Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 05, 2024, 05:44:34 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 25 cmes  (Αναγνώστηκε 7731 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:47:19 πμ »

Δεν πειράζει θα τα πουλήσεις ακριβότερα
Καταγράφηκε
dimi44
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:50:12 πμ »

ΠΟΥΛΑ ΤΑ ΕΣΥ
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:55:45 πμ »

 Ενα εχω και γω Χαμόγελο
Τόσο πιάνει το νόμισμα,δεν πάνε να σε πιασουν κοροιδο. Αφου σου έδειξαν και ποσο τα πουλανε στο ebay
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:07:53 πμ »

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
Αφου δεν εισαι συλλεκτης τοτε τι δουλεια εχεις σε στεκι συλλεκτων φιλε μου
Καταγράφηκε
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:08:34 πμ »

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ
Αφου δεν εισαι συλλεκτης τοτε τι δουλεια εχεις σε στεκι συλλεκτων φιλε μου

καλά έλιωσα.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
έχεις τεράστιο δίκιο...
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:12:38 πμ »

παιδια.. υπαρχουν 2 διαφορετικα νομισματα των 25 σεντ με αυτη την ημερομηνια...

αυτα που δειχνετε δεν ειναι τα ιδια με του dimi! προσεξτε την γραμμουλα κατω αο το ΜΕS του centimes...

σε αυτα που δωσατε λινκ.. δεν την εχει... ενω του dimi την εχει! ειναι διαφοτερικο νομισμα!

χωρις την γραμμουλα κοπηκαν το 1917, 3.085.000 τεμαιχια και ειναι φτηνο μιας και ο Κραους σε Fine το εχει 2 δολλαρια.

αυτο με την γραμμουλα ομωες κοπηκε σε 65.000 τεμαχια μονο και ειναι το μικροτερο τιραζ σε αυτα! η τιμη στον κραους σε fine ειναι 30 δολλαρια!

τωρα.. φιλε Dimi... το νομισμα σου δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση... δεν ξερω καν αν πιανει το fine... δεν μπορω να δω στο μαυρο σημειο που εχει πια ειναι η ζημια του! σαν να βλεπω καποια χτυπηματακια και εκει στο μαυρο να ειναι απο αρρωστια του χαλκου (το νομισμα ειναι χαλκονικελενιο, αρα περιεχει και χαλκο!), οποτε το ριχνει σε κατασταση δραματικα!! αν εκει το εχει φαει το μεταλλο... το νομισμα απλα αργοπεθαινει... οποτε.. παει και η αξια του!

για να πω την αληθεια.. δεν ξερω καν αν θα βρεις να το πουλησεις εδω! ακομα κι αν ηταν σε καλη κατασταση... δεν υπαρχουν πολλοι που να μαζευουν ξενα σε αυτο το στυλ και να δωσουν αρκετα χρηματα για ενα τετοιο! στην γαλλια θα το εκτιμουσαν παραπανω απο οτι εδω.. οπως εμεις εκτιμαμε παραπανω τα ελληνικα απο οτι στην γαλλια...  

η κατασταση του καθε νομισματος ειναι βασικη για την αξια του! ενα νομισμα δυσκολο σε υψιλη κατασταση μπορει να ειναι ευκολο και πανφτηνο σε χαμηλη κατασταση! αν ειναι τρυπιο... πολλες φορες (εκτος κι αν προκειτε για υψιστη σπανιοτητα που και παλι χανει αξια αλλα...), παει μονο στο μεταλλο του ή ελαχιστα παραπανω..

μιας και γραφεις εδω.. θελω να μου πεις το βαρος στο της Ραγουσας που εχεις! εκει δυστυχως το νομισμα ειναι με αρκετη φθορα, με τρυπα και καθαρισμενο... οχι απαραιτητα απο εσενα αλλα ειναι! ενα νομισμα του 1750 δεν ειναι δυνατο να ειναι ετσι καθαρο.... θα επρεπε να ηταν ολομαυρο!

ετσι... καταλαβαινεις οτι ολα αυτα αλλα και η τρυπα μειωνουν παρα πολυ την αξια του!
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 06:26:13 πμ »

Ναι νικο απο οτι φαινεται εχεις δικιο,ειναι απο τις  φορες που καταλαβαινω και την χρησιμοτητα καταλογων.ο λογος που το λεω ειναι, να τον βρασω τον krauss αν μου λεει οτι εχει 100 ευρω ενα νομισμα και κλεινει στις δημοπρασιες 65 και σου μενει κανα 55 αρι στο χερι.

εγινε μια γρηγορη εκτιμηση και δεν σκεφτηκα το γεγονος οτι μπορει να υπαρχει και τετοια περιπτωση οπως το 5 δραχμο του 1930.Τωρα για το νομισμα του φιλου ειναι οντως αυτο με την παυλα, φαινεται και καλυτερα σε μια φωτο που εχει σε αλλο ποστ του, ειναι ενα ζητημα αν πιανει το fine ας μας πουν και οι πιο εμπειροι τη γνωμη τους.

και κατι ακομα, μια παροτρυνση προς τα μελη που απαντησαν εδω,χωρις καμια προθεση να κατηγορησω κανενα.μπαινει ενα νεο μελος στο στεκι και εχει μια ευλογη απορια που την ειχαμε οι περισσοτεροι πριν μαθουμε καποια πραγματα παραπανω εδω,εχει ενα νομισμα 100 χρονων που θα μπορουσε οντως να ηταν αυτο χωρις την παυλα και να εκανε 2 ευρω, ειναι καθαρα θεμα τυχης,και να υπολογιζε πιο μεγαλη την αξια του.Και εγω ειχα εκπλαγει οταν μου ειπαν οτι η  1/2  δραχμη του οθωνα που ειχα εκανε μετα βιας 5 ευρω.

οταν μπαινει καποιος ο οποιος δεν ασχολειται σοβαρα με τη συλλογη νομισματων ειναι ζητημα αν γνωριζει το 5% των ορολογιων  και εκτιμησεων που χρησιμοποιουμε και ειναι λογικο να περιμενε περισσοτερα για το νομισμα,δεν μιλησε ,ουτε συμπεριφερθηκε ασχημα απλως δυσκολευτηκε να το αποδεχθει,και για αυτον το λογο εμεις θα πρεπει να ειμαστε πιο υπομονετικοι και φιλικοι με τους νεους χρηστες.

πηραμε τον ανθρωπο απο τα μαλλια ακομα δε γραφτηκε,τι εντυπωση θα σχηματιζε καποιος μετα απο αυτο,μπορει να ειναι καποιος ο οποιος να εβαλε σε εκτιμηση 5-6 νομισματα και να μην τον ξαναδουμε ποτε,μπορει ομως αν καθησουμε με λιγη υπομονη και του εξηγησουμε καποια πραγματα,να του παρουσιαστει το ενδιαφερον να ασχοληθει και αυτος πιο συστηματικα με τις συλλογες.Ειναι προς οφελος ΟΛΩΝ μας να μεγαλωνει ο συλλεκτικος πληθυσμος μη το ξεχνατε, (οι ιδιοι και οι ιδιοι ειμαστε εδω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  )
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 08:26:48 πμ »

Ναι νικο απο οτι φαινεται εχεις δικιο,ειναι απο τις  φορες που καταλαβαινω και την χρησιμοτητα καταλογων.ο λογος που το λεω ειναι, να τον βρασω τον krauss αν μου λεει οτι εχει 100 ευρω ενα νομισμα και κλεινει στις δημοπρασιες 65 και σου μενει κανα 55 αρι στο χερι.

εγινε μια γρηγορη εκτιμηση και δεν σκεφτηκα το γεγονος οτι μπορει να υπαρχει και τετοια περιπτωση οπως το 5 δραχμο του 1930.Τωρα για το νομισμα του φιλου ειναι οντως αυτο με την παυλα, φαινεται και καλυτερα σε μια φωτο που εχει σε αλλο ποστ του, ειναι ενα ζητημα αν πιανει το fine ας μας πουν και οι πιο εμπειροι τη γνωμη τους.

και κατι ακομα, μια παροτρυνση προς τα μελη που απαντησαν εδω,χωρις καμια προθεση να κατηγορησω κανενα.μπαινει ενα νεο μελος στο στεκι και εχει μια ευλογη απορια που την ειχαμε οι περισσοτεροι πριν μαθουμε καποια πραγματα παραπανω εδω,εχει ενα νομισμα 100 χρονων που θα μπορουσε οντως να ηταν αυτο χωρις την παυλα και να εκανε 2 ευρω, ειναι καθαρα θεμα τυχης,και να υπολογιζε πιο μεγαλη την αξια του.Και εγω ειχα εκπλαγει οταν μου ειπαν οτι η  1/2  δραχμη του οθωνα που ειχα εκανε μετα βιας 5 ευρω.

οταν μπαινει καποιος ο οποιος δεν ασχολειται σοβαρα με τη συλλογη νομισματων ειναι ζητημα αν γνωριζει το 5% των ορολογιων  και εκτιμησεων που χρησιμοποιουμε και ειναι λογικο να περιμενε περισσοτερα για το νομισμα,δεν μιλησε ,ουτε συμπεριφερθηκε ασχημα απλως δυσκολευτηκε να το αποδεχθει,και για αυτον το λογο εμεις θα πρεπει να ειμαστε πιο υπομονετικοι και φιλικοι με τους νεους χρηστες.

πηραμε τον ανθρωπο απο τα μαλλια ακομα δε γραφτηκε,τι εντυπωση θα σχηματιζε καποιος μετα απο αυτο,μπορει να ειναι καποιος ο οποιος να εβαλε σε εκτιμηση 5-6 νομισματα και να μην τον ξαναδουμε ποτε,μπορει ομως αν καθησουμε με λιγη υπομονη και του εξηγησουμε καποια πραγματα,να του παρουσιαστει το ενδιαφερον να ασχοληθει και αυτος πιο συστηματικα με τις συλλογες.Ειναι προς οφελος ΟΛΩΝ μας να μεγαλωνει ο συλλεκτικος πληθυσμος μη το ξεχνατε, (οι ιδιοι και οι ιδιοι ειμαστε εδω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  )
συμφωνώ.
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
dimi44
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 10:41:34 πμ »

καλημερα.κσανατονιζω οτι δεν ειμαι συλλεκτης!για την ερωτηση-τι δουλεια εχω εδω?-απλα απαντω οτι δε διαβασα οταν εκανα εγγραφη οτι θα επρεπε να ειμαι απαραιτητα συλλεκτης!το νομισμα της ραγκουσα το καθαρισα οντως πριν το φωτογραφισω,δεν εχω ζυγαρια να το ζυγισω,να φανταστω οτι η-ακσια- του ειναι μηδενικη?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 12:38:49 μμ »

φιλε ντιμι44 ολα εχουν την αξια τους,εστω και συναισθηματικη ακομη και για σενα  που αναφερεις οτι δεν εισαι συλλεκτης.σιγουρα οι ραγκουσες σε καλες καταστασεις ειναι ενδιαφεροντα νομισματα αλλα για εξιδεικευμενες συλλογες.παντως και τα δυο που ειδα,δεν ειναι τα νομισματα που ενδιαφερουν εναν συλλεκτη λογω σπανιοτητας κλπ.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:09:52 μμ »

οντως... σε καποια πραγματα ειναι καλο που υπαρχουν οι καταλογοι γιαν α βλεπουμε ποικιλιες σε νομισματα ξενα ή ελληνικα που τις περισσοτερες φορες περνανε απαρατηρητες! αντε να δεις τωρα αν εχει γραμμουλα κτλ...

φυσικα για τις τιμες ειναι αλλο θεμα οντως! ο κραους εβαλε τιμες λογικα συμφωνα με την αμερικανικη αγορα οταν τυπωνε το βιβλιο... υπαρχουν περιπτωσεις ομως που τα νομισματα δεν ειναι εκει κοντα ουτε κατα διανοια!!

παραδειγματα πολλα... τι να αναφερουμε... αστο..

ναι.. ειναι πιο δυσκολο σε σχεση με το απλο αυτο το νομισμα που εχει ο dimi... αλλα μονο σε σχεση με την αλλη ποικιλια του... πιθανον να το πουλανε φτηνοτερα! το εχω δει πολλες φορες!
για το αν πιανει το fine... νομιζω πως οχι... δεν μου καθετε καλα το μαυρο σημειο που εχει... σαν να εχει φυγει μεταλλο ειναι.. δεν ξερω.. οποτε παει και κατω τις τιμης του fine!

φιλε dimi, για το ραγουσιανο νομισμα... και γενικα για τα νομισματα...

δεν υπαρχει τιποτα ανευ αξιας!! ολοα εχουν μια αξια, ειτε αυτη ειναι χρηματικη, ειτε συλλεκτικη, ειτε συναισθηματικη! καποιες αξιες δεν μεταφραζονται σε χρημα... οποτε δεν μπορεις να πεις τιμη! και σε μερικες δεν χρειαζεται καν να εισαι συλλεκτης για να τις καταλαβεις! Χαμόγελο
σκεψου πχ.. το ραγουσιανο να το ειχε σαν φυλακτο ο παππους σου.. γιατι πανω εχει εναν αγιο... και καποια στιγμη σου το εδωσε να το εχεις εσυ και να σε φυλαει...
ηταν μια κινηση με πολυ αγαπη και η παλια γεννεα το εδωσε στην νεωτερη..... το νομισμα εγινε οικογενειακο κειμηλιο ξαφνικα! σκεψου τωρα να ηταν η τελευταια συναντηση σου με τον παππου... και να "εφυγε" μετα για αλλους κοσμους... αυτο το νομισμα γεμισε με αναμνησεις και συναισθηματα που θα μεινουν για παντα συντροφοι του! εγινε ενα νομισμα τεραστιας αξιας για εσενα και ειναι λογικο.... αλλα ειλικρινα.. ενας τριτος... που δεν ξερει τιποτα.. δνε γνωρισε ουτε εσενα ουτε τον παππου σου κι απλα βλεπει ενα απλο φθαρμενο κομματι μεταλλου ή ενα απλο ξενο κερμα, φθαρμενο και στην περιπτωση του ραγουσιανου...και τρυπιο! θα μπορεσει κανεις να καταλαβει τι αξια στον συναισθηματικο κοσμο εχει αυτο το νομισμα; θα μπορεσει κανεις αλλος εκτος απο εσενα; οχι!
τυγχανει να εχω τα πρωτα μου νομισματα που βρηκα οταν ξεκινησα να γινω συλλεκτης! αν τα δειξω σε καποιον... θα γελασει.. και τα δυο μαζι δεν κανουν ουτε ενα ευρω.. χωρις πλακα! αλλα για εενα αξιζουν περισσοτερο απο ολη την συλλογη μου.. γιατι ειναι η αρχη! ειναι τα πρωτα μου με εκαναν να ξεκινησω να μαζευω... βλεπεις;; Χαμόγελο

κριμα που το καθαρισες το νομισμα.. ετσι κατεβασες και την αξια του παραπανω.. γιατι το καθαρισμα προκαλει φθορα...
με την τρυπα εχασε πολυ απο κατασταση και το κατεβασε κι αυτο παρα πολυ! δεν νομιζω να ειναι καποια σπανιοτητα και θα πρεπει να δουμε τι ακριβως ειναι... γιατι πχ το περπερο ειναι χαλκαργυρο.. αρα το ασημι που περιεχει ειναι κατω του 50%  ενω το 1/2 σκουδο και 1 σκουδο ειναι ασημενια.. αν θυμαμαι καλα!
ετσι.. αν ειναι χαλκαργυρο (billon), και ειναι πχ.. 4 γραμμαρια.. εχει το πολυ 2 γραμμαρια ασημι... αν και πιθανον να ειναι λιγοτερο!

οσο να ειναι... εχει και παλι μια καποια αξια! ειτε ειναι 1-2 ειτε 3-4 ευρω.. εχει μια καποια αξια! σε γενικες γραμμες την αξια την καθοριζει η αγορα και το ποσο το θελουν δυο συλλεκτες! ετσι αν το βαλεις πχ σε δημοπρασια.. μπορει να βρεθει ενας μονο να το θελει και να το παρει χαμηλα.. πχ με 1 ευρω.. ενω αν υπαρχουν 2 που το θελουν πολυ... να παει πανω απο 10 ! ετσι ειναι!

μπορει σε καποιον να αρεσει ετσι.. και λογο οικονομικης στενοτητας να μην μπορει να παρει καλυτερη κατασταση και να δωσει ενα Α ποσον... ενω αλλος να μην το θελει καν! προσωπικα δεν θα με χαλαγε στην συλλογη μου... αλλα καποιος αλλος να μην ηθελε να το βλεπει καν στην δικη του!

ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις σε γενικες γραμμες το τι παιζει με τον συλλεκτισμο και τις ιδιαιτεροτηες του! Χαμόγελο και που ξερεις... ισως καποια στιγμη σε πιασει και το μικροβιο και σε δουμε συλλεκτη! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dimi44
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 31


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 01:17:46 μμ »

οκ.ευχαριστω!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences