Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 16, 2024, 05:48:18 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέο μετάλλιο από το Μουσείο της Ακρόπολης για την Ημέρ  (Αναγνώστηκε 8408 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« στις: Μάιος 16, 2013, 11:22:14 πμ »

Καλημέρα,
Στις 18/5 που είναι και διεθνής ημέρα μουσείων το Μουσείο της Ακρόπολης,εκτός από τη δωρεάν είσοδο θα διαθέτει και το μετάλλιο του παρακάτω link.Για όσους μαζεύουν μετάλλια μπορεί να τους φανεί ενδιαφέρον..Τιμούλα δεν αναφέρεται πάντως..

Αξίζει να πω,  πως τα περισσότερα μουσεία την ημέρα αυτή έχουν δωρεάν είσοδο.Ευκαιρία λοιπόν να τα επισκεφτούν όσοι έχουν χρόνο.

http://www.theacropolismuseum.gr/el/content/diethnis-imera-moyseion-moyseio-akropolis-giortazei
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 16, 2013, 04:54:06 μμ »

το θεμα ειναι οτι δεν ξερουμε τι μεταλλο ειναι και ποια θα ειναι η τιμη του......

τυχεροι στην Αθηνα παντως... ελπιζω μονο να ειναι φτηνο το μεταλλιο... αν και φοβαμαι...οτι αν ειναι ασημι... θα ειναι κοντα στο 50ρικο... Λύπη
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 16, 2013, 09:55:24 μμ »

Στην ανακοίνωση δεν αναφέρεται  αν το διαθέτουν χύμα ή μέσα σε κάψουλα η σε κουτί .....
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 16, 2013, 10:28:02 μμ »

Εγώ θα παω με τις κόρες μου στο ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΊΟ.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2013, 10:36:44 μμ »

Και εγώ σε κάποιο μουσείο θα πάω..έχω να πάω πολύ καιρό σε μουσείο είναι η αλήθεια...δυστυχώς..

Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2013, 10:49:42 μμ »

+100000000
ωραίος διονύση για την είδηση kαι όσοι είστε κάτοικοι αθηνών και έχετε χρόνο καλο είναι να κάνετε μια επίσκεψη.όχι για τίποτα άλλο απλά μήπως γίνει όπως σε όλες τις χώρες.οι γηγενείς να πληρώνουν μειωμένο στη χειρότερη η 0 στη καλύτερη και οι ξένοι κανονικό
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2013, 11:17:43 μμ »

αυτο δεν μπορει να γινει... ειχα ακουσει μεσα σε μουσειο... οτι εγινε μεγαλο θεμα.... οταν ειχαμε για τους ελληνες δωρεαν εισοδο! το ειχαμε εμεις και η Ιταλια! οταν το ειδαν οι υπολοιπες χωρες της ΕΕ... απαιτησαν το ιδιο γιατι ειμασταν την ενωση και ειμασταν πια ολοι ευρωπαιοι πολιτες ολοι... ισονομοι! μας πηγαν δικοστηριο νομιζω... κι ετσι.. σταματησε το δωρεαν ή το μειωμενο για ολους! απο τοτε.. ολοι πληρωνουμε!

ειναι κριμα.. και το θεωρω αδικο... αλλα.... Λύπη
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2013, 11:30:32 μμ »

νίκο για πολίτες της εε θεωρητικά ισχύει.ακόμα και σε υπό ένταξη μέλη.βεβαια proπέρσι που ήμουν έτυχε να eimai κάπου που είχε μια έκθεση με m.αλέξανδρο μακεδονία ktl οι γηγενείς είχαν άλλο εισιτήριο.πάει ο αδερφός μου και καλά σα "διδακτορικός" στην εκεί χωρα κάνει "φασαρία" σα μέλος της εε του λένε φιλε έτσι έχουν τα πράγματα.όσοι exouν ταυτότητα τόσο, οι άλλοι στο γενικό κατάλογο.alla και πάλι δε μπορώ εγώ πχ να πληρώνω ίδιο με το ρώσο η το τούρκο η έστω τον αμερικανο.
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2013, 11:48:03 μμ »

Στη Μαδρίτη πάντως θυμάμαι ότι στο Παλάτι ήταν δωρεάν τις Πέμπτες για τους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 17, 2013, 01:23:56 μμ »

νίκο για πολίτες της εε θεωρητικά ισχύει.ακόμα και σε υπό ένταξη μέλη.βεβαια proπέρσι που ήμουν έτυχε να eimai κάπου που είχε μια έκθεση με m.αλέξανδρο μακεδονία ktl οι γηγενείς είχαν άλλο εισιτήριο.πάει ο αδερφός μου και καλά σα "διδακτορικός" στην εκεί χωρα κάνει "φασαρία" σα μέλος της εε του λένε φιλε έτσι έχουν τα πράγματα.όσοι exouν ταυτότητα τόσο, οι άλλοι στο γενικό κατάλογο.alla και πάλι δε μπορώ εγώ πχ να πληρώνω ίδιο με το ρώσο η το τούρκο η έστω τον αμερικανο.

εγω το αναφερω γιατι δουλευα το 2003 και το ακουσα... ρωτουσε ο κοσμος γιατι και πως.. και το αναφερε ο αρχιφυλακας! ημουν μπροστα....

σε ολους το ιδιο εισητηριο ειναι... τωρα αν η εκθεση που λες ηταν πχ του βαρλαμη..με πινακες του Μ αλεξανδρου ή δεν ξερω τι... δεν το ξερω... αλλα απο το ΤΑΠΑ δεν νομιζω οτι κανουν εξαιρεσεις...

τα εισητηρια ειναι στανταρ! τοσα για εισοδο.. τοσα για να πας εκει.. ενω υπαρχει και η δυνατοτητα αγορας ενος εισητηριου που εχει πανω κουπονια.. που τα κοβουν.. και επισκεπτεσαι τα 5 πχ μερη που λεει πανω.. και ετσι κερδισεις 3-4 ευρω... στα εισητηρια...

καποιες μερες ειναι δωρεαν.. οπως το σαββατο.. αλλα και αν θυμαμαι καλα... οταν ειναι χειμωνας.. καθε πρωτη και τριτη κυριακη του μηνα.... πρεπει να το δειτε για να ειστε σιγουροι...

Πιερικε.. το παλαθο ρεαλ; ποτε ησουν εκει; Χαμόγελο τοτε... στην προ ευρω εποχη... καθε κυριακη ηταν δωρεαν τα μουσεια κι εκει... για το παλαθο ρεαλ δεν θυμαμαι... οταν ειχα παει... ειχα πληρωσει κανονικα! ειχα τρελαθει με τα στρατιβαριους.. που ειχαν μεχρι τσελα κτλ... με το φαρμακειο αλλα περισσοτερο με την βασιλικη συλλογη οπλων και πανοπλιων!!! απιστευτη!!!
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 18, 2013, 12:58:36 πμ »

Πήγα Νοέμβριο του 2011. Κι εγώ εντυπωσιάστηκα περισσότερο από την αίθουσα με τα όπλα και τις πανοπλίες! Γενικά πάντως η Μαδρίτη δεν ήταν τόσο συγκινητική. Πάλι καλά που είδαμε Ρεάλ Μαδρίτης και Ατλέτικο Μαδρίτης, να ξεχαστούμε  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
guru
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 18, 2013, 11:34:03 πμ »

Τα μουσεία έχουν κάποιες μέρες με ελεύθερη είσοδο, άλλα περισσότερες, άλλα λιγότερες.
Για παράδειγμα, στο Εθνικό Αρχαιολογικό της Αθήνας:
Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους τους επισκέπτες τις εξής ημέρες:
. 6 Μαρτίου (μνήμη Μελίνας Μερκούρη)
. 18 Απριλίου (Διεθνής Ημέρα Μνημείων)
. 18 Μαΐου (Διεθνής Ημέρα Μουσείων)
. 5 Ιουνίου (Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος)
. το τελευταίο σαββατοκύριακο Σεπτεμβρίου εκάστου έτους (Διήμερο Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς)
. 28 Οκτωβρίου
. κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα από 1η Νοεμβρίου έως 31 Μαρτίου


Το τελευταίο (δωρεάν είσοδος μια Κυριακή του μήνα) θυμάμαι ότι γινόταν και στο Μουσείο του Λούβρου.

Αντίστοιχα, για το Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο:
Ημέρες ελευθέρας εισόδου:
            6 Μαρτίου - Μνήμη Μελίνας Μερκούρη.
            18 Απριλίου - Διεθνής Ημέρα Μνημείων.
            18 Μαΐου - Διεθνής Ημέρα Μουσείων.
            5 Ιουνίου - Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος.
            Το τελευταίο Σαββατοκύριακο Σεπτεμβρίου κάθε έτους (Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς).
            Η πρώτη Κυριακή κάθε μήνα κατά το διάστημα από 1 Νοεμβρίου έως 31 Μαρτίου.
            Οι επίσημες αργίες του Κράτους.

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 18, 2013, 09:20:48 μμ »

λοιπον πηγε κανεις;; πως εδιναν τα μεταλλια;; ειχε διαφορετικα ή ηταν 1 σχεδιο;; τι μεταλλο;; ηταν δωρεαν; κανενα ξεμπαρκο που ζητα να το υιοθετησουν και να του αρεσουν τα νησια..... χαχαχαχα Χαμόγελο

Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 18, 2013, 09:48:42 μμ »

Αν υπάρχει και καμμιά φώτο να ανεβάσει κανείς του μεταλλίου ακόμη καλύτερα  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 18, 2013, 10:33:18 μμ »

ναι ναι!!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences