Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 09, 2024, 04:39:08 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημενια κινεζικα νομισματα-κινεζικα panda 1 ουγγιας  (Αναγνώστηκε 49447 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panat
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 24, 2011, 05:08:49 μμ »

Πράγματι οπτικά το δεξί φαίνεται αυθεντικό 100%.
Για το αριστερό έχω μερικές επιφυλάξεις αν δεν ειναι αυθεντικό γιατί ειναι δικό μου.Εχει σταλεί για αξιλόγηση και ειμαι σε αναμομή.
Δεν είμαι συλλέκτης απλά εχω ολη την σειρά PANDA απο το 2000 και μέχρι το 2011.
Υπάρχουν 2 σοβαροί οικοι αξιολογησης ο PCGS και ο NGC.
Αν παρατηρήσετε προσεκτικά τα αξιολογημένα απο PCGS παίρνουν 3 αξιολογήσεις.MS 68 MS69 και MS70.
Αυτο γίνετε επειδή στην Κίνα τα νομισματα κατασκευάζοντα σε διαφορετικά εργοστάσια... including but not limited to: Shenzhen, Shanghai and Shenyang.Τής Shanghai ειναι πιό χοντρά 3,45 χιλ που ειναι το δικό μου.Τα αλλα 2 είναι 2.98χιλ γιαυτό και η αξιολογισή τους ειναι 68 και 69 αντίστοιχα.
Οσο για το chinamintblogspot.com το παλικάρι που το έχει, εχει αγοράσει και πουλάει εκατομμύρια 69ρια αυτό που η γραμμή ειναι ευθεία και το πρώτο σκαλοπάτι του ναού εχει ενα Μ.
Αφήνοντας την οπτική αξιολόγηση επειδή ειναι υποκειμενική, αν το νομισμά σας ειναι 31.105 γραμμάρια, 40mm διαμμετρο και πάχος απο 2,98(APMEX-3,45APMEX) υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες το νόμισμα να ειναι καλό.Προσωπικά πιστευω οτι τα PANDA ειναι πολύ όμορφα νομίσματα αλλά σε καμμία περίπτωση μην τα αγοράζετε για επένδυση.
Εγω σε ενα ταξίδι πέρσι στην Κίνα αγόρασα απο το Αεροδρόμιο μια καρτέλα των 30 με 645 δολλάρια.Μονο του 2010.Εδωσα μερικά και έκτοτε εχω μάθει μάθει τα πάντα για τα νύχια των PANDA πως ειναι τα μπαμπου, την αρχιτεκτονική του ναού των ουρανών, που πιάνει χιόνι, ποσα αστέρια έχει, αν εχει σταλακτίτες ποσα σκαλιά εχει αν γλυστρούν η οχι αν 1002 αν...../Τα εστειλα σε τωρα σε 2 οικους αξιολόγησης και ας τα κάνουν οτι θέλουν.Εγω σταθερά ενα PANDA κάθε χρόνο και γιά επένδυση.....μια χαρα ειναι τα Ευρωπαικά.!!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 24, 2011, 08:14:31 μμ »

αγαπητε μπορειτε να μου εξηγησετε πως ειναι δυνατον σε δυο νομισματα το ενα να εχει την ιδια διαμετρο με το αλλο,την ιδια περιεκτικοτητα σε ασημι το ιδιο βαρος αλλα διαφορετικο παχος δηλαδη διαφορετικο ογκο;
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 25, 2011, 07:24:36 πμ »

αυτο ειναι αξιο αποριας?εκτος και αν το πεδιο ειναι πιο χαμηλο, απο την περιφερεια,αλλα θα εκανε δοντι στην ακρη,τι ναπω?καλη εβδομαδα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 25, 2011, 10:53:57 πμ »

αυτο ειναι αξιο αποριας?εκτος και αν το πεδιο ειναι πιο χαμηλο, απο την περιφερεια,αλλα θα εκανε δοντι στην ακρη,τι ναπω?καλη εβδομαδα,γιαννηςτ.
συγνωμη,αλλα αυτα που εγραψα δεν γινονται,εχει δικιο ο φιλος epop,με τα ιδια τεχνικα χαραχτηριστικα ειναι αδυνατον να εχουν αλλο παχος,κατι αλλο συμβαινει.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 25, 2011, 11:53:06 πμ »

λοιπον να δωσω την εξηγηση .Οτι νομισματα με ιδιο βαρος, ιδια περιεκτικοτητα,ιδια διαμετρο αλλα διαφορετικο παχος /ογκο δεν γινονται.Το απαγορευουν δηλαδη οι νομοι της φυσικης και οχι ο Αναργυρος.
ευκολα μπορει να καταλαβει κανεις οτι  η περιεκτικοτητα σε πολυτιμο μεταλλο ή ακομα και η παντελης απουσια του, εχουν σαν αποτελεσμα ενα νομισμα με μεγαλυτερο ογκο  να εχει το ιδιο βαρος με ενα με μικροτερο.Να υπενθυσμισω οτι τα ευγενη μεταλλα εχουν το μεγαλυτερο ειδικο βαρος  απο ολα τα αλλα μεταλλα και αυτο ειναι κατι που τα κανει να ξεχωριζουν.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 25, 2011, 11:54:50 πμ »

τα υπολοιπα οτι κρατικα νομισματοκοπεια κοβουν νομισματα με διαφορετικο παχος ειναι νομιζω αναξια σχολιασμου και δεν επεκταθω παραπανω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 25, 2011, 12:05:29 μμ »

σιγουρα, η, ειναι απο αλλη κοπη?η κοπιες,ταιριαζει.τι κοπη τι κοπιες.σιγουρα οι κινεζοι μας εχουν αποδειξει,οτι κανουν θαυματα,εχει φαει κοπια ολος ο πλανητης,και οχι μονο στα νομισματα.τωρα με τα -παντα- που ειναι και στην εδρα τους,ο μπεος λειπη,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 25, 2011, 12:31:59 μμ »

εδω μιλαμε για τα κρατικα νομισματοκοπεια της Κινας μην τα  μπλεκετε τα πραγματα.και παρακαλω να μεινουμε εντος θεματος.Οι διαφορες αυτες εχουν μπει σκοπιμα απο τους κιβδηλοποιους γιατι εκει οι αρχες δεν παιζουν και εχει σφαιρα στο κεφαλι.Ιδιως  οταν γινεται παραχαραξη εθνικου νομισματος.
Και για να προχωρησω ενα βημα παραπανω οι κοπιες των κινεζων ειναι προχειροδουλιες και ευκολα αναγνωρισιμες ιδιως οταν γινονται σε πολυτιμα μεταλλα.Υπαρχει παντα ή διαφορα βαρους ή διαφορα μεγεθους αφου δεν χρησιμοποιουν δισκους ιδιους σε περιεκτικοτητα με τα πρωτοτυπα.Οι δουλεις των Ιταλων ειναι δυσκολα αναγνωρισιμες αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 25, 2011, 07:34:15 μμ »

φιλε αναργυρε,σιγουρα στη κινα ακομη,το καθεστως,ειναι πιο σκληρο,παρα την (μερικη) δυτικοποιηση.δεν ειναι αναγκη να τα κοβουν στην κινα,η ασια ειναι τοσο αχανης,που μια μικρη επιχειρηση σε μια μπανανια,μπορει να εξαγει,οτι θελει,αντε να βγαλεις ακρη?αν δεν εχεις καποιες γνωσεις,ειδικα με τα προυφ?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 05:57:32 μμ »

ουγγιες ασημενιες με το παντα σε ms69




Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 06:00:22 μμ »

το αριστερο ειναι της ποικιλιας μικρη ημερομηνια και το δεξι μεγαλη ημερομηνια.
Οι κινεζοι σε ολα τους σωστοι και απιαστοι επιχειρηματιες εκαναν ποικιλιες ακομα και σ αυτα τα συγχρονα νομισματα.Το δεξι ειναι και της ποικιλκιας μακρυ κλαδι.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:13:53 μμ »

Αυτα μαλιστα ,πανεμορφα και αριστα.αλλα και σε μικροτερη κατασταση δεν θα με χαλαγε αν τα ειχα.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:26:57 μμ »

πωλουνταν επι μεγαλο διαστημα σε ελληνικο site αλλα κανεις δεν τα ακουμπησε.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 09:27:45 μμ »

12 κομματια κινεζικα εστειλα με τον Βασιλη επεται συνεχεια
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 30, 2011, 12:04:04 μμ »

Δεν τα ειχα δει Αναργυρε,μου αρεσουν πολυ ομως ,εμφανιστηκαν παλι πλαστα panda σε Eλληνικο σαιτ,απο αυτα που ελεγα πριν καιρο .
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences