε στο γκρι-.
Καταγράφηκε
μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:17:12 μμ »

Εγω θα σε παρακαλεσω να ξανασυμβει Δημητρη γιαυτους τους 33 που λες Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 732

"Μετρον Αριστον"


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:21:50 μμ »

Αντε να κανω και το πρωτο πυκροχολο σχολιο μου....
Αυτο που εχω καταλαβει εδω στο στεκι ειναι οτι οι μισοι ειναι μεταλλαδες και οι αλλοι μισοι "εμποροι",σιγουρα υπαρχουν και μελη που αγαπουν τον συλλεκτισμο αλλα ειναι πολυ λιγοι....
Οταν πριν απο μερικους μηνες αρχισα να παρακολουθω τα θεματα και τις συζητησεις και σαν νεος στον χωρο οτι εβλεπα,χωρις να εχω την στοιχειωδη γνωση το αγοραζα -τα διδακτρα-,για εξηγειστε μου σας παρακαλω πως γινεται να εχω 250 post και τουλαχιστον 500 π.μ. -μπορει να ηταν και παραπανω,γιατι τα σβηνω συναχεια- Απορία Απορία Απορία
Οταν τρεχουν οι "συλλεκτες" να παρουν 2,3,4,5 αναμνηστικα για να τα πουλησουν μετα,αυτο λεγεται συλλεκτισμος?ΑπορίαΑπορία?
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 10:37:52 μμ »

Μ αρεσε το μεταλλαδες, ειμαστε μια κατηγορια μονοι μας  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 12:33:35 πμ »

Το σβήνω, γιατί διάβασα τις συνήθεις π@π@ρολογίες και προδοτολογίες στις "αστείες φωτογραφίες" (και όχι μόνο) και θυμήθηκα ότι πράγματι δεν έχω καμιά δουλειά εδώ μέσα. Συγγνώμη, Δημήτρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2016, 12:45:00 πμ από sac » Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 01:31:43 πμ »

 Εγώ πάντως θα ήθελα να δω την άποψη σου Γιώργο σε αυτό το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 02, 2016, 07:50:22 πμ »

Εγώ πάντως θα ήθελα να δω την άποψη σου Γιώργο σε αυτό το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα...
+1
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences