Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 06:33:13 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 55 ή 58?  (Αναγνώστηκε 9619 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 24, 2017, 04:35:39 μμ »

Συγνωμη αλλα να είναι δυο νομισματα από την ιδια χαλασμενη μητρα δεν είναι ποικιλια,εχουν απλως τα ιδια αποτελέσματα.Αλλο πραγμα είναι η ποικιλια.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 24, 2017, 04:50:02 μμ »

Συγνωμη αλλα να είναι δυο νομισματα από την ιδια χαλασμενη μητρα δεν είναι ποικιλια,εχουν απλως τα ιδια αποτελέσματα.Αλλο πραγμα είναι η ποικιλια.
τι εννοειται Κε Γιαννη ?..δεν ειναι μονο 2 τυχαια νομισματα...εχω δει ΕΓΩ ΜΟΝΟ τουλαχιστον 4 με 5 τα τελευταια 3 χρονια...απο καποιο σπασιμο μητρας ή ελλατωμμα δεν δημιουργειται η ποικιλια?...ή ειναι λαθος αυτο που λεω?το οτι δεν την αναφερει o Crause ή ο Στρατουδακης ή οποιοσδηποτε αλλος σημαινει οτι δεν υπαρχει?...και σαν συλλεκτες να μην ψαχνομαστε και να αδιαφορουμε?... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 24, 2017, 05:20:55 μμ »

Ποικιλια λεγεται νομισμα από διαφορετικη μητρα,βαρεια,αντιστροφη αγκυρα,μικρη αγκυρα κλπ και όχι σπασιματα από την ιδια φθαρμενη μητρα.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 24, 2017, 05:27:46 μμ »

+1..... άλλα, να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου Κλείσιμο ματιού....... Τάλιρα Οθωνα, κοτσίδα, και βαρεία, σπασίματα μήτρας δεν ειναι και αυτά? Χαμόγελο.

υγ   την βαρεία την πιστοποίησε και η ncs αν δεν κάνω λάθος.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 24, 2017, 05:30:49 μμ »

+1..... άλλα, να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου Κλείσιμο ματιού....... Τάλιρα Οθωνα, κοτσίδα, και βαρεία, σπασίματα μήτρας δεν ειναι και αυτά? Χαμόγελο.
+1 αλλα κ γω αυτα εχω στο μυαλο μου.....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 24, 2017, 05:56:37 μμ »

+1..... άλλα, να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου Κλείσιμο ματιού....... Τάλιρα Οθωνα, κοτσίδα, και βαρεία, σπασίματα μήτρας δεν ειναι και αυτά? Χαμόγελο.

υγ   την βαρεία την πιστοποίησε και η ncs αν δεν κάνω λάθος.
Η βαρεια είναι διαφορετικη μητρα,μην γραφουμε ότι θελουμε,την κοτσιδα την εκαναν ποικιλια αυτοι που την ειχαν.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 24, 2017, 06:10:14 μμ »

 Με τον Οθωνα δεν εχω καλές σχέσεις το παραδέχομαι Χαμόγελο, δεν ήξερα ότι έχει και άλλες διαφορές εκτός από το σπάσιμο κάτω από το "Ο", αν θες και έχεις όρεξη βέβαια Χαμόγελο,μας τις λες.
 Φιλικά μιλάω μην έχουμε τίποτα παρεξηγήσεις ε Χαμόγελο. Πάντως εκτός απο αυτό, υπάρχουν τόσες πολλές "ποικιλίες" απο σπασίματα μητρας, ιδικά μετά το 1976, δραχμές, πενηντάρικα, κλπ. Όπως είπα και πάρα πάνω, και εγώ πιστεύω οτι σωστή ποικιλία μπορούμε να πούμε μόνο αυτά που προέρχονται απο διαφορετική μήτρα. Τις υπόλοιπες θα τις έλεγα..... δευτερευουσες??.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 24, 2017, 06:51:33 μμ »

Η βαρεια εχει και το διαφορετικο θητα,αν κάθε σπασιμο μητρας είναι ποικιλια και όχι σφαλμα μητρας τι να πω? εχουμε χιλιαδες ποικιλιες και όχι σφαλματα,εσεις ξερετε καλυτερα!!!!!!!!!!!!!!!!Γιαννης Τ.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:01:04 μμ »

Δεν είπα οτι ξέρω καλύτερα, απεναντίας είπα ότι δεν ξέρω. Αν είναι να εκνευρίζεσαι, άστο καλύτερα. Να μάθω ζήτησα, και όχι να ακούω τετοια ( γράφω οτι θέλω, ξέρω καλύτερα κλπ). Ευχαριστώ.



1.   Με τον Οθωνα δεν εχω καλές σχέσεις το παραδέχομαι


 2.   και εγώ πιστεύω οτι σωστή ποικιλία μπορούμε να πούμε μόνο αυτά που προέρχονται απο διαφορετική μήτρα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:01:36 μμ »

Γεγονος οτι μια ποικιλια προερχεται απο διαφορετικη μητρα αλλα πολλα κερματα με σπασιματα επαναλμβανομενα θεωρουνται ποικιλιες απο το συλλεκτικο κοινο. 100αρικο 1994 ελλη.νικη,50αρικο με την βουλα στο καταρτι,δραχμη 1982-84 με τελεια κ τονο,πιο πισω,στα χαλκινα του οθωνα με τις 'υπογεγραμμενες', με τους τονους, κτλ.ολα αυτα (αν και ειναι σπασιματα) θεωρουνται ποικιλιες λογω ποσοτητας.αυτο για να ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα των ποικιλιων.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:04:55 μμ »

Συμπερασμα Κωστα?Δυο νομισματα με το ιδιο σπασιμο είναι  σφαλμα λογω ταλαιπωρημένης μητρας η ποικιλια?Η υπεραξια για πονηρους?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:05:38 μμ »

Δεν είπα οτι ξέρω καλύτερα, απεναντίας είπα ότι δεν ξέρω. Αν είναι να εκνευρίζεσαι, άστο καλύτερα. Να μάθω ζήτησα, και όχι να ακούω τετοια ( γράφω οτι θέλω, ξέρω καλύτερα κλπ). Ευχαριστώ.



1.   Με τον Οθωνα δεν εχω καλές σχέσεις το παραδέχομαι


 2.   και εγώ πιστεύω οτι σωστή ποικιλία μπορούμε να πούμε μόνο αυτά που προέρχονται απο διαφορετική μήτρα
Συγνωμη!!!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:06:20 μμ »

Γεγονος οτι μια ποικιλια προερχεται απο διαφορετικη μητρα αλλα πολλα κερματα με σπασιματα επαναλμβανομενα θεωρουνται ποικιλιες απο το συλλεκτικο κοινο. 100αρικο 1994 ελλη.νικη,50αρικο με την βουλα στο καταρτι,δραχμη 1982-84 με τελεια κ τονο,πιο πισω,στα χαλκινα του οθωνα με τις 'υπογεγραμμενες', με τους τονους, κτλ.ολα αυτα (αν και ειναι σπασιματα) θεωρουνται ποικιλιες λογω ποσοτητας.αυτο για να ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα των ποικιλιων.  Χαμόγελο


+1  Ευχαριστώ!.


Όπως είπα, τις θεωρώ δευτερευουσες, και τις συλλέγω!!!.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:07:53 μμ »

Δεν είπα οτι ξέρω καλύτερα, απεναντίας είπα ότι δεν ξέρω. Αν είναι να εκνευρίζεσαι, άστο καλύτερα. Να μάθω ζήτησα, και όχι να ακούω τετοια ( γράφω οτι θέλω, ξέρω καλύτερα κλπ). Ευχαριστώ.



1.   Με τον Οθωνα δεν εχω καλές σχέσεις το παραδέχομαι


 2.   και εγώ πιστεύω οτι σωστή ποικιλία μπορούμε να πούμε μόνο αυτά που προέρχονται απο διαφορετική μήτρα
Συγνωμη!!!



Έμενα να με συχωρέσεις που εκνευρίστηκα, ασ το ξεχάσουμε...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 24, 2017, 07:08:53 μμ »

Συμπερασμα Κωστα?Δυο νομισματα με το ιδιο σπασιμο είναι  σφαλμα λογω ταλαιπωρημένης μητρας η ποικιλια?Η υπεραξια για πονηρους?
? Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences