Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 07, 2024, 12:47:41 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΚΑΤΟΧΙΚΑ - ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 1940-1944 ΚΕΝΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΠΑΥ  (Αναγνώστηκε 42346 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 22, 2011, 04:43:17 μμ »

Η δικη μου εκτιμηση ειναι 5 με 6 ευρω το καθενα.
Ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 22, 2011, 06:33:42 μμ »

ειναι οντως φθηνα,εχω δεσμιδες ολοκληρες,απο εμπορικο της εποχης παππου μου,και δεν πιανουν,πανω απο 2-3 ευρω,και πιο λιγα, το κομματι,γιαυτο τα λενε πληθωρικα,υπαρχουν χιλιαδες.αν εχει ο γιωργος ενα περιοδικο τον συλλεκτη, που γραφει ενα αρθρο για τα κατοχικα,μπορει να το κατεβασει,με τιτλο-γιναν τα λεφτα μας ρουβλια!!!-(απο την οκτωμβριανη ρωσικη επανασταση).
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 22, 2011, 09:55:47 μμ »

ειναι οντως φθηνα,εχω δεσμιδες ολοκληρες,απο εμπορικο της εποχης παππου μου,και δεν πιανουν,πανω απο 2-3 ευρω,και πιο λιγα, το κομματι,γιαυτο τα λενε πληθωρικα,υπαρχουν χιλιαδες.αν εχει ο γιωργος ενα περιοδικο τον συλλεκτη, που γραφει ενα αρθρο για τα κατοχικα,μπορει να το κατεβασει,με τιτλο-γιναν τα λεφτα μας ρουβλια!!!-(απο την οκτωμβριανη ρωσικη επανασταση).
Ευχαριστω για την απαντηση,με παραξενευει πολυ ομως το οτι εχω δει στο sold  σειρες με τα κατοχικα να πωλουνται 150-200 ευρω και τα χαρτονομισματα ειδικα των 100 δις αφενως να μην υπαρχουν πανω απο 2-3 κοματια τον τελευταιο χρονο ενω ολα τα αλλα κατα δεκαδες,μπορεις ευκολα να διαπιστωσεις,επισης πολλοι λενε οτι τα συγκεκριμενα ειναι τα πιο ακριβα απο τα κατοχικα ,δεν προσπαθω να πεισω κανεναν οτι οντως ετσι ειναι αλλα ψαχνωντας σε παγκοσμιο επιπεδο στο ιντερνετ δεν ειδα πολλα να πωλουνται ,δεν ειναι ενα μυνημα ;αυτο;δεν εχω βιβλιο για χαρτονομισματα ομως θα ηθελα εκτενεστερη αναφορα και απο αλλους που ισως γνωριζουν,επισης ιστευω οτι αν οντως εχεις δεσμιδες των 100 δις και τις βγαλεις με 2-3 ευρω το κοματι θα χαθουν ως δια μαγειας,χαιρετω ,
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 22, 2011, 10:16:44 μμ »

τα κατοχικα χαρτονομισματα ειναι ολα αρκετα ευκολα και βρισκονται επισης το ιδιο ευκολα.Σε αακυκλοφορητη κατασταση εχουν 4-5 ευρω το κομματι και μιλω βεβαια για λιανικη.
Τιποτα δε φευγει ως δια μαγειας βασιλη γιατι η εμπειρια μου ως πωλητη μου εχει δειξει οτι τα δυο τελευταια χρονια υπαρχει μηδαμινο ενδιαφερον για το ελληνικο συλλεκτικο νομισμα και χαρτονομισμα.Ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι και εδω και εξω,20-30 ατομα και παρα πολλες χιλιαδες που τους πεφτουν κομματια με τον εναν ή τον αλλο τροπο και θελουν να πουλησουν.Ο καθενας οταν πουλα ζητα οτι του λειπει το θεμα ειναι αν γινονται πραξεις!Εδω υπηρξε ατομο μεσα στο στεκι που ηθελε 700 ευρω για το τριανταρικο,τι να λεμε τωρα.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 22, 2011, 10:37:21 μμ »

τα κατοχικα χαρτονομισματα ειναι ολα αρκετα ευκολα και βρισκονται επισης το ιδιο ευκολα.Σε αακυκλοφορητη κατασταση εχουν 4-5 ευρω το κομματι και μιλω βεβαια για λιανικη.
Τιποτα δε φευγει ως δια μαγειας βασιλη γιατι η εμπειρια μου ως πωλητη μου εχει δειξει οτι τα δυο τελευταια χρονια υπαρχει μηδαμινο ενδιαφερον για το ελληνικο συλλεκτικο νομισμα και χαρτονομισμα.Ολο οι ιδιοι και οι ιδιοι και εδω και εξω,20-30 ατομα και παρα πολλες χιλιαδες που τους πεφτουν κομματια με τον εναν ή τον αλλο τροπο και θελουν να πουλησουν.Ο καθενας οταν πουλα ζητα οτι του λειπει το θεμα ειναι αν γινονται πραξεις!Εδω υπηρξε ατομο μεσα στο στεκι που ηθελε 700 ευρω για το τριανταρικο,τι να λεμε τωρα.
Aναργυρε πραγματικα δεν ξερω ειδικα για χαρτονομισματα πολλα πραγματα πχ τιραζ κ,λ,π,δεν εχω καποια βοηθεια απο βιβλιο,απο το 2010 που επεσαν μερικα στα χερια μου εψαξα και εκανα καποιες συγκρισεις γενικα ωστε να αποκτησω εμπειρια,ενταξει καταλαβαινω οτι το αγοραστικο ενδιαφερον εχει πιασει πατο γενικως αλλα ειδικα αν κατι εχει αποκτηθει καλα πληρωμενο ειναι κριμα να το σκοτωσουμε ,τα εχουμε ξαναπει αυτα,η αναφοα σου στον κυριο με τα 700 ευρω μπορει να σημαινει και αφελεια ,μερικοι πιανουν η τους δινουν ενα νομισμα ευτελους αγοραστικης αξιας και νομιζουν οτι ειναι μοναδικο,εχω δει και στην εφημεριδα ΧΕ παρομοιες αγγελιες ,μπες τωρα μεσα να διαβασεις αν εχεις λιγο χρονο ,
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 22, 2011, 10:48:26 μμ »

ναι βασιλη μπαινω στην χρυση ευκαιρια οταν θελω να σκοτωσω το χρονο μου και ριχνω πολυ γελιο.Αγοραστικο ενδιαφερον υπαρχει αλλα αυτο ειναι κυριος στα επενδυτικα νομισματα ειτε αυτα ειναι ασημενια και κυριως στα χρυσα.Εκει γινεται χαμος αφου μπαινει και κοσμος που δεν εχει ιδεα και αγοραζει οτι να ναι.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 22, 2011, 11:06:39 μμ »

ναι βασιλη μπαινω στην χρυση ευκαιρια οταν θελω να σκοτωσω το χρονο μου και ριχνω πολυ γελιο.Αγοραστικο ενδιαφερον υπαρχει αλλα αυτο ειναι κυριος στα επενδυτικα νομισματα ειτε αυτα ειναι ασημενια και κυριως στα χρυσα.Εκει γινεται χαμος αφου μπαινει και κοσμος που δεν εχει ιδεα και αγοραζει οτι να ναι.
Eχεις δικιο για τα επενδυτικα το ειχα παρατηρησει απο τον χειμωνα που σε προσωπικα μυνηματα τοτε που εγραφα για το ασημι πολλοι μου ζητουσαν οδηγιες οχι για συλεκτικα κοινου ενδιαφερωντως ασημενια αλλα για φιλαρμονικες, παντα ,καναδεζικα 1 οζ και αλλα ,ξερεις,εγω επιμελως απεφευγα στο να ωθω οποιονδηποτε σε αγορες ,αφενως δεν διεθετα τετοια ,αφ ετερου δεν ειναι του χαρακτηρα μου στο να παρασυρω ,μονο ενημερωνω αν ξερω κατι,ποτε δεν λεω παρε αυτο η το αλλο σε κανεναν ,κι ομως καποιοι με ενημερωναν ποσο και απο που τα αγορασαν και ανα 20 νομισματα τον απριλη και μαιο σε τιμες που προσωπικα δεν συμφωνησα ασχετα αν τον χειμωνα θα τις πιασουν,ενταξει καταλαβαινεις ειναι γνωστο πως εγω αφενως ειμαι νεοεμφανιζωμενος στους συλεκτικους κυκλους οχι με παρα πολυ εμπειρια ,με καλες γνωσεις σε σχεση με τον χρονο που ασχολουμαι και πολλοι δεν πιστευουν οτι ειναι μονο 10-12 μηνες και τρεφω ιδιαιτερη συμπαθεια στα ασημενια νομισματα,αγοραζω και μερικα χρυσα μηπως καποια στιγμη χρειαστει αμμεση ρευστοποιηση ,καταλαβαινεις.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 24, 2011, 02:38:20 πμ »

το ποιο δυσκολο απο τα κατοχικα ειναι αυτο
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 24, 2011, 02:43:06 πμ »

μετα ερχετε αυτο
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 24, 2011, 02:56:48 πμ »

και τριτα τα 100 δισ
 αλλα απο εκει και περα εχουμε ποιλικιες και μεγαλο αριθμο κοπης
το φαινομενο να υπαρχουν ιδια νουμερα δεν ειναι κατι το σπανιο αλλα αν θελεις ανεβασε φωτο να τα δουμε και να σου πουμε τιμη

 

Καταγράφηκε

bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 12:59:30 πμ »

Ξερει κανενας η μια δραχμη ποσο μπορει να βρεθει?
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 09:35:15 πμ »

γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.πια δραχμη?
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 11:46:57 πμ »

η χαρτινη φιλε μου!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 12:07:57 μμ »

βαλε φωτο απο την δικη σου, και οχι απο το ιντερνετ.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 12:33:22 μμ »



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences