Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 06:43:57 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σωστη φυλαξη νομισματων  (Αναγνώστηκε 1614 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 10, 2016, 07:01:34 μμ »

Καλησπερα φορουμ  Χαμόγελο

Εχω παρατηρησει οτι αλλοι βαζουν τα νομισματα σε καψουλες, αλλοι σε χαρτονακια με διαφανη εγκοπη. Αυτοι οι τροποι φυλαξης ειναι ασφαλεις για τα νομισματα ή σε καποια χρονια θα μου παρουσιασουν μεγαλυτερη φθορα απ οτι αν τα βαλω απλα σ ενα κουτακι?

Καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ο ενας τροπος θελει αλλαγη ανα τακτα χρονικα διαστηματα αλλιως καταστρεφει με πρασινιλες που βγαζει το υλικο πανω στο νομισμα αλλα δεν θυμαμαι :/ Μπορει καποιος να επιβεβαιωσει ή να απορριψει αυτο το πραγμα? Παιζει ρολο το υλικο του νομισματος?

Υπαρχουν καλυτερες μαρκες σε αυτα τα προιοντα που εμπιστευεστε ως συλλεκτες και τα συστηνετε και σε νεωτερους? Απο που τα προμηθευεστε?

Συγνωμη αν σας κουρασα κι ευχαριστω Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2016, 03:38:21 μμ »

Αν τα χαρτονάκια είναι επώνυμα (σοβαρής εταιρείας), δεν έχουν πρόβλημα με πρασινίλες κλπ. Μπορεί όμως τα νομίσματα να θαμπώσουν, αλλά... αυτό μπορεί να συμβεί και στα blister της ΤτΕ... :-((( Είναι λίγο θέμα τύχης...

Οι κάψουλες είναι η τέλεια (ή σχεδόν τέλεια) λύση, αλλά είναι αρκετά ακριβότερες (και κάποτε άβολες, λόγω όγκου).

Από την άλλη, είναι θέμα υλικού. Τα χάλκινα και τα ασημένια θαμπώνουν εύκολα και θέλουν αεροστεγή θήκη. Τα χρυσά, τα νικελένια, και τα αλουμινένια έχουν μικρό πρόβλημα με τον αέρα.

Οι κάψουλες και τα χαρτονάκια κλείνουν αεροστεγώς, ειδικά αν τα βάλεις σε άλμπουμ.
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 11, 2016, 06:59:16 μμ »

Ευχαριστω για τις πληροφοριες Χαμόγελο

Θα αρκεστω σε χαρτονακια και αλμπουμ τοτε Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences